IPPB2/415-908/12-5/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-908/12-5/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2012 r. (data wpływu 10 września 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 listopada 2012 r. (data wpływu 22 listopada 2012 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-908/12-2/AS z dnia 12 listopada 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów po stronie Wnioskodawcy wydatków poniesionych przez spółkę komandytowo-akcyjną na nabycie aktywów w przypadku ich sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów po stronie Wnioskodawcy wydatków poniesionych przez spółkę komandytowo-akcyjną na nabycie aktywów w przypadku ich sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

I.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terenie Polski oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT ("Wnioskodawca").

II.

Wnioskodawca jest uczestnikiem funduszu inwestycyjnego zamkniętego z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, działającego na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.), ("Fundusz") i posiada certyfikaty inwestycyjne Funduszu (objęte w całości za gotówkę).

III.

Od 2008 r., Wnioskodawca i Fundusz są wspólnikami spółki komandytowo-akcyjnej z siedzibą oraz miejscem zarządu w Polsce ("SKA"), przy czym Wnioskodawca jest zarówno komplementariuszem, jak i akcjonariuszem, posiadającym jedną akcję SKA, natomiast Fundusz jest akcjonariuszem SKA, posiadającym wyłącznie akcje nieme, uprzywilejowane w udziale w zysku. Wnioskodawca był uczestnikiem Funduszu, zanim Fundusz nabył akcje SKA.

IV.

Obecnie majątek SKA składa się z różnego rodzaju aktywów finansowych (m.in. akcji spółek kapitałowych, certyfikatów funduszy inwestycyjnych, środków pieniężnych), oraz ruchomości.

V.

becnie Wnioskodawca i Fundusz planują emisję nowych akcji SKA na rzecz m.in. Wnioskodawcy (których cena będzie niższa niż wartość rynkowa akcji SKA w dniu emisji nowych akcji SKA).

Pismem z dnia 12 listopada 2012 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez wskazanie:

* czy aktywa w postaci akcji spółek kapitałowych oraz certyfikatów funduszy inwestycyjnych mające być przedmiotem sprzedaży przez SKA, Spółka nabyła od Wnioskodawcy, jeżeli tak to organ podatkowy prosi o informację w jakiej formie prawnej nastąpiło ich nabycie przez SKA, czy też SKA weszła w posiadanie przedmiotowych papierów wartościowych w inny sposób, jeżeli tak to w jaki sposób i czy w tym czasie Wnioskodawca był akcjonariuszem SKA.

* czy przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez SKA jest obrót akcjami i innymi papierami wartościowymi, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.).

Przedmiotowe wezwanie doręczono w dniu 20 listopada 2012 r.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie pismem z dnia 21 listopada 2012 r. (data nadania w placówce pocztowej 21 listopada 2012 r., data wpływu 22 listopada 2012 r. uzupełniając przedmiotowy wniosek o następujące informacje:

* SKA nie nabywała żadnych aktywów (w postaci akcji spółek kapitałowych oraz certyfikatów inwestycyjnych, mających być przedmiotem sprzedaży przez SKA) od Wnioskodawcy. Nabycie przez SKA ww. aktywów nastąpiło w wyniku transakcji kupna zawartych przez SKA z osobami trzecimi. Powyższe transakcje miały miejsce w czasie, kiedy Wnioskodawca był już akcjonariuszem SKA.

* Przedmiotem działalności gospodarczej zgodnie ze statutem SKA nie jest obrót akcjami i innymi papierami wartościowymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż zgodnie z art. 24 ust. 11, ust. 12 i ust. 12a ustawy o PIT nie powstanie u Wnioskodawcy przychód w momencie objęcia przez Wnioskodawcę nowych akcji SKA również wtedy, gdy objęcie przez Wnioskodawcę emisji nowych akcji SKA skierowanych do Wnioskodawcy nastąpi po cenie emisyjnej niższej niż wartość rynkowa akcji SKA w dniu objęcia (emisji) nowych akcji SKA.

2.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w razie sprzedaży aktywów (akcji spółek kapitałowych, certyfikatów funduszy inwestycyjnych) przez SKA, kosztem uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy będą wydatki poniesione przez SKA na kupno tych aktywów, również przed objęciem akcji nowej emisji.

Odpowiedź na pytanie Nr 2 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Odpowiedź na pytanie Nr 1 zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania Nr 2:

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w razie sprzedaży aktywów (akcji spółek kapitałowych, certyfikatów funduszy inwestycyjnych) przez SKA, kosztem uzyskania) przychodu dla Wnioskodawcy będą wydatki poniesione przez SKA na kupno tych aktywów, również przed objęciem akcji nowej emisji.

Artykuł 22 ust. 1 ustawy o PIT stanowi, iż "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23." Art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT stanowi, iż "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wydatków na objęcie lub nabycie (...) udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną (...), wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Artykuł 8 ust. 1 ustawy o PIT stanowi, iż "przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz (...) łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe." Art. 8 ust. 2 ustawy o PIT stanowi, iż zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2.

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Zdaniem Wnioskodawcy, z ww. przepisów ustawy o PIT wynika wniosek, iż koszty na nabycie udziałów w spółce z o.o. (akcji spółek akcyjnych) są rozliczane w rachunku podatkowym w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). W sytuacji, gdy koszty zostały poniesione przez spółkę nie posiadającą osobowości prawnej, a taką spółką jest spółka komandytowo-akcyjna, u każdego podatnika podatku PIT (wspólnika tej spółki) koszty określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). Dla rozliczenia kosztów w podatku PIT, nie ma zatem znaczenia, czy koszt zostały poniesione przez SKA w momencie, gdy dany wspólnik (Wnioskodawca) był wspólnikiem SKA.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

W tym miejscu organ podatkowy wskazuje, iż obowiązujący tekst jednolity powołanej przez Wnioskodawcę ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opublikowany został w Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl