IPPB2/436-243/10-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-243/10-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2010 r. (data wpływu 8 lipca 2010 r.) uzupełniony pismem z dnia 10 września 2010 r. (data nadania 14 września 2010 r., data wpływu 20 września 2010 r.) na wezwanie z dnia 7 września 2010 r. Nr IPPB2/423-417/10-2/AM oraz Nr IPPB2/436-243/10-2/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej tylko statutową. Fundacja otrzymała aktem darowizny samochód, rok produkcji 2005, o wartości 35.000,00 zł.

Pismem z dnia 7 września 2010 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od doręczenia wezwania poprzez:

1.

dostarczenie dokumentu (oryginału lub urzędowo poświadczonej kopii za zgodność z oryginałem np. odpisu z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego), z którego wynika prawo Pani Emilii O. do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego, tj. stosowne umocowanie, dla osoby która przedmiotowy wniosek podpisała;

2.

uzupełnienie danych o wysokości, sposobie uiszczenia i zwrotu opłaty oraz numery kont bankowych:

- sposób zwrotu nienależnej opłaty (zwrot na rachunek bankowy Nr.., zwrot przekazem pocztowym na adres siedziby Wnioskodawcy, zwrot przekazem pocztowym na adres do korespondencji);

3.

uzupełnienie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych poprzez przedstawienie celów realizowanych przez Fundację wskazanych w statucie;

4.

uzupełnienie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku w zakresie podatku od spadków i darowizn poprzez wskazanie daty zawarcia umowy darowizny.

Wezwanie skutecznie doręczono 9 września 2010 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie, wskazując m.in., datę zawarcia umowy darowizny dotyczącej samochodu, wyznacza dzień 14 lipca 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jaki podatek powinna zapłacić Fundacja: podatek dochodowy od osób prawnych czy podatek od spadków i darowizn.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Fundacji darowizna samochodu dla fundacji nie powinna być opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, gdyż zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu tym podatkiem podlega wyłącznie nabycie przez osoby fizyczne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Z zapisu art. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, iż opodatkowaniu powyższym podatkiem podlega nabycie wyłącznie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Fundacja otrzymała w dniu 14 lipca 2010 r. na podstawie umowy darowizny samochód o wartości 35.000,00 zł.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jedn.: Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 z późn. zm.) fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż nabycie w drodze umowy darowizny przez Wnioskodawcę (fundację) samochodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl