IPPB2/436-443/08-2/MZ - Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaży nieruchomości rolnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-443/08-2/MZ Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaży nieruchomości rolnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2008 r. (data wpływu 27 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania przeniesienia własności nieruchomości rolnej w drodze umowy sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania przeniesienia własności nieruchomości rolnej w drodze umowy sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni nabyła w dniu 23 września 2008 r. wraz ze współmałżonkiem (na prawach wspólności ustawowej) w drodze zawartej w formie aktu notarialnego umowy sprzedaży udział wynoszący 1/4 zabudowanej nieruchomości o powierzchni 2 ha 2.234 m2. Na mocy tej samej umowy brat Wnioskodawczyni wraz ze współmałżonką nabył na prawach wspólności ustawowej udział wynoszący 1/4 tej samej nieruchomości. Zatem przedmiotem wspomnianej transakcji było przeniesienie prawa własności do ???; nieruchomości, tj. obszaru o powierzchni 1 ha 1.117 m2.

Omawiana umowa została sporządzona w oparciu o inny akt notarialny - umowę sprzedaży warunkowej z dnia 8 sierpnia 2008 r. oraz pismo Agencji Nieruchomości Rolnych z dnia 25 sierpnia 2008 r. zawiadamiające o nieskorzystaniu z przysługującego jej prawa pierwokupu.

Z dokumentów okazanych przy sporządzaniu umowy sprzedaży warunkowej wynika, że:

*

przedmiotowa nieruchomość należy do jednostki ewidencyjnej miejscowości R. - obszar wiejski, a jako rodzaj użytków oznaczona jest symbolami: Br/RIIIb, RIVa, RIVb, RV, RIIIb, BR/RIVa, PsV i RIIIa;

*

wypis z planu zagospodarowania wydany w dniu 20 czerwca 2008 r. informuje, że zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego gminy R. przedmiotowa działka charakteryzuje się następująco: północna cześć działki (pasmo ca 80 mb) znajduje się na terenach z przeznaczeniem podstawowym pod zabudowę zagrodową i mieszkaniową, pozostała część działki - w jednostce planistycznej "CR" (tj. na zachowanie i ochronę upraw rolnych).

Natomiast zgodnie z oświadczeniami stron zawartymi w akcie notarialnym:

*

zbywający będący osobą fizyczną uzyskał udział wynoszący 1/2 ww. nieruchomości, tj. obszar o pow. 1 ha 1.117 m2 w trybie przepisów o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych na podstawie aktu własności ziemi z dnia 30 maja 1972 r.;

*

na przedmiotowej nieruchomości nie jest prowadzone z drugim współwłaścicielem wspólne gospodarstwo rolne;

*

nabywający nie są właścicielami ani dzierżawcami żadnych nieruchomości rolnych i nie spełniają warunków określonych w art. 5 i art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Ponadto z przekazanych nabywcom dokumentów (wyciąg z rejestru gruntów, wypis z planów zagospodarowania przestrzennego, decyzja w sprawie wymiaru podatku) wynika, iż kupiona nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, który jest corocznie opłacany przez właścicieli.

Przy sporządzaniu aktu notarialnego notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko podatnika, iż w przedstawionym stanie faktycznym umowa sprzedaży podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż przedmiotem przeniesienia własności nieruchomości, w chwili dokonania ww. czynności są grunty spełniające ustawową definicję gospodarstwa rolnego.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W myśl art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku m.in. przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi w drodze wskazanych w tym przepisie umów - w tym umowy sprzedaży (lit. a) - pod warunkiem, że nabywana nieruchomość gruntowa:

a.

stanowi gospodarstwo rolne, lub

b.

utworzy z nieruchomością nabywcy gospodarstwo rolne, albo

c.

wejdzie w skład gospodarstwa rolnego.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie rozumienia pojęcia "gospodarstwo rolne" odsyła do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, zgodnie z którą za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej.

Czytając przytoczone przepisy literalnie, Wnioskodawczyni uważa, iż dla skuteczności zwolnienia umowy z podatku od czynności cywilnoprawnych został spełniony jeden z wymienionych w art. 9 pkt 2 lit. a) ustawy warunków, tj. w momencie sporządzania umowy sprzedawana nieruchomość stanowiła gospodarstwo rolne (obszar powyżej 1 ha sklasyfikowany jako grunty rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym).

Reasumując - zdaniem Wnioskodawczyni - na podstawie analizy przepisów prawa oraz indywidualnych interpretacji podatkowych wydawanych w podobnych sprawach (np. ILPB2/415-219/07-3/AJ, ITPB2/415-50/08/MK) przeniesienie własności nieruchomości powinno korzystać ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) umowa sprzedaży jako czynność cywilnoprawna podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jednakże w myśl art. 9 pkt 2 lit. a) ustawy zwalnia się od podatku przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze umowy sprzedaży pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności nabywane grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Definiując pojęcie "gospodarstwo rolne" należy stosownie do treści cytowanego przepisu odnieść się do przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.

Stosownie do postanowień § 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 38, poz. 454) w sprawie ewidencji gruntów i budynków, użytki rolne dzielą się na:

1.

grunty orne oznaczone symbolem - R,

2.

sady, oznaczone symbolem złożonym z litery "S" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym założony został sad, np. S-R, S-Ł, S-Ps,

3.

łąki trwałe, oznaczone symbolem - Ł,

4.

pastwiska trwałe, oznaczone symbolem - Ps,

5.

grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem złożonym z litery "B" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym wzniesione zostały budynki, np. B-R, B-Ł, B-Ps,

6.

grunty pod stawami, oznaczone symbolem - Wsr,

7.

rowy, oznaczone symbolem - W.

Z powołanego wyżej przepisu art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że umowa sprzedaży będzie zwolniona od podatku, tylko wtedy, gdy w chwili dokonania czynności nabywany grunt będzie stanowił gospodarstwo rolne albo utworzy gospodarstwo rolne lub wejdzie w skład gospodarstwa rolnego. Natomiast późniejsza zmiana przeznaczenia gruntu nie skutkuje pozbawieniem praw do zwolnienia od podatku.

Należy podkreślić, że zwolnienie zawarte w art. 9 pkt 2 ww. ustawy ma charakter warunkowy, co oznacza, że jedynie spełnienie kryteriów, o których mowa w tym przepisie, daje podstawę do zwolnienia umowy sprzedaży nieruchomości lub ich części z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przytoczonego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni nabyła wraz z innymi osobami na prawach współwłasności nieruchomość rolną. W chwili nabycia działka stanowi gospodarstwo rolne i jako rodzaj użytków oznaczona jest symbolami: Br/RIIIb, RIVa, RIVb, RV, RIIIb, BR/RIVa, PsV i RIIIa. Nadto od ww. nieruchomości jest odprowadzany podatek rolny.

Reasumując, stwierdzić należy, iż w przypadku nabycia gruntu opisanego we wniosku, stosownie do przepisu art. 9 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa sprzedaży, na podstawie której Wnioskodawczyni nabyła grunt jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie mając na uwadze fakt pozostawania ww. nieruchomości we wspólnej własności dwóch małżeństw, zaznacza się, że zgodnie z art. 14k § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa zastosowanie się do niniejszej interpretacji przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego tę interpretację nie może szkodzić - również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej - tylko Wnioskodawcy.

Pani współmałżonek oraz osoby tworzące drugie małżeństwo, chcąc uzyskać interpretację indywidualną, powinni indywidualnie wystąpić z wnioskiem o jej wydanie.

Odnosząc się do Pani argumentacji opartej na treści wskazanych w uzasadnieniu własnego stanowiska interpretacji indywidualnych, należy stwierdzić, iż orzeczenia organów podatkowych co do zasady wiążą w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego; tym samym nie stanowią podstawy prawnej wydanej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl