IPPB2/436-261/12-4/AF - Określenie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-261/12-4/AF Określenie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2012 r. (data wpływu 8 czerwca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 lipca 2012 r. (data nadania26 lipca 2012 r., data wpływu 30 lipca 2012 r.) na wezwanie z dnia 16 lipca 2012 r. Nr IPPB2/436-261/12-2/AF (data doręczenia 19 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka H. (dalej "Wnioskodawca" lub "Spółka") zamierza zaciągnąć pożyczkę od spółki kapitałowej mającej siedzibę oraz zarząd na terytorium Belgii (dalej "Pożyczkodawca"). Pożyczkodawca nie jest udziałowcem Spółki. Pożyczkodawca nie ma siedziby ani miejsca zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pożyczkodawca nie jest bankiem, ale w ramach prowadzonej działalności zapewnia obsługę finansową podmiotom należącym do tej samej grupy kapitałowej, m.in. poprzez udzielanie pożyczek. Działalność w tym zakresie została wskazana w statucie Pożyczkodawcy (umowie Spółki). Pożyczka udzielona Wnioskodawcy nie będzie czynnością jednorazową ani sporadyczną.

Pismem z dnia 16 lipca 2012 r. Nr IPPB2/436-262/12-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez wskazanie osoby, która w imieniu H. podpisała pełnomocnictwo z dnia 31 maja 2012 r. dołączone do wniosku Spółki uprawniające Panią Magdalenę Z., Panią Weronikę M. oraz Pana Tomasza R. do reprezentowania i występowania w imieniu Wnioskodawcy oraz uzupełnienie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie: miejsca zawarcia umowy pożyczki (terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czy też terytorium innego kraju) oraz gdzie będą znajdowały się pieniądze w chwili jej zawarcia (terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czy też terytorium innego kraju) oraz czy z tytułu umowy pożyczki, którakolwiek ze stron z tytułu dokonania tej czynności będzie objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

Wnioskodawca wyjaśnił, że umowa pożyczki pomiędzy Wnioskodawcą a spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Belgii (zwaną we wniosku "Pożyczkodawcą") będzie zawarta na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska kraju. Umowa będzie podpisana przez jedną ze stron w Belgii, a przez drugą w Holandii. W momencie zawarcia umowy pieniądze będą się znajdować na terytorium Belgii. W zakresie ostatniego punktu wezwania, Wnioskodawca wyjaśnia, że z tytułu umowy pożyczki, Pożyczkodawca będzie podlegać belgijskiej ustawie o VAT, ale powyższa transakcja finansowa będzie w Belgii zwolniona z opodatkowania. Wnioskodawca natomiast z tytułu umowy pożyczki będzie w Polsce objęty zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i wykaże te transakcję jako import usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy pożyczka udzielona Wnioskodawcy przez Pożyczkodawcę będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. a upcc.

Zdaniem Wnioskodawcy, pożyczka udzielona Wnioskodawcy przez Pożyczkodawcę będzie zwolniona z opodatkowania od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. a upcc.

Artykuł 1 ust. 1 upcc przewiduje listę czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zawarty w powyższym przepisie katalog czynności ma charakter zamknięty. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b upcc, podatkowi podlegają pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Upcc przewiduje stawkę podatku od umowy pożyczki w wysokości 2% kwoty lub wartości pożyczki (art. 6 ust. 1 pkt 7 oraz art. 7 ust. 1 pkt 4 upcc). Stosownie do art. 4 pkt 7 upcc obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki spoczywa na biorącym pożyczkę.

Niezależnie od powyższego, przepisy upcc przewidują sytuacje, w których czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym art. 1 ust. 1 upcc są zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W szczególności, zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. a upcc "zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek". W związku z powyższym, aby pożyczka, którą zamierza otrzymać Spółka, była zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

(i) Pożyczkodawca nie posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu;

(ii) Pożyczkodawca prowadzi działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.

Ad. (i)

W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym warunek zawarty w pkt (i) powyżej jest spełniony, ponieważ Pożyczkodawca nie posiada ani siedziby ani zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Pożyczkodawca jest spółką zarejestrowaną w Belgii i jest belgijskim rezydentem podatkowym.

Ad. (ii)

W ocenie Wnioskodawcy przesłanka opisana w pkt (ii) powyżej jest również spełniona przez Pożyczkodawcę, gdyż prowadzi działalności w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Przepisy upcc nie wskazują, jakiego rodzaju podmioty zagraniczne można uznać za przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. W szczególności art. 9 pkt 10 lit. a upcc nie precyzuje, że taki podmiot zagraniczny musi mieć status banku lub innej instytucji finansowej. Warunkiem zastosowania omawianego zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych jest zatem okoliczność, aby zakres zawartej w statucie oraz faktycznie prowadzonej przez zagranicznego przedsiębiorcę działalności gospodarczej obejmował udzielanie pożyczek lub kredytów.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Spółki pożyczka udzielona przez Pożyczkodawcę będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 2 lit. a upcc.

Wnioskodawca zauważa, że powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie w interpretacjach organów podatkowych, które w analogicznym stanie faktycznym uznały, iż pożyczka udzielona przez zagraniczną spółkę z grupy kapitałowej, która prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek jest zwolniona z p.c.c.:

* Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 listopada 2011 r., IBPBII/1/436-386/11/MZ,

* Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 grudnia 2010 r., IPPB2/436-376/10-4/MZ,

* Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 maja 2010 r., IPPB2/436-66/10-2/MZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Artykuł 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) stanowi, że przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Do elementów znamionujących umowę pożyczki należy obowiązek jej zwrotu. Przy czym, nie tyle dotyczy to oznaczenia terminu zwrotu, ile zaznaczenia samego obowiązku zwrotu - który, jak wskazuje się w orzecznictwie, w myśl art. 720 § 1 ww. ustawy, jest elementem przedmiotowo istotnym dla tego rodzaju umowy, bez którego nie ma umowy pożyczki. W zależności od tego, jak zostanie ukształtowana przez strony umowa pożyczki, może ona przyjąć postać umowy nieodpłatnej bądź też odpłatnej, gdzie pożyczkobiorca zobowiązany będzie do zapłaty odsetek. Umowa pożyczki jest umową konsensualną. Dochodzi do skutku poprzez zgodne oświadczenia woli.

Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że umowa pożyczki będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, tj. pieniądze będą znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Pożyczka będzie również podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia będą znajdowały się za granicą oraz nabywca - pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy nadmienić, iż zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy przy umowie pożyczki ciąży na biorącym pożyczkę.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza zaciągnąć pożyczkę od spółki kapitałowej mającej siedzibę oraz zarząd na terytorium Belgii (dalej "Pożyczkodawca"). Pożyczkodawca nie jest udziałowcem Spółki. Pożyczkodawca nie ma siedziby ani miejsca zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pożyczkodawca nie jest bankiem, ale w ramach prowadzonej działalności zapewnia obsługę finansową podmiotom należącym do tej samej grupy kapitałowej, m.in. poprzez udzielanie pożyczek. Działalność w tym zakresie została wskazana w statucie Pożyczkodawcy (umowie Spółki). Pożyczka udzielona Wnioskodawcy nie będzie czynnością jednorazową ani sporadyczną. Umowa pożyczki pomiędzy Wnioskodawcą a spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Belgii (zwaną we wniosku "Pożyczkodawcą") będzie zawarta na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska kraju. Umowa będzie podpisana przez jedną ze stron w Belgii, a przez drugą w Holandii. W momencie zawarcia umowy pieniądze będą się znajdować na terytorium Belgii. W zakresie ostatniego punktu wezwania, Wnioskodawca wyjaśnia, że z tytułu umowy pożyczki, Pożyczkodawca będzie podlegać belgijskiej ustawie o VAT, ale powyższa transakcja finansowa będzie w Belgii zwolniona z opodatkowania. Wnioskodawca natomiast z tytułu umowy pożyczki będzie w Polsce objęty zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i wykaże te transakcję jako import usług.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ, jak wskazuje Wnioskodawca, środki pieniężne w chwili ich zawarcia będą znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz umowa pożyczki zostanie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. A zatem bezprzedmiotowe jest rozpatrywanie wniosku pod kątem zwolnienia umowy pożyczki na podstawie art. 9 pkt 10 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl