IPPB2/436-337/14-6/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-337/14-6/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z poz. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2014 r. (data wpływu 28 kwietnia 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 czerwca 2014 r. (data nadania 23 czerwca 2014 r., data wpływu 26 czerwca 2014 r. na wezwanie Nr IPPB1/415-542/14-2/EC z dnia 11 czerwca 2014 r. (data doręczenia 16 czerwca 2014 r.) oraz pismem z dnia 14 lipca 2014 r. (data nadania 14 lipca 2014 r., data wpływu 17 lipca 2014 r.) Nr IPPB2/436-337/14-4/AF o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze działu spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze działu spadku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 1999 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła nieruchomość, w której skład wchodziły dwie działki. Jedna z domem, druga z budynkiem biurowo-warsztatowym i łącznikiem do majątku wspólnego.

W 2001 r. nastąpił podział majątku wspólnego w taki sposób, że dom wraz z działką pozostał wspólną własnością, natomiast budynek biurowo-warsztatowy i łącznik wraz z działką był własnością męża. Mąż prowadził działalność gospodarczą do sierpnia 2007 r.

W sierpniu 2007 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni, po którym Wnioskodawczyni i troje ich dzieci odziedziczyli spadek postanowieniem Sądu Rejonowego VII Wydziału Cywilnego z dnia 5 grudnia 2007 r.

W myśl postanowienia ww. Sądu nabyli po 1/4 części spadku, każde z nich zwolnionego od podatku przez I Urząd Skarbowy.

W dniu 29 sierpnia 2008 r. Wnioskodawczyni dokonała z dziećmi działu spadku po zmarłym mężu w ten sposób, że budynek biurowo-warsztatowy wraz z łącznikiem i działką przeszedł na Wnioskodawczynię bez spłat.

Wszyscy złożyli przed notariuszem oświadczenie, że z tytułu dokonanego działu spadku nie mają do siebie żadnych roszczeń. Dział spadku dokonany został bez obowiązku spłat na rzecz dzieci. Wnioskodawczyni złożyła też oświadczenie, że jest już w posiadaniu tej nieruchomości, a korzyści i ciężary z tego tytułu przechodzą wyłącznie na nią.

Po śmierci męża od początku września 2007 r. do końca marca 2009 r. Wnioskodawczyni prowadziła tam działalność gospodarczą po mężu. Budynek ten był obciążony hipoteką.

2 września 2013 r. Wnioskodawczyni sprzedała tę nieruchomość w całości, tj. budynek biurowo-warsztatowy i budynek mieszkalny.

Pismem z dnia 11 czerwca 2014 r. nr IPPB1/415-542/14-2/EC wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania m.in. poprzez:

* Wskazanie przepisów prawa podatkowego będących przedmiotem interpretacji indywidualnej (należy wskazać oznaczenie przepisów wraz z nazwą aktu prawnego każdego zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego bez przytaczania treści przepisów).

* Wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego poprzez jego doprecyzowanie o następujące informacje:

* czy wartość otrzymanej przez Wnioskodawczynię nieruchomości nabytej w wyniku działu spadku mieści się w udziale jaki Wnioskodawczyni nabyła w spadku, czy też uległ powiększeniu.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy zatem porównać wartość majątku przysługującego Wnioskodawczyni przed dokonaniem działu spadku (wartość na dzień dokonania działu spadku udziałów nabytych w spadku) z wartością majątku przyznanego Wnioskodawczyni w wyniku działu spadku w 2008 r. (czyli wartością nabytej nieruchomości po dokonaniu działu spadku).

* wskazanie tytułu prawnego do działki, na której mieści się budynek biurowo-warsztatowy (własność, prawo użytkowania wieczystego).

* jaka była forma opodatkowania prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (zasady ogólne, ryczalt, itp.).

* czy budynek biurowo-warsztatowy stanowił składnik majątku ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, czy był towarem handlowym).

W opisie stanu faktycznego we wniosku ORD-IN wskazała Pani, że po śmierci męża od początku września 2007 r. do końca marca 2009 r. prowadziła Pani w tym budynku działalność gospodarczą po mężu.

* Kiedy budynek został wycofany z działalności gospodarczej (proszę podać datę).

* Jednoznaczne sformułowanie pytania adekwatnego do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz własnego stanowiska.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie.

W uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawczyni wskazała jako przepisy prawa podatkowego będącego przedmiotem interpretacji indywidualnej - art. 1 ust. 1 i 2, art. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Odnosząc się do kwestii wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego poprzez doprecyzowanie, Wnioskodawczyni wskazała następujące informacje:

* wartość otrzymanej przez Wnioskodawczynię nieruchomości nabytej w wyniku działu spadku uległa powiększeniu; wartość majątku przysługującego Wnioskodawczyni przed dokonaniem działu spadku stanowiła kwotę 23.478,75 zł, natomiast wartość majątku przyznanego Wnioskodawczyni w wyniku działu spadku dokonanego w roku 2008 wynosiła 93.915,00 zł (§ 3 Umowy działu spadku z dnia 29 sierpnia 2008 r.),

* tytułem prawnym do działki, na której mieści się budynek biurowo-warsztatowy była własność. W dniu 2 września 2013 r. doszło do sprzedaży działki wraz ze znajdującym się na niej budynkiem biurowo-warsztatowym,

* formą opodatkowania prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej była książka przychodów i rozchodów,

* budynek biurowo-warsztatowy stanowił majątek ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych;

* budynek biurowo-warsztatowy został wycofany z działalności gospodarczej z dniem 31 marca 2009 r.

Wnioskodawczyni sformułowała następujące pytanie: Czy wobec sporządzenia Umowy działu spadku po zmarłym w dniu 30 sierpnia 2007 r. Sławomirze Antonim R., w ten sposób, że własność całej zabudowanej nieruchomości, oznaczonej jako działka numer 37/1, otrzymała Wnioskodawczyni bez obowiązku spłat na rzecz Maciej Bartłomieja R., Małgorzaty Ewy R., Anny Marii R., powstanie obowiązek podatkowy po stronie Wnioskodawczyni wynikający z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

W związku z powyższym pismem z dnia 4 lipca 2014 r. (data doręczenia 7 lipca 2014 r.) Nr IPPB2/436-337/14-4/AF wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania:

* jednoznaczne wskazanie, jakiej czynności w zakresie podatku od spadków i darowizn dotyczy złożony wniosek: umowy o dział spadku czy umowy sprzedaży,

* ponowne jednoznaczne sprecyzowanie pytania mającego być przedmiotem interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od spadków i darowizn, wskazującego czy pytanie dotyczy umowy o dział spadku, czy sprzedaży nieruchomości,

* przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego adekwatnego do ponownie jednoznacznie sprecyzowanego pytania mającego być przedmiotem interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie, wskazując, że wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy podatku od spadków i darowizn dotyczy czynności jaka miała miejsce w dniu 2 września 2013 r., tj. sprzedaży nieruchomości, obejmującej budynek biurowo - warsztatowy. Wnioskodawczyni sprecyzowała również pytanie mające być przedmiotem interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od spadków i darowizn oraz przedstawiła własne stanowisko.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wobec dokonania w dniu 2 września 2013 r. sprzedaży nieruchomości, oznaczonej jako działka numer 37/1, obejmującej budynek biurowo - warsztatowy, nabytej przez Wnioskodawczynię w drodze działu spadku w dniu 29 sierpnia 2008 r., bez obowiązku spłat na rzecz Macieja R., Małgorzaty R., Anny R., powstanie obowiązek podatkowy po stronie Wnioskodawczyni wynikający z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawczyni, pomimo dokonania czynności polegającej na sprzedaży nieruchomości, obejmującej budynek biurowo - warsztatowy w dniu 2 września 2013 r. nie powstał obowiązek podatkowy wynikający z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Jak już podniesiono sprzedaż nieruchomości miała miejsce w dniu 2 września 2013 r. Dział spadku po zmarłym w dniu 30 sierpnia 2007 r. Sławomirze Antonim R, miał miejsce 29 sierpnia 2008 r. Przedmiotowy dział spadku dokonany został bez spłat na rzecz dzieci Wnioskodawczyni. Wobec faktu, iż do sprzedaży nieruchomości doszło po upływie 5 lat w przedmiotowej sprawie nie występuje obowiązek podatkowy po stronie Wnioskodawczyni wynikający z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenie darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Ponadto, zgodnie z art. 1 ust. 2 ww. ustawy podatkowi od spadków i darowizn podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek jego śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn określony w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest katalogiem zamkniętym. Wobec tego wymienione w nim tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią jedyne przypadki podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w sierpniu 2007 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni, po którym Wnioskodawczyni i troje ich dzieci odziedziczyli spadek postanowieniem sądu z dnia 5 grudnia 2007 r. W myśl postanowienia ww. Sądu nabyli po 1/4 części spadku, każde z nich zwolnionego od podatku przez urząd skarbowy. W dniu 29 sierpnia 2008 r. Wnioskodawczyni dokonała z dziećmi działu spadku po zmarłym mężu w ten sposób, że budynek biurowo-warsztatowy warz z łącznikiem i działką przeszedł na Wnioskodawczynię bez spłat. Wszyscy złożyli przed notariuszem oświadczenie, że z tytułu dokonanego działu spadku nie mają do siebie żadnych roszczeń. Dział spadku dokonany został bez obowiązku spłat na rzecz dzieci. Wnioskodawczyni złożyła też oświadczenie, że jest już w posiadaniu tej nieruchomości, a korzyści i ciężary z tego tytułu przechodzą wyłącznie na nią. Po śmierci męża od początku września 2007 r. do końca marca 2009 r. Wnioskodawczyni prowadziła tam działalność gospodarczą po mężu. Budynek ten był obciążony hipoteką. Dnia 2 września 2013 r. Wnioskodawczyni sprzedała tę nieruchomość w całości, tj. budynek biurowo-warsztatowy i budynek mieszkalny.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że dokonana w dniu 2 września 2013 r. sprzedaż nieruchomości nabytej przez Wnioskodawczynię w drodze działu spadku w dniu 29 sierpnia 2008 r., bez obowiązku spłat, jako czynność niewymieniona w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Tym samym w przedstawionej sprawie nie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Z uwagi na to, że wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy 1 stanu faktycznego, natomiast opłata została uiszczona w łącznej kwocie 49,00 zł, zatem różnica w wysokości 9,00 zł zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej zostanie zwrócona.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl