IPPB2/436-178/09-2/AF - Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy o odpłatne ustanowienie zabezpieczenia finansowego oraz czynności zajęcia przez bank środków pieniężnych w ramach udzielonego zabezpieczenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-178/09-2/AF Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy o odpłatne ustanowienie zabezpieczenia finansowego oraz czynności zajęcia przez bank środków pieniężnych w ramach udzielonego zabezpieczenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zajęcia przez banki środków pieniężnych w ramach zaspokojenia z tytułu udzielonego odpłatnie zabezpieczenia finansowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zajęcia przez banki środków pieniężnych w ramach zaspokojenia z tytułu udzielonego odpłatnie zabezpieczenia finansowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca udzielił odpłatnie zabezpieczenia finansowego w stosunku do kredytów bankowych zaciągniętych przez spółki z grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca. Przedmiotem zabezpieczenia są środki pieniężne w walucie obcej, zgromadzone na rachunkach bankowych (lokatach) w bankach, które udzieliły kredytów. W przypadku niespłacenia kredytów w terminie banki mają prawo do zaspokojenia się z przedmiotu zabezpieczenia poprzez zajęcie środków pieniężnych zgromadzonych na lokatach, w wyniku czego wygasną roszczenia Wnioskodawcy wobec banków o zwrot przedmiotowych środków pieniężnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w momencie zajęcia przez banki środków pieniężnych Wnioskodawcy w walucie obcej zgromadzonych na rachunkach (lokatach) bankowych, w ramach zaspokojenia się przez banki z przedmiotu udzielonego przez Wnioskodawcę zabezpieczenia finansowego, powstaną po stroni Wnioskodawcy różnice kursowe podlegające podatkowi dochodowemu od osób prawnych (dalej: "CIT") w kwocie różnicy pomiędzy wartością środków pieniężnych w dniu ich wpływu na rachunki bankowe Wnioskodawcy, a wartością tych środków z dnia ich zajęcia przez banki przeliczonymi według odpowiednich kursów waluty obcej.

2.

Czy zajęcie przez banki środków pieniężnych w ramach zaspokojenia z tytułu udzielonego przez Wnioskodawcę odpłatnie zabezpieczenia finansowego spowoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności od cywilnoprawnych (dalej: "p.c.c.").

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. Wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zajęcie przez banki środków pieniężnych w ramach zaspokojenia z tytułu udzielonego przez Wnioskodawcę odpłatnie zabezpieczenia finansowego nie spowoduje obowiązku zapłaty p.c.c.

Uzasadnienie

Ustawa o p.c.c. zawiera enumeratywny katalog czynności cywilnoprawnych podlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.c.c. podatkowi podlegają:

*

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

*

umowy pożyczki,

*

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

*

umowy dożywocia,

*

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

*

ustanowienie hipoteki,

*

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

*

umowy depozytu nieprawidłowego,

*

umowy spółki (akty założycielskie).

p.c.c. podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o p.c.c.).

Umowa o odpłatne ustanowienie zabezpieczenia finansowego, jak również samo zajęcie środków pieniężnych w ramach zaspokojenia z tytułu udzielonego odpłatnie zabezpieczenia finansowego nie stanowią żadnej z czynności wymienionych w powyższym katalogu. W związku z tym, w ocenie Wnioskodawcy, zajęcie przez banki środków pieniężnych w ramach zaspokojenia z tytułu udzielonego przez Wnioskodawcę odpłatnie zabezpieczenia finansowego nie spowoduje obowiązku zapłaty p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zaznaczyć ponadto należy, iż przepisy ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) uległy zmianie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl