IPPB2/436-285/12-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 września 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-285/12-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2012 r. (data wpływu 22 czerwca 2012 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie z dnia 27 sierpnia 2012 r. Nr IPPB2/436-285/12-2/MZ (data nadania 27 sierpnia 2012 r., data doręczenia 29 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy w związku z wniesieniem do Spółki udziałów w Sp. z o.o - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy w związku z wniesieniem do Spółki udziałów w B.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

O. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ZZZ, zwana dalej "Spółką" lub "Wnioskodawcą", jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym i zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Planowana jest restrukturyzacja Grupy Kapitałowej należącej do rodziny B., do której należą pośrednio udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Restrukturyzacja zostałaby przeprowadzona w następujący sposób:

a.

G. B. Sp. kom. zostałaby przekształcona w polską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej "B. "). Po przekształceniu, do pięciu członków rodziny B. będzie należało 99,75% udziałów w B.;

b.

W kolejnym kroku restrukturyzacji należące do pięciu członków rodziny udziały w B. zostałyby wniesione aportem na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Wnioskodawcy;

c.

Następnie, otrzymane przez Wnioskodawcę w formie aportu udziały w B. zostałyby przeniesione do Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych, będącym funduszem inwestycyjnym zamkniętym aktywów niepublicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm., zwany dalej "FIZ AN"), w zamian za certyfikaty inwestycyjne emitowane przez FIZ AN.

W zakresie punktu b) rozważane są dwa alternatywne scenariusze:

Scenariusz pierwszy (jednorazowe wniesienie udziałów w B.)

W scenariuszu pierwszym, żaden ze wspólników B. samodzielnie nie będzie posiadał bezwzględnej większości praw głosów w B. Objęcie udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy przez udziałowców B., będących osobami fizycznymi w zamian za aport w postaci udziałów B. nastąpi tego samego dnia na podstawie:

i.

składanych w formie aktu notarialnego przez pięciu udziałowców B. bezpośrednio po sobie oświadczeń o przystąpieniu do spółki i o objęciu udziałów; oraz

ii. umów przeniesienia udziałów B. na Wnioskodawcę zawartych pomiędzy Wnioskodawcą i pięcioma udziałowcami B., w wykonaniu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy i oświadczeń, o których mowa w pkt (i) powyżej.

W wyniku aportu Wnioskodawca nabędzie od pięciu udziałowców udział w B. uprawniający łącznie do 99,75% głosów na zgromadzeniu udziałowców B. W efekcie Wnioskodawca nabędzie od udziałowców B. udziały tej spółki dające bezwzględną większość praw głosów, jednak żaden z udziałowców B. wnoszący aportem przysługujące mu udziały i obejmujący w zamian udział w kapitale zakładowym Wnioskodawcy nie będzie wnosił samodzielnie udziałów w B., które go uprawniały do bezwzględnej większości praw głosów tej spółki.

Scenariusz drugi (sukcesywnie, dwuetapowe wnoszenie udziałów w B.)

Alternatywnie, udziały w B. zostaną wniesione przez członków rodziny B. na pokrycie kapitału Wnioskodawcy w dwóch etapach w następujący sposób:

i.

Udział jednego ze wspólników w prawach głosu na zgromadzeniach udziałowców B. będzie wynosić powyżej 50%;

ii. w pierwszym etapie, aportem na pokrycie podwyższonego kapitału Wnioskodawcy zostałyby wniesione przez jednego udziałowca należące do niego udziały w B. uprawniające do powyżej 50% głosów na zgromadzeniu udziałowców, czyli udziały dające bezwzględną większość praw głosów w B.;

iii. w drugim etapie, który nastąpiłby po zarejestrowaniu w KRS podwyższenia kapitału Wnioskodawcy w związku z aportem udziałów w B. uprawniających Wnioskodawcę do bezwzględnej większości praw głosów, nastąpiłoby wniesienie aportem przez czterech pozostałych udziałowców B. będących osobami fizycznymi wszystkich należących do nich udziałów w B.

W wyniku obu aportów Wnioskodawca nabyłby od udziałowców B. B. będących osobami fizycznymi udziały w B. uprawniające do 99,75% głosów na zgromadzeniu wspólników B., czyli udziały dające bezwzględną większość praw głosów tej spółki, z tym że nabycie nastąpiłoby na podstawie dwóch odrębnych uchwał o podwyższeniu kapitału Wnioskodawcy.

Na podstawie pierwszego podwyższenia Wnioskodawca nabyłby udział dający bezwzględną większość praw głosów, a na podstawie drugiego Wnioskodawca, posiadając już bezwzględną większość praw głosów w B. nabyłby od czterech pozostałych udziałowców tej spółki będących osobami fizycznymi przysługujące im udziały B.

Objęcie udziałów w podwyższonym kapitale Wnioskodawcy przez pozostałych udziałowców B., będących osobami fizycznymi w zamian za aporty w postaci przysługującym im udziałów B. nastąpi tego samego dnia na podstawie:

i.

składanych w formie aktu notarialnego przez 4 pozostałych udziałowców B. bezpośrednio po sobie oświadczeń o przystąpieniu do spółki i o objęciu udziałów w O.oraz

ii. umów przeniesienia udziałów B. na Wnioskodawcę zawartych pomiędzy Wnioskodawcą i czterema pozostałymi udziałowcami B., w wykonaniu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego O.

us Produkcja i oświadczeń, o których mowa w pkt (i) powyżej.

Pozostali udziałowcy B. będący osobami fizycznymi udział w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy w zamian za aport należących do nich udziałów w B. obejmą dopiero po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału związanego z aportem udziałów dających bezwzględną większość praw głosu w spółce.

Po nabyciu udziałów w Scenariuszu Pierwszym lub alternatywnie w Scenariuszu Drugim, Wnioskodawca rozważa wniesienie otrzymanych w formie aportu udziałów w B. do FIZ w zamian za certyfikaty inwestycyjne.

Jednocześnie Wnioskodawca informuje, iż z wnioskami o indywidualne interpretacje podatkowe wystąpili w opisanym powyżej stanie faktycznym wszyscy członkowie rodziny B. będący komandytariuszami Grupa B. sp.k.

Pismem z dnia 27 sierpnia 2012 r. Nr IPPB2/436-285/12-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

* Wskazanie, czy podwyższenie kapitału zakładowego Spółki poprzez jednoczesne wniesienie udziałów w B. przez wszystkich udziałowców (w Scenariuszu Pierwszym), nastąpi na podstawie jednej czynności cywilnoprawnej, tj. zmiany umowy spółki.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż:

* W Scenariuszu Pierwszym, podwyższenie kapitału zakładowego O. Sp. z o.o. poprzez jednoczesne wniesienie udziałów w B. przez pięciu udziałowców, nastąpi na podstawie jednej czynności cywilnoprawnej, tj. zmiany umowy spółki O. Sp. z o.o. Uchwała o podwyższeniu kapitału i zmianie umowy spółki będzie stanowiła, że podwyższony kapitał zostanie pokryty aportem w postaci udziałów w B. uprawniający łącznie do 99,75% głosów na zgromadzeniu udziałowców spółki w B.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy w związku z wniesieniem do Spółki udziałów w B. w Scenariuszu Pierwszym, czyli przez wszystkich udziałowców jednocześnie w sytuacji gdy żaden z udziałowców nie będzie posiadać bezwzględnej większości praw głosów, będzie podlegać zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych.

2.

Czy podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy w związku z wniesieniem do Spółki udziałów w B. w Scenariuszu Drugim, czyli w dwóch etapach, najpierw przez jednego udziałowca, który będzie dysponować większością praw głosów, a następnie przez pozostałych udziałowców jednocześnie, będzie podlegać zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych.

3.

Czy w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę do FIZ AN udziałów B., otrzymanych przez Wnioskodawcę aportem w Scenariuszu Pierwszym i objęcia w zamian certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez FIZ AN, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy z tytułu nabycia certyfikatów inwestycyjnych będzie kwota równa nominalnej wartości udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, wydanych w zamian za aport udziałów w B....

4.

Czy w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę do FIZ AN udziałów B., otrzymanych przez Wnioskodawcę aportem w Scenariuszu Drugim i objęcia w zamian certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez FIZ AN, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy z tytułu nabycia certyfikatów inwestycyjnych będzie kwota równa nominalnej wartości udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, wydanych w zamian za aport udziałów w B....

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy zmiana umowy Spółki, polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego w związku z planowanym w Scenariuszu Pierwszym wniesieniem przez pięć osób fizycznych jednocześnie w formie aportu udziałów B. będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o p.c.c.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o p.c.c. wyłączono z opodatkowania umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje: - udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Przedmiotem planowanej restrukturyzacji w Scenariuszu Pierwszym, opisanej w stanie faktycznym niniejszego wniosku, będzie wniesienie w formie aportu na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Wnioskodawcy należących do 5 członków rodziny B. udziałów innej spółki kapitałowej (B.) dających 99,75% udział w prawach głosów na zgromadzeniu udziałowców tej spółki.

Uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy i pokrycia go aportem w postaci udziałów w B., dających 99,75% udział w prawach głosów na zgromadzeniu udziałowców tej spółki, będzie wskazywała, iż Wnioskodawca wyda wnoszącym aport własne udziały o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wnoszonych w formie aportu udziałów.

W wyniku aportu Wnioskodawca nabędzie udziały B., dające 99,75% udział w prawach głosów na zgromadzeniu udziałowców B. Tym samym zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o p.c.c., na podstawie którego wyłączono z opodatkowania umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje udziałów, lub akcje innej spółki kapitałowej dające w niej większość głosów.

W Scenariuszu Pierwszym żaden ze wspólników B. samodzielnie nie będzie posiadał bezwzględnej większości praw głosów w B. Objęcie udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy przez udziałowców B. będących osobami fizycznymi w zamian za aport w postaci udziałów B. nastąpi tego samego dnia na podstawie:

i.

składanych w formie aktu notarialnego przez pięciu udziałowców B. bezpośrednio po sobie oświadczeń o przystąpieniu do spółki i o objęciu udziałów;oraz

ii. umów przeniesienia udziałów B. na Wnioskodawcę zawartych pomiędzy Wnioskodawcą i pięcioma udziałowcami B., w wykonaniu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy i oświadczeń, o których mowa w pkt (i) powyżej.

W wyniku aportu Wnioskodawca nabędzie w jednym dniu od pięciu udziałowców udział w B., na podstawie kolejno po sobie zawieranych umów, uprawniający łącznie do 99,75% głosów na zgromadzeniu udziałowców B. W efekcie Wnioskodawca nabędzie od udziałowców B. udziały tej spółki dające bezwzględną większość praw głosów, jednak żaden z udziałowców B. wnoszący aportem przysługujące mu udziały i obejmujący w zamian udział w kapitale zakładowym Wnioskodawcy nie będzie wnosił udziałów, które dawałyby bezwzględną większość praw głosów.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o p.c.c. zmian umowy spółki związanych z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje: - udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów, będzie miało zastosowanie do planowanego podwyższenia kapitału w Scenariuszu Pierwszym.

Należy wskazać, iż cytowany przepis nie różnicuje zwolnienia z opodatkowania zmian umowy spółki związanych z wniesieniem, w zamian za jej udziały, udziałów innej spółki od tego czy wniesienie większości praw głosów następuje przez kilku udziałowców, z których żaden nie posiada samodzielnie udziałów, które dają bezwzględną większość głosów, czy też przez jednego udziałowca, który samodzielnie posiada większość praw głosów. Wykładnia językowa art. 2 ust. 6 pkt c tiret drugi ustawy o p.c.c. prowadzi do wniosku, że warunkiem wyłączenia z opodatkowania umowy spółki i jej zmian związanych z wnoszeniem w zamian za jej udziały udziałów innej spółki jest wniesienie na pokrycie kapitału zakładowego udziałów/akcji dających większość praw głosu w spółce, której udziały/akcje są wnoszone. Bez znaczenia pozostaje natomiast to, czy większościowy pakiet udziałów/akcji jest wnoszony na pokrycie kapitału zakładowego spółki nabywającej przez jednego czy kilku udziałowców spółki, której udziały są wnoszone. Dla zastosowania omawianego wyłączenia w sytuacji wnoszenia do spółki kapitałowej udziałów/akcji przez kilku udziałowców konieczne jest natomiast, aby wnoszone udziały/akcje łącznie przyznawały spółce nabywającej większość praw głosu w spółce nabywanej. Zdaniem Wnioskodawcy zastosowanie wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o p.c.c. będzie miało miejsce do zmiany umowy spółki w sytuacji, gdy aportem na podwyższenie kapitału zostaną wniesione przez pięciu udziałowców B., z których żaden nie będzie posiadał większości praw głosów w spółce, której udziały są przedmiotem aportu.

Stanowisko zbieżne ze stanowiskiem Wnioskodawcy zostało wyrażone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 18 lipca 2011 r. sygnatura IPPB2/436-146/11-6/MZ, uznając, że dla zastosowania wyłączenia z opodatkowania kluczowe jest to, aby wniesienie do spółki holdingowej wkładów niepieniężnych w postaci udziałów/akcji innej spółki przez Wnioskodawcę i pozostałych udziałowców, dających spółce holdingowej łącznie większość głosów w danej spółce kapitałowej, następowało na podstawie jednej czynności prawnej, tj. umowy Spółki holdingowej (w przypadku utworzenia tej spółki w formie sp. z o.o.) lub statutu Spółki holdingowej (w razie jej zawiązania w formie spółki akcyjnej), natomiast wielkość praw głosów posiadanych w spółce, której udziały są wnoszone przez poszczególnych udziałowców, nie jest istotna.

Ad.2

Zdaniem Wnioskodawcy dwie zmiany umowy Spółki polegające na podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy dwuetapowo, w związku z planowanym w Scenariuszu Drugim wniesieniem przez pięciu udziałowców będących osobami fizycznymi udziałów B. będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o p.c.c.

W wyniku dwóch zmian umowy Spółki, Wnioskodawca nabyłby od udziałowców B. będących osobami fizycznymi udziały w B. uprawniające do 99,75% głosów na zgromadzeniu wspólników B., czyli udziały dające bezwzględną większość praw głosów tej spółki, z tym ze nabycie nastąpiłoby na podstawie dwóch odrębnych uchwał o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Na podstawie pierwszego podwyższenia Wnioskodawca nabyłby od jednego wspólnika B. udział dający bezwzględną większość praw głosów, a na podstawie drugiego podwyższenia Wnioskodawca, posiadając już bezwzględną większość praw głosów w B. nabyłby od czterech udziałowców tej spółki będących osobami fizycznymi kolejne udziały B.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o p.c.c. wyłączono z opodatkowania umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje: udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Tym samym w planowanych dwóch podwyższeniach zostaną spełnione oba warunki, o których mowa w art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o p.c.c., na podstawie którego wyłączono z opodatkowania umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dające w niej:

i.

większość głosów (pierwsze podwyższenie kapitału Wnioskodawcy)albo

ii. kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów (drugie podwyższenie kapitału Wnioskodawcy).

Tym samym oba podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, planowane w Scenariuszu Drugim będą podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Należy zaznaczyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zgodnie z tym przepisem zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia.

Definicja spółki kapitałowej została zawarta w art. 1a pkt 2 ustawy, zgodnie z którą użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną i spółkę europejską.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

a.

rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b.

siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

* udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Należy wskazać, iż implementowanie Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a Dyrektywy uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Z treści art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje: udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż O. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ZZZ, zwana dalej "Spółką" lub "Wnioskodawcą", jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym i zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Planowana jest restrukturyzacja Grupy Kapitałowej należącej do rodziny B., do której należą pośrednio udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Restrukturyzacja zostałaby przeprowadzona w następujący sposób:

a.

G. B. Sp. kom. zostałaby przekształcona w polską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej "B. "). Po przekształceniu, do pięciu członków rodziny B. będzie należało 99,75% udziałów w B.;

b.

W kolejnym kroku restrukturyzacji należące do pięciu członków rodziny udziały w B. zostałyby wniesione aportem na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Wnioskodawcy;

c.

Następnie, otrzymane przez Wnioskodawcę w formie aportu udziały w B. zostałyby przeniesione do Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych, będącym funduszem inwestycyjnym zamkniętym aktywów niepublicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm., zwany dalej "FIZ AN"), w zamian za certyfikaty inwestycyjne emitowane przez FIZ AN. W zakresie punktu b) rozważane są dwa alternatywne scenariusze:

W scenariuszu pierwszym, żaden ze wspólników B. samodzielnie nie będzie posiadał bezwzględnej większości praw głosów w B. Objęcie udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy przez udziałowców B., będących osobami fizycznymi w zamian za aport w postaci udziałów B. nastąpi tego samego dnia na podstawie:

i.

składanych w formie aktu notarialnego przez pięciu udziałowców B. bezpośrednio po sobie oświadczeń o przystąpieniu do spółki i o objęciu udziałów; oraz

ii. umów przeniesienia udziałów B. na Wnioskodawcę zawartych pomiędzy Wnioskodawcą i pięcioma udziałowcami B., w wykonaniu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy i oświadczeń, o których mowa w pkt (i) powyżej.

W wyniku aportu Wnioskodawca nabędzie od pięciu udziałowców udział w B. uprawniający łącznie do 99,75% głosów na zgromadzeniu udziałowców B. W efekcie Wnioskodawca nabędzie od udziałowców B. udziały tej spółki dające bezwzględną większość praw głosów, jednak żaden z udziałowców B. wnoszący aportem przysługujące mu udziały i obejmujący w zamian udział w kapitale zakładowym Wnioskodawcy nie będzie wnosił samodzielnie udziałów w B., które go uprawniały do bezwzględnej większości praw głosów tej spółki.

Jednocześnie wniesienie udziałów w B. przez pięciu udziałowców nastąpi na podstawie jednej czynności cywilnoprawnej, tj. zmiany umowy spółki.

Scenariusz drugi (sukcesywnie, dwuetapowe wnoszenie udziałów w B.)

Alternatywnie, udziały w B. zostaną wniesione przez członków rodziny B. na pokrycie kapitału Wnioskodawcy w dwóch etapach w następujący sposób:

i.

Udział jednego ze wspólników w prawach głosu na zgromadzeniach udziałowców B. będzie wynosić powyżej 50%;

ii. w pierwszym etapie, aportem na pokrycie podwyższonego kapitału Wnioskodawcy zostałyby wniesione przez jednego udziałowca należące do niego udziały w B. uprawniające do powyżej 50% głosów na zgromadzeniu udziałowców, czyli udziały dające bezwzględną większość praw głosów w B.;

iii. w drugim etapie, który nastąpiłby po zarejestrowaniu w KRS podwyższenia kapitału Wnioskodawcy w związku z aportem udziałów w B. uprawniających Wnioskodawcę do bezwzględnej większości praw głosów, nastąpiłoby wniesienie aportem przez czterech pozostałych udziałowców B. będących osobami fizycznymi wszystkich należących do nich udziałów w B.

Reasumując należy stwierdzić, iż w przedstawionym zdarzeniu dotyczącym Scenariusza Pierwszego oraz Scenariusza Drugiego będzie miało zastosowanie wyłączenie określone w art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanej interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż co do zasady wiążą one w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Dodatkowo należy wskazać, iż art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera w swej treści czynności, które nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, a nie te które są zwolnione od podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl