IPPB2/436-222/13-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-222/13-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2013 r. (data wpływu 25 kwietnia 2013 r.) uzupełnionym na wniosku ORD-IN z dnia 17 czerwca 2013 r. (data nadania 20 czerwca 2013 r., data wpływu 24 czerwca 2013 r.) na wezwanie Nr IPPB1/415-476/13-2/AM, Nr IPPB2/436-222/13-2/AF oraz Nr IPPB2/436-223/13-2/AF z dnia 12 czerwca 2013 r. (data doręczenia 17 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości gruntowej z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości gruntowej z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Jawna (dalej: "Spółka") jest osobową spółką prawa handlowego, której wspólnikami są dwie osoby fizyczne, tj. Marek Ł. (dalej: "Wnioskodawca") oraz Sławomira Ł. (dalej łącznie: "Wspólnicy"). Przedmiotem działalności Spółki jest pozarolnicza działalność gospodarcza z zakresu ochrony prawnej własności intelektualnej i przemysłowej.

Spółka w 2005 i nabyła ze środków własnych nieruchomość gruntową, w skład której wchodzi m.in. budynek wykorzystywany w części przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej. W pozostałej części Spółka wynajęła budynek innemu podmiotowi na prowadzenie w nim działalności gospodarczej. Przedmiotowa nieruchomość stanowi środek trwały na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: "p.d.o.f.").

Obecnie Wspólnicy planują wycofać ww. nieruchomość z majątku Spółki. W tym celu zostanie podjęta uchwała Wspólników o podziale majątku Spółki poprzez przeniesienie nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego Wspólników, bez wycofania dotychczasowych wkładów i rozwiązania Spółki. Zawarta umowa będzie miała charakter nieodpłatny, bowiem w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego Wspólników Spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych - tj. jedynym skutkiem przedmiotowej umowy będzie przesunięcie majątku Spółki do majątku Wspólników. Ponadto, z uwagi na przedmiot czynności, ww. umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Przedmiotowa umowa nie będzie w szczególności umową darowizny.

W efekcie powyższego, prawo własności nieruchomości stanie się przedmiotem współwłasności Wspólników w takiej proporcji, w jakiej mają oni udział kapitałowy w Spółce oraz prawo do udziału w zyskach Spółki, tj. po 50%.

Fakt wycofania środka trwałego z majątku Spółki zostanie odnotowany w prowadzonej przez tę Spółkę ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Pismem z dnia 12 czerwca 2013 r. Nr IPPB1/415-476/13-2/AM, Nr IPPB2/436-222/13-2/AF oraz Nr IPPB2/436-223/13-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

* dokonanie stosownej opłaty od wniosku w wysokości 120,00 zł na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. Organu,

* uzupełnienie danych o wysokości, sposobie uiszczenia i zwrotu opłaty oraz numery kont bankowych: sposób zwrotu nienależnej opłaty (zwrot na rachunek bankowy Nr..., zwrot przekazem pocztowym na adres zamieszkania Wnioskodawcy, zwrot przekazem pocztowym na adres do korespondencji),

* złożenia oświadczenia i podpisu Wnioskodawcy lub osoby upoważnionej - zgodnie z art. 233 § 1 w związku § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.), kto, składając fałszywe oświadczenie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 - następującej treści: "Ja niżej podpisany (a) pouczony (a) o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego za składanie fałszywych oświadczeń składam, stosownie do art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, oświadczenie następującej treści:

"Oświadczam, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej".

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład której wchodzi m.in. budynek, z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników spowoduje powstanie dla Wnioskodawcy dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład której wchodzi m.in. budynek, z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

3.

Czy nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład której wchodzi m.in. budynek, z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy pytania Nr 3 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie pytania Nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych oraz w zakresie pytania Nr 2 dotyczącego podatku od spadków i darowizn zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład której wchodzi m.in. budynek, z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: "p.c.c.").

UZASADNIENIE

Ustawodawca wskazał zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu p.c.c. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 UPCC, podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności w części dotyczącej spłat lub dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki.

Jednocześnie, ww. ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób, to dla oceny czy powstanie obowiązek podatkowy w p.c.c., w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że w analizowanym zdarzeniu przyszłym czynność nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku Spółki na rzecz Wspólników w wyniku wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej, nie należy do katalogu czynności cywilnoprawnych wskazanych w art. 1 ust. 1 pkt 1 UPCC i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem Zdaniem Wnioskodawcy w sytuacji wycofania opisanej nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego Wspólników dochodzi co prawda, do utraty przez tę Spółkę własności nieruchomości na rzecz majątku osobistego Wspólników nie dochodzi jednak do sprzedaży ani innej czynności wymienionej w przedmiotowej UPCC jako czynności podlegającej p.c.c.

Przedstawione powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w przykładowo w interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w dniu 7 lipca 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBII/1/436-88/10/MZ).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanej interpretacji indywidualnej w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż interpretacja ta co do zasady wiąże w sprawie, w której została wydana i nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowi podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl