IPPB2/436-487/12-5/AF - Możliwość opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży akcji spółki zagranicznej przez polską spółkę akcyjną na rzecz spółki kapitałowej z siedzibą w Luksemburgu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-487/12-5/AF Możliwość opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży akcji spółki zagranicznej przez polską spółkę akcyjną na rzecz spółki kapitałowej z siedzibą w Luksemburgu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2012 r. (data wpływu 21 września 2012 r.) uzupełnionym na wniosku ORD-IN z dnia 19 listopada 2012 r. (data nadania 20 listopada 2012 r., data wpływu 22 listopada 2012 r.) na wezwanie z dnia 16 listopada 2012 r. Nr IPPB2/436-487/12-2/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych planowanej sprzedaży akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych planowanej sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje utworzenie spółki kapitałowej z siedzibą za granicą prawdopodobnie w Luksemburgu (dalej jako "SX."). SX. będzie posiadać osobowość prawną zgodnie z przepisami miejsca swojej siedziby. Utworzenie tego podmiotu jest elementem prowadzonej obecnie restrukturyzacji grupy kapitałowej, do której należy polska spółka akcyjna, T. (dalej jako "SP.").

Kolejną czynnością planowaną w ramach tej restrukturyzacji będzie przejęcie przez SX. długu (zobowiązania pieniężnego) osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Polsce, wynikającego z umowy pożyczki zawartej przez tę osobę z SP. W zamian za przejęcie długu osoba ta, jako wynagrodzenie, przeniesie na SX. akcje spółki z siedzibą w Turcji (dalej jako "ST."). Innymi słowy, strony dokonają odpłatnego przejęcia długu osoby fizycznej wobec SP. przez SX. w zamian za wynagrodzenie w postaci akcji ST.

W dalszej kolejności SX. kupi od SP. akcje spółki z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej jako "SK."). Umowa sprzedaży zostanie zawarta za granicą (tekst jedn.: w Luksemburgu).

W dniu złożenia niniejszego wniosku o interpretację indywidualną SX. nie została jeszcze utworzona.

Pismem z dnia 16 listopada 2012 r. Nr IPPB2/436-487/12-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez uzupełnienie niedokończonych zdań zawartych w stanowisku Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy planowana transakcja, polegająca na odpłatnym przejęciu długu osoby fizycznej wobec SP. przez SX. w zamian za wynagrodzenie w postaci akcji ST., będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

2.

Czy planowana sprzedaż akcji SK. przez SP. na rzecz SX. będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsza interpretacja dotyczy pytania Nr 2. W zakresie pytania Nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana sprzedaż akcji SK. przez SP. na rzecz SX. nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

UZASADNIENIE własnego stanowiska w sprawie

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 litera a) ustawy o p.c.c. podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży praw majątkowych. Stosownie jednak do art. 1 ust. 4 ustawy czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są: (i) prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pkt 1); albo (ii) prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pkt 2).

W tym kontekście trzeba wskazać, że udziały lub akcje zagranicznej spółki należy uznać za prawa majątkowe wykonywane za granicą. Teza ta znajduje potwierdzenie w orzecznictwie organów skarbowych (por. pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 października 2011 r. (znak ILPB2/436-139/11-3/TR) i 17 marca 2011 r. (znak ILPB2/436-273/10-2/MK) oraz pismo Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 4 kwietnia 2007 r. (znak 1472/SPC/436-14/07/SJ). Oznacza to, że akcje będące przedmiotem planowanej umowy sprzedaży są prawami majątkowymi wykonywanymi za granicą.

Jak już wspomniano, sprzedaż tego rodzaju praw podlega opodatkowaniu w przypadku, gdy: (i) nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej oraz (ii) czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (przy czym obie muszą być spełnione łącznie).

Trzeba zauważyć, że w wypadku planowanej transakcji żadna z ww. dwóch przesłanek nie zostanie spełniona. Po pierwsze, nabywcą będzie spółka z siedzibą za granicą (tekst jedn.: SX.). Po drugie, czynność cywilnoprawna zostanie dokonana za granicą (umowa sprzedaży ma zostać zawarta w Luksemburgu). Oznacza to, że planowana umowa sprzedaży akcji SK. przez SP. na rzecz SX. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przyjętego przez Wnioskodawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż co do zasady wiążą one w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl