IPPB2/436-313/13-3/MZ - Możliwość opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy cash-poolingu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-313/13-3/MZ Możliwość opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy cash-poolingu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2013 r. (data wpływu 24 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cash-poolingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cash-poolingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

1. Stan faktyczny

Sp. z o.o. ("Spółka" lub "Wnioskodawca") jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej B. ("Grupa") zajmującej się m.in. produkcją i dystrybucją produktów leczniczych. W Grupie funkcjonuje kompleksowy schemat zarządzania płynnością finansową ("Model Cash Poolingu" lub "Cash Pooling") umożliwiający uczestnikom koordynację i optymalne wykorzystywanie posiadanych środków finansowych, a także mający na celu poprawę płynności finansowej zaangażowanych podmiotów oraz utrzymanie równowagi finansowej w ramach Grupy.

Model Cash Poolingu opiera się na założeniu, że w ramach Grupy występują podmioty posiadające tymczasowe niedobory środków finansowych, podczas gdy inne dysponują czasowymi nadwyżkami takich środków. W konsekwencji, poprzez kompensowanie niedoborów powstałych po stronie niektórych podmiotów uczestniczących w Cash Poolingu nadwyżkami wygenerowanymi przez inne podmioty, możliwa jest optymalizacja wykorzystania środków finansowych w ramach Grupy.

Podstawą formalną obecnie funkcjonującego Modelu Cash Poolingu jest umowa wielostronna zawarta przez podmioty z Grupy zainteresowane uczestnictwem w Cash Poolingu ("Umowa Cash Poolingu" lub "Umowa). Jeden z uczestników Cash Poolingu, B. S.A. (podmiot z siedzibą we Francji), pełni rolę agenta rozliczeniowego Modelu Cash Poolingu - tzn. podmiotu zarządzającego Modelem Cash Poolingu ("Pool Leader').

Pool Leader pełni funkcję pośrednika, który (na podstawie zawartych w Umowie Cash Poolingu upoważnień wydanych przez uczestników Modelu Cash Poolingu) koordynuje proces wzajemnych transferów środków pieniężnych pomiędzy rachunkami uczestników Cash Poolingu w sposób pozwalający na optymalne dopasowanie niedoborów środków finansowych wykazywanych przez niektóre podmioty oraz wolnych zasobów finansowych innych podmiotów uczestniczących w Modelu Cash Poolingu.

W związku z uczestnictwem w Cash Poolingu Spółka posiada w banku mającym siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej ("Bank") rachunek prowadzony w polskich złotych. Odpowiednio, pozostali uczestnicy Modelu Cash Poolingu posiadają rachunki bieżące w instytucjach finansowych powiązanych z Bankiem, mających siedzibę w krajach, w których ci pozostali uczestnicy prowadzą działalność gospodarczą - prowadzone w walucie właściwej dla danego kraju ("Rachunki Uczestników").

Jednocześnie, Pool Leader posiada w banku powiązanym z Bankiem (mającym siedzibę we Francji) grupę rachunków rozliczeniowych otwartych w celu wykonywania czynności związanych z Modelem Cash Poolingu, prowadzonych w walutach odpowiadających walutom Rachunków poszczególnych uczestników Cash Poolingu ("Rachunki Rozliczeniowe Pool Leadera").

Transfer środków pomiędzy Rachunkami Uczestników Cash Poolingu a Rachunkami Rozliczeniowymi Pool Leadera odbywa się zgodnie z postanowieniami Umowy Cash Poolingu.

Schemat działania Modelu Cash Poolingu:

Zgodnie z Umową, uczestnik Modelu Cash Poolingu zobowiązuje się do:

* dokonywania transferów ewentualnych własnych nadwyżek finansowych wygenerowanych na Rachunku Uczestnika na odpowiedni (przypisany do tego uczestnika) Rachunek Rozliczeniowy Pool Leadera; oraz

* finansowania ewentualnych własnych niedoborów środków finansowych przez dokonywanie transferów z odpowiedniego (przypisanego do tego uczestnika) Rachunku Rozliczeniowego Pool Leadera;

* w granicach możliwości Pool Leadera oraz według jego uznania.

W celu umożliwienia właściwej oceny takich możliwości, każdy z uczestników Cash Poolingu składa okresowe raporty (roczne oraz miesięczne) dotyczące:

* prognozowanych własnych nadwyżek finansowych, które zamierza przekazywać na odpowiedni (przypisany do tego uczestnika) Rachunek Rozliczeniowy Pool Leadera;

* szacowanych własnych niedoborów środków, które zamierza finansować w drodze transferów z odpowiedniego (przypisanego do tego uczestnika) Rachunku Rozliczeniowego Pool Leadera.

W zależności od czasu trwania prognozowanych nadwyżek/niedoborów środków finansowych, Modeł Cash Poolingu przewiduje dwa rodzaje rozliczeń dokonywanych pomiędzy uczestnikami Cash Poolingu a Pool Leaderem:

1.

Rozliczenia krótkoterminowe (od 1 dnia do 3 miesięcy).

* W ramach rozliczeń krótkoterminowych transfer środków dokonywany jest poprzez wyrównywanie sald pomiędzy Rachunkami Uczestników a Rachunkami Rozliczeniowymi Pool Leadera w sposób manualny lub automatyczny (w zależności od odpowiednich postanowień umownych z bankiem uczestnika Cash Poolingu).

* Transakcje wyrównywania sald pomiędzy Rachunkami Uczestników a Rachunkami Rozliczeniowymi Pool Leadera są rejestrowane na specjalnych finansowych rachunkach bieżących (technicznych) Pool Leadera oraz uczestników Modelu Cash Poolingu.

* W przypadku wygenerowania nadwyżki na Rachunku Uczestnika Modelu Cash Poolingu, dokonywany jest transfer tych środków na wybrany Rachunek Rozliczeniowy Pool Leadera. Natomiast, w przypadku niedoborów środków finansowych na Rachunku Uczestnika Modelu Cash Poolingu, takie zapotrzebowanie uzupełniane jest z Rachunku Rozliczeniowego Pool Leadera.

* Zarówno niedobór środków, jak i planowana nadwyżka środków finansowych powinny być zgłaszane co najmniej 2 dni przed transferem środków, Zgłoszenie takie, dokonywane za pośrednictwem faksu lub wiadomości e-mail, powinno zawierać podstawowe informacje dotyczące transakcji (w szczególności walutę, kwotę nominalną oraz datę transakcji).

2.

Zdarzenie przyszłe

Niezależnie od powyższego, Grupa rozważa potencjalne zmiany w odniesieniu do aktualnego Modelu Cash Poolingu. W szczególności, rozważane zmiany będą dotyczyły poszczególnych elementów modelu tylko w odniesieniu do "Krótkoterminowych rozliczeń" i będą następujące:

* Krótkoterminowe rozliczenia byłyby realizowane poprzez automatyczne wyrównywanie sald pomiędzy rachunkami poszczególnych Uczestników a rachunkiem Cash Pool Leadera, inicjowane i prowadzone przez Bank;

* Ze względu na fakt, że Model Cash Poolingu zostanie zautomatyzowany nie będą występowały w nim zawiadomienia poprzedzające transfer środków, dotyczące niedoboru środków i nadwyżek środków finansowych.

W pozostałym zakresie nie są planowane inne zmiany w odniesieniu do podstawowych założeń aktualnego Modelu Cash Poolingu.

* Jeżeli w danym dniu na Rachunku Rozliczeniowym Pool Leadera utrzymywana będzie nadwyżka finansowa (tzn. w danym dniu wystąpi saldo dodatnie) - danemu uczestnikowi przysługują z tego tytułu odsetki. W przeciwnym wypadku, tzn. gdy na Rachunek Uczestnika wpłyną środki z Rachunku Rozliczeniowego Pool Leadera (a zatem w rozliczeniach z Pool Leaderem wystąpi w danym dniu saldo ujemne) - uczestnik obciążany jest z tego tytułu odsetkami.

* Kwota odsetek od salda dodatniego wygenerowanego przez uczestnika Modelu Cash Poolingu w rozliczeniach z Pool Leaderem ustalana jest w oparciu o zmienną stopę procentową (wskazaną w Umowie dla sald dodatnich) pomniejszoną o marżę Pool Leadera.

* Kwota odsetek od salda ujemnego wygenerowanego przez uczestnika Modelu Cash Poolingu w rozliczeniach z Pool Leaderem ustalana jest w oparciu o zmienną stopę procentową (określoną w Umowie dla sald ujemnych) powiększoną o marżę Pool Leadera.

* Odsetki, o których mowa powyżej naliczane są w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w pierwszym dniu miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie. Faktyczne rozliczenie odsetek za dany okres rozliczeniowy dokonywane jest poprzez obliczenie różnicy (salda) pomiędzy odsetkami należnymi Spółce oraz odsetkami, które Spółka obowiązana jest zapłacić.

* Za naliczanie i rozliczanie odsetek odpowiedzialny jest Pool Leader. Naliczanie odsetek odbywa się na bazie dziennych sald uczestników Modelu Cash Poolingu (zarówno dodatnich jak i ujemnych), ustalanych przez Pool Leadera na podstawie przepływu środków pomiędzy Rachunkami Uczestników a właściwymi Rachunkami Rozliczeniowymi Pool Leadera. Rozliczenie odsetek odbywa się w ramach wzajemnych grupowych rozliczeń.

2.

Rozliczenia średnio-i długoterminowe (powyżej 3 miesięcy).

* Średnio-i długoterminowe niedobory/nadwyżki środków finansowane są w formie transferów środków/płatności (określonych w Umowie Cash Poolingu jako "loans lub borrowings") w walucie euro lub w walutach obcych, przyznawanych na okres uzgodniony pomiędzy Pool Leaderem a uczestnikami Modelu Cash Poolingu.

* Ww. środki finansowe przekazywane są za pośrednictwem rachunków bankowych Pool Leadera oraz uczestników Cash Poolingu.

* Omawiane płatności rejestrowane są na specjalnych rachunkach Pool Leadera i uczestników Cash Pootingu.

* Pool Leader przesyła potwierdzenie przetwarzanych transakcji poszczególnym uczestnikom Cash Poolingu (w formie faksu lub wiadomości e-mail) przynajmniej 2 dni przed transferem środków. Potwierdzenie to powinno zawierać podstawowe informacje dotyczące transakcji (w szczególności walutę, kwotę nominalną, datę transakcji, datę wymagalności, oprocentowanie oraz kwotę transakcji).

* Wysokość oprocentowania ustalana jest dla każdej transakcji na podstawie stopy referencyjnej obowiązującej w danym dniu, dla danego okresu i waluty, powiększonej o marżę (w przypadku finansowania niedoborów środków) lub pomniejszonej o marżę (w przypadku przekazania przez uczestnika Modelu Cash Poolingu nadwyżki środków).

W związku z powyższym, należy podkreślić jednak że w praktyce:

* W ramach Modelu Cash Poolingu zasadniczo nie występują "Rozliczenia średnio-i długoterminowe" (opisane powyżej);

* W przypadku Wnioskodawcy dotychczas wykorzystywano tylko "Rozliczenia Krótkoterminowe", tzn. do tej pory nie zastosowano "Rozliczeń średnio-i długoterminowych".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym zarówno zawarcie Umowy Cash Poolingu, jak również czynności dokonywanie w ramach Modelu Cash Poolingu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - a w konsekwencji, na Spółce nie ciąży z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym zarówno zawarcie Umowy Cash Poolingu, jak również czynności dokonywanie w ramach Modelu Cash Poolingu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - a w konsekwencji, na Spółce nie ciąży z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm. - "UPCC"), opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ("p.c.c.") podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności,. w części dotyczącej spłat lub dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki.

Ponadto, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 UPCC, opodatkowaniu p.c.c. podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania p.c.c., orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Z powyższego wynika, że katalog czynności podlegających opodatkowaniu p.c.c. przewidziany w przepisach UPCC ma charakter zamknięty i wyczerpujący. W związku zatem z faktem, że Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu p.c.c., jakakolwiek czynność niewymieniona w tym katalogu znajduje się poza zakresem opodatkowania p.c.c.

W tym kontekście należy nadmienić, że - zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych - o charakterze czynności oraz jej ewentualnym opodatkowaniu nie decyduje nazwa, ale treść konkretnej umowy/czynności, a w szczególności jej istotne elementy kształtujące naturę stosunku prawnego.

Podkreślenia wymaga fakt, że UPCC nie definiuje pojęcia "pożyczki" ani "depozytu nieprawidłowego". Dlatego też, w celu odpowiedniego określenia charakteru czynności wykonywanych w ramach Cash Poolingu, należy posłużyć się definicją tych pojęć w odpowiednich przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. "k.c.").

Zgodnie z art. 720 k.c. przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Natomiast zgodnie z art. 845 k.c., jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka zwraca uwagę, że zarówno Umowa Cash Poolingu, jak również czynności wykonywane przez Spółkę w ramach Modelu Cash Poolingu, nie zostały wymienione w tym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu p.c.c. Umowa Cash Poolingu jest na gruncie polskiego prawa cywilnego umową nienazwaną. Założenia Modelu Cash Poolingu wskazują, że jest to rozbudowany model rozliczeń finansowych pomiędzy wybranymi podmiotami z grupy kapitałowej, mający na celu koordynację i optymalne wykorzystywanie posiadanych środków finansowych, a także poprawę płynności finansowej zaangażowanych podmiotów.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, ani Umowa Cash Poolingu ani też czynności wykonywane w jej ramach nie mieszczą się w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu p.c.c.

W tym kontekście należy ponadto podkreślić, że mimo iż Umowa Cash Poolingu zawiera elementy polegające na wzajemnym finansowaniu podmiotów uczestniczących w Cash Poolingu, to jej konstrukcja nie wypełnia znamion żadnej z czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 UPCC. W szczególności, zdaniem Spółki, czynności te nie mogą być uznane za umowę (umowy) pożyczki, bądź umowę (umowy) depozytu nieprawidłowego zawierane pomiędzy poszczególnymi podmiotami uczestniczącymi w Modelu Cash Poolingu.

Model Cash Poolingu ma na celu optymalizację gospodarki finansowej w ramach grupy kapitałowej do której należą uczestnicy Cash Poolingu. Usługa ta umożliwia skompensowanie niedoborów środków przedsiębiorstw należących do danej grupy nadwyżkami innych przedsiębiorstw należących do tej samej grupy oraz korzystne zagospodarowanie nadwyżki środków netto. W przypadku Modelu Cash Poolingu mamy zatem do czynienia z udziałem przynajmniej trzech podmiotów:

* podmiotu posiadającego wolne środki finansowe,

* podmiotu posiadającego niedobór tych środków; oraz

* podmiotu występującego w roli pośrednika pomiędzy tymi podmiotami działającego we własnym imieniu.

W związku z uczestnictwem w Modelu Cash Poolingu po stronie wszystkich jego uczestników powstają określone prawa i obowiązki-nie dochodzi jednak w tym przypadku do zawarcia umowy pożyczki ani depozytu nieprawidłowego ponieważ stosunek prawny powstający pomiędzy uczestnikami Modelu Cash Poolingu nie spełnia wymaganych istotnych składników treści czynności prawnej (essentialia negotii) wskazanych rodzajów umów.

W przedstawionym stanie faktycznym żadna ze stron Umowy Cash Poolingu nie jest zobowiązana do przeniesienia na własność określonego w umowie podmiotu określonej ilości pieniędzy. Źródłem, z którego zasilane są rachunki o saldzie debetowym określonych uczestników Cash Pooling, są bowiem Rachunki Pool Leadera, na których gromadzone są wolne środki wszystkich pozostałych uczestników Cash Poolingu.

Uczestnicy Cash Poolingu nie mają wiedzy, czy i w jakim stopniu ani przez którego z uczestników Modelu Cash Poolingu ich środki finansowe są wykorzystywane. W konsekwencji, w ramach Modelu Cash Poolingu ani druga strona transakcji, ani jej przedmiot nie są skonkretyzowane.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym zarówno Umowa Cash Poolingu, jak i czynności dokonywane w ramach Modelu Cash Poolingu nie znajdują się w zamkniętym katalogu czynności podlegających p.c.c. Ponadto, ani zawarcie Umowy Cash Poolingu, ani czynności wykonywane w jej ramach nie mogą być uznane za umowę pożyczki lub umowę depozytu nieprawidłowego, gdyż nie są spełnione warunki konieczne do uznania przedmiotowych transakcji za tego rodzaju umowy. W konsekwencji powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym na Spółce nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w zakresie p.c.c.

Prawidłowość powyższego podejścia znajduje potwierdzenie w szeregu interpretacji indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe w analogicznych stanach faktycznych. W szczególności, podejście takie potwierdzone zostało m.in. w:

* interpretacji indywidualnej z dnia 14 marca 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. 1PTPB2/436-14/13 2/k.k.), w której organ stwierdził, że "usługi cash poolingu nie można zakwalifikować jako umowy pożyczki, wymienionej w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, świadczona na rzecz Wnioskodawcy usługa nie została wymieniona w tym katalogu. Tym samym, czynności dokonywane w ramach umowy cash poolingu nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.";

* interpretacji indywidualnej z dnia 13 marca 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/436-31/13-3/LS), w której organ stwierdził że "Uczestnik "cash poolingu" posiadający wolne środki nie wie, czy środki te zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez którego uczestnika. Tym samym nie jest skonkretyzowana druga strona transakcji, jak też jej przedmiot, ponieważ źródłem, z którego zostanie zasilony rachunek o saldzie debetowym, jest rachunek zbiorczy, na którym gromadzone są wolne środki wszystkich posiadających je uczestników cash poolingu". Należy stwierdzić, iż zawarcie umowy dotyczącej kompleksowego zarządzania płynnością finansową "cash pooling" nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynności tego typu nie można również zakwalifikować jako umowy pożyczki. Tym samym wszelkie czynności dokonywane w ramach umowy nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.";

* interpretacji indywidualnej z dnia 28 lutego 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBII/1/436 412/12/HK);

* interpretacji indywidualnej z dnia 11 stycznia 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPB2/436-186/12/TJ);

* interpretacji indywidualnej z dnia 3 stycznia 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB2/436-518/12-5/MZ);

* interpretacji indywidualnej z dnia 28 lutego 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBII/1/436-420/12/HK);

* interpretacji indywidualnej z dnia 7 stycznia 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. 1PTPB2/436-156/12-4/k.k.);

* interpretacji indywidualnej z dnia 26 września 2012 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/436-331/12-2/AF).

2.

Niezależnie od powyższego, Spółka wskazuje, że zgodnie z art. 2 pkt 4 UPCU, opodatkowaniu p.c.c. nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

* opodatkowana podatkiem od towarów i usług (dalej "VAT"),

* zwolniona z VAT, z wyjątkiem:

i.

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

ii. umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Przy czym, zgodnie z art. la pkt 7 UPCC, przez VAT (dla celów zastosowania art. 2 pkt 4 UPCC) należy rozumieć podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. - "UVAT") lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 UVAT, zwolnione z VAT są m.in.:

* usługi udzielania kredytów łub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę łub pożyczkodawcę (art. 43 ust. 1 pkt 38 UVAT);

* usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług (art. 43 ust. 1 pkt 40 UVAT).

W rozważanym stanie faktycznym podmiot zagraniczny pełniący, zgodnie z Umową, funkcję Pool Leadera wykonuje na rzecz uczestników Modelu Cash Poolingu czynności mające na celu najefektywniejsze zarządzanie płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej, poprzez kompensowanie niedoborów środków pieniężnych poszczególnych podmiotów należących do Grupy nadwyżkami innych podmiotów uczestniczących w Modelu Cash Poolingu. Istota tych czynności obejmuje przede wszystkim utrzymywanie i prowadzenie odpowiednich rachunków pieniężnych oraz obsługę transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych dokonywanych za pośrednictwem tych rachunków.

Dlatego też nawet w hipotetycznym przypadku, gdyby - z jakichkolwiek powodów oraz pomimo argumentów przytoczonych w punkcie 1 powyżej - Umowa Cash Poolingu oraz czynności wykonywane w ramach Modelu Cash Poolingu na podstawie Umowy Cash Poolingu miałyby zostać uznane za umowę (umowy) pożyczki lub umowę (umowy) depozytu nieprawidłowego, wówczas w takiej sytuacji czynności wykonywane przez Pooł Leadera powinny zdaniem Spółki zostać uznane za kompleksowe usługi zarządzania płynnością finansową w ramach Modelu Cash Poolingu świadczone przez Pool Leadera na rzecz uczestników Cash Poolingu (tzn. nabywane przez uczestników Cash Poolingu).

Z perspektywy Spółki zatem oznacza to, że w związku z Umową Cash Poolingu oraz czynnościami wykonywane w ramach Modelu Cash Poolingu Spółka nabywa usługi zarządzania płynnością finansową od Pool Leadera, stanowiące usługi zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 UVAT (tzn. Spółka, w rozumieniu art. 2 pkt 4 UPCC, jest zwolniona z VAT z tytułu Umowy oraz tych czynności).

W rezultacie, zdaniem Spółki, Umowa Cash Poolingu oraz czynności dokonywane w ramach Modelu Cash Poolingu - nawet gdyby hipotetycznie założyć, że stanowią one umowę (umowy) pożyczki lub umowę (umowy) depozytu nieprawidłowego - nie podlegają opodatkowaniu p.c.c. na podstawie art. 2 pkt 4 UPCC.

Powyższe podejście znajduje swoje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych przedstawianych w indywidualnych sprawach podatników, m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:

* z dnia 11 marca 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. IPPP3/443-1264/12-2/IG;

* z dnia 7 marca 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy o sygn. ITPP2/443-1529/I2/AW;

* z dnia 27 lutego 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. IPPP3/443-1254/12-2/IG;

* z dnia 12 lutego 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy o sygn. ITPP3/443-242/122/AT;

* z dnia 8 lutego 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy o sygn. 1TPP3/443-244/12/MD;

* z dnia 4 kwietnia 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. lPPP3/443-1066/I2-2/SM;

* z dnia 4 stycznia 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. 1PPP3/443-1064/12-2/RD.

Reasumując, zdaniem Spółki w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym zarówno zawarcie Umowy Cash Poolingu, jak również czynności dokonywanie w ramach Modelu Cash Poolingu nie podlegają opodatkowaniu p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki;

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b i lit. j ww. ustawy przedmiotem opodatkowania są umowy pożyczki i umowy depozytu nieprawidłowego.

W myśl art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Depozyt nieprawidłowy został natomiast uregulowany w art. 845 Kodeksu cywilnego. Uznaje się również, że depozyt nieprawidłowy (przechowanie nieprawidłowe) jest umową szczególnego rodzaju, zawierającą elementy przechowania i pożyczki. Przedmiotem depozytu nieprawidłowego mogą być wyłącznie pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku. Osoba biorąca pieniądze (rzecz) do depozytu nieprawidłowego, analogicznie do umowy pożyczki, ma obowiązek zwrócić tę sama ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Należy podkreślić, iż umowy zarządzania środkami pieniężnymi pozostają na gruncie polskiego prawa umowami nienazwanymi. Ustawa Kodeks cywilny - w części zobowiązaniowej - nie zawiera przepisów odnoszących się do tego typu umów.

Nadmienia się, iż zawarcie umowy dotyczącej kompleksowego zarządzania płynnością finansową nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując należy stwierdzić, iż umowa cash poolingu jako nie wymieniona w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym wszystkie czynności dokonywane w ramach cash poolingu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. A zatem, bezprzedmiotowe jest rozpatrywanie wniosku pod kątem art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast dodanie do umowy czynności zawierających w całości essentialia negotii czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy powoduje, iż czynności takie zostają objęte opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wówczas może znaleźć zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji indywidualnych w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż interpretacje te co do zasady wiążą w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl