IPPB2/436-425/11-2/MZ - Możliwość opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży składników majątkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-425/11-2/MZ Możliwość opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży składników majątkowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2011 r. (data wpływu 7 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy sprzedaży składników majątkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.10. 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy sprzedaży składników majątkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W. jest spółką prawa polskiego. Obecnie właścicielem W. jest I. W najbliższym czasie planowana jest restrukturyzacja Grupy A. (dalej "Grupa"), w wyniku której dotychczasowi akcjonariusze A. S.A. (dalej "A. SA") wniosą jej akcje w postaci wkładu niepieniężnego do W., która w rezultacie nabędzie łącznie co najmniej 95% akcji w A. SA. W dalszym kroku W. planuje utworzenie z A. SA podatkowej grupy kapitałowej (dalej "PGK"). Następnie, W. planuje nabyć od A. SA nieruchomości obejmujące budynek i grunty znajdujące się pod budynkiem i w najbliższym otoczeniu budynku. Oprócz nieruchomości, do W. zostaną sprzedane aktywa obejmujące środki trwałe (w tym samochody, komputery, sprzęt elektroniczny, wyposażenie biur) oraz wartości niematerialne i prawne (w tym licencje komputerowe oraz nakłady inwestycyjne na system ERP).

Sprzedawane aktywa są wykorzystywane w podstawowej działalności produkcyjnej, ale również służą wykonywaniu usług zarządczych, handlowo-marketingowych, finansowo-księgowych oraz inwestycyjnych dla innych podmiotów z Grupy. W związku ze sprzedażą powyższych aktywów, do W. przejdą pracownicy obsługujący procesy zarządzania, handlowo-marketingowe, finansowo-księgowe oraz inwestycyjne funkcjonujące w ramach spółki A. SA oraz innych podmiotów z Grupy.

W. pragnie zaznaczyć, że sprzedawane składniki materialne i niematerialne nie będą obejmowały na dzień sprzedaży zobowiązań i wierzytelności. Przedmiotem sprzedaży nie będą również aktywa związane wyłącznie z podstawową działalnością produkcyjną A. SA. Sprzedawane składniki majątkowe są (i będą na dzień sprzedaży) organizacyjnie wyodrębnione w strukturze A. SA. Nie są (i nie będą na dzień sprzedaży) one natomiast w pełni wyodrębnione finansowo. Do przenoszonych składników majątkowych są przypisane co prawda koszty (MPK), nie są prowadzone jednak odrębne księgi rachunkowe, nie jest sporządzany oddzielny bilans czy też rachunek zysków i strat. Dodatkowo dla przenoszonych składników majątkowych nie jest tworzony oddzielny budżet.

Sprzedawane aktywa oprócz wykorzystywania w podstawowej działalności A. SA, są przeznaczone do wykonywania usług zarządzania, handlowo-marketingowych, finansowo-księgowych oraz inwestycyjnych na rzecz innych spółek z Grupy. Sprzedaż wyżej wymienionych aktywów odbędzie się na podstawie umowy sprzedaży, która zostanie zawarta pomiędzy W. a A. SA. Sprzedaż aktywów zostanie udokumentowana fakturą VAT. W związku z powyższym, W. powzięła wątpliwość, czy będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego z otrzymanej faktury i czy nie będzie zobowiązana do zapłacenia p.c.c.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy do nabycia przez W. opisanych w stanie faktycznym składników majątkowych, będzie miał zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

2.

Czy sprzedaż opisanych w stanie faktycznym składników majątkowych będzie podlegała podatkowi VAT zgodnie z art. 5 ustawy o VAT, a co za tym idzie, W. będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tych składników na podstawie otrzymanej faktury VAT w zakresie w jakim nabyte składniki będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

3.

Czy skoro opisana w stanie faktycznym sprzedaż do W. składników majątkowych podlega opodatkowaniu VAT, to zgodnie z art. 2 pkt 4a upcc nabycie tych składników przez W. nie będzie podlegało opodatkowaniu p.c.c. (ewentualnie poza nieruchomościami zwolnionymi z VAT).

W przedmiotowym stanie faktycznym sprzedający, tj. A. SA, wystąpi z analogicznym wnioskiem o interpretację.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, W. stoi na stanowisku, że skoro opisana w stanie faktycznym sprzedaż do W. składników majątkowych podlega opodatkowaniu VAT, to zgodnie z art. 2 pkt 4a upcc tych składników przez W. nie będzie podlegało opodatkowaniu p.c.c. (ewentualnie poza nieruchomościami zwolnionymi z VAT). Przepis art. 2 upcc jasno określa katalog czynności wyłączonych z opodatkowania p.c.c. W pkt 4a przytoczonego artykułu, ustawodawca określa, że nie podlegają opodatkowaniu p.c.c. czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z VAT, za wyjątkiem transakcji dotyczących nieruchomości oraz akcji i udziałów w spółkach handlowych.

W konsekwencji, zdaniem W., skoro opisana w stanie faktycznym sprzedaż do W. składników majątkowych podlega opodatkowaniu VAT, to zgodnie z art. 2 pkt 4a upcc nabycie tych składników przez Spółkę nie będzie podlegało opodatkowaniu p.c.c. (z zastrzeżeniem nabycia nieruchomości zwolnionych z VAT).

Takie stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji (sygn. IBPB2/436-59/07/MZ) z 14 lutego 2008 r., w której stwierdza on, że "jeżeli dana czynność objęta jest regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych". W związku z powyższym W. wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że umowa zobowiązująca do przeniesienia nieruchomości będzie miała formę umowy sprzedaży. Stosownie do postanowień art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. umowy sprzedaży. Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż W. jest spółką prawa polskiego. Obecnie właścicielem W. jest I. F. W najbliższym czasie planowana jest restrukturyzacja Grupy A. (dalej "Grupa"), w wyniku której dotychczasowi akcjonariusze A. S.A. (dalej "A. SA") wniosą jej akcje w postaci wkładu niepieniężnego do W., która w rezultacie nabędzie łącznie co najmniej 95% akcji w A. SA. W dalszym kroku W. planuje utworzenie z A. SA podatkowej grupy kapitałowej (dalej "PGK"). Następnie, W. planuje nabyć od A. SA nieruchomości obejmujące budynek i grunty znajdujące się pod budynkiem i w najbliższym otoczeniu budynku. Oprócz nieruchomości, do W. zostaną sprzedane aktywa obejmujące środki trwałe (w tym samochody, komputery, sprzęt elektroniczny, wyposażenie biur) oraz wartości niematerialne i prawne (w tym licencje komputerowe oraz nakłady inwestycyjne na system ERP). Sprzedawane aktywa są wykorzystywane w podstawowej działalności produkcyjnej, ale również służą wykonywaniu usług zarządczych, handlowo-marketingowych, finansowo-księgowych oraz inwestycyjnych dla innych podmiotów z Grupy.

A zatem, o ile prawidłowe są ustalenia Wnioskodawcy, że czynność sprzedaży składników majątkowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w powyższej sprawie zastosowanie znajdzie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanej interpretacji organu podatkowego w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż co do zasady wiąże ona w sprawie, w której została wydana i nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowi podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl