IPPB2/436-7/12-2/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-7/12-2/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2011 r. (data wpływu 13 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie sprzedaży nieruchomości nabytej w 1999 r. na podstawie umowy darowizny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie sprzedaży nieruchomości nabytej w 1999 r. na podstawie umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest właścicielem nieruchomości położonej w P., którą otrzymała w darowiźnie od swoich rodziców w dniu 5 sierpnia 1999 r. W związku z zamiarem sprzedaży tej nieruchomości Wnioskodawczyni zwraca się z prośbą o udzielenie informacji, czy powstaje obowiązek podatkowy, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Nieruchomość ta jest obciążona prawem bezpłatnego użytkowania na rzecz darczyńców - Wnioskodawczyni rodziców Mariana S. i Wandy S. przez okres 25 lat. Z uwagi na powyższe w świetle obowiązującego w 1999 r. prawa Wnioskodawczyni była zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni nadmienia, ze jeden z darczyńców - mama Wanda S. zmarła w dniu 14 września 2010 r. W związku z planowaną sprzedażą ww. nieruchomości żyjący darczyńca zamierza zrzec się prawa bezpłatnego użytkowania przed upływem 25 lat (po 13 latach od zawarcia umowy darowizny).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Wnioskodawczyni prosi o informację, czy w opisanej sytuacji powstaje obowiązek zapłacenia podatku od spadków i darowizn, z którego Wnioskodawczyni jako obdarowana była zwolniona, a jeśli tak to w jakiej wysokości. W załączeniu Wnioskodawczyni przesyła odpis aktu notarialnego umowy darowizny oraz odpis aktu zgonu mamy Wandy S.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że darczyńcy i obdarowana są w pierwszej grupie podatkowej to w tej sytuacji zdaniem Wnioskodawczyni nadal występuje zwolnienie od podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Zgodnie z ust. 2 art. 1 podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni jest właścicielem nieruchomości położonej w P., którą otrzymała w darowiźnie od swoich rodziców w dniu 5 sierpnia 1999 r. W związku z zamiarem sprzedaży tej nieruchomości Wnioskodawczyni zwraca się z prośbą o udzielenie informacji, czy powstaje obowiązek podatkowy, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Nieruchomość ta jest obciążona prawem bezpłatnego użytkowania na rzecz darczyńców - Wnioskodawczyni rodziców Mariana S. i Wandy S. przez okres 25 lat. Z uwagi na powyższe w świetle obowiązującego w 1999 r. prawa Wnioskodawczyni była zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni nadmienia, ze jeden z darczyńców - mama Wanda S. zmarła w dniu 14 września 2010 r. W związku z planowaną sprzedażą ww. nieruchomości żyjący darczyńca zamierza zrzec się prawa bezpłatnego użytkowania przed upływem 25 lat (po 13 latach od zawarcia umowy darowizny).

Reasumując należy stwierdzić, iż sprzedaż nieruchomości nabytej na podstawie umowy darowizny w 1999 r., nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Czynność taka nie jest bowiem wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jako podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem.

Dodatkowo należy wskazać, iż dołączone do wniosku dokumenty nie podlegały analizie ani weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl