IPPB2/415-886/11-2/MK1 - Przekazania informacji PIT-8C za 2011 r. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-886/11-2/MK1 Przekazania informacji PIT-8C za 2011 r. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2011 r. (data wpływu 27 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości przekazania przez płatnika podatnikowi informacji PIT-8C za 2011 r. za pomocą środków komunikacji elektronicznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości przekazania przez płatnika podatnikowi informacji PIT-8C za 2011 r. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka SA. (dalej: "T.") jest podmiotem prowadzącym działalność maklerską na terytorium Polski. T. zgodnie z treścią obowiązku określonego normą art. 39 ust. 3 Ustawy PIT sporządza corocznie informacje PIT-8C o osiągniętych przez jego Klientów dochodach (poniesionych stratach) z kapitałów pieniężnych wynikających z obrotu instrumentami finansowymi.

Realizując powyższy obowiązek T. zamierza przekazać Klientom stosowną informację za pomocą środków komunikacji elektronicznej, tj wiadomości elektronicznej z podpisem elektronicznym na adres elektroniczny Klienta, podany przez Klienta w umowie o świadczenie usług. T. zamierza przekazać podatnikom informacje PIT-8C za 2011 r. za pomocą środków komunikacji elektronicznej w dwojaki sposób:

Sposób 1:

1.

wygenerowanie informacji podatkowych PIT-8C w wersji PDF opatrzonych podpisem elektronicznym i zamieszczenie ich na zabezpieczonej platformie internetowej, do której dostęp posiada każdy Klient za pomocą indywidualnego loginu i hasła.

2.

wygenerowanie raportu z logowania podatników do platformy z zamieszczonymi informacjami PIT-8C, co będzie stanowiło dowód przekazania PIT-8C.

Sposób 2:

1.

wygenerowanie informacji podatkowych PIT-8C w formacie PDF opatrzonych podpisem elektronicznym,

2.

przesłanie PIT-8C na podany w umowie przez Klienta adres e-mail,

3.

wygenerowanie z serwera poczty T. listy adresów e-mail podatników, do których wysłano PIT-8C.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Do sposobu 1:

1.

Czy PIT-8C może zostać przekazany podatnikom w formie elektronicznej poprzez udostępnienie go na platformie internetowej,

2.

Czy PIT-8C może być podpisany tylko podpisem elektronicznym czy też konieczny jest podpis tradycyjny,

3.

Czy konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody podatnika na przekazanie informacji PIT-8C za pomocą środków komunikacji elektronicznej,

4.

Czy raport z logowania podatników do platformy internetowej będzie wystarczającym potwierdzeniem przekazania informacji PIT-8C podatnikom.

Do sposobu 2:

1.

Czy PIT-8C może zostać przekazany podatnikom w formie elektronicznej poprzez przesłanie go na adres poczty elektronicznej podany w umowie,

2.

Czy PIT-8C przesłany za pomocy środków komunikacji elektronicznej na podany przez podatnika adres e-mail może być podpisany tylko podpisem elektronicznym czy też konieczny jest podpis tradycyjny,

3.

Czy konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody podatnika na przekazanie informacji PIT-8C za pomocą środków komunikacji elektronicznej na podany adres e-mail,

4.

Czy wystarczającym potwierdzeniem przekazania informacji PIT-8C będzie wygenerowanie z serwera poczty T. listy adresów e-mail podatników, do których wysłano PIT-8C.

Zdaniem Wnioskodawcy, w postępowaniu przedstawionym w sposobie nr 1 możliwe jest przekazanie podatnikom PIT-8C w formie elektronicznej (PDF) poprzez udostępnienie PIT-8C na platformie internetowej. Nie jest przy tym konieczne uzyskanie pisemnej zgody podatnika na przekazanie informacji PIT-8C za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wnioskodawca uważa, że PIT-8C może być podpisany podpisem elektronicznym lub podpisem tradycyjnym (własnoręcznym), przy czym wystarczy wyłącznie jedna forma podpisu. Wystarczającym potwierdzeniem przekazania informacji PIT-8C podatnikom będzie raport z logowania do platformy internetowej T.

Według wnioskodawcy, w postępowaniu przedstawionym w sposobie nr 2 możliwe jest przekazanie podatnikom PIT-8C w formie elektronicznej (PDF) na podany w umowie adres poczty elektronicznej. Nie jest przy tym konieczne uzyskanie pisemnej zgody podatnika na przekazanie informacji PIT-8C za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wnioskodawca uważa, że PIT-8C może być podpisany podpisem elektronicznym lub podpisem tradycyjnym (własnoręcznym), przy czym wystarczy wyłącznie jedna forma podpisu. Wystarczającym potwierdzeniem przekazania informacji PIT-8C będzie wygenerowanie z serwera poczty T. listy adresów e-mail podatników, do których wysłano PIT-8C.

UZASADNIENIE

Przepisy podatkowe nie regulują zasad przekazywania deklaracji podatkowych pomiędzy podmiotami nie będącymi podmiotami publicznymi. Również inne przepisy prawa administracyjnego nie regulują tych kwestii. W szczególności nie może mieć tutaj zastosowania art. 144a Ordynacji podatkowej zgodnie z którym doręczenie pism, z wyjątkiem zaświadczeń następuje za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jeżeli strona wnosi o zastosowanie takiego sposobu doręczania albo wyraża na to zgodę. Doręczenie PIT-8C przez wnioskodawcę może zatem nastąpić przez bezpośrednie doręczenie PIT-8C w sposób zwyczajowy przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata. W przepisach prawa nie można doszukać się przeszkód w uznaniu, że przekazanie PIT-8C może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w sytuacji gdy wiadomość jest przesyłana w formie wiadomości elektronicznej z podpisem elektronicznym pod warunkiem że zachowano wzór deklaracji. Podobny pogląd w podobnej sprawie wyraził WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 22 października 2010 r. (sygn. akt: I SA/Po 486/10, Lex: 620596).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 39 ust. 3 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C).

Powołany powyżej przepis nakłada na Wnioskodawcę obowiązek przekazania, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, podatnikowi i odpowiedniemu urzędowi skarbowemu - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C). Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują natomiast zasad przekazywania podatnikom informacji o wysokości dochodu PIT-8C, tj. nie regulują zasad przekazywania informacji pomiędzy podmiotami niebędącymi podmiotami publicznymi. W przepisach tych ustawodawca wprowadził jedynie wymóg ich przekazania podatnikom przez płatników.

Również i przepisy Ordynacji podatkowej oraz przepisy wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych regulacji takich nie zawierają, tak jak ma to miejsce w przypadku składania przez płatników do właściwych urzędów skarbowych m.in. ww. informacji PIT-8C za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ich podpisywania, poświadczenia ich odbioru przez Organ, itd. (art. 3a, art. 3b Ordynacji podatkowej).

Biorąc pod uwagę powyższe należy zauważyć, iż doręczenie podatnikowi informacji PIT-8C przez Wnioskodawcę może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowy przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również i przekazanie informacji PIT-8C może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej w taki sposób, w jaki wskazał we wniosku Wnioskodawca, pod warunkiem jednak, że zachowany zostanie wzór informacji PIT-8C i będzie ona zawierała wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).

Jednocześnie należy podkreślić, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm.) stanowi, że bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu stanowi dowód tego, że został on złożony przez osobę określoną w tym certyfikacie jako składającą podpis elektroniczny. Zatem opatrzenie wiadomości bezpiecznym podpisem elektronicznym pozwoli zweryfikować czy została sporządzona przez upoważniony podmiot.

Reasumując, brak jest przesłanek uniemożliwiających przekazywanie informacji PIT-8C w formie plików PDF z podpisem elektronicznym, umieszczonych na platformie internetowej, czy przesłanych na podany w umowie przez Klienta adres e-mail. Z powołanych powyżej przepisów nie wynika również, aby Wnioskodawca musiał uzyskać pisemną zgodę podatnika na przekazanie ww. informacji za pośrednictwem komunikacji elektronicznej. Można zatem uznać, że umieszczenie przez Wnioskodawcę informacji PIT-8C na platformie, i wygenerowanie raportu z logowania podatników do platformy internetowej, jak też przesłanie PIT-8C w formacie PDF opatrzonych podpisem elektronicznym na podany w umowie przez Klienta adres e-mail i wygenerowanie z serwera poczty T. listy adresów e-mail podatników, do których wysłano PIT-8C - jest spełnieniem obowiązku Wnioskodawcy odnośnie przekazania podatnikowi informacji o wysokości dochodu. Jednocześnie należy podkreślić, że to Wnioskodawcę jako płatnika będzie obciążało udowodnienie doręczenia ww. deklaracji podatnikowi w przypadku zaistnienia w tym zakresie wątpliwości.

Końcowo - odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę wyroku WSA, wskazać należy, iż rozstrzygnięcie w nim zawarte dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, podatnika w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcie w nim zawarte jest wiążące. Nie stanowi ono materialnego prawa podatkowego i nie ma mocy powszechnie obowiązującej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl