IPPB2/436-507/11-3/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-507/11-3/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2011 r. (data wpływu 14 listopada 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 listopada 2011 r. (data nadania 24 listopada 2011 r., data wpływu 28 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zastosowania wyłączenia zawartego w przepisie art. 2 pkt 6 lit. c) ww. ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.11. 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zastosowania wyłączenia zawartego w przepisie art. 2 pkt 6 lit. c) ww. ustawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Głównym przedmiotem działalności W. S.A. Grupa Holdingowa, zwanej dalej: "Spółką" lub "Wnioskodawcą", jest wynajem obiektów biurowych, produkcyjnych i magazynowych, przede wszystkim w W. Uchwałą z dnia 12 lipca 2011 r. Zarząd Spółki, w ramach istniejącej struktury organizacyjnej Spółki został utworzony Oddział Zarządzania Nieruchomością "O." (zwany także: "ONZ O."). Uchwałą z dnia 12 lipca 2011 r. Zarząd Spółki zmienił schemat organizacyjny Spółki, w którym wyodrębniony został Oddział Zarządzania Nieruchomością "O.". W związku z wyodrębnieniem Oddziału Zarządzania Nieruchomością "O." - uchwałą Zarządu Spółki nr 2821 z dnia 12 lipca 2011 r. zmieniony został Regulamin Organizacyjny Spółki. Zgodnie z § 10 tego regulaminu, w strukturze organizacyjnej Spółki wyodrębnia się m.in. Oddział Zarządzania Nieruchomością "O.", w skład którego wchodzą: Biuro Inwestycji, Biuro Sprzedaży i Nieruchomości (w jego skład wchodzą: Dział Administrowania Nieruchomościami, Dział Sprzedaży i Marketingu, Spec. Ds. Nieruchomości i Ksiąg Wieczystych), Spec. Ds. Kontrolingu i analizy finansowej.

Poza tym w strukturze organizacyjnej Spółki znajdują się:

* Biuro Zarządu i Nadzoru właścicielskiego,

* Biuro Finansowe

* Specjalista ds. BHP, PPOŻ i ochrony środowiska,

* Specjalista ds. kadr, szkoleń i archiwizacji.

Uchwałą z dnia 1 sierpnia 2011 r. Zarząd Spółki przyjął Regulamin Organizacyjny Działalności Oddziału Zarządzania Nieruchomością "O."

Do właściwości Biur i osób zatrudnionych na samodzielnych stanowiskach w OZN "O." należy:

1.

Biuro inwestycji:

1.1. Planowanie, inicjowanie opracowania i aktualizowania programów rozwojowych i programów inwestycyjnych w oparciu o aktualną analizę rynkową i najnowsze osiągnięcia techniczne,

1.2. Współudział w opracowywaniu rocznych planów rzeczowo-finansowych działalności oraz strategicznych wieloletnich,

1.3. Przygotowanie, koordynacja wdrażania i realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych i projektów gospodarczych przyjętych i zatwierdzonych przez organy Spółki,

1.4. Inicjowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego wykorzystania dysponowanego majątku,

1.5. Organizowanie i zapewnienie rytmicznego wykonania planowanych zadań inwestycyjnych,

1.6. Sporządzanie projektów i informacji dla władz Spółki w zakresie realizowanych inwestycji,

1.7. Wykonywanie innych zadań zleconych przez Dyrektora Oddziału.

2.

Biuro Sprzedaży i Nieruchomości:

2.1. Administrowanie nieruchomością "O." będącą w dyspozycji Oddziału na podstawie odrębnej uchwały Zarządu,

2.2. Poddawanie przeglądom technicznym budowli i budynków zgodnie z wymogami prawa budowlanego oraz nadzór nad prawidłowością wpisów w książkach obiektów budowlanych posadowionych na gruntach nieruchomości "O.",

2.3. Współudział w opracowywaniu rocznych planów rzeczowo-finansowych działalności oraz strategicznych wieloletnich,

2.4. Planowanie wpływów z wynajmu, dzierżawy i sprzedaży nieruchomości na kolejne lata obrachunkowe,

2.5. Projektowanie zasad polityki dzierżawy/wynajmu nieruchomości "O.",

2.6. Sporządzanie projektów i realizacja umów w zakresie wynajmu i dzierżawy nieruchomości,

2.7. Planowanie niezbędnych prac konserwacyjno-porządkowych (monitorowanie kosztów utrzymania nieruchomości),

2.8. Projektowanie i realizacja strategii promocji i polityki cenowej w zakresie gospodarki nieruchomością "O.",

2.9. Prowadzenie działalności promocyjnej, reklamowej i marketingowej,

2.10. Prowadzenie działalności w celu pozyskania nowych klientów,

2.11. Prowadzenie analiz rynkowych i analiz działań konkurencji,

2.12. Organizowanie obsługi administracyjno-gospodarczej Oddziału.

3.

Specjalista ds. Nieruchomości i Ksiąg Wieczystych:

3.1. Kompleksowe prowadzenie spraw związanych z regulacją i aktualizacją stanu prawnego nieruchomości,

3.2. Sporządzanie projektów analiz, raportów, sprawozdań oraz informacji dla władz Spółki w zakresie stanu prawnego nieruchomości,

3.3. Sporządzanie i terminowe składanie deklaracji dotyczących podatku od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie gruntu.

4.

Specjalista ds., Kontrolingu i Analizy Finansowej:

4.1. Prowadzenie windykacji należności z zakresu działalności Oddziału,

4.2. Sporządzanie planów rachunku płynności oraz zarządzanie płynnością finansową Oddziału,

4.3. Sporządzanie analiz planowanych i realizowanych przedsięwzięć gospodarczych,

4.4. Współpraca z brokerem w zakresie ubezpieczeń majątkowych.

OZN "O." zarządza Dyrektor Oddziału, który w granicach określonych przez ogólnie obowiązujące przepisy prawa, Statut Spółki, Regulamin Organizacyjny Spółki oraz szczególne pełnomocnictwa Zarządu Spółki podejmuje decyzje w formie ustnych i pisemnych poleceń.

OZN "O." jest - zgodnie z § 2 Regulaminu Działalności OZN "O." - zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa Spółki samodzielnie sporządzającą bilans i rachunek wyników. W systemie księgowym Spółki wydzielone są konta dotyczące działalności OZN "O.". Zobowiązania handlowe, budżetowe i pracownicze regulowane są z wyodrębnieniem OZN "O.". We współpracy ze Specjalistą ds. kontrolingu i analizy finansowej, sporządzany jest rachunek płynności oraz zarządzanie płynnością finansową OZN "O.". W odniesieniu do OZN "O." prowadzona jest gospodarka kasowa oraz bieżąca współpraca z bankami i innymi instytucjami finansowymi oraz obsługa odrębnego rachunku bankowego. Bieżące sprawy i akta pracownicze prowadzone są z wyodrębnieniem akt pracowniczych pracowników OZN "O.". Ponadto, możliwe jest szczegółowe określenie pozycji finansowej OZN "O." (w tym przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań na podstawie bilansu i rachunku zysków i strat), należności i zobowiązania związane są organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem, służyć mają realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo. Istnieje możliwość badania efektywności działalności, ustalanie budżetu, rozliczanie z wykonania budżetu.

OZN "O." - jako zorganizowana część przedsiębiorstwa - ma być wniesiony do spółki celowej będącej spółką kapitałową. Głównym składnikiem Oddziału Zarządzania Nieruchomością "O." jest nieruchomość (prawo wieczystego użytkowania gruntu) Spółki znajdująca się w W przy ul. J. K. Zespół składników materialnych i niematerialnych (obecnie - w istniejącym przedsiębiorstwie jako OZN "O."), służący przede wszystkim działalności w zakresie wynajmu nieruchomości oraz ich administrowania, obejmuje:

* prawo użytkowania wieczystego gruntu zlokalizowane w W. przy ul..J. K. (w skład OZN "O." wchodzą tylko te działki gruntu położone przy ul. J. K., które mają zostać wniesione do spółki celowej, maja one odrębne księgi wieczyste),

* budowle, w tym ogrodzenia, sieci, drogi, parking,

* budynki, w tym hale, wiaty, magazyny,

* urządzenia, w tym stacje transformatorowe, transformatory,

* umowy najmu/dzierżawy zawarte z osobami trzecimi dotyczące powierzchni w budynkach,

* umowy z dostawcami mediów,

* pracowników,

* należności z tytułu świadczenia usług najmu,

* zobowiązania związane z nieruchomościami, w tym zobowiązania publicznoprawne, z tytułu zawartych umów na dostawę energii elektrycznej, cieplnej, wody, odprowadzania ścieków, wywozu śmieci, monitoringu, usług konserwacyjno remontowych.

Przy ul. J. K. znajduje się także siedziba Spółki, w której zatrudnieni są także inni pracownicy niż wskazani powyżej.

Zakres działalności spółki celowej - po wniesieniu powyższych składników majątkowych - zostanie rozszerzony o działalność deweloperską na nieruchomościach, które spółka celowa otrzyma w formie wkładu niepieniężnego (zorganizowana część przedsiębiorstwa zostanie wniesiona w formie wkładu niepieniężnego do spółki celowej - spółki kapitałowej, której głównym przedmiotem działalności będzie wynajem nieruchomości położonych w W., a także działalność deweloperska).

Przedmiotem działalności Spółki (przedsiębiorstwa) po wniesieniu jego zorganizowanej części do spółki celowej ma być zaś działalność związana m.in. z: zarządzaniem, w tym udziałami posiadanymi w spółkach zależnych, obsługą księgową, kadrową oraz zarządzanie nieruchomościami innymi niż położona w W. przy ul. J. K. (np. w Ż.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy stosownie do art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. wkład niepieniężny (aport) mający być przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej (spółki celowej) stanowi w przedstawionym stanie faktycznym "zorganizowaną część przedsiębiorstwa".

2.

Czy stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. Spółka nie będzie obowiązana do rozpoznania przychodu z tytułu objęcia udziałów spółki kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

3.

Czy wniesienie przez Spółkę jako wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

4.

Czy zgodnie z art. 91 ust. 1-7d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Spółka nie będzie miała obowiązku dokonać korekty naliczonego podatku od towarów i usług związanego z nabyciem towarów i usług stanowiących składnik zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszonego w formie wkładu niepieniężnego przez Spółkę do spółki kapitałowej.

5.

Czy wniesienie przez Spółkę jako wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie pozostałych podatków zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 tej ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej - uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Należy wskazać, że - zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy z dnia 9 września 2000 r. - nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

* udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z powyższego wynika, że wniesienie przez Spółkę do spółki kapitałowej OZN "Odolany" (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) będzie czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pogląd taki wyraził m.in. Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lipca 2010 r. (IBPBII/1/436-96/10/MZ), a także w interpretacji indywidualnej z dnia 2 czerwca 2010 r. (IPPB2/436-89/10-2/AF).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zgodnie z tym przepisem zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

a.

rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b.

siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

* udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Należy wskazać, iż implementowanie Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a) Dyrektywy uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Z treści art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części. Odnosząc się do pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej, biorąc pod uwagę uregulowania zawarte w Dyrektywie, należy stwierdzić, iż zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, która z organizacyjnego punktu widzenia stanowią jednostkę zdolną do niezależnej, samodzielnej działalności.

Definicję "przedsiębiorstwa" zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 551 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W oparciu o powyższą definicję można również wywieść, iż część aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, o którym mowa w Kodeksie cywilnym, jeżeli jest to przedsiębiorstwo spółki kapitałowej, tworząca niezależną jednostkę gospodarczą, zdolną do samodzielnej działalności można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej.

Jak wskazuje przepis art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Należy zaznaczyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje jest zatem wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jeżeli zatem przedmiotem aportu do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały będzie istotnie zorganizowana część przedsiębiorstwa rozumiana jako część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, która z organizacyjnego punktu widzenia stanowi jednostkę gospodarczą zdolną do niezależnej, samodzielnej działalności, to czynność opisana we wniosku będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie powołanego wyżej art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji podwyższenie kapitału zakładowego Spółki będzie stanowić zmianę umowy spółki niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) w związku z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl