IPPB2/436-61/13-2/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-61/13-2/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013 r. (data wpływu 1 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przekazania środków pieniężnych Spółce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przekazania środków pieniężnych Spółce.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

1. Pan W.R. (dalej również: "Fundator" lub "Wnioskodawca") jest fundatorem fundacji B. (dalej: "Fundacja"), mającej siedzibę w mieście Vaduz w Księstwie Liechtenstein. Według wyciągu z właściwego rejestru sądowego (Öffentlichkeitsregister Liechtenstein) oraz statutu Fundacji, celem Fundacji jest ekonomiczne wspieranie konkretnie wskazanych osób fizycznych, w tym na pierwszym miejscu osoby Fundatora. Fundacja może także wspierać inne osoby fizyczne i prawne. Fundacja jest upoważniona do podejmowania wszelkich działań mogących służyć jej celowi, w tym do zbywania i obciążania majątku, włącznie z dochodami, a także nieprofesjonalnego udzielania pożyczek i kredytów. Fundacja nie prowadzi profesjonalnej działalności gospodarczej.

Prawnym przedstawicielem Fundacji ustanowiona została osoba prawna (dalej: "Zarządca") z siedzibą w Vaduz w Księstwie Liechtenstein. Zarządca nie jest powiązany z Fundatorem ani kapitałowo, ani osobowo. Zarządcy zostało powierzone zadanie ustanowienia członków zarządu Fundacji i członkowie ci, osoby fizyczne powiązane z Zarządcą, faktycznie zostali ustanowieni. Zgodnie ze statutem Fundacji, Zarząd Fundacji, będący jej najwyższym ciałem zarządzającym, posiada pełną władzę do działania wg wyłącznie swojego uznania. W związku z tym, w szczególności Fundator nie jest uprawniony do wydawania zarządowi Fundacji jakichkolwiek instrukcji, który to fakt przyjął do wiadomości w pisemnym oświadczeniu; nie wyklucza to jednak możliwości kierowania wniosków do zarządu Fundacji.

W praktyce, Fundacja dokonuje wypłat środków pieniężnych na rzecz osób uprawnionych wg następującej procedury. Fundator składa Zarządowi Fundacji wniosek o dokonanie wypłaty ze wskazaniem kwoty i osoby, na rzecz której wypłata miałaby być dokonana. Zarząd rozpatruje taki wniosek i podejmuje decyzję pozytywną lub odmowną, działając wg własnego uznania oraz na podstawie określonych artykułów statutu i innych fundacyjnych dokumentów podstawowych. Wypłata następuje na podstawie uchwały Zarządu Fundacji.

Pan W. R. będzie znaczącym udziałowcem (50% udziałów) w kapitale spółki (osoby prawnej) z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (dalej: "Spółka").

Fundator będzie wnioskował do Zarządu Fundacji o przekazanie środków pieniężnych na rzecz Spółki i należy przyjąć, ze wiele z tych wniosków będzie przez Zarząd Fundacji pozytywnie rozpatrzonych.

2. To co pkt 1 plus informacja, że w Spółce z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pan R. obejmie funkcję członka zarządu, z którego to tytułu otrzymywać będzie wynagrodzenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy przekazanie środków pieniężnych Spółce przez Fundację, mocą decyzji Zarządu Fundacji na wniosek Fundatora, będzie wywierać dla Wnioskodawcy jakiekolwiek skutki na gruncie Ustawy o PIT lub PSD.

2.

Czy wynagrodzenie otrzymywane przez Wnioskodawcę z tytułu pełnienia funkcji członka Zarządu Spółki będzie w Polsce zwolnione z podatku PIT.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie środków pieniężnych Spółce przez Fundację, mocą decyzji Zarządu Fundacji na wniosek Fundatora, nie będzie wywierać dla Wnioskodawcy jakichkolwiek skutków na gruncie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.).

Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 1 art. i pkt 2 ustawy, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie rzeczy i praw majątkowych wyłącznie przez osoby fizyczne. Ponieważ Fundacja przekazywać będzie pieniądze Spółce (osobie prawnej), nie zaś Wnioskodawcy (osobie fizycznej), więc nie dojdzie w ten sposób do nabycia tych pieniędzy przez osobę fizyczną (Wnioskodawcę).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl