IPPB2/436-158/13-3/AF - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nabycia nieruchomości od spółki z siedzibą w Polsce, będącej podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-158/13-3/AF Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nabycia nieruchomości od spółki z siedzibą w Polsce, będącej podatnikiem podatku od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2013 r. (data wpływu 21 marca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 marca 2013 r. (data wpływu 27 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

P. Sp. z o.o. (zgodnie z uchwałą z dnia 5 marca 2013 r. akt notarialny, nazwa spółki została zmieniona z P. na K. z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka lub Nabywca) prowadzi działalność m.in. w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami oraz w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Spółka jest w trakcie rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług.

Spółka planuje nabyć nieruchomość (dalej: Transakcja) od spółki z siedzibą w Polsce, będącej podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: Zbywca), składającą się z kompleksu biurowego (dalej: Budynek) wraz z przynależną infrastrukturą, obejmującą w szczególności parkingi, drogi wewnętrzne, chodniki (dalej: Budowle) posadowionego na gruncie położonym w W., pozostającym w użytkowaniu wieczystym Zbywcy (dalej razem jako: Nieruchomość). Przedmiotem Transakcji będzie zatem Budynek, przynależna do niego infrastruktura (tekst jedn.: całość zabudowy gruntu stanowiąca kompleks biurowy, w tym Budowle) oraz grunt.

Zbywca jest obecnie w trakcie realizacji inwestycji związanej z wybudowaniem Budynku i Budowli. W celu realizacji przedmiotowej inwestycji, Zbywca zawarł umowę o roboty budowlane. Z uwagi na związek nabywanych usług budowlanych z czynnościami opodatkowanymi, Zbywcy przysługuje w stosunku do tych usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W konsekwencji, Zbywca dokonuje odliczenia VAT związanego z budową Budynku i Budowli. Budynek został oddany do używania w marcu 2013 r., przy czym obecnie toczą się jeszcze prace wykończeniowe w poszczególnych częściach Budynku związane z przystosowaniem powierzchni do potrzeb najemców.

Na potrzeby finansowania procesu budowy, Zbywca zaciągnął pożyczkę wewnątrzgrupową. W ramach prowadzonej działalności, Zbywca zawarł również szereg umów związanych z obsługą Nieruchomości, m.in. w zakresie doradztwa inwestycyjnego, zarządzania Nieruchomością, czy dostawy mediów. Jednocześnie Zbywca jest również stroną umów dotyczących jego bieżącej działalności, m.in. w zakresie obsługi administracyjnej, usług księgowych, bieżącego doradztwa prawnego i podatkowego.

Na dzień Transakcji, część powierzchni Budynku będzie wynajęta na podstawie zawartych z najemcami umów najmu. Budowle, jako obsługująca Budynek infrastruktura, w szczególności parking, nie będą przedmiotem odrębnego najmu - prawa do ich wykorzystywania/najmu (w zależności od przypadku) objęte będą umowami najmu powierzchni biurowej w Budynku. Najem powierzchni biurowej w Budynku będzie podlegał opodatkowaniu VAT według podstawowej stawki VAT (obecnie: 23%). Równocześnie, od dnia oddania Budynku i odpowiednio Budowli do użytkowania do dnia Transakcji, Zbywca może ponosić wydatki na ulepszenie Budynku i Budowli. Wydatki te mogą stanowić co najmniej 30% wartości początkowej Budynku i Budowli (na tym etapie ostateczna wartość ulepszeń nie jest jeszcze znana). W każdym przypadku Transakcja sprzedaży nastąpi przed upływem 2 lat od dnia oddania pierwszej powierzchni do użytkowania w ramach czynności opodatkowanych.

Na skutek sprzedaży Nieruchomości, zgodnie z art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego, Nabywca stanie się z mocy prawa stroną umów najmu zawartych przez Zbywcę. Z kolei prawa i obowiązki z innych istotnych dla Nieruchomości umów, w szczególności z umowy w zakresie doradztwa inwestycyjnego oraz umowy zarządzania Nieruchomością nie będą podlegały przeniesieniu na Nabywcę. Po Transakcji, w okresie przejściowym, część umów (w szczególności umowy dostawy mediów) może być natomiast na mocy odrębnych porozumień wykorzystywana w zakresie niezbędnym do właściwego używania Nieruchomości do czasu zawarcia nowych umów zapewniających świadczenie analogicznych usług najemcom przez Nabywcę.

Planowana Transakcja nie obejmie przeniesienia należności Zbywcy (w tym należności związanych z czynszem za wynajem Nieruchomości istniejących na dzień Transakcji), rachunków bankowych czy środków pieniężnych zdeponowanych na rachunku Zbywcy (innych niż kaucje wpłacone przez najemców związane z przenoszonymi z mocy prawa - umowami najmu). Przedmiotem Transakcji nie będą również inne aktywa Zbywcy, w tym należące do Zbywcy udziały w zagranicznej spółce kapitałowej (dalej: Spółka Zależna). Ponadto, w ramach Transakcji, na Nabywcę nie będą przenoszone umowy związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa Zbywcy dotyczące m.in.: obsługi administracyjnej, usług księgowych, bieżącego doradztwa prawnego i podatkowego. Jednocześnie, z uwagi na fakt, że Zbywca nie zatrudnia pracowników, w ramach Transakcji nie nastąpi także przeniesienie zakładu pracy. Nabywca nie przejmie również zobowiązań Zbywcy (w szczególności zobowiązań z tytułu pożyczki związanej z budową Budynku).

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz planowanego zdarzenia przyszłego, Spółka pragnie dokonać potwierdzenia (i) prawa do odliczenia VAT, naliczonego w związku z nabyciem Nieruchomości na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.; dalej: ustawa o VAT) oraz (ii) klasyfikacji Transkacji dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 101, poz. 649).

Spółka zwraca uwagę, że analogiczne zapytanie dotyczące klasyfikacji Transakcji dla celów VAT zostało sformułowane i złożone 4 marca 2013 r. w niniejszym urzędzie również przez Zbywcę Nieruchomości (spółkę P.I.)

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w świetle opisanego zdarzenia przyszłego, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej dostawę Nieruchomości w konsekwencji opodatkowania tej transakcji podstawową stawką VAT (obecnie: 23%) jako odpłatnej dostawy towarów.

2.

Czy Nabywca zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zakupu Nieruchomości.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy pytania Nr 2 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 9 kwietnia 2013 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP1/443-251/13-3/JL.

Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie Nieruchomości nie będzie podlegało opodatkowaniu p.c.c.

UZASADNIENIE stanowiska Spółki w odniesieniu do Pytania 2.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o p.c.c. "nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług". W rezultacie, ze względu na opodatkowanie Transkacji stawką podstawową VAT, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Równocześnie, w myśl art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca planuje nabyć nieruchomość (dalej: Transakcja) od spółki z siedzibą w Polsce, będącej podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: Zbywca), składającą się z kompleksu biurowego (dalej: Budynek) wraz z przynależną infrastrukturą, obejmującą w szczególności parkingi, drogi wewnętrzne, chodniki (dalej: Budowle) posadowionego na gruncie położonym w Warszawie, pozostającym w użytkowaniu wieczystym Zbywcy (dalej razem jako: Nieruchomość). Przedmiotem Transakcji będzie zatem Budynek, przynależna do niego infrastruktura (tekst jedn.: całość zabudowy gruntu stanowiąca kompleks biurowy, w tym Budowle) oraz grunt.

W interpretacji indywidualnej Nr IPPP1/443-251/13-3/JL z dnia 9 kwietnia 2013 r. w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, iż "w związku z tym, że sprzedaż Budynku oraz Budowli przez Zbywcę nie będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, ani art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT (...) Transakcja będzie opodatkowana podstawową stawką podatku, wynikającą z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT jako odpłatna dostawa towarów".

Reasumując należy stwierdzić, iż skoro przedstawiona we wniosku Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl