IPPB2/436-162/11-6/MZ - Możliwość opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn świadczenia pieniężnego wypłaconego przez towarzystwo ubezpieczeniowe w Niemczech na podstawie umowy ubezpieczenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-162/11-6/MZ Możliwość opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn świadczenia pieniężnego wypłaconego przez towarzystwo ubezpieczeniowe w Niemczech na podstawie umowy ubezpieczenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2011 r. (data wpływu 2 maja 2011 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie z dnia 29 czerwca 2011 r. Nr IPPB4/415-363/11-4/SP i Nr IPPB2/436-162/11-4/MZ (data nadania 29 czerwca 2011 r., data doręczenia 4 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie wypłaconej Wnioskodawczyni kwoty - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie wypłaconej Wnioskodawczyni kwoty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2003 r., obywatelka Niemiec Pani L. S. (formalnie osoba obca dla Wnioskodawczyni) zawarła na rzecz Wnioskodawczyni umowę ubezpieczenia od wypadków z gwarantowanym zwrotem składek (od 1 grudnia 2003 r. do 1 grudnia 2021 r.) z towarzystwem ubezpieczeniowym w Niemczech. Dokonała również jednorazowej opłaty składek w wysokości 4.926,57 euro. Ubezpieczenie wskazuje kwoty, jakie miały zostać wypłacone Wnioskodawczyni w razie różnych wypadków oraz sumę, jaką miała uzyskać po wygaśnięciu umowy ubezpieczenia, tj. w dniu 1 grudnia 2021 r. (kopia umowy w załączeniu).

W dniu 16 grudnia 2009 r. Pani L. S. zmarła, zaś w 2009 r. ubezpieczyciel poinformował Wnioskodawczynię, iż obecnie ona jest stroną umowy (tj. od dnia 16 czerwca 2009 r. do 1 grudnia 2021 r. - kopia umowy w załączeniu). W lipcu 2010 r. Wnioskodawczyni zdecydowała się nie kontynuować umowy do roku 2021 i wysłała do ubezpieczyciela oświadczenie o odstąpieniu od umowy wraz z prośbą o wypłatę składek. W dniu 26 sierpnia 2010 r. na konto Wnioskodawczyni wpłynęła kwota 5.030,42 euro od ubezpieczyciela.

Rezydencję podatkową w roku 2010, jak i w latach poprzednich Wnioskodawczyni miała w Polsce. Ponadto otrzymane świadczenie nie jest tożsame z nabyciem praw do wkładu oszczędnościowego, nabyciem uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek śmierci, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 42, poz. 1514 z późn. zm.).

Pismem z dnia 29 czerwca 2011 r. Nr IPPB4/415-363/11-4/SP i Nr IPPB2/436-162/11-4/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

* Wskazanie w zakresie jakich przepisów ma być udzielona interpretacja.

* Jeśli oczekuje Pani interpretacji z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku od spadków i darowizn, to należy:

o doprecyzować stan faktyczny poprzez wskazanie, czy przedmiotowe świadczenie weszło w skład masy spadkowej.

o uiścić dodatkową opłatę w wysokości odpowiadającej ilości stanów faktycznych będących przedmiotem interpretacji indywidualnej (oraz nadesłać kserokopię dowodu wpłaty). Wpłaty należy dokonać na numer konta Izby Skarbowej w Warszawie (numer konta jest podany w treści formularza o symbolu ORD-IN - formularz jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: www. zakładce formularze podatkowe).

o uzupełnić podpis pod oświadczeniem, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

* Natomiast, jeżeli przedmiotem interpretacji mają być tylko przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, wówczas należy:

o doprecyzować stan faktyczny poprzez wskazanie, czy przedmiotowe świadczenie weszło do masy spadkowej.

o uzupełnić podpis pod oświadczeniem, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie informując, iż:

* oczekuje interpretacji z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku od spadków i darowizn,

* załącza potwierdzenie dodatkowej opłaty 40 zł,

* przedmiotowe świadczenie nie weszło w skład masy spadkowej,

* dołącza również uzupełnienie podpisu pod złożonym oświadczeniem na formularzu ORD-IN.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wypłacona kwota składek podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

2.

Czy wypłacona kwota podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Otrzymane świadczenie nie jest tożsame z nabyciem praw do wkładu oszczędnościowego, nabyciem jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek śmierci, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Kwota z ubezpieczenia nie należała również do spadku po osobie wpłacającej składki. Świadczenia wypłaconego przez ubezpieczyciela nie można utożsamiać również z darowizną, wobec powyższego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego.

Stosownie do art. 2 ww. ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego stanu wynika, iż w 2003 r., obywatelka Niemiec Pani L. S. (formalnie osoba obca dla Wnioskodawczyni) zawarła na rzecz Wnioskodawczyni umowę ubezpieczenia od wypadków z gwarantowanym zwrotem składek (od 1 grudnia 2003 r. do 1 grudnia 2021 r.) z towarzystwem ubezpieczeniowym w Niemczech. Dokonała również jednorazowej opłaty składek w wysokości 4.926,57 euro. Ubezpieczenie wskazuje kwoty, jakie miały zostać wypłacone Wnioskodawczyni w razie różnych wypadków oraz sumę, jaką miała uzyskać po wygaśnięciu umowy ubezpieczenia, tj. w dniu 1 grudnia 2021 r. (kopia umowy w załączeniu). W dniu 16 grudnia 2009 r. Pani L. S. zmarła, zaś w 2009 r. ubezpieczyciel poinformował Wnioskodawczynię, iż obecnie ona jest stroną umowy (tj. od dnia 16 czerwca 2009 r. do 1 grudnia 2021 r. - kopia umowy w załączeniu). W lipcu 2010 r. Wnioskodawczyni zdecydowała się nie kontynuować umowy do roku 2021 i wysłała do ubezpieczyciela oświadczenie o odstąpieniu od umowy wraz z prośbą o wypłatę składek. W dniu 26 sierpnia 2010 r. na konto Wnioskodawczyni wpłynęła kwota 5.030,42 euro od ubezpieczyciela.

Ponadto Wnioskodawczyni w uzupełnieniu do wniosku wskazała, iż przedmiotowe świadczenie nie weszło do masy spadkowej.

Nie podlega podatkowi od spadków i darowizn wypłata na rzecz Wnioskodawczyni składek od towarzystwa ubezpieczeniowego w Niemczech, którą ww. otrzymała jako osoba uprawniona w umowie ubezpieczenia. Kwota ta nie weszła również do spadku po zmarłej (ubezpieczonej).

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż wypłacona na rzecz Wnioskodawczyni kwota, która nie weszła do masy spadkowej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl