IPPB2/436-330/12-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-330/12-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

W dniu 18 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Aktywów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką zależną od Z. (dalej: "Spółka") i będzie prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów tłuszczowych. Spółka planuje dokonać nabycia zbioru składników majątkowych (dalej: "Aktywa") od spółki z siedzibą w Polsce (dalej: "Sprzedający"). Aktywa te są wykorzystywane przez Sprzedającego do działalności w zakresie produkcji i sprzedaży tłuszczów w oddziale Sprzedającego. Sprzedający oraz Spółka są zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi w Polsce.

Po transakcji Spółka będzie wykorzystywać Aktywa do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów tłuszczowych,

Zgodnie z obecnym stanem uzgodnień stron w skład Aktywów nabytych przez Spółkę wejdą:

(i) aktywa rzeczowe, tj. środki trwałe, wyposażenie będące własnością Sprzedającego i używane przez Sprzedającego do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach oddziału,

(ii) prawa umowne, tj. prawa przysługujące Sprzedającemu wynikające z wybranych, wskazanych w umowie sprzedaży umów zawartych w związku z prowadzoną w oddziale Sprzedającego działalnością,

(iii) zapasy w stanie nadającym się do sprzedaży i nadającym się do użytku, tj. komponenty, surowce, produkty w toku produkcji i gotowe stanowiące własność Sprzedającego w związku z prowadzoną w oddziale Sprzedającego działalnością;

(iv) zapasy nie będące w stanie nadającym się do sprzedaży i nadającym się do użytku będące własnością Sprzedającego w dniu zamknięcia transakcji sprzedaży Aktywów do łącznej wartości księgowej netto w kwocie 300.000 zł;

(v) prawa własności intelektualnej, tj. należące do Sprzedającego prawa własności intelektualnej, przemysłowej lub prawa wynikające z licencji związanych z prowadzeniem działalności w oddziale Sprzedającego.

Zgodnie z postanowieniami umowy sprzedaży, Spółka będzie uprawniona również do zasięgnięcia informacji w zakresie danych zawartych w księgach rachunkowych i podatkowych Sprzedającego a dotyczących działalności oddziału Sprzedającego przed zawarciem umowy sprzedaży. Uprawnienie to będzie mogło być realizowane w szczególności w przypadkach przeprowadzenia kontroli podatkowej (skarbowej) w Spółce.

W ramach transakcji sprzedaży na Spółkę zostaną również przeniesione zdefiniowane w umowie tzw. przyjęte zobowiązania o charakterze niefinansowym, pod warunkiem wyrażenia zgody przez kontrahentów Sprzedającego na ich przejęcie przez Spółkę. Przejęte zobowiązania związane są z działalnością oddziału Sprzedającego i wynikają z umów przenoszonych na Spółkę. Przejęte zobowiązania obejmują zobowiązania Sprzedającego do kontynuowania wykonywania umów po dacie zamknięcia transakcji sprzedaży Aktywów.

Przedmiotem sprzedaży nie będą objęte następujące składniki majątkowe stanowiące majątek oddziału Sprzedającego:

a.

prawo własności nieruchomości gruntowej wraz z budynkami, na której prowadzona jest działalność oddziału Sprzedającego. Zgodnie z umową najmu, która będzie zawarta pomiędzy stronami Nieruchomości te będą udostępnione Spółce na okres co najwyżej 2 lat po zawarciu umowy sprzedaży; umowa najmu zawierać będzie prawo pierwokupu Nieruchomości ustanowione na rzecz Spółki w przypadku sprzedaży tej Nieruchomości przez sprzedającego;

b.

wszelkie należności Sprzedającego związane z prowadzeniem działalności oddziału, które nie zostały uregulowane na dzień zamknięcia transakcji sprzedaży Aktywów;

c.

środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych;

d.

aktywa rzeczowe (zgodnie z załącznikiem do umowy);

e.

prawa ochronne do znaku towarowego "P.";

f.

prawa i zobowiązania z umów innych niż wynikające z załącznika do umowy;

g.

wszelkie zobowiązania finansowe Sprzedającego związane z działalnością oddziału, z wyjątkiem zobowiązań w stosunku do pracowników z tytułu niewypłaconych ekwiwalentów za urlop;

h.

księgi rachunkowe i podatkowe Sprzedającego;

i.

firma Sprzedającego.

Dla zobrazowania przedmiotu sprzedaży Spółka dołącza do niniejszego Wniosku projekt umowy sprzedaży.

Spółka jednocześnie informuje, że w kontekście orzecznictwa sądów cywilnych definiujących wielokrotnie w sposób rozszerzający pojęcie przedsiębiorstwo, w celu zabezpieczenie istotnych interesów majątkowych Spółki (w szczególności poprzez uregulowanie wzajemnych roszczeń i rozliczeń pomiędzy stronami umowy w sytuacji gdy wierzyciele sprzedającego staraliby się dochodzić od Spółki uregulowania jakichkolwiek zobowiązań Sprzedającego na podstawie art. 55 (4) k.c., przewidującego solidarną odpowiedzialność nabywcy i zbywcy przedsiębiorstwa za obowiązania zbywcy związane z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa) w projekcie umowy załączonym do niniejszego wniosku zostało wskazane, że przenoszone składniki majątkowe stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 (1) k.c. Jednocześnie, biorąc pod uwagę dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych i interpretacje organów skarbowych zasadne jest stanowisko Spółki, że Aktywa będące przedmiotem nabycia przez Spółkę nie stanowią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) k.c. ani jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy będące przedmiotem sprzedaży Aktywa stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu Cywilnego lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e UVAT.

2.

Czy w konsekwencji umowa sprzedaży Aktywów nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych a Spółka będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia Aktywów od Sprzedającego w sytuacji wykorzystywania tych Aktywów przez Spółkę po ich nabyciu do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 5 września 2012 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP1/443-623/12-2/MP.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji gdy Aktywa nie stanowią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) k.c. ani zorganizowanej część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e UVAT, sprzedaż Aktywów będzie podlegać opodatkowaniu VAT, a Spółka będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z nabyciem Aktywów w zakresie, w jakim Aktywa te będą wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Jednocześnie umowa sprzedaży Aktywów nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych a na Spółce nie będzie ciążył obowiązek zapłaty tego podatku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 UVAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 UVAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 8 ust. 1 UVAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Z kolei, na podstawie art. 6 pkt 1 UVAT przepisów tejże ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 2 pkt 27e UVAT).

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 UVAT, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

W świetle powyższych przepisów odpłatne przeniesienie określonych składników majątkowych na nabywcę, w wykonaniu umowy sprzedaży stanowi u dokonującego przeniesienia odpłatną dostawę towarów lub odpłatne świadczenie usług, w zależności od tego czy przedmiotem przeniesienia są towary lub usługi. Jednakże w przypadku sprzedaży mającej za przedmiot przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 6 pkt 1, przepisy UVAT nie mają zastosowania.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w sytuacji gdy Aktywa będące przedmiotem sprzedaży do Spółki nie stanowią przedsiębiorstwa ani zorganizowanej część przedsiębiorstwa sprzedaż (dostawa) Aktywów będzie opodatkowania podatkiem od towarów i usług (dalej: "VAT") z zastosowaniem właściwej stawki podatku do poszczególnych składników majątkowych Aktywów. Podmiotem zobowiązanym do zapłaty tego podatku, jako dostawca towarów lub świadczący usługi, będzie Sprzedający.

Z kolei, zgodnie z art. 86 ust. 1 UVAT w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a i b UVAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług a także potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Spółka zamierza wykorzystywać Aktywa nabyte od Sprzedającego do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży wyrobów tłuszczowych (tekst jedn.: dostawy towarów w rozumieniu art. 5 UVAT). W konsekwencji, Aktywa nabyte od Sprzedającego będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT w Spółce i z tego względu, Spółce będzie przysługiwać prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od nabycia Aktywów. Kwotę podatku naliczonego powinna stanowić kwota podatku wykazanego na fakturach wystawionych przez Sprzedającego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a UPCC podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy lub praw majątkowych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 lit. a UPCC nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub zwolniona z tego podatku.

Powyższy przepis przewiduje wyłączenie z opodatkowania p.c.c. dla czynności, z tytułu których chociaż jedna ze stron jest opodatkowana VAT lub zwolniona z tego podatku. W przypadku umowy sprzedaży dla zastosowania tego wyłączenia bez znaczenia jest, która ze stron czynności jest opodatkowana z tytułu jej dokonania lub zwolniona z podatku VAT, tj. sprzedający lub kupujący.

W konsekwencji dla stwierdzenia, czy dana czynność cywilnoprawna podlega opodatkowaniu p.c.c. konieczne jest ustalenie czy z tytułu dokonania tej czynności jedna ze stron nie podlega opodatkowaniu VAT lub zwolnienie z tego podatku. W razie stwierdzenia opodatkowania VAT lub zwolnienia z podatku VAT z tytułu dokonania sprzedaży Aktywów czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu p.c.c.

W przedmiotowym przypadku sprzedaż Aktywów będzie podlegała opodatkowaniu VAT (z zastosowaniem właściwych stawek podatku lub zwolnienia z podatku). Jednocześnie, z uwagi na wykorzystywania nabytych Aktywów do sprzedaży opodatkowanej VAT Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT należnego z tytułu nabycia Aktywów a Sprzedający będzie obowiązany do zapłaty podatku naliczonego na sprzedaży Aktywów na rzecz Spółki. W rezultacie, na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a UPCC, sprzedaż Aktywów nie będzie podlegać opodatkowaniu p.c.c. i Spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty p.c.c. z tego tytułu.

Jednocześnie, gdyby w odpowiedzi na pytanie 1 Dyrektor tutejszej Izby Skarbowej udzielił interpretacji, z której wynikać będzie, że Aktywa stanowią przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, umowa sprzedaży Aktywów na rzecz Spółki podlegać będzie opodatkowaniu p.c.c. a Spółka będzie zobowiązana do zapłaty p.c.c. z zastosowaniem właściwej stawki tego podatku, tj. 2% w przypadku sprzedaży rzeczy oraz 1% w przypadku sprzedaży praw majątkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Równocześnie, w myśl art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży Aktywów podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest objęta zakresem podatku od towarów i usług.

W interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2012 r. Nr IPPP1/443-623/12-2/MP w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym będących przedmiotem transakcji Aktywów, nie można kwalifikować jako przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) k.c. ani jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji gdy Aktywa nie stanowią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) k.c. ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e UVAT, sprzedaż Aktywów będzie podlegać opodatkowaniu VAT, a Spółka będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego z nabyciem Aktywów, w zakresie, w jakim Aktywa te będą wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Reasumując należy stwierdzić, iż skoro przedstawiona we wniosku transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl