IPPB2/436-464/11-2/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-464/11-2/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2011 r. (data wpływu 24 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT ze stawką zw. polegającą w szczególności na wykonywaniu czynności agencyjnych w imieniu zakładów ubezpieczeń polegających na sprzedaży i obsłudze polis ubezpieczeniowych (PKD - Dział 66 - Działalność wspomagająca usługi finansowe oraz ubezpieczenia i fundusze emerytalne). Wnioskodawca podczas prowadzenia działalności ubezpieczeniowej zauważył, że istnieje duże zapotrzebowanie na finansowanie składki ubezpieczeniowej. Klienci deklarują chęć nabycia polis ubezpieczeniowych pod warunkiem zapłaty składki ubezpieczeniowej w ratach. Ponieważ nie wszystkie zakłady ubezpieczeń pozwalają na rozkładanie składki ubezpieczeniowej na raty (szczególnie na 12 rat), wychodząc naprzeciw potrzebom rynku Wnioskodawca planuje rozszerzyć swoją działalność i udzielać klientom pożyczek oprocentowanych, dzięki którym będą mogli sfinansować zakup polis ubezpieczeniowych. W przypadku zainteresowania pożyczką Wnioskodawca zamierza zawierać z klientem umowy pożyczki a następnie, zgodnie z przeznaczaniem pożyczki, w imieniu klienta opłacać środkami z pożyczki składkę ubezpieczeniową zakupionego przez klienta ubezpieczenia. Klientami będą osoby fizyczne, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i podmioty prawne. Klientami nie będą podmioty powiązane kapitałowo z Wnioskodawcą. Na potrzeby realizacji ww. planów Wnioskodawca dokona zmiany w KRS poprzez rozszerzenie PKD o następujące klasyfikacje: PKD 64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne, PKD 64.92Z Pozostałe formy udzielania kredytów, PKD 64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, czynności udzielania pożyczek za wynagrodzeniem będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych (dalej p.c.c.).

2.

Czy udzielanie przez Wnioskodawcę wskazanych wyżej pożyczek osobom fizycznym, osobom fizycznymi prowadzącym działalność gospodarczą i innym podmiotom gospodarczym podlegać będą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług jako usługa finansowa zwolniona od podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 20 grudnia 2012 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP1/443-1552/11-2/AW.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym udzielanie pożyczek za wynagrodzeniem osobom fizycznym, osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, podmiotom prawnym nie będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie stanowiska.

Jak stanowi przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.; dalej: ustawa o p.c.c.), opodatkowaniu podlega czynność cywilnoprawna, jaką jest umowa pożyczki. W ustawie tej przewidziano jednak szereg przypadków, w których czynności cywilnoprawne są wyłączone z opodatkowania p.c.c.

W szczególności w świetle art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c. "nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni, mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach".

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jeżeli choć jeden z podmiotów jest z tytułu danej czynności opodatkowany VAT lub z tego podatku zwolniony (poza wyjątkami wskazanymi w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o p.c.c.), czynność zawarcia umowy pożyczki, nie podlega opodatkowaniu p.c.c. Zdaniem Wnioskodawcy, cywilnoprawna umowa pożyczki, jaka ma zostać zawarta pomiędzy Wnioskodawcą jako pożyczkodawcą a klientem, jako pożyczkobiorcą nie podlega obowiązkowi uiszczenia p.c.c., gdyż spełniony jest warunek określony w przepisie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o p.c.c. Mianowicie jedna ze stron transakcji (Wnioskodawca jako Pożyczkodawca) z tytułu dokonania tej czynności będzie zwolniona z opodatkowania z podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Elementami przedmiotowo istotnymi określonej w art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) umowy pożyczki są: obowiązek pożyczkodawcy przeniesienia na własność pożyczkobiorcy określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku oraz obowiązek pożyczkobiorcy zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

W myśl powyższego artykułu czynności cywilnoprawne w tym umowy pożyczki podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT ze stawką zw. polegającą w szczególności na wykonywaniu czynności agencyjnych w imieniu zakładów ubezpieczeń polegających na sprzedaży i obsłudze polis ubezpieczeniowych (PKO - Dział 66 - Działalność wspomagająca usługi finansowe oraz ubezpieczenia i fundusze emerytalne). Wnioskodawca podczas prowadzenia działalności ubezpieczeniowej zauważył, że istnieje duże zapotrzebowanie na finansowanie składki ubezpieczeniowej. Klienci deklarują chęć nabycia polis ubezpieczeniowych pod warunkiem zapłaty składki ubezpieczeniowej w ratach. Ponieważ nie wszystkie zakłady ubezpieczeń pozwalają na rozkładanie składki ubezpieczeniowej na raty (szczególnie na 12 rat), wychodząc naprzeciw potrzebom rynku Wnioskodawca planuje rozszerzyć swoją działalność i udzielać klientom pożyczek oprocentowanych, dzięki którym będą mogli sfinansować zakup polis ubezpieczeniowych. W przypadku zainteresowania pożyczką Wnioskodawca zamierza zawierać z klientem umowy pożyczki a następnie, zgodnie z przeznaczaniem pożyczki, w imieniu klienta opłacać środkami z pożyczki składkę ubezpieczeniową zakupionego przez klienta ubezpieczenia. Klientami będą osoby fizyczne, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i podmioty prawne. Klientami nie będą podmioty powiązane kapitałowo z Wnioskodawcą.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

W związku z powyższym należy podkreślić, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy powyższa czynność będzie podlegała regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie umowy pożyczki podatkiem od towarów i usług lub zwolnieniem jej od tego podatku może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy.

W interpretacji indywidualnej Nr IPPP1/443-1552/11-2/AW z dnia 20 grudnia 2011 r. dotyczącej podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów uznał, iż przedmiotowa przyszła usługa udzielenia pożyczek w oparciu o art. 5 ustawy, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jednocześnie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując należy stwierdzić, iż skoro umowy pożyczek zostaną objęte zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl