IPPB2/415-962/12-3/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-962/12-3/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2012 r. (data wpływu 2 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ciążących na Spółce w związku dokonywaniem wypłat na rzecz autorów książek cyfrowych z tytułu ich sprzedaży poprzez sieć dystrybucji Spółki i z tytułu opłaty licencji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ciążących na Spółce w związku dokonywaniem wypłat na rzecz autorów książek cyfrowych z tytułu ich sprzedaży poprzez sieć dystrybucji Spółki i z tytułu opłaty licencji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (zwana dalej) Wnioskodawcą bądź Spółką) zajmuje się dystrybucją e-booków (książek cyfrowych). Działalność Spółki polega na udostępnianiu za wynagrodzeniem wydawnictwom, księgarniom internetowym narzędzia w postaci platformy internetowej, za pośrednictwem którego świadczy usługę dystrybucji.

Od sierpnia 2011 r. Wnioskodawca uruchomił platformę do tzw. self - publishingu. W ramach jej działania niezależni twórcy będący osobami fizycznymi podlegającymi nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (zwani dalej Autorami) mają możliwość udostępniania (publikowania) własnych treści oraz sprzedaż tych treści za pośrednictwem sieci dystrybucji V. Sieć dystrybucji obejmuje księgarnię własną, a także partnerskie sklepy internetowe. Podkreślić trzeba, iż w ramach działania platformy s., dystrybucja e-booków sprowadza się do poinformowania powyższych kontrahentów Spółki o możliwości wprowadzenia ebooka do oferty sprzedaży oraz do dostarczenia plików do odsprzedaży, bez gwarancji ich faktycznego zamieszczenia.

Autorzy, którzy chcą skorzystać z platformy muszą zarejestrować się na stronie internetowej oraz zaakceptować regulamin, stanowiący podstawę współpracy ze Spółką. Po zarejestrowaniu Autor ma dostęp do indywidualnego konta użytkownika, poprzez które może zamieszczać własne utwory. Zaznaczyć przy tym trzeba, iż każdy umieszczany produkt musi spełniać określone warunki:

* powinien być on w jednym pliku w formacie PDF, MOBI, EPUB lub DOC,

* powinien posiadać dwie okładki,

* produkt powinien być przygotowany z wpisanym numerem ISBN (przy czym Spółka może również nadać nr ISBN),

* nie mogą w nim występować błędy ortograficzne lub stylistyczne.

Jeżeli umieszczony przez autora materiał spełnia powyższe wymagania, plik zostanie przekazany do sprzedaży w księgarniach partnerskich. Natomiast w sytuacji, gdy produkt nie spełniałby powyższych kryteriów, Autor musi wprowadzić odpowiednie zmiany. Umieszczając utwór w serwisie. Autor indywidualnie wyznacza cenę publikacji, przy czym w postanowieniach regulaminu przewidziano minimalne kwoty tj. 0,99 zł dla książek niezabezpieczonych oraz 9,99 zł dla książek z D. (D.).

Zgodnie z postanowieniami regulaminu Autor udziela Spółce niewyłącznej licencji na korzystanie w całości lub części z Produktu (e - book) w formacie EPUB oraz w formacie PDF udostępnianego za pośrednictwem Serwisu, z prawem do sublicencjonowania, na następujących polach eksploatacji:

* wprowadzanie do obrotu w tym poprzez m.in. strony internetowe, urządzenia i nośniki cyfrowe, w tym użyczania lub najmu e-booka lub jego kopii,

* utrwalanie i zwielokrotnianie e-booka techniką cyfrową, obrót nośnikami utworu,

* zapis e-booka w pamięci komputera oraz zwielokrotnianie w pamięci komputera, sporządzanie kopii zapasowej e-booka,

* publiczne wyświetlanie e-booka, wystawianie, odtwarzanie, a także publiczne udostępnianie e-booka w taki sposób aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym,

* rozpowszechnianie w całości lub w części e-booka w celach reklamowych lub promocyjnych, a w szczególności wykorzystanie w materiałach własnych Wnioskodawcy w postaci drukowanej i elektronicznej, publikacje w prasie. Zaznaczyć trzeba, iż w przypadku gdy e-book ma postać zapisu EPUB, która jest konsekwencją konwersji podstawowej dokonanej przez Spółkę, wówczas Wnioskodawcy przysługuje prawo wyłącznej licencji z prawem do sublicencjonowania na wszystkich wyżej wymienionych polach eksploatacji.

Zgodnie z dalszymi postanowieniami Regulaminu licencja na wszystkich polach eksploatacji zostaje udzielona Wnioskodawcy na czas korzystania z serwisu i obowiązuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.

Od każdego Produktu sprzedanego lub wypożyczonego poprzez sieć dystrybucji Spółki Autor niebędący podatnikiem podatku od towarów i usług otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 50% ceny netto e-booka, czyli ceny katalogowej pomniejszonej o podatek od towarów i usług. Autor, który jest podatnikiem podatku od towarów i usług od każdego Produktu sprzedanego lub wypożyczonego poprzez sieć dystrybucji Spółki otrzyma wynagrodzenie w wysokości 50% ceny netto powiększonej o podatek od towarów i usług, czyli ceny katalogowej. W ten sposób określone wynagrodzenie zawiera również opłatę z tytułu licencji. Wynagrodzenie jest wypłacane Autorowi raz na kwartał w terminie do 30 dni od otrzymania przez Spółkę rachunku lub faktury, prawidłowo wystawionych przez Autora.

Usługa świadczona Autorom nie stanowi dla Spółki głównej działalności i ma marginalny wpływ na sprzedaż w sieci dystrybucji, tzn. kwoty wypłacane Autorom z reguły są niewielkie. Obecnie Wnioskodawca współpracuje z ok. 150 Autorami, z których większość wydała jedną książkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Wnioskodawca obowiązany jest, jako płatnik podatku, do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwot wypłacanych Autorom.

2.

Czy Spółka jest zobligowana do składania informacji dotyczących zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1

W świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest on obowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdyż żaden z przepisów ustawy nie pozwala na zakwalifikowanie Spółki jako płatnika podatku.

W szczególności - zdaniem Wnioskodawcy - w przedstawionym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na treść hipotezy tej normy prawnej, bowiem jedynie ziszczenie się zawartych w niej przesłanek aktualizuje obowiązek stosowania tego przepisu. Niewątpliwie, forma prawna działalności Wnioskodawcy przesądza o spełnieniu kryterium podmiotowego, określonego w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca jest bowiem osobą prawną. Jednakże obok kryterium podmiotowego wskazane zostały dodatkowe przesłanki warunkujące uznanie danego podmiotu za płatnika podatku. Zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jego zastosowanie uzależnione jest od dokonywania na rzecz osób fizycznych podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce świadczeń z tytułu m.in.:

* osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej lub publicystycznej,

* praw majątkowych w szczególności praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zdaniem Wnioskodawcy konstrukcja hipotezy normy prawnej z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnia zatem aktualizację dyspozycji tej normy prawnej w postaci uznania danego podmiotu za płatnika podatku od oceny czy dany podmiot - w tym przypadku Spółka - odpłatnie nabywa autorskie prawa majątkowe do danego dzieła bądź też odpłatnie nabywa prawa do korzystania z utworu.

W ocenie Spółki, przedstawiony opis stanu faktycznego wskazuje, iż powyższy warunek nie zostaje spełniony. Udostępniając Autorom platformę do self-publishing'u, Wnioskodawca nie nabywa praw do korzystania z utworu. Potwierdza to przede wszystkim istota self-publishing'u, która polega na samodzielnym wydaniu różnego rodzaju wydawnictw (w przedmiotowym stanie faktycznym e-booka). Istotnym jest fakt, iż w okresie funkcjonowania idei self-publishing'u, wykształciły się różne jego formy, które pierwotnie dotyczyły książek wydawanych w formie papierowej, jednakże należy je również odnosić do książek wydawanych w formie elektronicznej (e-booków). Ideą tzw. pełnego self - publishing'u jest odpowiedzialność Autora za wszystkie "etapy" publikacji, tj. stworzenie treści danego dzieła, adiustację tekstu, projekt i realizację okładki, nadanie nr ISBN (przy czym może on być również nadany przez Spółkę), rozpowszechnianie (dystrybucję) oraz działania marketingowe. Oprócz pełnego self-publishing'u, występuje również tzw. self-publishing subsydiowany, najczęściej występuje on właśnie w odniesieniu do wydawania e-booków. Zazwyczaj w tego rodzaju self-publishing'u wydawca podpisuje z autorem umowę na opłacenie określonej części kosztów produkcji i dystrybucji publikacji oraz na przekazanie wydawcy całości lub określonej części dochodów z jej sprzedaży. Przy czym, w odniesieniu do e-booków Autorów, Spółka jest obowiązana w szczególności do ich dystrybucji. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż publikacja książki elektronicznej wymaga szczególnych rozwiązań informatycznych, w tym przypadku korzystania z serwisu internetowego, rozpowszechniającego e-booka, poprzez jego umieszczanie w księgarniach internetowych. Specyficzny charakter działania platformy internetowej, będącej niejako pośrednikiem pomiędzy Autorem a księgarniami internetowymi, oferującymi sprzedaż e-booka, wymaga udzielenia licencji, która będzie umożliwiać umieszczenie e-booka w serwisie jego udostępnienie potencjalnym sprzedawcom (księgarniom internetowym). Przedstawione powyżej zasady idei self-publishing'u wyraźnie wskazują na samodzielność autora, który jako "wydawca" zasadniczo czerpie korzyści z autorskich praw majątkowych.

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mógłby znajdować zastosowanie w sytuacji gdy Autorzy otrzymywaliby wynagrodzenie za sam fakt udzielenia licencji na korzystanie z utworu, a więc za samą możliwość korzystania przez Spółkę z dzieł Autorów. Wnioskodawca zaś nabywałby prawa w celu korzystania z ich dzieł dla potrzeb swojej działalności. Tymczasem określony w regulaminie sposób rozliczeń z Autorami sugeruje, iż "wynagrodzenie" jest uzależnione od wielkości sprzedaży, zatem stanowi bezpośredni zysk Autora ze sprzedaży. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż Autor otrzymuje jedynie 50% kwoty uzyskanej ze sprzedaży, bowiem pozostałą część, która pozostaje do dyspozycji Wnioskodawcy, należy uznać za wynagrodzenie z tytułu świadczonej usługi dystrybucji. Udzielenie Spółce licencji, którą przewiduje regulamin, sprowadza się jedynie do umożliwienia Wnioskodawcy rozpowszechnienia utworu, jest zatem warunkiem koniecznym, do przedstawienia e-booka księgarniom internetowym, które będą dokonywać sprzedaży, z której korzyści czerpać będzie Autor. Istotnym argumentem potwierdzającym powyższe rozumowanie jest fakt, iż licencja jest udzielona przez Autora jedynie na czas korzystania z platformy Spółki.

W świetle przedstawionych argumentów, usprawiedliwione wydaje się być stanowisko, iż Wnioskodawca nie jest płatnikiem podatku, ponieważ nie zostały spełnione przesłanki, o których stanowi art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takiej możliwości nie przewiduje również żaden inny przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest on płatnikiem podatku, nie będą na nim ciążyć również żadne obowiązki związane z wypełnianiem i składaniem informacji właściwym organom podatkowym, w tym m.in. informacji PIT-11.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest spółka kapitałową, która zajmuje się dystrybucja e-booków. Od sierpnia 2011 r. Spółka uruchomiła platformę do tzw. self - publishingu. W ramach jej działania niezależni twórcy będący osobami fizycznymi o nieograniczonym obowiązku podatkowym mają możliwość udostępniania (publikowania) własnych treści oraz sprzedaż tych treści za pośrednictwem sieci dystrybucji V. Autorzy którzy chcą skorzystać z platformy po zarejestrowaniu się na stronie internetowej oraz zaakceptowaniu regulaminu mają dostęp do indywidualnego konta użytkownika, poprzez które mogą zamieszczać własne utwory.

Jeżeli umieszczony przez autora materiał spełnia powyższe wymagania, plik zostaje przekazany do sprzedaży w księgarniach partnerskich. Umieszczając utwór w serwisie. Autor indywidualnie wyznacza cenę publikacji. Ponadto Autor udziela Spółce niewyłącznej licencji na korzystanie w całości lub części z Produktu (e-book) w formacie EPUB oraz w formacie PDF udostępnianego za pośrednictwem Serwisu, z prawem do sublicencjonowania. W przypadku gdy e-book ma postać zapisu EPUB, która jest konsekwencją konwersji podstawowej dokonanej przez Spółkę, wówczas Wnioskodawcy przysługuje prawo wyłącznej licencji z prawem do sublicencjonowania na wszystkich wyżej wymienionych polach eksploatacji.

Od każdego Produktu sprzedanego lub wypożyczonego poprzez sieć dystrybucji Spółki Autor niebędący podatnikiem podatku od towarów i usług otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 50% ceny netto e-booka, czyli ceny katalogowej pomniejszonej o podatek od towarów i usług. Autor, który jest podatnikiem podatku od towarów i usług od każdego Produktu sprzedanego lub wypożyczonego poprzez sieć dystrybucji Spółki otrzyma wynagrodzenie w wysokości 50% ceny netto powiększonej o podatek od towarów i usług, czyli ceny katalogowej. W ten sposób określone wynagrodzenie zawiera również opłatę z tytułu licencji. Wynagrodzenie jest wypłacane Autorowi raz na kwartał w terminie do 30 dni od otrzymania przez Spółkę rachunku lub faktury, prawidłowo wystawionych przez Autora.

W związku z zaistniałą sytuacją powstała wątpliwość czy na Spółce dokonującej wypłaty ww. kwot ciąży obowiązek płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w postaci poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz obowiązki informacyjne.

Co do zasady, twórcom utworów, objętych ochroną prawa autorskiego przysługuje wyłączność do tychże praw. Twórca może jednak umożliwić korzystanie podmiotom trzecim ze swojego utworu m.in. poprzez udzielenie im licencji. Istotą umowy licencyjnej jest zezwolenie na korzystanie z dzieła będącego przedmiotem prawa autorskiego. Na jej podstawie podmiot któremu przysługuje dobro o charakterze niematerialnym, nie przenosi na inną osobę swoich praw, lecz jedynie udziela jej upoważnienia do korzystania z tego dobra w określony sposób, w określonym czasie za stosownym wynagrodzeniem (tzw. opłata licencyjna) lub nieodpłatnie.

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki:

* konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu (w przedmiotowym przypadku - własne utwory (książki) w postaci elektronicznej tzw. e-booki),

* osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich albo rozporządzaniem nimi (np. poprzez udzielanie licencji).

Poprzez udzielenie licencji, twórca danego utworu upoważnia określoną osobę do korzystania z niego na ściśle określonych polach eksploatacji, stanowiących pewną wyodrębnioną, pod względem technicznym lub ekonomicznym, formę wykorzystywania dzieła (np. wprowadzanie do obrotu, publiczne wykonanie, wytwarzanie egzemplarzy utworu).

W złożonym wniosku Spółka wskazała, że dokonuje wypłat wynagrodzenia na rzecz autora książek cyfrowych będących wynikiem świadczonej przez Spółkę usługi dystrybucji polegającej na sprzedaży przedmiotowych książek za pośrednictwem sieci dystrybucji Spółki, tj. księgarni własnej a także księgarni partnerskich lub sklepów internetowych.

Na kwotę otrzymywanej przez autora wypłaty składają się: przychody z tytułu sprzedaży książek cyfrowych lub z tytułu ich wypożyczenia przez księgarnie lub sklepy internetowe oraz opłata z tytułu udzielonej przez autora spółce licencji z prawem do sublicencjonowania.

Biorąc pod uwagę przywołane uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że wypłacane autorom przez Spółkę środki pieniężne w związku ze sprzedażą książek cyfrowych (tzw. e-booków) za pośrednictwem własnej sieci dystrybucji m.in. księgarni internetowej Spółki lub partnerskich sklepów internetowych oraz z tytułu udzielania Spółce przez autora licencji z prawem do sublicencjonowania stanowią przychód z praw autorskich.

Przechodząc na grunt przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłacane przez Spółkę autorom książek środki pieniężne z tytułu sprzedaży książek cyfrowych za pośrednictwem sieci dystrybucji Spółki oraz z tytułu udzielania licencji Spółce na korzystanie z produktu z prawem do sublicencjonowania należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 18 ww. ustawy, tj. do przychodów z praw majątkowych.

Stosownie natomiast do art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Przepisy prawa podatkowego wskazują jedynie przykładowo, przychód z jakiego tytułu należy zaliczać do przychodów z praw majątkowych. Do tego źródła przychodów należy zatem zaliczać wszelkie przychody uzyskiwane przez podatników m.in. z posiadania, korzystania i rozporządzania przez nich prawami autorskimi, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Na podstawie ust. 2 pkt 1 ww. art. 1 cyt. ustawy w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe).

Podkreślić należy, iż ze względu na fakt, że katalog przychodów uważanych za przychody z praw majątkowych zawarty w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter otwarty, przychód z praw majątkowych będą również stanowić inne przychody niż przykładowo wymienione w tym przepisie. Przy czym prawo, z którego wynika przychód powinno mieć majątkowy charakter. Majątkowy charakter prawa przejawia się w jego związku z ekonomicznym interesem uprawnionego. Powinno przy tym odzwierciedlać wartość majątkową w obrocie. Nie może budzić wątpliwości, że sprzedaż książek cyfrowych oraz udzielona licencja spełnia te warunki.

Wobec dokonanej kwalifikacji wypłacanych przez Spółkę autorom książek środków pieniężnych z tytułu sprzedaży książek cyfrowych oraz z tytułu udzielania licencji na korzystanie z produktu z prawem do sublicencjonowania do źródła przychodu z praw majątkowych na Spółce, jako na podmiocie wypłacającym przedmiotowe wynagrodzenie z tytułu działalności o której mowa w art. 18 ww. ustawy, ciążą określone obowiązki płatnika, o których mowa w ww. art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast stosownie do treści art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku, gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 1, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Zgodnie z art. 42 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Jednakże roczne deklaracje dotyczące podatku pobranego zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 1, przesyłają do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 42 ust. 2 tej ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa:

1.

w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11);

2.

w art. 3 ust. 2a, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, również gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 4.

Reasumując: Od kwot wypłacanych Autorom książek cyfrowych na Spółce ciąży obowiązek płatnika podatku, związany z poborem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i przekazaniem ich na rachunek właściwego urzędu skarbowego oraz sporządzenia i przekazania imiennych informacji o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzonych według ustalonego wzoru (PIT-11).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl