IPPB2/436-420/09-2/MZ - Zastosowanie przepisów ustawy od spadków i darowizn do oceny skutków podatkowych zbycia przed upływem 5 lat spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które wnioskodawczyni nabyła w drodze darowizny w 2005 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-420/09-2/MZ Zastosowanie przepisów ustawy od spadków i darowizn do oceny skutków podatkowych zbycia przed upływem 5 lat spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które wnioskodawczyni nabyła w drodze darowizny w 2005 r.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2009 r. (data wpływu 20 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania ulgi określonej w art. 16 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania ulgi określonej w art. 16.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 2 września 2005 r. Wnioskodawczyni otrzymała od matki w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Skorzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 ww. ustawy. Zamierza jednak je sprzedać w 2009 r. (przed upływem 5 lat od daty jego nabycia), a środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży mieszkania w całości przeznaczy na nabycie nowego lokalu mieszkalnego, wybudowanego przez spółdzielnię mieszkaniową. Wnioskodawczyni ma świadomość, że w ciągu 6 miesięcy od daty dokonania sprzedaży mieszkania niemożliwe będzie uzyskanie aktu notarialnego przenoszącego na nią własność nowobudowanego mieszkania, w wyniku czego nie dotrzyma warunku określonego w art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, przez co straci prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Natomiast jeśli Wnioskodawczyni będzie miała 2 lata na przeznaczenie uzyskanych pieniędzy na nabycie nowego lokalu mieszkalnego, to niewątpliwie dotrzyma warunku i zachowa prawo do zwolnienia z przedmiotowego podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zbycia przed upływem 5 lat spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które Wnioskodawczyni nabyła w drodze darowizny w 2005 r. do oceny skutków podatkowych zbycia należy stosować przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. w brzmieniu obowiązującym w momencie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, czy też w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r.... Czy w świetle opisanego wyżej stanu faktycznego celem zachowania prawa do ulgi z art. 16 ust. 1 i 2 ww. ustawy, obowiązuje Wnioskodawczynię termin 6 miesięcy na nabycie innego lokalu (termin przewidziany w art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w brzmieniu obowiązującym w dacie nabycia przedmiotowego własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w drodze darowizny); czy też z uwagi na konstytucyjną zasadę równego traktowania podatników znajdujących się w takiej samej sytuacji faktycznej obowiązuje Wnioskodawczynię termin 2 lat na przeznaczenie środków uzyskanych ze zbycia lokalu na nabycie innego lokalu, tj. termin z art. 16 ust. 7 pkt 2 ww. ustawy obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r....

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. w celu zachowania prawa do ulgi przewidzianej w art. 16 ust. 1 i 2 ww. ustawy, w przypadku zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od dnia nabycia prawa własności tegoż lokalu w drodze darowizny zbywający w ciągu 2 lat od dnia zbycia przeznaczy w całości uzyskane ze sprzedaży środki na nabycie innego lokalu. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie nowelizacji z dnia 16 listopada 2006 r., stosuje się przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Należy zatem uznać, że do oceny skutków zbycia praw majątkowych, które nastąpiło po dniu 1 stycznia 2007 r. stosuje się przepisy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym w dacie zbycia, gdyż art. 3 ust. 1 nakazuje stosować przepisy poprzednio obowiązującej ustawy o podatku od spadków i darowizn jedynie do nabycia rzeczy i praw majątkowych.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawczyni uważa, że do oceny skutków zbycia przez nią spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego darowizną w 2005 r. należy stosować przepis art. 16 ust. 7 pkt 2 w brzmieniu obowiązującym po 1 stycznia 2007 r., o ile jest dla Wnioskodawczyni korzystniejszy. W konsekwencji należy przyjąć, że aby zachować prawo do ulgi obowiązuje Wnioskodawczynię termin 2 lat na przeznaczenie w całości środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na nabycie nowego lokalu. W przeciwnym wypadku doszłoby do naruszenia art. 32 ust. 1 Konstytucji RP poprzez nierówne traktowanie podatników znajdujących się w analogicznej sytuacji faktycznej, bowiem regulacja art. 16 ust. 7 pkt 2 obowiązująca od dnia 1 stycznia 2007 r. stawia w uprzywilejowanej pozycji względem Wnioskodawczyni innych obdarowanych, którzy nabyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w drodze darowizny później od niej, np. w 2008 r., a to poprzez wprowadzenie kryterium przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego lokalu oraz wydłużony do 2 lat termin na spełnienie tego warunku (dla porównania: w brzmieniu obowiązującym w momencie nabycia w drodze darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu art. 16 ust. 7 pkt 2 przewidywał 6 miesięcy na nabycie innego lokalu).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Ponieważ nabycie ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w drodze darowizny nastąpiło w dniu 2 września 2005 r. tj., przed 1 stycznia 2007 r. w niniejszej sprawie zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Zgodnie bowiem z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, który w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie ma zastosowania.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny. Decydujące znaczenie dla zastosowania przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2006 r., czy też obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. ma data zawarcia umowy darowizny. Jeżeli Wnioskodawczyni zawarła umowę darowizny z matką w 2005 r. i skorzystała z wyłączenia wynikającego z art. 16 ust. 1 i 2 w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., to również w celu zachowania tej ulgi musi spełnić warunki wynikające z art. 16 w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. w sytuacji sprzedaży tego lokalu. Należy wskazać, iż w przypadku nabycia jak i zbycia przez Wnioskodawczynię mieszkania będą miały zastosowanie przepisy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Ulga, o której mowa w ust. 1 art. 16 ww. ustawy przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki (art. 16 ust. 2 ww. ustawy):

1.

spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4, t.j. posiadają obywatelstwo polskie lub mają miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,

3.

nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,

4.

nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,

5.

będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

a)

od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

b)

od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Mając na uwadze ww. przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn stwierdzić należy, że zasadniczym celem ustawodawcy jest zwolnienie bliskich spadkodawcy lub darczyńcy od obciążeń podatkowych z tytułu nabycia nieruchomości mieszkaniowej, gdy nie dysponują innym mieszkaniem czy domem i będą zamieszkać w uzyskanej nieruchomości przez 5 lat.

Zgodnie z art. 16 ust. 7 powołanej powyżej ustawy, nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Zaznaczyć należy, iż obie przesłanki muszą wystąpić łącznie.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni w dniu 2 września 2005 r. otrzymała od matki w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Skorzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 ww. ustawy. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać powyższe mieszkanie w 2009 r. (przed upływem 5 lat od daty jego nabycia), a środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży mieszkania w całości przeznaczy na nabycie nowego lokalu mieszkalnego, wybudowanego przez spółdzielnię mieszkaniową. Ponadto Wnioskodawczyni uważa, iż powinien w jej przypadku obowiązywać art. 16 ust. 7 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. Zgodnie z tym przepisem Wnioskodawczyni będzie miała 2 lata na wydatkowanie środków pieniężnych na nabycie nowego lokalu mieszkalnego.

Wnioskodawczyni, jako obdarowana zawierając akt notarialny zobowiązała się zamieszkiwać w nabytym mieszkaniu przez okres 5 lat. Korzystając z ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku zbycia mieszkania przed tym terminem, aby zachować powyższą ulgę, zbycie przez Wnioskodawczynię mieszkania musi być uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę musi nastąpić nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia.

Reasumując, stwierdza się, iż w przypadku zbycia przed upływem 5 lat przez Wnioskodawczynię spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego w drodze darowizny w 2005 r. będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Nadmienia się, iż powyższy przepis ma zastosowanie zarówno do nabycia, jak i zbycia przez Wnioskodawczynię mieszkania. A zatem, Wnioskodawczyni nie utraci prawa do przedmiotowej ulgi wyłącznie wówczas, jeżeli zbycie lokalu mieszkalnego będzie uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpi nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Należy wskazać, iż obie przesłanki muszą wystąpić łącznie.

Końcowo należy wskazać, iż organy podatkowe nie są właściwe do oceny naruszenia powołanego przepisu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a ich obowiązkiem jest działanie na podstawie prawa z zachowaniem obowiązku przestrzegania właściwości rzeczowej i miejscowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl