IPPB2/436-395/12-4/MZ - Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia akcji posiadanych w spółkach zależnych nowo utworzonego zamkniętego funduszu inwestycyjnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-395/12-4/MZ Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia akcji posiadanych w spółkach zależnych nowo utworzonego zamkniętego funduszu inwestycyjnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2012 r. (data wpływu 16 sierpnia 2012 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie z dnia 29 października 2012 r. Nr IPPB2/436-395/12-2/MZ (data nadania 29 października 2012 r., data doręczenia 9 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez M. akcji posiadanych w spółkach zależnych nowo utworzonego zamkniętego funduszu inwestycyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez M. akcji posiadanych w spółkach zależnych nowo utworzonego zamkniętego funduszu inwestycyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawcą w niniejszej sprawie jest M., wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy Wydział Cywilny (dalej: M. lub Fundusz), reprezentowany przez M. S.A. z siedzibą w W. przy ul. N." wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: ZZZ, NIP: XXX, REGON: CCC, kapitał zakładowy: 1.500.000 złotych, w całości opłacony (dalej: M. T.).

Dowód: aktualny wyciąg z RFI dotyczący M. (załącznik nr 1)

Dowód: aktualny odpis z KRS dotyczący M. T. (załącznik nr 2)

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (dalej: ufi), M. T. utworzyło M., zarządza nim oraz reprezentuje Fundusz w stosunkach z osobami trzecimi. Zezwolenia na utworzenie M. udzieliła Komisja Nadzoru Finansowego decyzją z dnia 28 czerwca 2008 r., zatwierdzając przy tym statut Funduszu. Zaś w dniu 25 października 2010 r. Sąd Okręgowy Wydział Cywilny Rejestrowy, działając z wniosku M. T., wydał postanowienie o wpisie M. do rejestru funduszy inwestycyjnych pod numerem RRR

Dowód: decyzja KNF z dnia 28 czerwca 2008 r.

Dowód: postanowienie Sądu Okręgowego o wpisie M. do rejestru funduszy inwestycyjnych pod numerem RRR

Fundusz posiada portfel aktywów, w skład którego wchodzą akcje spółek z sektora nieruchomości, remontu statków, offshore oraz instrumenty rynku pieniężnego (lokaty, bony, obligacje). Do spółek, w których inwestorem jest M. zaliczają się: A. S.A., C. S.A., F. S.A., M. S.A., S. S.A., SG. S.A., G. S.A., W. S.A. H. oraz M. Sp. z o.o. (spółki portfelowe). Celem inwestycyjnym M. jest wzrost wartości jego aktywów rozumianych jako mienie obejmujące środki pieniężne, prawa nabyte oraz pożytki z tych praw. Mając na względzie powyższy cel, M. T. jako zarządzający M., zamierza utworzyć nowy fundusz inwestycyjny zamknięty, w którym certyfikaty inwestycyjne obejmie M. wnosząc w zamian tytułem opłaty akcje, które Fundusz posiada w wybranych spółkach portfelowych. Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych dopuszcza możliwość opłacania certyfikatów akcjami, stanowiąc w art. 7 ust. 2 pkt 2, iż do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub prawa, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz pkt 2, o ile ustawa lub statut funduszu tak stanowią. Zgodnie zaś z art. 28 ust. 2 ufi w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych niż zdematerializowane papierach wartościowych, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów na towarzystwo oraz składa u depozytariusza kopię tej umowy, a w przypadku papierów wartościowych, także te papiery lub, jeżeli papiery wartościowe nie mają formy dokumentu, dokument potwierdzający ich posiadanie wydany na podstawie właściwych przepisów.

W załączeniu do niniejszego wniosku, Wnioskodawca przedstawia wymienione powyżej dokumenty a ponadto odpis pełnomocnictwa (załącznik nr 5) wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej (załącznik nr 6) oraz dowodem uiszczenia opłaty od wniosku (załącznik nr 7).

Pismem z dnia 29 października 2012 r. Nr IPPB2/436-395/12-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku, poprzez jednoznaczne wskazanie:

* Jaka czynność ma być przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, bowiem ze sformułowanego pytania nie wynika, czy czynnością tą ma być wniesienie przez Fundusz akcji w zamian za certyfikaty inwestycyjne, czy odpłatne zbycie akcji.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie, informując, iż:

* Jak już uprzednio wskazano, wnioskodawcą w niniejszej sprawie jest M. z siedzibą w W. (dalej: M. lub Fundusz), reprezentowany przez M. S.A. z siedzibą w W. (dalej: M. T.). Fundusz posiada portfel aktywów, w skład którego wchodzą akcje spółek z sektora nieruchomości, remontu statków, offshore oraz instrumenty rynku pieniężnego (lokaty, bony, obligacje). M., zamierza utworzyć nowy fundusz inwestycyjny zamknięty, w którym certyfikaty inwestycyjne obejmie M. wnosząc w zamian tytułem opłaty akcje, które Fundusz posiada w wybranych spółkach portfelowych.

* Mając powyższe na względzie, przechodząc do odpowiedzi na postawione w wezwaniu pytanie o to: jaka czynność ma być przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, bowiem ze sformułowanego pytania nie wynika, czy czynnością tą ma być wniesienie przez Fundusz akcji w zamian za certyfikaty inwestycyjne, czy odpłatne zbycie akcji.

* Wnioskodawca wyjaśnia, iż podmioty zapisujące się na certyfikaty inwestycyjne funduszu obowiązane są dokonać wpłaty do funduszu inwestycyjnego (vide: art. 26 ust. 2 ufi). Zgodnie z kolei z art. 7, wpłaty do funduszu inwestycyjnego są dokonywane w formie pieniężnej bądź też, jeżeli ustawa oraz statut funduszu tak stanowią, do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione: 1) zdematerializowane papiery wartościowe, lub 2) inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub prawa, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz pkt 2 ufi, przy czym, ilekroć w ustawie jest mowa o wpłatach, rozumie się przez to również wniesienie do funduszu praw majątkowych, o których mowa wyżej mowa.

* Istotą zamierzonej transakcji będzie zatem wniesienie (wpłata) przez M. akcji, które posiada w wybranych spółkach portfelowych, do nowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego tytułem opłacenia certyfikatów inwestycyjnych będących przedmiotem zapisu. Takie wniesienie akcji do nowego funduszu będzie jednocześnie ich zbyciem przez M., i to jak się wydaje zbycie o charakterze odpłatnym, albowiem następującym w zamian za przyznane certyfikaty inwestycyjne.

* Wnioskodawca wskazuje, iż zamierzona i opisana wyżej czynność nie mieści się w określonym przepisem art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnym, katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają zaś wyłącznie objęte zamkniętym katalogiem z art. 1 ust. 1 uPCC. Zdaniem Wnioskodawcy, czynności, które nie są wymienione w tym katalogu, a contrario, nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność polegająca na opłaceniu obejmowanych certyfikatów jest czynnością właściwą wyłącznie ustawie o funduszach inwestycyjnych. Istotne jest, iż czynność ta nie została wymieniona w wyżej przywołanym art. 1 ust. 1 uPCC, zatem nie może być zakwalifikowana jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko takie potwierdzają następujące interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie (IPPB2/436Ą5/12-2/MZ), Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 stycznia 2010 r. (IPPB2/436-452/09-2/AF), Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie dnia 17 października 2011 r. (IPPB2/436-268/11-5/AF).

* Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, zbycie przez M. akcji posiadanych w spółkach zależnych poprzez ich wniesienie do nowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego tytułem opłacenia certyfikatów inwestycyjnych będących przedmiotem zapisu, nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych określonym w art. 1 ust. 1 uPCC, zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zbycie przez M. akcji posiadanych w spółkach zależnych tytułem opłacenia certyfikatów inwestycyjnych obejmowanych w nowo utworzonym zamkniętym funduszu inwestycyjnym będzie, zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie przez M. akcji posiadanych w spółkach zależnych tytułem opłacenia certyfikatów inwestycyjnych obejmowanych w nowo utworzonym zamkniętym funduszu inwestycyjnym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, albowiem czynność taka nie mieści się w określonym przepisem art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawcą w niniejszej sprawie jest M. z siedzibą w W. (dalej: M. lub Fundusz), reprezentowany przez M. S.A. z siedzibą w W. (dalej: M. T.).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (dalej: ufi), M. T. utworzyło M., zarządza nim oraz reprezentuje Fundusz w stosunkach z osobami trzecimi. Zezwolenia na utworzenie M. udzieliła Komisja Nadzoru Finansowego decyzją z dnia 28 czerwca 2008 r., zatwierdzając przy tym statut Funduszu. Zaś w dniu 25 października 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rejestrowy, działając z wniosku M. T., wydał postanowienie o wpisie M. do rejestru funduszy inwestycyjnych.

Fundusz posiada portfel aktywów, w skład którego wchodzą akcje spółek z sektora nieruchomości, remontu statków, offshore oraz instrumenty rynku pieniężnego (lokaty, bony, obligacje). Do spółek, w których inwestorem jest M. zaliczają się: A. S.A., C. S.A., F. S.A., M. S.A., S. S.A., SG. S.A., G. S.A., W. S.A. H. oraz M. Sp. z o.o. (spółki portfelowe). Celem inwestycyjnym M. jest wzrost wartości jego aktywów rozumianych jako mienie obejmujące środki pieniężne, prawa nabyte oraz pożytki z tych praw. Mając na względzie powyższy cel, M. T. jako zarządzający M., zamierza utworzyć nowy fundusz inwestycyjny zamknięty, w którym certyfikaty inwestycyjne obejmie M. wnosząc w zamian tytułem opłaty akcje, które Fundusz posiada w wybranych spółkach portfelowych. Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych dopuszcza możliwość opłacania certyfikatów akcjami, stanowiąc w art. 7 ust. 2 pkt 2, iż do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub prawa, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz pkt 2, o ile ustawa lub statut funduszu tak stanowią. Zgodnie zaś z art. 28 ust. 2 ufi w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych niż zdematerializowane papierach wartościowych, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów na towarzystwo oraz składa u depozytariusza kopię tej umowy, a w przypadku papierów wartościowych, także te papiery lub, jeżeli papiery wartościowe nie mają formy dokumentu, dokument potwierdzający ich posiadanie wydany na podstawie właściwych przepisów.

Powyższe z punktu widzenia ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: uPCC) określającej, w art. 1 ust. 1, katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, rodzi następujące pytanie: czy zbycie przez M. akcji posiadanych w spółkach zależnych tytułem opłacenia certyfikatów inwestycyjnych obejmowanych w nowo utworzonym zamkniętym funduszu inwestycyjnym będzie mieściło się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych określonym w art. 1 ust. 1 uPCC, podlegając tym samym opodatkowaniu tym podatkiem.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie objęte zamkniętym katalogiem z art. 1 ust. 1 uPCC. Czynności, które nie są wymienione w tym katalogu, a contrario, nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność polegająca na opłaceniu obejmowanych certyfikatów jest czynnością właściwą wyłącznie ustawie o funduszach inwestycyjnych. Istotne jest, iż czynność ta nie została wymieniona w wyżej przywołanym art. 1 ust. 1 uPCC, zatem nie może być zakwalifikowana jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko takie potwierdzają następujące interpretacje indywidualne:

1.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie (IPPB2/436-95/12-2MZ);

2.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 stycznia 2010 r. (IPPB2/436-452/09-2/AF);

3.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 października 2011 r. (IPPB21436-268/11-5/AF)

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, zbycie przez M. akcji posiadanych w spółkach zależnych tytułem opłacenia certyfikatów inwestycyjnych obejmowanych w nowo utworzonym zamkniętym funduszu inwestycyjnym nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych określonym w art. 1 ust. 1 uPCC, zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki;

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

W myśl przepisu art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę, przy czym stosownie do art. 555 ww. ustawy przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.) fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

Stosownie do zapisu art. 128 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych statut funduszu inwestycyjnego zamkniętego może przewidywać dokonywanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne m.in. papierami wartościowymi, udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawcą w niniejszej sprawie jest M. z siedzibą w W. przy ul. N." wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy Wydział Cywilny Rejestrowy pod numerem RRR, NIP: VVV, REGON: BBB (dalej: M. lub Fundusz), reprezentowany przez M. S.A. z siedzibą w W. przy ul. N." wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: ZZZ, NIP: XXX, REGON: CCC, kapitał zakładowy: 1.500.000 złotych, w całości opłacony (dalej: M. T.). Dowód: aktualny wyciąg z RFI dotyczący M. (załącznik nr 1). Dowód: aktualny odpis z KRS dotyczący M. T. (załącznik nr 2). Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (dalej: ufi), M. T. utworzyło M., zarządza nim oraz reprezentuje Fundusz w stosunkach z osobami trzecimi. Zezwolenia na utworzenie M. udzieliła Komisja Nadzoru Finansowego decyzją z dnia 28 czerwca 2008 r., zatwierdzając przy tym statut Funduszu. Zaś w dniu 25 października 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rejestrowy, działając z wniosku M. T., wydał postanowienie o wpisie M. do rejestru funduszy inwestycyjnych pod numerem RRR. Dowód: decyzja KNF z dnia 28 czerwca 2008 r. Dowód: postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie o wpisie M. do rejestru funduszy inwestycyjnych pod numerem RRR. Fundusz posiada portfel aktywów, w skład którego wchodzą akcje spółek z sektora nieruchomości, remontu statków, offshore oraz instrumenty rynku pieniężnego (lokaty, bony, obligacje). Do spółek, w których inwestorem jest M. zaliczają się: A. S.A., C. S.A., F. S.A., M. S.A., S. S.A., SG.S.A., G. S.A., W. S.A. H. oraz M. Sp. z o.o. (spółki portfelowe). Celem inwestycyjnym M. jest wzrost wartości jego aktywów rozumianych jako mienie obejmujące środki pieniężne, prawa nabyte oraz pożytki z tych praw. Mając na względzie powyższy cel, M. T. jako zarządzający M., zamierza utworzyć nowy fundusz inwestycyjny zamknięty, w którym certyfikaty inwestycyjne obejmie M. wnosząc w zamian tytułem opłaty akcje, które Fundusz posiada w wybranych spółkach portfelowych. Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych dopuszcza możliwość opłacania certyfikatów akcjami, stanowiąc w art. 7 ust. 2 pkt 2, iż do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub prawa, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz pkt 2, o ile ustawa lub statut funduszu tak stanowią. Zgodnie zaś z art. 28 ust. 2 ufi w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych niż zdematerializowane papierach wartościowych, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów na towarzystwo oraz składa u depozytariusza kopię tej umowy, a w przypadku papierów wartościowych, także te papiery lub, jeżeli papiery wartościowe nie mają formy dokumentu, dokument potwierdzający ich posiadanie wydany na podstawie właściwych przepisów. Z przesłanego uzupełnienia wynika, iż istotą zamierzonej transakcji będzie zatem wniesienie (wpłata) przez M. akcji, które posiada w wybranych spółkach portfelowych, do nowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego tytułem opłacenia certyfikatów inwestycyjnych będących przedmiotem zapisu. Takie wniesienie akcji do nowego funduszu będzie jednocześnie ich zbyciem przez M., i to jak się wydaje zbycie o charakterze odpłatnym, albowiem następującym w zamian za przyznane certyfikaty inwestycyjne. Wnioskodawca wskazuje, iż zamierzona i opisana wyżej czynność nie mieści się w określonym przepisem art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają zaś wyłącznie objęte zamkniętym katalogiem z art. 1 ust. 1 uPCC. Zdaniem Wnioskodawcy, czynności, które nie są wymienione w tym katalogu, a contrario, nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność polegająca na opłaceniu obejmowanych certyfikatów jest czynnością właściwą wyłącznie ustawie o funduszach inwestycyjnych. Istotne jest, iż czynność ta nie została wymieniona w wyżej przywołanym art. 1 ust. 1 uPCC, zatem nie może być zakwalifikowana jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż czynność zbycia (wniesienia, wpłaty) przez M. akcji posiadanych w spółkach zależnych tytułem opłacenia certyfikatów inwestycyjnych obejmowanych w nowo utworzonym zamkniętym funduszu inwestycyjnym, nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl