IPPB2/436-354/13-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-354/13-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 1 października 2013 r. (data nadania 1 października 2013 r., data wpływu 3 października 2013 r.) na wezwanie z dnia 23 września 2013 r. Nr IPPB2/436-354/13-2/MZ (data nadania 23 września 2013 r., data doręczenia 25 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dokonania na rzecz Wnioskodawcy cesji praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy łączącej użytkownika wieczystego gruntu i Aktualnego Dzierżawcę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dokonania na rzecz Wnioskodawcy cesji praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy łączącej użytkownika wieczystego gruntu i Aktualnego Dzierżawcę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: "Wnioskodawca" lub "Spółka") zamierza zawrzeć umowę z aktualnym dzierżawcą nieruchomości ("Aktualny Dzierżawca") na podstawie której wstąpi w prawa i obowiązki Aktualnego Dzierżawcy wynikające z umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej, położonej w porcie, zabudowanej terminalem cementowym służącym do przeładunku i przechowywania cementu.

Aktualny Dzierżawca prawo dzierżawy nieruchomością uzyskał w 2003 r. na podstawie cesji umowy dzierżawy zawartej w 1996 r. pomiędzy pierwotnym dzierżawcą ("Pierwotny Dzierżawca") z użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Należy dodać, że na nieruchomości były poczynione nakłady, które zostały poniesione przez Pierwotnego Dzierżawcę. Aktualny Dzierżawca wstępując w prawa i obowiązki Pierwotnego Dzierżawcy na podstawie umowy cesji zawartej w 2003 r. dokonał z Pierwotnym Dzierżawcą rozliczenia nakładów poniesionych przez Pierwotnego Dzierżawcę. Poniesione przez Pierwotnego Dzierżawcę nakłady służyły wzniesieniu na nieruchomości budynku terminala cementowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną typu: rura do transportu pneumatycznego cementu, zbiorniki (silosy) wraz z instalacjami do napowietrzania, filtry, przenośnik ślimakowy wraz z instalacją oraz urządzeniami zasilającymi i sterującymi, przenośnik poziomy pomiędzy zbiornikami, zbiornik do załadunku samochodów wraz z urządzeniami pomocniczymi, filtr do zbiornika załadunku samochodów wraz z instalacją zasilającą i sterującą, rękaw załadowczy wraz z instalacją zasilającą i sterującą, waga samochodowa wraz z urządzeniami pomocniczymi (komputer, czytnik kart, urządzenia sterujące i zasilające).

Aktualny Dzierżawca z tytułu rozliczenia nakładów z Pierwotnym Dzierżawcą nie odliczył podatku naliczonego VAT bowiem czynność ta, jako zawarta w 2003 r. na gruncie uprzednio obowiązującej ustawy z 23 stycznia 2003 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie podlegała opodatkowaniu VAT lecz podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Obecnie planowane jest dokonanie na rzecz Spółki cesji praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy łączącej użytkownika wieczystego gruntu i Aktualnego Dzierżawcę.

W konsekwencji Spółka wstąpiłaby w prawa i obowiązki Aktualnego Dzierżawcy. Jednocześnie planowane jest dokonanie rozliczenia pomiędzy Spółką a Aktualnym Dzierżawcą z tytułu nakładów poniesionych na nieruchomości.

W związku z powyższym Spółka powzięła wątpliwości, czy cesja praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy łączącej Aktualnego Dzierżawcę z użytkownikiem wieczystym gruntu, w tym rozliczenie nakładów poniesionych na nieruchomości, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pismem z dnia 23 września 2013 r. Nr IPPB2/436-354/13-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie:

* czy cesja praw i obowiązków przybierze postać którejkolwiek z czynności wymienionej w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

* czy z tytułu zawarcia tej czynności którakolwiek ze stron będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub też będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż:

* Cesja praw i obowiązków o której mowa w stanie faktycznym wskazanym we wniosku nie przybierze postaci żadnej z umów wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Istotą tej umowy cesji jest wstąpienie Wnioskodawcy we wszystkie prawa i obowiązki Aktualnego Dzierżawcy wraz z którym dokonają rozliczenia nakładów poczynionych przez Aktualnego Dzierżawcę. Nakłady zostały poczynione w celu wzniesienia budynku terminala cementowego wraz z infrastruktura towarzysząca.

* Wnioskodawca nie ma pewności czy którakolwiek ze stron transakcji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Właśnie z tego powodu Wnioskodawca złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej gdzie zawarto zarówno pytanie w zakresie podatku VAT jak i pytanie w zakresie podatku od towarów i usług. Wnioskodawca chciał w tym zakresie uzyskać odpowiedź - zamiast udzielać w tym zakresie wyjaśnień Ministrowi Finansów.

* Przy tym Wnioskodawca wie, że w przypadku opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, transakcja ta nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Pytanie wnioskodawcy nie miało więc na celu potwierdzenia normy, która wynika jednoznacznie z przepisu prawa ale uzyskanie kompleksowej oceny transakcji zarówno w świetle podatku VAT jak i p.c.c.

* Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że podtrzymuje swoją ocenę, zawartą we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zgodnie z którą podmiot zbywający - tj. Aktualny Dzierżawca będzie korzystał na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy planowane rozliczenie nakładów do którego ma dojść pomiędzy Spółką z Aktualnym Dzierżawcą w ramach cesji praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy będzie stanowić dostawę towarów w rozumieniu Ustawy o VAT.

2. Czy planowana cesja praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy łączącej Aktualnego Dzierżawcę z użytkownikiem wieczystym nieruchomości, połączona z rozliczeniem nakładów, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 19 września 2013 r. zostało wydane postanowienie Nr IPPP2/443-718/13-2/MZ.

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana cesja praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy łączącej Aktualnego Dzierżawcę z użytkownikiem wieczystym nieruchomości, połączona z rozliczeniem nakładów, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zbycie nakładów poniesionych na cudzym gruncie stanowić będzie odpłatną dostawę towarów, która na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT podlegać będzie zwolnieniu z podatku VAT. Aktualnemu Dzierżawcy jako dokonującemu dostawy nakładów nie przysługiwało bowiem prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając na uwadze powyższe, planowana transakcja nie będzie również opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług (...). Przy tym przedmiotem umowy nie są nieruchomości ani ich części a jedynie nakłady na nieruchomość.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest tylko i wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki;

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Umowa cesji wierzytelności uregulowana została w art. 509 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z treścią tego przepisu wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

W myśl art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego przelew wierzytelności może odbywać się na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności, a zatem umowa taka może należeć do kategorii umów, które podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Na skutek cesji wierzytelności zmienia się podmiot po stronie wierzyciela, natomiast przedmiot zobowiązania pozostaje ten sam. Jeżeli więc umowa cesji przyjęłaby postać którejkolwiek z umów wskazanych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych to spowoduje obowiązek zapłaty tego podatku.

Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka (dalej: "Wnioskodawca" lub "Spółka") zamierza zawrzeć umowę z aktualnym dzierżawcą nieruchomości ("Aktualny Dzierżawca") na podstawie której wstąpi w prawa i obowiązki Aktualnego Dzierżawcy wynikające z umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej, położonej w porcie, zabudowanej terminalem cementowym służącym do przeładunku i przechowywania cementu. Aktualny Dzierżawca prawo dzierżawy nieruchomością uzyskał w 2003 r. na podstawie cesji umowy dzierżawy zawartej w 1996 r. pomiędzy pierwotnym dzierżawcą ("Pierwotny Dzierżawca") z użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Należy dodać, że na nieruchomości były poczynione nakłady, które zostały poniesione przez Pierwotnego Dzierżawcę. Aktualny Dzierżawca wstępując w prawa i obowiązki Pierwotnego Dzierżawcy na podstawie umowy cesji zawartej w 2003 r. dokonał z Pierwotnym Dzierżawcą rozliczenia nakładów poniesionych przez Pierwotnego Dzierżawcę. Poniesione przez Pierwotnego Dzierżawcę nakłady służyły wzniesieniu na nieruchomości budynku terminala cementowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną typu: rura do transportu pneumatycznego cementu, zbiorniki (silosy) wraz z instalacjami do napowietrzania, filtry, przenośnik ślimakowy wraz z instalacją oraz urządzeniami zasilającymi i sterującymi, przenośnik poziomy pomiędzy zbiornikami, zbiornik do załadunku samochodów wraz z urządzeniami pomocniczymi, filtr do zbiornika załadunku samochodów wraz z instalacją zasilającą i sterującą, rękaw załadowczy wraz z instalacją zasilającą i sterującą, waga samochodowa wraz z urządzeniami pomocniczymi (komputer, czytnik kart, urządzenia sterujące i zasilające). Aktualny Dzierżawca z tytułu rozliczenia nakładów z Pierwotnym Dzierżawcą nie odliczył podatku naliczonego VAT bowiem czynność ta, jako zawarta w 2003 r. na gruncie uprzednio obowiązującej ustawy z 23 stycznia 2003 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie podlegała opodatkowaniu VAT lecz podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obecnie planowane jest dokonanie na rzecz Spółki cesji praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy łączącej użytkownika wieczystego gruntu i Aktualnego Dzierżawcę. W konsekwencji Spółka wstąpiłaby w prawa i obowiązki Aktualnego Dzierżawcy. Jednocześnie planowane jest dokonanie rozliczenia pomiędzy Spółką a Aktualnym Dzierżawcą z tytułu nakładów poniesionych na nieruchomości. W związku z powyższym Spółka powzięła wątpliwości, czy cesja praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy łączącej Aktualnego Dzierżawcę z użytkownikiem wieczystym gruntu, w tym rozliczenie nakładów poniesionych na nieruchomości, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Z uzupełnienia do wniosku wynika m.in., iż cesja praw i obowiązków o której mowa w stanie faktycznym wskazanym we wniosku nie przybierze postaci żadnej z umów wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Istotą tej umowy cesji jest wstąpienie Wnioskodawcy we wszystkie prawa i obowiązki Aktualnego Dzierżawcy wraz z którym dokonają rozliczenia nakładów poczynionych przez Aktualnego Dzierżawcę. Nakłady zostały poczynione w celu wzniesienia budynku terminala cementowego wraz z infrastruktura towarzysząca.

A zatem, przyjmując za Wnioskodawcą, iż przedstawiona we wniosku cesja praw i obowiązków nie przybierze postaci żadnej z umów wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec tego bezprzedmiotowe jest rozpatrywanie wniosku od kątem zastosowania art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl