IPPB2/436-267/13-2/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-267/13-2/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2013 r. (data wpływu 20 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych przez notariusza z tytułu umowy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania niezabudowanej działki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych przez notariusza z tytułu umowy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania niezabudowanej działki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka F. Sp. z o.o. zawarła po dniu 1 kwietnia 2013 r. ze spółką PPH "K." E. S., A. S. Spółka Jawna warunkową umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki położonej w T., którą Spółka E. Sp. z o.o. nabyła w 2006 r.

Z zaświadczenia o przeznaczeniu terenu wynika, że dla działki nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; brak jest również decyzji w sprawie warunków zabudowy; z wypisu z rejestru gruntów wynika między innymi, że działka stanowi inne tereny zabudowane Bi.

Spółka F. Sp. z o.o. oświadczyła, że Sprzedająca jest podatnikiem wymienionym w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z 29 stycznia 2011 r.), zgodnie z art. 43 ust. 1 zwalnia się od podatku: pkt 9) dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane; zgodnie z art. 2 pkt 33) terenem budowlanym są grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Sprzedająca nie posiada takiej decyzji, jak również teren nie jest objęty obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, a wobec powyższego sprzedaż prawa użytkowania niezabudowanej działki zwolniona jest od opodatkowania tym podatkiem i notariusz powinien przy umowie przenoszącej prawo użytkowania wieczystego pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy sprzedaż użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu dokonywana po 1 kwietnia 2013 r. jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z 29 lipca 2011 r. z późn. zm. (dalej ustawa VAT).

2.

W przypadku odpowiedzi twierdzącej: czy Notariusz ma pobrać w tym przypadku podatek od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.).

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy pytania Nr 2 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie pytania Nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca w pełni podziela argumentację i stanowisko przedstawione przez Spółkę działającą pod firmą F. Sp. z o.o. (opisane w części G wniosku) i uważa, że umowa sprzedaży prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu przy uwzględnieniu, że dla obszaru na którym znajduje się przedmiotowa działka nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a Strony Umowy nie posiadają decyzji o warunkach zagospodarowania terenu jest zwolniona od podatku VAT.

Stanowisko oparte na treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z 29 lipca 2011 r. z późn. zm.).

Notariusz przy umowie przenoszącej prawa użytkowania wieczystego winien jako płatnik pobrać od powyższej umowy podatek od czynności cywilnoprawnej zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Równocześnie, w myśl art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka F. Sp. z o.o. zawarła po dniu 1 kwietnia 2013 r. ze spółką PPH "K." E. S., A. S. Spółka Jawna warunkową umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki położonej w T., którą Spółka F. Sp. z o.o. nabyła w 2006 r. Z zaświadczenia o przeznaczeniu terenu wynika, że dla działki nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; brak jest również decyzji w sprawie warunków zabudowy; z wypisu z rejestru gruntów wynika między innymi, że działka stanowi inne tereny zabudowane Bi. Spółka E. Sp. z o.o. oświadczyła, że Sprzedająca jest podatnikiem wymienionym w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z 29 stycznia 2011 r.), zgodnie z art. 43 ust. 1 zwalnia się od podatku: pkt 9) dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane; zgodnie z art. 2 pkt 33) terenem budowlanym są grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Sprzedająca nie posiada takiej decyzji, jak również teren nie jest objęty obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, a wobec powyższego sprzedaż prawa użytkowania niezabudowanej działki zwolniona jest od opodatkowania tym podatkiem i notariusz powinien przy umowie przenoszącej prawo użytkowania wieczystego pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym przyjmując za Wnioskodawcą, iż sprzedaż prawa użytkowania niezabudowanej działki zwolniona jest z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy i nie będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania powyższym podatkiem na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 oraz art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

W myśl natomiast ust. 2 ww. przepisu, notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Reasumując należy stwierdzić, iż przyjmując za Wnioskodawcą, że sprzedaż prawa użytkowania niezabudowanej działki zwolniona jest z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy i nie będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania powyższym podatkiem na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, Notariusz powinien pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie przenoszącej prawo użytkowania wieczystego niezabudowanej działki dokonywanej w formie aktu notarialnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl