IPPB2/436-51/11-2/AF - Opodatkowanie PCC zamiany mieszkania na budynek.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-51/11-2/AF Opodatkowanie PCC zamiany mieszkania na budynek.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2011 r. (data wpływu 7 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania transakcji zamiany mieszkania na budynek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania transakcji zamiany mieszkania na budynek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest notariuszem. Do Wnioskodawczyni zwrócono się o sporządzenie aktu notarialnego umowy zamiany, której stronami mają być:

* osoby fizyczne (małżeństwo) będące właścicielem na zasadzie małżeńskiej wspólności majątkowej mieszkania niezwiązanego i niewykorzystywanego do działalności gospodarczej, po jednej stronie oraz

* osoba prawna będąca właścicielem budynku mieszkalnego znajdującego się w budowie, będąca podatnikiem VAT nie zwolnionym z podatku, po drugiej stronie.

Osoby te planują dokonać transakcji zamiany mieszkania (z dopłatą) na budynek mieszkalny. W związku z powyższą transakcją osoba prawna naliczy podatek VAT od wartości zamienianego budynku tak jak w przypadku gdyby budynek ten był sprzedawany. Powstała natomiast wątpliwość czy Wnioskodawczyni powinna pobrać od tej transakcji podatek od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedmiotowej transakcji zamiany mieszkania na budynek wystąpi podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Opisana transakcja zamiany nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie przepisu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepis ten stanowi bowiem, iż nie podlegają podatkowi m.in.: czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.

Z brzmienia ww. przepisu wynika, iż jeżeli jedna ze stron umowy zamiany (w omawianym stanie faktycznym właściciel budowanego budynku) z tytułu zamiany jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to ta czynność cywilnoprawna zamiany nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnej. Zastrzeżenie - wyjątek o którym mowa w dalszej części przepisu, odnoszący się do przedmiotu zamiany jakim jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach odnosi się zdaniem Wnioskodawczyni tylko do sytuacji, w której druga strona transakcji zamiany z tytułu dokonania tej czynności byłaby zwolniona z podatku od towarów i usług. Dodatkowo można zauważyć, iż w przypadku gdyby podatek od czynności występował w transakcji zamiany z podatnikiem VAT opodatkowanym podatkiem od towarów i usług, nie zwolnionych z tego podatku, oznaczałoby to, iż tenże podatnik VAT byłby opodatkowany zarówno podatkiem od towarów i usług, jak i podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na treść przepisu art. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest, zgodnie ze złożonym wnioskiem, ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Ponieważ przepisy ww. ustawy nie definiują czynności prawnych objętych opodatkowaniem, to w tej materii należy odwołać się do znaczenia nadanego im w przepisach prawa cywilnego.

W myśl art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. W myśl art. 604 Kodeksu cywilnego do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. W przypadku zamiany obie strony przenoszą na siebie wzajemnie własność rzeczy - występują zatem jednocześnie w charakterze dostawcy i nabywcy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest notariuszem. Do Wnioskodawczyni zwrócono się o sporządzenie aktu notarialnego umowy zamiany, której stronami mają być osoby fizyczne (małżeństwo) będące właścicielem na zasadzie małżeńskiej wspólności majątkowej mieszkania niezwiązanego i niewykorzystywanego do działalności gospodarczej, po jednej stronie oraz osoba prawna będąca właścicielem budynku mieszkalnego znajdującego się w budowie, będąca podatnikiem VAT nie zwolnionym z podatku, po drugiej stronie. Osoby te planują dokonać transakcji zamiany mieszkania (z dopłatą) na budynek mieszkalny. W związku z powyższą transakcją osoba prawna naliczy podatek VAT od wartości zamienianego budynku tak jak w przypadku gdyby budynek ten był sprzedawany. Zdaniem Wnioskodawczyni z brzmienia przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, iż jeżeli jedna ze stron umowy zamiany (w omawianym stanie faktycznym właściciel budowanego budynku) z tytułu zamiany jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to ta czynność cywilnoprawna zamiany nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnej.

Zatem biorąc pod uwagę art. 1 pkt 1 lit. a) cytowanej ustawy należy uznać, że umowa zamiany opisana we wniosku należy do czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 4 pkt 2 ww. ustawy przy umowie zamiany obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży na stronach czynności. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku. Jeżeli obowiązek podatkowy ciąży na kilku podmiotach albo na stronach umowy zamiany, albo wspólnikach spółki cywilnej, zobowiązanymi solidarnie do zapłaty podatku są odpowiednio te podmioty, strony umowy zamiany albo wspólnicy spółki cywilnej (art. 5 ust. 2 ustawy).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania stanowi przy umowie zamiany:

a.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na taki lokal lub prawo do lokalu - różnica wartości rynkowych zamienianych lokali lub praw do lokali,

b.

w pozostałych przypadkach - wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

O wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje przy tym okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku z uwzględnieniem wyjątków określonych w tym przepisie.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawczyni dotyczy opodatkowania transakcji zamiany mieszkania na budynek podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

A zatem, przyjmując za Wnioskodawczynią, iż w omawianym stanie faktycznym właściciel budowanego budynku z tytułu zamiany mieszkania na budynek będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług, czynność taka zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W tym przypadku Wnioskodawczyni sporządzając akt notarialny, dokumentujący transakcję, nie będzie zobowiązana do pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych, jako płatnik. Natomiast w przypadku, gdy powyższa transakcja nie będzie objęta zakresem podatku od towarów i usług lub będzie objęta, ale będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku, powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas Wnioskodawczyni sporządzając akt notarialny, dokumentujący transakcję, będzie zobowiązana do pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych, jako płatnik.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl