IPPB2/436-290/08-6/AF - Zwolnienie przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży 1/3 mieszkania nabytego w drodze spadku po zmarłej mamie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-290/08-6/AF Zwolnienie przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży 1/3 mieszkania nabytego w drodze spadku po zmarłej mamie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2008 r. (data wpływu 29 lipca 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 października 2008 r. (data wpływu 10 października 2008 r.) na wezwanie Nr IPPB2/436-290/08-2/AS z dnia 2 października 2008 r. oraz pismem z dnia 02 listopada 2008 r. (data wpływu 6 listopada 2008 r.) na wezwanie Nr IPPB2/436-290/08-4/AF i Nr IPPB2/415-1453/08-2/JK z dnia 28 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży 1/3 mieszkania nabytego w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży 1/3 mieszkania nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 21 czerwca 2006 r. został spisany testament mamy Wnioskodawczyni. Po śmieci matki 26 czerwca 2007 r. Wnioskodawczyni otrzymała spadek 1/3 części mieszkania w xx ul. K., a pozostałą część 2/3 otrzymała siostra Wnioskodawczyni. Siostra Wnioskodawczyni przekazała swoją część darowizną swojej córce, a Wnioskodawczyni swoją część, tj. 1/3 sprzedała 24 kwietnia 2008 r. córce siostry (siostrzenicy). Wnioskodawczyni w tym mieszkaniu mieszkała w latach 26 marca 1970 r. - 7 lutego 1980 r. i miała stałe zameldowanie. Wszystkie potrzebne dokumenty Wnioskodawczyni złożyła do Urzędu Skarbowego w Po złożeniu dokumentów Wnioskodawczyni została poinformowana, że przepisy mówią o tym, że co najmniej 12 miesięcy była zameldowana i nie obowiązuje ją wpłata podatku od wzbogacenia (sprzedaż 1/3 części mieszkania).

Pismem z dnia 2 października 2008 r. Nr IPPB2/436-290/08-2/AS wezwano Wnioskodawczynię do udzielenia następujących informacji:

*

czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona również w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn czy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W złożonym wniosku zakreśliła Pani w części D.2 poz. 42 - Podatek od spadków i darowizn. Natomiast z treści wniosku wynika, iż chodzi Pani o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

*

jeżeli zakres interpretacji ma dotyczyć podatku od spadków i darowizn to należy właściwie sprecyzować pytanie oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego;

*

jeżeli wniosek będzie dotyczył 2 stanów faktycznych (zdarzeń przyszłych) tj. w podatku od spadków i darowizn oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych, to należy uiścić dodatkową opłatę w kwocie 75 zł.

Wezwanie skutecznie doręczono 6 października 2008 r. Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie pismem z dnia 7 października 2008 r. (data nadania 8 października 2008 r., data wpływu 10 października 2008 r.) przesyłając dowód drugiej wpłaty oraz podając, iż wnosi o dwie odpowiedzi na pytania:

1.

Czy przepisy prawa podatkowego od spadków i darowizn zwalniają Wnioskodawczynię od podatku ze sprzedaży 1/3 części mieszkania, które otrzymała po swojej mamie...

2.

Czy przepisy prawa dochodowego od osób fizycznych zwalniają Wnioskodawczynię od podatku ze sprzedaży 1/3 części mieszkania otrzymanego w spadku po śmierci mamy...

Zarówno odnośnie pyt. 1, jak i pyt. 2 Wnioskodawczyni uważa, że ze względu na 10-letnie zamieszkanie przy ul. K. ze sowimi rodzicami powinna być zwolniona z podatku od sprzedaży. Składając wszystkie dokumenty do Urzędu Skarbowego Wnioskodawczyni została poinformowana o zwolnieniu z podatku. Jednak Wnioskodawczyni zwraca się z prośba o pisemne potwierdzenie.

Pismem z dnia 28 października 2008 r. Nr IPPB2/436-290/08-4/AF i IPPB2/415-1453/08-2/JK wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia stanu faktycznego poprzez:

*

podanie dokładnej daty śmierci Pani matki

*

czy z tytułu nabycia spadku po zmarłej matce złożyła Pani zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z1 lub SD-Z2 w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu stwierdzającego nabycie spadku, czy też zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3,

*

czy z tytułu nabycia spadku po zmarłej matce korzystała Pani z ulgi z tytułu zamieszkiwania zgodnie z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponadto w przypadku skorzystania z powyższej ulgi należy określić, co stanowi konieczność zmiany warunków mieszkaniowych przy sprzedaży mieszkania oraz czy środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży przeznaczone zostaną na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego albo budowę innego budynku lub lokalu (jeżeli tak to w jakim terminie).

Wezwanie skutecznie doręczono 31 października 2008 r. Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie pismem z dnia 2 listopada 2008 r. (data nadania 3 listopada 2008 r., data wpływu 6 listopada 2008 r.) podając datę śmierci mamy 25 czerwca 2007 r. Jeżeli chodzi o zgłoszenie o nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z1 Wnioskodawczyni złożyła w terminie, jak i SD-3 tak jak pisała wcześniej złożyła wszystkie potrzebne dokumenty do Urzędu Skarbowego. Wnioskodawczyni nie korzystała z żadnej ulgi z tytułu zamieszkiwania

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przepisy prawa podatkowego od spadków i darowizn zwalniają Wnioskodawczynię od podatku ze sprzedaży 1/3 części mieszkania, które otrzymała po swojej mamie...

Czy przepisy prawa dochodowego od osób fizycznych zwalniają Wnioskodawczynię od podatku ze sprzedaży 1/3 części mieszkania otrzymanego w spadku po śmierci mamy...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych została wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni jest zdania, że nie powinna płacić podatku, ponieważ jest to spadek po jej mamie. Wnioskodawczyni uważa, że po tylu latach, tj. 10 lat mieszkania przy ul. K. z rodzicami powinna być zwolniona z podatku od sprzedaży. Składając wszystkie dokumenty do Urzędu Skarbowego Wnioskodawczyni została poinformowana o zwolnieniu z podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na początku należy wskazać, iż stanowisko Wnioskodawczyni uznaje się za prawidłowe, mimo odmiennego uzasadnienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Zgodnie z ust. 2 art. 1 podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Z przedstawionego we wniosku, jak i w uzupełnieniu do wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni z tytułu nabycia w drodze spadku 1/3 mieszkania po zmarłej mamie nie korzystała z żadnych ulg i zwolnień wynikających z zapisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponadto poinformowała, że złożyła w terminie w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z1 oraz zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3.

Należy nadmienić, iż w przypadku, gdy korzystała Pani z tytułu nabycia spadku ze zwolnienia wynikającego z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, ciążył na Pani obowiązek złożenia jedynie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z1 w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4. Wówczas nie była zobowiązana Pani do złożenia zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3, ponieważ powyższe zeznanie składane jest w sytuacji, gdy nie przysługuje zwolnienie wynikające z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Reasumując należy stwierdzić, iż sprzedaż 1/3 mieszkania nabytego w drodze spadku po zmarłej mamie nie rodzi konsekwencji podatkowych w podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl