IPPB2/436-466/11-2/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-466/11-2/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2011 r. (data wpływu 24 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości lub wniesienia nieruchomości do spółki osobowej w postaci aportu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.10. 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości lub wniesienia nieruchomości do spółki osobowej w postaci aportu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. Wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne - małżonkowie. Wspólnicy jako własność prywatną posiadają zabudowany grunt. Od momentu nabycia upłynęło więcej aniżeli 5 lat. Zabudowy dokonali właściciele - osoby fizyczne, od momentu przyjęcia do użytkowania budynku upłynęło więcej niż 5 lat. Właściciele z tytułu budowy nie mieli prawa do odliczenia VAT. Nieruchomość ta od 6 lat jest wydzierżawiana spółce jawnej na podstawie umowy dzierżawy. W myśl definicji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest wykorzystywana do działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f.).

Z przychodów z najmu rozlicza się jeden ze współmałżonków w formie ryczałtu ewidencyjnego i jednocześnie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT z racji nieprzekroczenia obrotu o równowartości 10 tys. Euro. Wspólnicy chcą wnieść aportem do spółki jawnej powyższą nieruchomość bądź też dokonać na rzecz spółki jawnej jej sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wniesienie przez osoby fizyczne do spółki jawnej aportu w postaci zabudowanej nieruchomości bądź jej sprzedaż na rzecz spółki jawnej, biorąc pod uwagę że przedmiotem transakcji będzie nieruchomość zabudowana nie wprowadzona na stan środków trwałych i nie uczestnicząca w działalności gospodarczej a jedynie wykorzystywana obecnie przez właścicieli do celów zarobkowych w ramach umowy najmu, będzie podlegała pod przepisy ustawy o VAT jako czynność korzystająca ze zwolnienia od VAT. Czy zastosowanie stawki zwolnionej dotyczyć będzie całości nieruchomości, tj. budynku wraz z gruntem.

2.

Czy w związku z zastosowaniem stawki zwolnionej VAT czynność ta będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% w przypadku umowy sprzedaży i 0,5% w przypadku wniesienia nieruchomości aportem (od zmiany umowy spółki).

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z powyższym wystąpi z tytułu powyższej transakcji podatek p.c.c., w przypadku umowy sprzedaży 2% a w przypadku wniesienia aportu 0,5% od zmiany umowy spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki;

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Należy zaznaczyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

O powstaniu obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, moment dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym, natomiast w myśl art. 4 pkt 9 ciąży on przy umowie spółki cywilnej - na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki - na spółce.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa stawki podatku, które wynoszą od umowy sprzedaży:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%

b.

innych praw majątkowych - 1%.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 stawka podatku wynosi 05%. Taką stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy/umów posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy/umów podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. Wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne - małżonkowie. Wspólnicy jako własność prywatną posiadają zabudowany grunt. Od momentu nabycia upłynęło więcej aniżeli 5 lat. Zabudowy dokonali właściciele - osoby fizyczne, od momentu przyjęcia do użytkowania budynku upłynęło więcej niż 5 lat. Właściciele z tytułu budowy nie mieli prawa do odliczenia VAT. Nieruchomość ta od 6 lat jest wydzierżawiana spółce jawnej na podstawie umowy dzierżawy. W myśl definicji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest wykorzystywana do działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f.). Z przychodów z najmu rozlicza się jeden ze współmałżonków w formie ryczałtu ewidencyjnego i jednocześnie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT z racji nieprzekroczenia obrotu o równowartości 10 tys. Euro. Wspólnicy chcą wnieść aportem do spółki jawnej powyższą nieruchomość bądź też dokonać na rzecz spółki jawnej jej sprzedaży.

A zatem, przyjmując za Wnioskodawcą, iż powyższe czynności zostaną objęte zakresem podatku od towarów i usług, ale będą korzystały ze zwolnienia, czynności te będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nadmienia się, iż podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy sprzedaży wyniesie 2%, natomiast z tytułu zmiany umowy spółki 0,5%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl