IPPB2/436-633/13-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-633/13-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2013 r. (data wpływu 27 listopada 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 lutego 2014 r. (data nadania 11 lutego 2014 r., data wpływu 12 lutego 2014 r.) na wezwanie z dnia 6 lutego 2014 r. (data doręczenia 10 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Dnia 8 sierpnia 2013 r. ojciec Wnioskodawczyni ze swojego konta prowadzonego w banku przelał na konto męża Wnioskodawczyni prowadzone w tym samym banku kwotę w wysokości 30.000,00 zł stanowiącą darowiznę na rzecz Wnioskodawczyni. W tytule przelewu pracownik banku wpisał: "zasilenie konta". Tego samego dnia Wnioskodawczyni zawarła z ojcem na piśmie umowę darowizny. Wnioskodawczyni wraz z mężem pozostają we wspólnocie majątkowej i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Pismem z dnia 6 lutego 2014 r. Nr IPPB2/436-633/13-2/AF wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku poprzez wskazanie, czy z umowy darowizny zawartej pomiędzy Wnioskodawczynią a jej ojcem, wynika że środki pieniężne zostały przekazane tytułem darowizny na rzecz Wnioskodawczyni jako obdarowanej, ale na rachunek bankowy jej męża.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie wskazując, że z umowy darowizny zawartej pomiędzy nią a jej ojcem wynika, że Wnioskodawczyni jest osobą obdarowaną, a środki pieniężne zostały przelane na konkretny numer rachunku bankowego bez wskazywania właściciela tegoż rachunku, choć w dniu przelania darowizny jedynym właścicielem tego rachunku był mąż Wnioskodawczyni. Rachunek ten zawsze jest wskazywany przez Wnioskodawczynię, jak i jej męża do wszelkiego rodzaju wpływów. W dniu przelania darowizny, jak i obecnie jest to jedyny rachunek bankowy jakim Wnioskodawczyni i jej mąż dysponują w O.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy darowizna przekazana Wnioskodawczyni przez ojca, zgodnie z umową, na rachunek bankowy męża Wnioskodawczyni z którym Wnioskodawczyni pozostaje we wspólnocie majątkowej i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe podlega zwolnieniu z podatku na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawczyni, został spełniony warunek do zwolnienia z podatku nabycia środków pieniężnych tytułem darowizny zawarty w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, gdyż potwierdzenie dokonania przelewu przez ojca z jego konta bankowego na konto męża Wnioskodawczyni jest dostatecznym udokumentowaniem otrzymanej przez Wnioskodawczynię darowizny środków pieniężnych od ojca. Wprawdzie w momencie dokonania przelewu nie było to formalnie konto Wnioskodawczyni, ale Wnioskodawczyni pozostaje z mężem we wspólnocie majątkowej i traktują konto na które przelane zostały środki jako wspólne, oboje o nim decydują i oboje z niego korzystają w zakresie wpływów, jak i wydatków. Ponadto Wnioskodawczyni zawarła z ojcem umowę darowizny na piśmie i to, że pracownik banku wpisał w tytule przelewu: "zasilenie konta" nie zmienia faktu, iż kwota zasilenia jest tą samą kwotą z umowy darowizny, a zamiarem ojca przez to zasilenie było przekazanie Wnioskodawczyni środków pieniężnych darowizny. Dlatego po dokonaniu zgłoszenia we właściwym Urzędzie Skarbowym w ustawowo wymaganym terminie faktu otrzymania darowizny środków pieniężnych na odpowiednim druku całkowicie zostaną spełnione warunki art. 4a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn oraz zwolnienia Wnioskodawczyni od uiszczenia podatku od otrzymanej darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dnia 8 sierpnia 2013 r. ojciec Wnioskodawczyni ze swojego konta prowadzonego w banku przelał na konto męża Wnioskodawczyni prowadzone w tym samym banku kwotę w wysokości 30.000,00 zł stanowiącą darowiznę na rzecz Wnioskodawczyni. W tytule przelewu pracownik banku wpisał: "zasilenie konta". Tego samego dnia Wnioskodawczyni zawarła z ojcem na piśmie umowę darowizny. Wnioskodawczyni wraz z mężem pozostają we wspólnocie majątkowej i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Z umowy darowizny zawartej pomiędzy nią a jej ojcem wynika, że Wnioskodawczyni jest osobą obdarowaną, a środki pieniężne zostały przelane na konkretny numer rachunku bankowego bez wskazywania właściciela tegoż rachunku, choć w dniu przelania darowizny jedynym właścicielem tego rachunku był mąż Wnioskodawczyni. Rachunek ten zawsze jest wskazywany przez Wnioskodawczynię, jak i jej męża do wszelkiego rodzaju wpływów. W dniu przelania darowizny, jak i obecnie jest to jedyny rachunek bankowy jakim Wnioskodawczyni i jej mąż dysponują w O.

Zgodnie z art. 4a od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy tytułem darowizny, m.in. przez zstępnych, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Jak wynika z powyższych przepisów, jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dodatkowym warunkiem zwolnienia od podatku, poza zgłoszeniem nabytych środków pieniężnych naczelnikowi urzędu skarbowego, jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

W świetle powyższego, rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy warunek określony w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczący udokumentowania otrzymania środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy jest spełniony także w przypadku, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane na rzecz Wnioskodawczyni, zgodnie z zawartą umową, lecz na rachunek bankowy męża Wnioskodawczyni.

Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, w sytuacji gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane na rachunek bankowy osoby trzeciej, lecz na rzecz obdarowanej (w tym przypadku na rachunek bankowy męża Wnioskodawczyni), podlega zwolnieniu od podatku nabycie tytułem darowizny środków pieniężnych, jeżeli nabycie to zostało zgłoszone organowi podatkowemu we właściwym terminie i udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy prowadzony dla innego, niż obdarowany, podmiotu, ale na rzecz osoby obdarowanej.

W konsekwencji, zgodnie z art. 4a pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, warunek określony w tym przepisie jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek współmałżonka, jeżeli z umowy darowizny wynika, że środki pieniężne są przekazywane tytułem darowizny "na rzecz obdarowanej", ale na rachunek bankowy jej męża.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że darowizna środków pieniężnych przekazana Wnioskodawczyni przez ojca na rachunek bankowy jej męża korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, po spełnieniu warunków określonych w ww. przepisie.

Końcowo należy wskazać, że ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera w swej treści art. 4a ust. 1 pkt 2 lecz art. 4a pkt 2.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl