IPPB2/436-455/10-2/AF - Opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn darowizny na rzecz zstępnego środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-455/10-2/AF Opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn darowizny na rzecz zstępnego środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2010 r. (data wpływu 26 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie darowizny środków pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie darowizny środków pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od dnia 13 czerwca 2007 r. Wnioskodawczyni jest właścicielką lokalu mieszkalnego nr 46 położonego w W. przy ul. W., który Wnioskodawczyni aktem darowizny otrzymała od swojego syna (akt darowizny z dnia 13 czerwca 2007 r.). W lokalu tym Wnioskodawczyni jest zameldowana na pobyt stały od dnia 13 kwietnia 2005 r.

Wnioskodawczyni zamierza sprzedać wyżej wskazany lokal. Całość środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży lokalu Wnioskodawczyni planuje przekazać aktem darowizny swojemu synowi.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy po sprzedaży lokalu mieszkalnego opisanego w polu nr 54 niniejszego formularza Wnioskodawczyni będzie zobligowana do odprowadzenia podatku dochodowego, uwzględniając fakt przekazania w akcie darowizny całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży lokalu synowi.

2.

Czy Wnioskodawczyni lub jej syn będą zobowiązani do zapłacenia podatku od darowizny środków pieniężnych, które Wnioskodawczyni uzyska ze sprzedaży opisanego lokalu mieszkalnego.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawczyni. W zakresie podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych dla syna Wnioskodawczyni zostało wydane postanowienie Nr IPPB2/436-455/10-2/AF. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych została wydana w dniu 27 stycznia 2011 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPB2/415-976/10-2/MS1.

Zdaniem Wnioskodawczyni biorąc pod uwagę stopień pokrewieństwa, Wnioskodawczyni i jej syn, w sytuacji darowania synowi przez Wnioskodawczynię środków pieniężnych, są zwolnieni z podatku od darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Artykuł 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że od dnia 13 czerwca 2007 r. Wnioskodawczyni jest właścicielką lokalu mieszkalnego, który Wnioskodawczyni aktem darowizny otrzymała od swojego syna. W powyższym lokalu Wnioskodawczyni jest zameldowana na pobyt stały od dnia 13 kwietnia 2005 r. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać wyżej wskazany lokal. Całość środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży lokalu Wnioskodawczyni planuje przekazać aktem darowizny swojemu synowi.

Reasumując należy stwierdzić, iż Wnioskodawczyni z tytułu umowy darowizny środków pieniężnych na rzecz syna nie będzie podlegała podatkowi od spadków i darowizn, bowiem zgodnie z zapisem art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Końcowo należy wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Pani, jako występującej z wnioskiem. Nie chroni natomiast Pani syna.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl