IPPB2/436-170/09-5/AF - Zasady opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy zarządzania finansami grupy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-170/09-5/AF Zasady opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy zarządzania finansami grupy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2009 r. (data wpływu 11 maja 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 czerwca 2009 r. (data wpływu 29 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy o zarządzanie finansami grupy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podstawy opodatkowania umowy o zarządzanie finansami grupy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca, Spółka T. Sp. z o.o., zarejestrowany podatnik od towarów i usług czynny, zamierza skorzystać z możliwości przystąpienia w Grupie T. do Umowy Zarządzania Finansami Grupy (dalej: UZFG), która będzie zawarta z firmą E. (dalej: E.), podmiotem wyspecjalizowanym w konsolidacji nadwyżek gotówki i świadczeniu usług pośrednictwa finansowego dla wszystkich podmiotów w ramach Grupy T.

"T." (należący w 100% do T.) jest spółką prawa francuskiego, zarejestrowaną dla VAT we Francji, ale nie jest zarejestrowana dla potrzeb podatku od towarów i usług na terytorium Polski. "E." nie jest udziałowcem Wnioskodawcy, nie jest również bankiem ani instytucją bankową w rozumieniu polskiego prawa bankowego. Jednakże zgodnie ze statutem spółki francuskiej, przedmiotem działalności "E." jest m.in.:

*

konsolidacja środków pieniężnych i w tym celu negocjowanie odpowiednich warunków z bankami i instytucjami finansowymi oraz działalność na rynkach walutowych i stóp procentowych,

*

zarządzanie środkami pieniężnymi,

*

zarządzanie ryzykiem kursowym,

*

prowadzenie średnio - i długoterminowych operacji finansowych,

*

zapewnianie finansowania dla członków Grupy.

Charakter współpracy między Wnioskodawcą i "E" będzie głównie polegał na następujących operacjach:

1)

Zarządzanie środkami finansowymi,

T. w zależności od potrzeb finansowych będzie mógł albo transferować swoje nadwyżki finansowe do "E." albo wystąpić do "E." o pokrycie bieżącego niedoboru gotówki. W przypadku salda kredytowego w rozliczeniach z "E.", T. otrzyma co miesiąc odsetki na warunkach rynkowych. Natomiast w przypadku salda debetowego, E. zapłaci "T." oprocentowanie według stawek rynkowych. W projekcie UZFG jest zastrzeżone, że "E." będzie inwestować otrzymane fundusze na otwartym rynku finansowym z zachowaniem ostrożności. Inwestycje nie mogą mieć charakteru spekulacyjnego, m.in. wyklucza się inwestowanie na rynku giełdowym.

2)

Zarządzanie ryzykiem kursowym. W przypadku, gdy T. będzie miał potrzebę przeprowadzenia transakcji na rynku walutowym w celu zabezpieczenia ryzyka kursowego, wówczas złoży "E." zlecenie zawarcia w imieniu T. transakcji na rynku spot lub rynku terminowym. "E." zawrze odpowiednią transakcję zgodnie z instrukcjami T. na warunkach rynkowych i prześle do T. potwierdzenie zawartych kontraktów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Wnioskodawca prosi o potwierdzenie, czy w przedstawionym stanie faktycznym, Umowa o Zarządzanie Finansami Grupy (UZFG) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwolnieniu od opodatkowania podlegają usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy, w którym to załączniku zostały wymienione usługi pośrednictwa finansowego. Ze zwolnienia z opodatkowania wyłączone są usługi pośrednictwa finansowego polegające na doradztwie finansowym sklasyfikowane w punkcie PKWiU 67.13.10-00.20., podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według 22% stawki podatku VAT.

Jednocześnie, na podstawie art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają jedynie czynności wskazane w ww. przepisie (zamknięty katalog); są to:

*

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

*

umowy pożyczki,

*

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

*

umowy dożywocia,

*

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat i dopłat,

*

ustanowienie hipoteki,

*

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

*

umowy depozytu nieprawidłowego,

*

umowy spółki (akty założycielskie).

Pozostałe czynności cywilnoprawne, które nie zostały zawarte w ww. katalogu nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, albo spod opodatkowania tym podatkiem zwolniona.

Zdaniem Wnioskodawcy w przedmiotowym przypadku usługi, które będą wykonywane na podstawie zawartej z kontrahentem francuskim Umowy o Zarządzanie Finansami Grupy, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pismem z dnia 19 czerwca 2009 r. Nr IPPB2/436-170/09-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

*

przesłanie aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu poświadczonego za zgodność z oryginałem, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej przez Pana Alessandro T.,

*

wskazanie, czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona także w zakresie podatku od towarów i usług, w części D.2 poz. 43 został zaznaczony podatek od czynności cywilnoprawnych, natomiast w części D.3. poz. 47 wskazano przepisy prawa podatkowego dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług VAT,

*

jeżeli zakres interpretacji ma dotyczyć także podatku od towarów i usług to należy uiścić dodatkową opłatę, oraz sprecyzować pytanie w zakresie podatku od towarów i usług.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 22 czerwca 2009 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie pismem z dnia 23 czerwca 2009 r. (data nadania 24 czerwca 2009 r., data wpływu 29 czerwca 2009 r.) przesyłając pełnomocnictwo dla Pana Alessandro T. oraz wskazując, iż wniosek dotyczy wyłącznie interpretacji prawa w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W części D.3 wniosku ORD-IN przepis ustawy o podatku od towarów i usług został wskazany jedynie dlatego, że dotyczy on zwolnienia od opodatkowania VAT, m.in. usług pośrednictwa finansowego i wiąże się on bezpośrednio z art. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wskazanych w części D.3 i części G wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, a także ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2 (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że jeżeli przedmiotowa umowa nie jest żadną z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, wówczas nie będzie ona podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Gdyby natomiast zawarta umowa wyczerpywała znamiona jednej z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a więc np. umowy pożyczki, wówczas będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Należy jednak pamiętać, że w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano również sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

*

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

*

umowy spółki i jej zmiany,

*

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

O wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.

W związku z tym, jeżeli zawarta przez Wnioskodawcę umowa dotycząca zarządzania finansami grupy będzie nosiła znamiona umów podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wówczas przedmiotowe czynności - wynikające z zawartej umowy - mogą podlegać wyłączeniu od opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

O wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje przy tym okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy o zarządzanie finansami grupy, jak również czynności faktycznie wykonywane w ramach tej Umowy, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższe transakcje podlegają regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie powyższych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl