IPPB2/436-463/11-2/MZ - Określenie skutków podatkowych dotyczących umowy darowizny działki gruntu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-463/11-2/MZ Określenie skutków podatkowych dotyczących umowy darowizny działki gruntu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2011 r. (data wpływu 25 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych dotyczących umowy darowizny działki gruntu:

* w części dotyczącej możliwości skorzystania ze zwolnienia zawartego w art. 4a ww. ustawy - jest prawidłowe,

* w pozostałej części - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych dotyczących umowy darowizny działki gruntu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma W. s.c. zakupiła 23 listopada 2007 r. zabudowaną działkę - przedmiotowa nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów wydanym przez Urząd Miasta i Gminy dnia 4 lipca 2007 r. z uaktualnieniem w dniu 13 listopada 2007 r. z którego wynika, że działka gruntu numer ewidencyjny 108/3 położona jest w miejscowości K., na terenach stanowiących użytki rolne zabudowane, grunty zakrzewione i grunty orne, a obszar jej wynosi 44000,00 m2.

Przedmiotowa nieruchomość została nabyta w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Od zakupionego gruntu nie odliczono podatku VAT oraz zakupiony grunt wprowadzono na stan środków trwałych spółki.

Nieruchomość uległa podziałowi.

Wypis z rejestru gruntów wydany przez Urząd Miasta i Gminy według stanu na dzień 19 kwietnia 2011 r., z którego wynika, że działki gruntu o numerach ewidencyjnych:

1.

niezabudowana działka grunt nr 108/6 o obszarze 30691,00 m2

2.

niezabudowana działka grunt nr 108/7 o obszarze 3002,00 m2

3.

zabudowana działka grunt nr 108/8 o obszarze 3185,00 m2

4.

zabudowana działka grunt nr 108/9 o obszarze 7122,00 m2

położone są w miejscowości K.

W dniu 3 czerwca Starosta wydał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz przydomowej oczyszczalni ścieków na działce nr 108/8. Wspólnik spółki W. Michał W. wraz z żoną za środki pochodzące z majątku wspólnego małżonków, zrealizowali inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalnego.

W dniu 3 czerwca 2009 r. Starosta wydał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz przydomowej oczyszczalni ścieków na działce nr 108/8. Wspólnik spółki W. Pan Michał W. wraz z żoną za środki pochodzące z majątku wspólnego małżonków, zrealizowali inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalnego.

W dniu 18 maja 2011 r. akt notarialny stawiający Marek W. i Maciej W. działający jako wspólnicy spółki cywilnej W. S.C. oświadczają, że za zgodą Michała W. darują Michałowi W. (Marek W. - ojciec, Maciej W. - brat) zabudowaną działkę gruntu numer ewidencyjny 108/8 o obszarze 3185,00 m2, a stawiający Michał W. oświadcza, że darowiznę tę przyjmuje.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Wnioskodawca (Michał W.) jako wspólnik firmy W. S.C. od podarowanej sobie działki, grunt ewidencyjny nr 108/8, musi zapłacić podatek dochodowy.

2.

Czy Wnioskodawca (Michał W.) od przyjętej darowizny działki grunt ewidencyjny 108/8 musi zapłacić podatek od spadków i darowizn czy wystarczy, że złoży oświadczenie SD-Z2 i będzie zwolniony z podatku.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, podatnik ma możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768).

Zgodnie bowiem z ww. przepisem zwolnione od podatku jest nabycie w drodze umowy darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych nabytych przez rodzeństwo (brat-Maciej W.), wstępnych (ojciec - Marek W.) jeśli złoży się druk SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się w części dotyczącej możliwości skorzystania ze zwolnienia zawartego w art. 4a ww. ustawy za prawidłowe, natomiast w pozostałej części za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Artykuł 5 ww. ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera pojęcia "darowizna", dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Stosownie do zapisu art. 4a ust. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku na bycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgodnie z art. 4a ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w art. 4a ust. 1 i 2 ww. ustawy, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

W myśl art. 4a ust. 4 ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Firma W. s.c. zakupiła 23 listopada 2007 r. zabudowaną działkę - przedmiotowa nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów wydanym przez Urząd Miasta i Gminy dnia 4 lipca 2007 r. z uaktualnieniem w dniu 13 listopada 2007 r. z którego wynika, że działka gruntu numer ewidencyjny 108/3 położona jest w miejscowości K., na terenach stanowiących użytki rolne zabudowane, grunty zakrzewione i grunty orne, a obszar jej wynosi 44000,00 m2. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Od zakupionego gruntu nie odliczono podatku VAT oraz zakupiony grunt wprowadzono na stan środków trwałych spółki.

Nieruchomość uległa podziałowi. Wypis z rejestru gruntów wydany przez Urząd Miasta i Gminy według stanu na dzień 19 kwietnia 2011 r., z którego wynika, że działki gruntu o numerach ewidencyjnych: niezabudowana działka grunt nr 108/6 o obszarze 30691,00 m2, niezabudowana działka grunt nr 108/7 o obszarze 3002,00 m2, zabudowana działka grunt nr 108/8 o obszarze 3185,00 m2, zabudowana działka grunt nr 108/9 o obszarze 7122,00 m2 - położone są w miejscowości K. W dniu 3 czerwca Starosta wydał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz przydomowej oczyszczalni ścieków na działce nr 108/8. Wspólnik spółki W. Michał W. raz z żoną za środki pochodzące z majątku wspólnego małżonków, zrealizowali inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalnego. W dniu 18 maja 2011 r. akt notarialny stawający Marek W. i Maciej W. działający jako wspólnicy spółki cywilnej W., oświadczają, że za zgodą Michała W. darują Michałowi W. (Marek W.-ojciec, Maciej W.-brat) zabudowaną działkę gruntu numer ewidencyjny 108/8 o obszarze 3185,00 m2 a stawający M. W. oświadcza, że darowiznę tę przyjmuje.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn zgodnie z art. 4a ustawy, o ile zostały spełnione wszystkie wymienione w tym przepisie warunki. Wnioskodawca wskazał, iż umowa darowizny nieruchomości została zawarta w formie aktu notarialnego. A zatem, na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek złożenia zgłoszenia SD-Z2 zgodnie z art. 4a ust. 4 pkt 2 ww. ustawy. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać w części za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl