IPPB2/436-128/09-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-128/09-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2009 r. (data wpływu 16 kwietnia 2009 r.) uzupełnionym na wniosku ORD-IN z dnia 26 maja 2009 r. (data wpływu 27 maja 2009 r.) na wezwanie Nr IPPP3/436-320/09-2/KT, IPPB2/436-128/09-2/AF i IPPB1/415-243/09-2/EC z dnia 18 maja 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zbycia przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz syna - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zbycia przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz syna.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie handlu detalicznego artykułów chemiczno-metalowych wg KKD 5246.

Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem liniowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych według podatkowej księgi przychodów i rozchodów, którą Wnioskodawca zamierza przekazać synowi w formie darowizny.

Wnioskodawca jest w posiadaniu towarów handlowych oraz wyposażenia sklepu, posiada środki trwałe w postaci samochodów dostawczych, sklepu, placu.

Spisanie umowy darowizny przedsiębiorstwa nastąpi po sporządzeniu spisu z natury towarów, wyposażenia oraz środków trwałych - po dokonaniu powyższej czynności w biurze notarialnym oraz powiadomieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego, że działalność gospodarcza zostanie zlikwidowana i wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej.

Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz syna, który będzie prowadził działalność gospodarczą w tej samej branży nastąpi bez długów i ciężarów, jak również zobowiązań, które przejmowałby obdarowany.

Pismem z dnia 18 maja 2009 r. Nr IPPP3/443-320/09-2/KT, IPPB2/436-128/09-2/AF, IPPB1/415-243/09-2/EC wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, braków formalnych wniosku, wskazanie przepisów prawa podatkowego będących przedmiotem interpretacji indywidualnej, wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, sprecyzowanie pytań i własnego stanowiska oraz dokonanie opłaty odpowiadającej ilości stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 19 maja 2009 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie na druku ORD-IN (data nadania 26 maja 2009 r., data wpływu 27 maja 2009 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy zbycie całego przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz syna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i podatkiem od spadków i darowizn.

Czy zbycie całego przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz syna będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od spadków i darowizn. Wniosek w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnie. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane w dniu 4 czerwca 2009 r. postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia Nr IPPB1/415-243/09-2/EC.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Z uwagi na powyższe zdaniem Wnioskodawcy zbycie całego przedsiębiorstwa w formie darowizny na rzecz syna przed likwidacją działalności, sporządzeniem spisu z natury i powiadomieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego bez długów i ciężarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i podatkiem od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), podatkowi temu podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne w drodze darowizny własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej a także nabycie własności rzeczy i praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn przy nabyciu w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Stosownie do zapisu art. 4a ust. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku na bycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgodnie z art. 4a ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w art. 4a ust. 1 i 2 ww. ustawy, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

W myśl art. 4a ust. 4 ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza przekazać w formie aktu notarialnego w drodze darowizny na rzecz syna przedsiębiorstwo.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż Wnioskodawca z tytułu zbycia całego przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz syna nie będzie podlegał podatkowi od spadków i darowizn. Dodatkowo należy nadmienić, iż zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych, czyli na synu Wnioskodawcy.

Końcowo należy wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Pana, jako występującego z wnioskiem. Nie chroni natomiast Pana syna.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl