IPPB2/436-339/10-2/AF - Opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn darowizny zstępnemu ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-339/10-2/AF Opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn darowizny zstępnemu ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2010 r. (data wpływu 17 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest synem wspólnika spółki jawnej. Ojciec Wnioskodawcy zamierza dokonać na rzecz Wnioskodawcy darowizny ogółu posiadanych praw i obowiązków wspólnika. Wnioskodawca rozważa przyjęcie przedmiotu darowizny.

Umowa darowizny zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Po dokonaniu darowizny, spółka jawna będzie kontynuowała działalność. Dotychczasowy wspólnik (ojciec Wnioskodawcy) ma zamiar wystąpić za spółki w trybie przewidzianym w art. 10 Kodeksu spółek handlowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy darowizna ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej dokonana na rzecz Wnioskodawcy przez jego ojca będzie podlegała po stronie Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

2.

Czy darowizna ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej dokonana przez ojca na rzecz Wnioskodawcy (jego syna), po stronie Wnioskodawcy podlega zwolnieniu podmiotowemu, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, bez konieczności zgłoszenia przez Wnioskodawcę nabycia przedmiotu tej darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie w formie darowizny przez ojca na rzecz Wnioskodawcy, posiadanego ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, podlega po stronie Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, darowizna praw majątkowych, jakim niewątpliwie jest ogół praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, podlega podatkowi od spadków i darowizn. Z kolei z treści art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności praw majątkowych, a więc w przedstawionym zdarzeniu przyszłym na Wnioskodawcy jako nabywcy ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej.

Na tej podstawie, zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie w formie darowizny przez ojca na rzecz Wnioskodawcy, posiadanego ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej podlega po stronie Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowa darowizna po stronie Wnioskodawcy podlega zwolnieniu podmiotowemu, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, bez konieczności zgłoszenia przez Wnioskodawcę nabycia przedmiotu tej darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności praw majątkowych przez zstępnych, jeżeli zgłoszą nabycie własności praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednakże, w myśl art. 4a ust. 4 pkt 2 obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Z powyższego wynika, że nabycie przez Wnioskodawcę (zstępnego darczyńcy) ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w formie darowizny przez swojego ojca (darczyńcy), będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca uważa również, że nie będzie zobowiązany do zgłoszenia nabycia przedmiotu rzeczonej darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, ponieważ umowa darowizny zostanie zawarta w formie aktu notarialnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. z 2009 r. Dz. U. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny i polecenia darczyńcy.

Zgodnie z art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego - do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9.637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Stosownie do art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgodnie natomiast z art. 4a ust. 4 ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest synem wspólnika spółki jawnej. Ojciec Wnioskodawcy zamierza dokonać na rzecz Wnioskodawcy darowizny ogółu posiadanych praw i obowiązków wspólnika. Wnioskodawca rozważa przyjęcie przedmiotu darowizny. Umowa darowizny zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Po dokonaniu darowizny, spółka jawna będzie kontynuowała działalność. Dotychczasowy wspólnik (ojciec Wnioskodawcy) ma zamiar wystąpić za spółki w trybie przewidzianym w art. 10 Kodeksu spółek handlowych.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż darowizna ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej dokonana na rzecz Wnioskodawcy przez jego ojca będzie podlegała podatkowi od spadków i darowizn zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Powyższa darowizna będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania powyższym podatkiem na podstawie art. 4a ustawy, o ile obdarowany spełni wszystkie wymienione w tym przepisie warunki. Jeżeli powyższa umowa darowizny zostanie zawarta w formie aktu notarialnego wówczas, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zgłoszenia nabycia przedmiotu darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z zapisem art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl