IPPB2/436-54/07-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-54/07-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2007 r. (data wpływu 29 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie stosowania przepisów ww. ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie stosowania przepisów ww. ustawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Bank oferuje Spółce usługę kompleksowego zarządzania płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej (cash pooling), świadczoną na podstawie Umowy o świadczenie usługi db-CashSweepPL i Umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku, opartą na następującej strukturze:

* Klienci korporacyjni banku, w tym Spółka, będący członkami grupy kapitałowej ("Grupa Spółek"), podpisali z bankiem Umowę o świadczenie usługi db-CashSweepPL i Umowę cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku oraz otworzyli Rachunki w banku.

* Spółki są polskimi rezydentami lub rezydentami innych państw.

* Dla celów realizacji niniejszej Umowy bank na podstawie umowy o prowadzenie Rachunku otwiera, dla każdego z Rachunków należących do podmiotów z Grupy Spółek, Subkonto w celu umożliwienia bankowi dokonywania czynności wynikających z realizacji umowy db-CashSweepPL.

* Usługa kompleksowego zarządzania płynnością finansową (cash poolingu) ma na celu zwiększenie efektywności działalności gospodarczej prowadzonej przez podmioty z Grupy Spółek, poprzez odpowiednie wykorzystanie sumy dziennych sald (zarówno dodatnich, jak i ujemnych) na Rachunkach podmiotów z Grupy Spółek.

* Z tytułu świadczenia na rzecz Spółki oraz innych podmiotów z Grupy Spółek przedmiotowej usługi, bank pobiera miesięczne wynagrodzenie w formie prowizji.

Funkcjonowanie umowy przedstawia się następująco:

Koniec dnia roboczego

* Najwcześniej o godzinie 17.30, jednak nie wcześniej niż przed rozliczeniem przez bank płatności przychodzących na Rachunki trzecią sesją systemu płatniczego Elixir każdego Dnia Roboczego, bank dokonuje następujących czynności w odniesieniu do każdego z Rachunków oraz Subkonta:

a)

ustalenie salda na każdym z Rachunków;

b)

zsumowanie wszystkich sald dodatnich i zsumowanie wszystkich sald ujemnych na Rachunkach oraz ustalenie, która z tych sum jest niższa, a która wyższa w wartościach bezwzględnych;

c)

przeniesienia całości sald składających się na sumę sald, która okazała się niższa w wartościach bezwzględnych, z Rachunków, na których te salda wystąpiły na odpowiednie Subkonta;

d)

przeniesienie części sald składających się na sumę sald, która okazała się wyższa w wartościach bezwzględnych, z Rachunków na których te salda wystąpiły, na odpowiednie Subkonta w takiej wysokości, aby przeniesiona na Subkonta suma sald dodatnich równała się sumie przeniesionych sald ujemnych, przy czym z każdego Rachunku zostanie przeniesiona taka kwota, której udział w całości kwot przenoszonych, stosownie do postanowień tego punktu, odpowiada udziałowi salda tego Rachunku, w sumie sald składających się na wyższą wartość bezwzględną.

* Przenoszenie sald na Rachunkach odbywa się na podstawie Umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku.

* Zgodnie z powyższym, na koniec każdego Dnia Roboczego, bank może przenieść na każdą Spółkę lub inne podmioty z Grupy Spółek, posiadające Rachunek, na którym, po dokonaniu przez bank powyższych czynności, wystąpiło saldo dodatnie ("Klient Posiadający Saldo Dodatnie"), wierzytelności przysługujące bankowi wobec Klientów posiadających Rachunki, na których na koniec każdego Dnia Roboczego wystąpiło saldo ujemne ("Klienci Posiadający Saldo Ujemne").

* Bank dokonuje przelewów wierzytelności wobec Klientów Posiadających Saldo Ujemne na rzecz Klientów Posiadających Saldo Dodatnie według swobodnego wyboru w zakresie przelewanych kwot jak i Rachunku Klienta Posiadającego Saldo Dodatnie. Przelew wierzytelności następuje z chwilą zaksięgowania przelewanych kwot wierzytelności na odpowiednich Rachunkach Klientów Posiadających Saldo Dodatnie bez konieczności zawierania odrębnych umów w formie pisemnej.

* Nabycie wierzytelności przez Klienta Posiadającego Saldo Dodatnie następuje według ich wartości nominalnej.

* Za nabytą wierzytelność, Klient Posiadający Saldo Dodatnie wypłaca bankowi w momencie przelewu cenę w wysokości nabytych wierzytelności w ten sposób, że upoważnia bank do pobrania z jego Rachunku ceny za przelew wierzytelności.

Początek następnego dnia roboczego

* Do godziny 9.00 każdego Dnia Roboczego następującego po dniu, w którym dokonane zostały powyższe czynności bank dokonuje zwrotnego przeniesienia na Rachunki sald przeniesionych na Subkonta poprzedniego Dnia Roboczego.

* Zwrotne przeniesienie sald także odbywa się na podstawie Umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku.

* Na początku każdego Dnia Roboczego następującego po dniu, w którym dokonano przelewów wierzytelności, każdy Klient Posiadający Saldo Dodatnie dokonuje Zwrotnego Przelewu Wierzytelności, które zostały na niego przeniesione.

* Zwrotny Przelew Wierzytelności, następuje bez konieczności zawierania odrębnych umów w formie pisemnej.

* Z tytułu Zwrotnego Przelewu Wierzytelności bank wypłaca każdemu Klientowi Posiadającemu Saldo Dodatnie w momencie Zwrotnego Przelewu Wierzytelności, cenę w wysokości wartości nominalnej nabytych wierzytelności. Wypłata ceny następuje poprzez uznanie odpowiednich Rachunków kwotami należnymi każdemu Klientowi Posiadającemu Saldo Dodatnie.

OprocentowanieW pierwszym Dniu Roboczym każdego miesiąca kalendarzowego, Bank pobierze od każdego Klienta, na którego Subkoncie w poprzednim miesiącu kalendarzowym pojawiło się saldo ujemne, prowizję liczoną za każdy dzień poprzedniego miesiąca, w którym na subkoncie powstało saldo ujemne, według następującej formuły:

WIBOR*SU*LD/365

gdzie: "SU" oznacza kwotę salda ujemnego, powstałego w danym dniu, transferowanego zgodnie z par. 3 ust. 1, a "LD" oznacza liczbę dni, które upłynęły pomiędzy transakcją dotyczącą SU, o której mowa w par. 3 ust. 1, a transakcją dotyczącą, o której mowa w par. 3 ust. 2.

W pierwszym Dniu Roboczym każdego miesiąca kalendarzowego, Bank zapłaci każdemu z Klientów, na którego Subkoncie w poprzednim miesiącu kalendarzowym pojawiło się saldo dodatnie, prowizję za nabyte wierzytelności liczoną za każdy dzień poprzedniego miesiąca, w którym na subkoncie powstało dodatnie według następującej formuły:

WIBOR*SD*LD/365

gdzie: "SD" oznacza kwotę salda dodatniego, powstałego w danym dniu, transferowanego zgodnie z par. 3 ust. 1, a "LD" oznacza liczbę dni, które upłynęły pomiędzy transakcją dotyczącą SD, o której mowa w par. 3 ust. 1, a transakcją dotyczącą SD, o której mowa w par. 3 ust. 2.

Umowa o świadczenie usługi db-CashSweepPl

zawarta w dniu X r. w Warszawie pomiędzy Bank D S.A. z siedzibą w W, zwanym dalej "Bankiem", reprezentowanym przez: A z siedzibą w X zwanym dalej "klientem A" i B z siedzibą w Y przy ul Y, zwany dalej "Klientem B", reprezentowany przez: i C z siedzibą w Z przy ul Z, zwany dalej "Klientem C", reprezentowany przez:

W treści niniejszej Umowie każdy Klient A,B lub C jest zwany osobno "Klientem" a wszyscy łącznie zwani są "Klientami".

PreambułaBiorąc pod uwagę, że

1.

Bank zawarł z niektórymi lub ze wszystkimi Klientami odrębne umowy kredytu na mocy, których udzielił Klientom Kredytów w Rachunku;

2.

Zgodnie z umowami, o których mowa w ust. 1 dopuszczalne jest występowanie salda ujemnego na Rachunku;

3.

Klienci w trakcie trwania niniejszej umowy zamierzają na podstawie odrębnej umowy nabywać od Banku wierzytelności przysługujące mu wobec pozostałych Klientów z tytułu udzielonych im Kredytów w Rachunku;

STRONY POSTANAWIAJĄ, CO NASTĘPUJE:

§ 1

DEFINICJE

W niniejszej umowie następujące wyrazy pisane dużą literą oznaczają:

"Bank" - Bank D;

"Dzień Roboczy" - dzień (inny niż sobota lub niedziela), w którym Bank jest otwarty w celu prowadzenia działalności w Warszawie;

"Kredyt w Rachunku" - kredyt udzielony w PLN przez Bank Klientowi na mocy odrębnej umowy o kredyt w rachunku bieżącym, ewidencjonowany na Rachunku;

"PLN" - prawny środek płatniczy w Rzeczypospolitej Polskiej;

"Rachunek" - bankowy rachunek bieżący prowadzony w PLN otwarty w Banku przez Klienta. Wykaz Rachunków stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej Umowy;

"Subkonto" - subkonto do Rachunku otwarte w Banku dla realizacji celów niniejszej Umowy. Lista Subkont stanowi Załącznik Nr 2 do niniejszej Umowy;

"WIBOR" - stopę oprocentowania oferowaną dla jednomiesięcznych depozytów w PLN podaną na stronie WIBO serwisu Reuters o godzinie 11:00 lub około tej godziny, czasu warszawskiego pierwszego Dnia Roboczego każdego miesiąca.

§ 2

SUBKONTA

Do każdego z Rachunków Bank na podstawie Umowy o prowadzenie Rachunku otwiera Subkonto w celu umożliwienia Bankowi dokonywania czynności, o których mowa w § 3. Wykaz numerów Subkont stanowi Załącznik nr 2 do niniejszej Umowy.

§ 3

USŁUGA db-CashSweepPL

1.

Najwcześniej o godzinie 17.30 jednak nie wcześniej niż przed rozliczeniem przez Bank płatności przychodzących na Rachunki trzecią sesja systemu płatności Elixir każdego Dnia Roboczego Bank będzie dokonywał następujących czynności w odniesieniu do każdego z Rachunków oraz Subkont:

a)

Ustalenie salda na każdym z rachunków;

b)

Zsumowanie wszystkich sald dodatnich i zsumowanie wszystkich sald ujemnych na Rachunkach oraz ustalenie, która z tych sum jest niższa, a która wyższa w wartościach bezwzględnych;

c)

Przeniesienie całości sald składających się na sumę sald, która okazała się niższa w wartościach bezwzględnych z Rachunków, na których te salda wystąpiły na odpowiednie Subkonta;

d)

Przeniesienie części sald składających się na sumę sald, która okazała się wyższa w wartościach bezwzględnych z Rachunków na których te salda wystąpiły na odpowiednie Subkonta, w takiej wysokości aby przeniesiona na Subkonta suma sald dodatnich równała się sumie przeniesionych sald ujemnych, przy czym z każdego Rachunku zostanie przeniesiona taka kwota, której udział w całości kwot przenoszonych stosownie do postanowień tego punktu, odpowiada udziałowi salda tego rachunku, w sumie sald składających się na wyższą wartość bezwzględną.

2.

Do godziny 9.00 każdego Dnia Roboczego następującego po dniu, w którym dokonane zostały czynności, o których mowa w ust. 1, bank będzie dokonywał zwrotnego przeniesienia na Rachunki sald przeniesionych na Subkonta poprzedniego Dnia Roboczego.

3.

Każdy z Klientów udziela niniejszym Bankowi pełnomocnictwa do dokonywania w jego imieniu czynności o których mowa w ust. 1 oraz 2. na Rachunku oraz odpowiednim Subkoncie.

§ 4

PROWIZJE I OPROCENTOWANIE

1.

W pierwszym Dniu Roboczym każdego miesiąca, Bank pobierze od każdego Klienta, na którego subkoncie XXX prowizję za realizację niniejszej Umowy równą XXX PLN (słownie: XXX Złotych polskich).

2.

W pierwszym Dniu Roboczym miesiąca następującego po miesiącu, w którym niniejsza Umowa została podpisana przez Strony, Bank pobierze od każdego Klienta prowizję z tytułu implementacji usługi db-CashSweepPL równą XXX PLN (słownie: XXX złotych polskich).

3.

W pierwszym Dniu Roboczym każdego miesiąca kalendarzowego, Bank pobierze od każdego Klienta, na którego Subkoncie w poprzednim miesiącu kalendarzowym pojawiło się saldo ujemne, prowizję liczoną za każdy dzień poprzedniego miesiąca, w którym na subkoncie powstało saldo ujemne, według następującej formuły:

WIBOR*SU*LD/365

gdzie: "SU" oznacza kwotę salda ujemnego, powstałego w danym dniu, transferowanego zgodnie z par. 3 ust. 1, a "LD" oznacza liczbę dni, które upłynęły pomiędzy transakcją dotyczącą SU, o której mowa w par. 3 ust. 1, a transakcją dotyczącą SU, o której mowa w par. 3 ust. 2.

4.

W pierwszym Dniu Roboczym każdego miesiąca kalendarzowego, Bank zapłaci każdemu z Klientów, na którego Subkoncie, w poprzednim miesiącu kalendarzowym pojawiło się saldo dodatnie, prowizję za nabyte wierzytelności liczoną za każdy dzień poprzedniego miesiąca, w którym na subkoncie powstało saldo dodatnie według następującej formuły:

WOBOR*SD*LD/365

gdzie: "SD" oznacza kwotę salda dodatniego, powstałego w danym dniu, transferowanego zgodnie z par. 3 ust. 1, a "LD" oznacza liczbę dni, które upłynęły pomiędzy transakcją dotyczącą SD, o której mowa w par. 3 ust. 1, a transakcją dotyczącą SD, o której mowa w par. 3 ust. 2.

§ 5

PORĘCZENIA KLIENTÓW

1.

Każdy z Klientów udziela niniejszym Bankowi poręczenia za przyszłe zobowiązania pozostałych Klientów z tytułu salda ujemnego, które może wystąpić na jakimkolwiek Subkoncie, łącznie do kwoty PLN XXX.

2.

Odpowiedzialność Klientów wobec Banku z tytułu poręczeń, o których mowa w ust. 1 jest solidarna.

3.

Poręczenia, o których mowa w ust. 1 udzielone są na okres obowiązywania niniejszej Umowy.

§ 6

ODPOWIEDZIALNOŚĆ BANKU I KLIENTÓW

1.

Klienci ponoszą solidarną odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania publicznoprawne, w związku z niniejszą Umową. W przypadku dokonania przez Bank zapłaty jakiegokolwiek z takich zobowiązań, każdy Klient niezwłocznie na żądanie Banku zwróci poniesione przez bank z tego tytułu wydatki.

2.

Bank nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje podatkowe wynikające dla Klienta w związku z zawarciem i wykonaniem niniejszej Umowy.

3.

Bank ponosi odpowiedzialność w związku z niniejszą Umową za szkody wynikłe z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa banku.

§ 7

INFORMOWANIE KLIENTA

1.

Bank zobowiązuje się do dostarczenia każdemu Klientowi zestawienia operacji o których mowa w § 3 dokonanych na jego Subkoncie w terminie nie później niż do 15 XXX Dnia Roboczego każdego miesiąca.

2.

W przypadku stwierdzenia niezgodności w zestawieniach dostarczonych przez Bank Klient, zgłosi Bankowi swoje zastrzeżenia do Banku w terminie 14 dni od daty otrzymania takiego zestawienia lub informacji. Bank nie ponosi odpowiedzialności za niezgodności nie zgłoszone przez Klienta w powyższym terminie.

§ 8

ZAWIADOMIENIA

1.

Wszelkie zawiadomienia związane z niniejszą Umową będą miały formę pisemną i będą przekazywane faxem na niżej podane numery oraz potwierdzane listem na niżej podane adresy:

§ 9

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.

W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie mają zastosowanie postanowienia umów o otwarcie rachunku bankowego oraz umów o Kredyt w Rachunku zawartych pomiędzy Klientami a Bankiem oraz postanowienia Regulaminu Bank D S.A. w sprawie świadczenia usług bankowych oraz przepisy kodeksu cywilnego oraz prawa bankowego.

2.

W przypadku sprzeczności pomiędzy niniejszą Umową a którymkolwiek z postanowień dokumentów wymienionych w ust. 1 postanowienia niniejszej Umowy będą miały znaczenie nadrzędne.

3.

Niniejsza Umowa została zawarta na okres jednego roku i może zostać rozwiązana przez każdą ze stron z zachowaniem 30 dniowego terminu wypowiedzenia. Wypowiedzenie niniejszej Umowy stanowi jednocześnie wypowiedzenie Umowy Cesji wierzytelności z tytułu kredytów w rachunku podpisanej w dniu XXX pomiędzy Bankiem i Klientami.

4.

Bank może wypowiedzieć niniejszą Umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadku takiej zmiany obowiązujących przepisów prawa lub ich interpretacji, które spowodują, że dalsze wykonywanie niniejszej Umowy stanie się niezgodne z prawem lub w opinii Banku, utraci swój ekonomiczny cel.

5.

Żaden z Klientów nie może dokonać przelewu swoich praw i obowiązków wynikających z niniejszej Umowy na osobę trzecią bez uprzedniej pisemnej zgody Banku.

UMOWA CESJI WIERZYTELNOŚCI z TYTUŁU KREDYTÓW W RACHUNKU

zawarta w dniu XXX R. w Warszawie (zwana dalej "Umową") pomiędzy: Bank D S.A. z siedzibą w W, zwanym dalej "Bankiem", reprezentowany przez zwany dalej "Klientem A", reprezentowanym przez: zwany dalej "klientem B", reprezentowany przez zwany dalej "Klientem C", reprezentowany przez:

W treści niniejszej Umowy każdy Klient A,B lub C jest zwany osobno "Klientem" a wszyscy łącznie zwani są "Klientami".

PREAMBUŁA

BIORĄC POD UWAGĘ, ŻE

1.

Na podstawie odrębnych umów zawartych z niektórymi lub wszystkimi Klientami, Bank udzielił im Kredytów w Rachunku w PLN;

2.

Bank i Klienci zawarli w dniu XXX r. Umowę o świadczenie usługi db-CashSweepPL (zwaną dalej "Umową db-CashSweepPL");

3.

Klienci w trakcie trwania niniejszej Umowy zamierzają nabywać od Banku wierzytelności przysługujących mu wobec pozostałych Klientów z tytułu udzielonych im Kredytów w Rachunku;

STRONY POSTANAWIAJĄ, CO NASTĘPUJE

§ 1

PRZELEW WIERZYTELNOŚCI NA KLIENTÓW

1.

Na warunkach określonych w niniejszej Umowie, na koniec każdego Dnia Roboczego, Bank może przenieść na każdego Klienta posiadającego Subkonto, na których, po dokonaniu przez Bank czynności o których mowa w § 3 Umowy db-CashSweepPL wystąpiło saldo dodatnie ("Klient Posiadający Saldo Dodatnie"),wierzytelności przysługujących Bankowi wobec Klientów posiadających Subkonta, na których na koniec każdego Dnia Roboczego wystąpiło saldo ujemne ("Klienci Posiadający Saldo Ujemne") z tytułu wystąpienia takiego salda ujemnego na Subkoncie.

2.

Każdy Klient Posiadający Saldo Dodatnie niniejszym wyraża zgodę na przyjęcie dokonywanych przez Bank przelewów zgodnie z warunkami niniejszej Umowy.

3.

Bank będzie dokonywał przelewów wierzytelności pod warunkiem ustalenia kwot przelewanych wierzytelności zgodnie z ust. 1.

4.

Bank będzie dokonywał przelewów wierzytelności wobec Klientów Posiadających Saldo Ujemne na rzecz Klientów Posiadających Saldo Dodatnie według swobodnego wyboru Banku w zakresie przelewanych kwot jak i Rachunku lub Subkonta Klienta Posiadającego Saldo Dodatnie. Przelew wierzytelności będzie następował z chwilą zaksięgowania przelewanych kwot wierzytelności na odpowiednich Subkontach Klientów Posiadających Saldo Dodatnie bez konieczności zawierania odrębnych umów w formie pisemnej

5.

Nabycie wierzytelności przez Klienta Posiadającego Saldo Dodatnie nastąpi według ich wartości nominalnej.

6.

Klient Posiadający Saldo Dodatnie - za nabytą wierzytelność - wypłaci Bankowi w momencie przelewu cenę w wysokości nabytych wierzytelności obliczonych zgodnie z ust. 5 w ten sposób, że upoważnia bank do pobrania z jego Subkonta ceny za przelew wierzytelności. Każdy z Klientów niniejszym udziela Bankowi nieodwołalnego pełnomocnictwa do wykonywania w jego imieniu wszelkich zobowiązań związanych z przelewami wierzytelności dokonywanymi w związku z niniejszą Umową.

§ 2

PRZELEW WIERZYTELNOŚCI NA BANK

1.

Na początek każdego Dnia Roboczego następującego po dniu, w którym dokonano przelewów wierzytelności, o których mowa w § 1, każdy Klient Posiadający Saldo Dodatnie dokona zwrotnego przelewu wierzytelności, które zostały na niego przeniesione zgodnie z § 1 na Bank. Bank niniejszym wyraża zgodę na przyjęcie dokonanych przelewów ("Zwrotny Przelew Wierzytelności").

2.

Zwrotny Przelew Wierzytelności, o którym mowa w ust. 1 będzie następował bez konieczności zawierania odrębnych umów w formie pisemnej.

3.

Z tytułu zwrotnego Przelewu Wierzytelności - Bank wypłaci każdemu Klientowi Posiadającemu Saldo Dodatnie w momencie przelewu, o którym mowa w § 1 - cenę w wysokości wartości nominalnej nabytych wierzytelności. Wypłata ceny nastąpi poprzez uznanie odpowiednich Subkont kwotami należnymi każdemu Klientowi Posiadającemu Saldo Dodatnie.

§ 3

ODPOWIEDZIALNOŚĆ BANKU i KLIENTÓW

1.

Każdy z Klientów Posiadających Saldo Dodatnie zwalnia niniejszym Bank z odpowiedzialności z tytułu spłaty wierzytelności przelanych na Klienta Posiadającego saldo Dodatnie zgodnie z postanowieniami § 1.

2.

Klienci są solidarnie odpowiedzialni za wszelkie zobowiązania publicznoprawne, w związku z niniejszą Umową. W przypadku, gdy Bank dokona zapłaty jakiegokolwiek z takich zobowiązań, każdy Posiadacz Rachunku niezwłocznie na żądanie Banku zwróci poniesione przez Bank z tego tytułu wydatki.

3.

Bank nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje podatkowe wynikające dla Klienta w związku z zawarciem i wykonaniem niniejszej Umowy.

4.

Bank ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe dla Klienta z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa Banku.

§ 4

ZAWIADOMIENIA

1.

Wszelkie zawiadomienia związane z niniejszą Umową będą miały formę pisemną i będą przekazywane faxem na niżej podane numery oraz potwierdzone listem na niżej podane adresy: XXX

2.

Strony mogą się powiadamiać o zmianie adresów do zawiadomień lub numerów faxu z wyprzedzeniem nie krótszym niż 5 Dni Roboczych.

3.

Jeżeli zawiadomienie zostanie doręczone po godzinach pracy w Dniu Roboczym lub w dniu nie będącym Dniem Roboczym w miejscu odbioru, będzie ono uważane za doręczone w pierwszym Dniu Roboczym następującym po dniu, w którym takie zawiadomienie zostało faktycznie doręczone w miejscu odbioru.

4.

Zawiadomienia dotyczące wypowiedzenia i rozwiązania niniejszej Umowy mogą być dokonywane wyłącznie w drodze listu poleconego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

§ 5

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.

W sprawach nieuregulowanych w niniejszej Umowie mają zastosowanie postanowienia umów o otwarcie rachunku bankowego oraz umów o Kredyt w Rachunku zawartych pomiędzy Klientami a Bankiem oraz postanowienia Regulaminu Bank D S.A. w sprawie świadczenia usług bankowych oraz odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego oraz prawa bankowego.

2.

W przypadku sprzeczności pomiędzy niniejszą Umową a którymkolwiek z postanowień dokumentów wymienionych w ust. 1. postanowienia niniejszej Umowy będą miały znaczenie nadrzędne.

3.

Wszelkie określenia w niniejszej umowie pisane z dużej litery mają znaczenie takie jakie zostało im nadane w Umowie db-CashSweepPL.

4.

Niniejsza Umowa została zawarta na okres jednego roku i może zostać rozwiązana przez każdą ze stron z zachowaniem 30 dniowego terminu wypowiedzenia. Wypowiedzenie niniejszej Umowy stanowi jednocześnie wypowiedzenie Umowy o świadczenie usługi db-CashSweepPL podpisanej w dniu XXX pomiędzy Bankiem i Klientami.

5.

Bank może wypowiedzieć niniejszą Umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadku takiej zmiany obowiązujących przepisów prawa lub ich interpretacji, które spowodują, że dalsze wykonywanie niniejszej Umowy stanie się niezgodne z prawem lub w opinii Banku, utraci swój ekonomiczny cel.

6.

Żaden z Klientów nie może dokonać przelewu swoich praw i obowiązków wynikających z niniejszej Umowy na osobę trzecią bez uprzedniej pisemnej zgody Banku.

7.

Wszelkie zmiany niniejszej Umowy mogą być dokonywane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

8.

Klient będąc poinformowany o treści art. 104 i 105 ustawy - Prawo bankowe wyraża zgodę na ujawnienie przez Bank jego akcjonariuszowi t. j. Bank D z siedzibą w F, informacji dotyczących Klienta w zakresie związanym z zawarciem i wykonaniem niniejszej Umowy. Oświadczenie to stanowi zgodę w rozumieniu art. 104 ust. 2 ustawy - Prawo bankowe.

9.

Wszelkie spory wynikłe w związku z wykonywaniem niniejszej umowy będą rozstrzygane przez sąd właściwy dla siedziby Banku.

Pismem z dnia 21 września 2007 r. X wezwano wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku w zakresie: przyporządkowania pytań do konkretnego rodzaju podatku oraz powiązania ze zdarzeniem przyszłym, a także przesłania aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu wnioskodawcy przez P. K. B. wraz ze wskazaniem adresu do doręczeń osoby reprezentującej Spółkę. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedstawiona we wniosku usługa cash poolingu świadczona na rzecz Spółki na podstawie Umowy o świadczenie usługi db-CashSweepPL oraz umowa cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - art. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.).

Zdaniem wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, kompleksowa usługa zarządzania płynnością finansową podmiotów należących do Grupy Spółek, w tym Spółki (cash poolingu) świadczona przez bank nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym po stronie Spółki nie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie tego podatku.

W myśl art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlega zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych. Spółka stoi na stanowisku, że usługa polegająca na zarządzaniu płynnością finansową danej grupy kapitałowej, świadczona w oparciu o Umowę o świadczenie usługi db-CashSweepPL oraz Umowę cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku, która nie znajduje odpowiednika w kodeksie cywilnym, pozostając umową nienazwaną, nie mieści się w zamkniętym katalogu art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Spółki, celem ustawodawcy tworzącego opisywaną normę prawną w takiej właśnie postaci było precyzyjne określenie czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu. Natura usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową (cash pooling), świadczonej na podstawie Umowy o świadczenie usługi db-CashSweepPL oraz Umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku, wskazuje, że jest to rozbudowany, wielostopniowy międzynarodowy system rozliczeń finansowych w obrębie danej grupy kapitałowej - nie jest to natomiast żadna z czynności wymienionych w zamkniętym katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ponadto Spółka pragnie zauważyć, iż organy statystyczne już wielokrotnie klasyfikowały czynności polegające na kompleksowym zarządzaniu płynnością grupy kapitałowej (cash pooling) jako usługę pośrednictwa finansowego świadczoną przez banki. W opinii Spółki, jest to dodatkowe potwierdzenie, iż usługa świadczona w ramach struktury cash poolingu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

1)

następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki (akty założycielskie);

2)

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3)

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne w pkt 1 lub 2.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy przedmiotem opodatkowania są umowy pożyczki, w których w myśl art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Przedstawiona we wniosku Spółki konstrukcja "cash poolingu", jako sposobu gospodarowania wolnymi środkami finansowymi uczestniczących podmiotów, pomimo zawierania w sobie pewnych elementów pożyczki, nie wyczerpuje istotnych jej znamion. "Cash pooling" polega na umożliwieniu lepszej gospodarki finansowej grupy kapitałowej. Dzięki tej usłudze można skompensować niedobory środków przedsiębiorstw należących do danej grupy nadwyżkami innych przedsiębiorstw należących do tej samej grupy oraz korzystnie zagospodarować nadwyżkę środków netto.

W przypadku "cash poolingu" mamy do czynienia z trzema przynajmniej podmiotami, a mianowicie: podmiotem posiadającym wolne środki finansowe, podmiotem posiadającym niedobór tych środków oraz bankiem występującym w roli pośrednika działającego we własnym imieniu.

Z tytułu uczestnictwa w tych transakcjach dla wszystkich podmiotów powstają określone prawa i obowiązki, jednak nie dochodzi w tym przypadku do zawarcia umowy pożyczki, ponieważ brak jest zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony w umowie podmiot.

Uczestnik "cash poolingu" posiadający wolne środki nie wie, czy środki te zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez którego uczestnika. Tym samym nie jest skonkretyzowana druga strona transakcji, jak też jej przedmiot, ponieważ źródłem, z którego zostanie zasilony rachunek o saldzie debetowym, jest rachunek zbiorczy, na którym gromadzone są wolne środki wszystkich posiadających je uczestników "cash poolingu".

Reasumując stwierdza się, iż zawarcie umowy dotyczącej usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową "cash pooling" nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynności tego typu nie można również zakwalifikować jako umowy pożyczki wymienionej w tym katalogu. Tym samym czynności dokonywane w ramach umowy "cash poolingu" nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ponadto stwierdza się, iż umowy cesji wierzytelności zawierane w ramach umowy "cash pooling", nie stanowią samodzielnie funkcjonujących czynności cywilnoprawnych, a więc nie będą także podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl