IPPB2/436-280/10-2/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-280/10-2/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2010 r. (data wpływu 22 kwietnia 2010 r.) uzupełnionym w dniu 12 lipca 2010 r. oraz 22 lipca 2010 r. (daty wpływu do BKIP w Płocku) na wezwanie z dnia 28 czerwca 2010 r. Nr IPPB3/423-199/10 -2/MS oraz w dniu 26 lipca 2010 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) na wezwanie z dnia 19 lipca 2010 r. Nr IPPB3/423-199/10-5/MS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności wniesienia prawa do używania znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności wniesienia prawa do używania znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 2 listopada 2009 r. CP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawarła Umowę z Č a.s. spółką prawidłowo utworzoną i zarejestrowaną w Republice Czeskiej. Na podstawie powyższej umowy Ć. wniósł na kapitał zakładowy CP prawo do używania Znaku Towarowego na okres 5 lat. Wartość tego prawa została wyceniona przez niezależny podmiot na wartość 2 489 920 PLN. Na kapitał zakładowy została wniesiona kwota 2 489 000 PLN a nadwyżka wartości wniesionego prawa nad wartością powiększenia kapitału zakładowego (920 PLN) została wniesiona na kapitał zapasowy spółki.

Znaki będące przedmiotem Umowy zostały zarejestrowane w Republice Czeskiej i zgodnie z Porozumieniem madryckim o międzynarodowej rejestracji znaków z dnia 14 kwietnia 1891 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 116, poz. 514 i 515/ oraz Protokołem do Porozumienia Madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków, sporządzonym w Madrycie 27 czerwca 1989 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 13, poz. 129 i 130/ są Znakami zarejestrowanymi i prawnie chronionymi.

Na podstawie zawartej Umowy CP zawarła umowy Sublicencyjne z innymi podmiotami na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w których w zarządzaniu udział bierze bezpośrednio lub pośrednio Č. Na podstawie zawartych umów sublicencyjnych CP udostępnił wspomnianym spółkom prawo do korzystania (tekst jedn.: licencję) ze Znaku za wynagrodzeniem. Wysokość wynagrodzenia została skalkulowana przez zewnętrzną firmę doradczą na podstawie międzynarodowych standardów w tym zakresie, w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej.

W dniu 26 lutego 2010 r. Sąd Rejestrowy dokonał rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego CP.

W dniu 29 lipca 2010 r. (data wpływu 2 sierpnia 2010 r.), Spółka sprostowała stan faktyczny przedstawiony we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji wyjaśniając, iż na podstawie Umowy Wniesienia Aportu nabyła prawo do korzystania (tekst jedn.: licencję) z trzech Znaków Towarowych o numerach X., Y oraz Z zarejestrowanych w Republice Czeskiej ("Znaki Towarowe") na okres 5 lat.

W świetle powyższego, w wyniku wniesienia aportu Spółka nabyła licencję na używanie Znaków Towarowych. Przedmiotem aportu nie były zatem prawa do Znaków Towarowych, tj. Spółka nie nabyła prawa własności do Znaków Towarowych.

Spółka oświadcza ponadto, iż prawo do korzystania ze znaku towarowego o numerze A nie było przedmiotem Umowy Wniesienia Aportu, w związku z czym Spółka nie nabyła licencji na korzystanie z tego znaku towarowego ani też innych praw do korzystania z tego znaku towarowego. W konsekwencji, znak ten nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej Spółki, a tym samym prawo do korzystania z tego znaku towarowego nie będzie podlegało amortyzacji jako wartość niematerialna i prawna Spółki. W związku z powyższym, wartości niematerialne i prawne Spółki będą stanowić wyłącznie prawa do korzystania (licencje) ze Znaków Towarowych o numerach X., Y i Z.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy CP sp. z o.o. w odniesieniu do wniesionego aportu prawidłowo dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawo to zostało wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych. Czy prawidłowo ustalono moment od którego dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

2.

Czy prawidłowo ustalona została wartość od której dokonywane są odpisy amortyzacyjne.

3.

Czy wniesienie prawa do używania znaku towarowego zostało prawidłowo przez Spółkę rozpoznane jako transakcja podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy spółka prawidłowo rozliczyła transakcję jako import usług.

4.

Czy wniesienie przez Č. a.s. prawa do używania znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilno prawnych.

Odpowiedź w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług zostały wydane odrębne interpretacje.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Spółka uważa, że opisywana transakcja wniesienia Znaku na kapitał zakładowy spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

UZASADNIENIE stanowiska Spółki

Zdaniem spółki wniesienie przez Č. a.s. prawa do używania znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki CP sp. z o.o. nie rodziło obowiązku zapłaty podatku p.c.c. Zgodnie z art. 1 ust. 1k oraz ust. 2 ustawy o podatku p.c.c. podatkowi podlegają umowy spółek oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy p.c.c. przez umowę spółki, przy spółce kapitałowej uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

W art. 2 pkt 4 ustawy o podatku p.c.c. ustawodawca dokonał rozgraniczenia zakresów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych i podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do brzmienia tego przepisu nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy spółki i jej zmiany,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

"U podstaw przyjętego uregulowania leży założenie, że obrót profesjonalny (w wykonywaniu działalności gospodarczej), jako podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powinien być wyłączony spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

O wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje przy tym okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku z uwzględnieniem wyjątków określonych w tym przepisie.

W celu ustalenia, czy dana czynność cywilnoprawna korzysta z wyłączenia od podatku od czynności cywilnoprawnych, konieczna jest analiza strony przedmiotowej i podmiotowej obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług (tak m.in. wyrok NSA z 1 kwietnia 2003 r., sygn. akt SA/Bd 599/03, niepubl., podobnie wyrok NSA z 18 lutego 2003 r., sygn. akt SA/Bk 877/02, niepubl.)".

Zdaniem spółki odpowiedź na pytanie czy przedmiotowa transakcja podlega opodatkowaniu p.c.c. czy też nie, wymaga w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Objęcie bowiem tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilno prawnych. Zgodnie z zaprezentowanym wcześniej stanowiskiem spółka uważa, że przedmiotowa czynność jest objęta podatkiem od towarów i usług, oraz że spółka jest podatnikiem z tego tytułu, czego konsekwencją jest brak opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Prawidłowość prezentowanego stanowiska została potwierdzona w licznych dotychczasowych interpretacjach Ministra Finansów - przykładowo:

1.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygnaturze IPPB2!436-441/09-2/AF z dnia 21.01.2010.;

2.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygnaturze IPPB2/436-443/09-2/AF z dnia 20.01.2010;

3.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygnaturze IPPB2/436-436/09-2/AF z dnia 13.01.2010;

4.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygnaturze IPPB2/436-434/09-3/MZ z dnia 11.01.2010.

W związku z powyższym Spółka uważa, że z uwagi na opodatkowanie przedmiotowej transakcji podatkiem VAT, transakcja jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż Wnioskodawca w złożonym wniosku sprecyzował pytanie dotyczące opodatkowania czynności wniesienia prawa do używania znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Natomiast przedstawiony stan faktyczny oraz przedstawione stanowisko Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania czynności wniesienia prawa do używania znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Zatem przyjęto, iż intencją Wnioskodawcy jest uzyskanie interpretacji odnośnie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zostały wskazane czynności, które na gruncie tej ustawy traktowane są jako zmiana umowy spółki. Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Brzmienie cytowanego przepisu wskazuje, że przyjęta na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych generalna zasada, zgodnie z którą zmiany umów podlegają podatkowi, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania, doznaje wyłomu w odniesieniu do umów spółki. Przepisami ustawy objęto bowiem wszystkie te przypadki, gdy dochodzi do podwyższenia podstawy opodatkowania, niezależnie od tego, czy źródłem tego podwyższenia jest zmiana umowy spółki.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną, zaś podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość wkładów, o którą podwyższono kapitał zakładowy (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 4 pkt 9 powołanej ustawy przy umowie spółki cywilnej - ciąży on na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki - na spółce.

Należy zwrócić uwagę, iż podjęcie przez wspólników spółki z o.o. uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego nie jest równoznaczne z przemieszczeniem majątku pomiędzy wspólnikiem, a spółką. Są to dwie oddzielne i różne czynności prawne, o czym świadczy treść art. 257-262 Kodeksu spółek handlowych, rozdzielających tryb uchwalenia podwyższenia kapitału od złożenia i formy oświadczenia o objęciu nowych udziałów, czy wniesieniu wkładów niepieniężnych.

Proces podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. obejmuje zatem:

5.

stronę formalną, jaką są czynności związane z podwyższeniem, w tym również czynność zmiany umowy spółki oraz

6.

stronę faktyczną w postaci wniesienia wkładów do spółki na podwyższenie kapitału zakładowego.

Uchwała o podwyższeniu kapitału nie wnosi aportów, lecz tylko daje podstawę podmiotowi uprawnionemu (spółce) żądania wykonania przez wspólnika ciążącego na nim z mocy umowy spółki zobowiązania.

Z cytowanego powyżej przepisu art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyraźnie wynika, iż ustawa nie uzależnia momentu powstania obowiązku podatkowego od fizycznego wykonania zobowiązania, tzn. wniesienia do spółki deklarowanego wkładu. Wynika to z faktu, że opodatkowaniu na gruncie ustawy podlega tylko i wyłącznie czynność cywilnoprawna objęta ustawą - wymieniona w art. 1 - a nie jej przedmiot (np. wniesienie wkładu).

W świetle powyższego uznać należy, iż wniesienie prawa do używania znaku towarowego do spółki jako czynność czysto techniczna będąca następstwem zawarcia lub zmiany umowy spółki jest czynnością wtórną do faktu zmiany umowy spółki i jako czynność nie wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 2 listopada 2009 r. Spółka zawarła umowę z Ć. a.s. spółką prawidłowo utworzoną i zarejestrowaną w Republice Czeskiej. Na podstawie powyższej umowy Ć. wniósł na kapitał zakładowy CP prawo do używania Znaku Towarowego na okres 5 lat.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, a także przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych znajdujące zastosowanie w przedmiotowej sprawie wskazać należy, że czynność wniesienia prawa do używania znaku towarowego tytułem wkładu do Spółki nie mieści się w katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy. W związku z tym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu do spółki jest czynnością wtórną do faktu zawarcia lub zmiany umowy spółki, czyli, co wykazano wyżej, czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym w przedmiotowej sprawie, bezprzedmiotowa staje się analiza wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przedmiotu aportu w oparciu o art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji oraz wyroków należy stwierdzić, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą indywidualnych spraw i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl