IPPB2/415-812/11-2/MK1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-812/11-2/MK1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2011 r. (data wpływu 29 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w sytuacji przekształcenia spółki z o.o. w handlową spółkę osobową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w sytuacji przekształcenia spółki z o.o. w handlową spółkę osobową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) ma formę prawną spółki z o.o. z siedzibą w Polsce oraz posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Spółka podlega przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: ustawa o CIT) oraz ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.; dalej: ustawa o rachunkowości).

Podstawowym składnikiem majątku Spółki jest położona w Polsce niezabudowana nieruchomość gruntowa (dalej: nieruchomość gruntowa), która została nabyta w drodze aportu. Bieżąca wartość rynkowa nieruchomości gruntowej jest wyższa niż jej wartość historyczna z dnia nabycia. Zgodnie z polityką rachunkowości Spółki, opartą o przepisy ustawy o rachunkowości, nie zostało dokonane przeszacowanie wartości nieruchomości gruntowej (tj. aktualizacja jej wyceny do wartości godziwej).

Aktualnie planowane jest przekształcenie Spółki w osobową spółkę handlową, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: k.s.h.). Po dokonaniu przekształcenia, Wnioskodawca zmieni formę prawną na osobową spółkę handlową.

Udziałowcami Spółki (dalej Wspólnicy) są osoby fizyczne podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym Spółki (które zostanie przygotowane na dzień poprzedzający dzień przekształcenia Spółki w osobową spółkę handlowa), na dzień przekształcenia w spółkę osobową Spółka nie będzie wykazywać w sprawozdaniu finansowym jakichkolwiek zysków, w tym zysków zatrzymanych. Prawidłowość sprawozdania finansowego zostanie potwierdzona opinią wydaną przez biegłego rewidenta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z planowanym przekształceniem Spółki w handlową spółkę osobową, po stronie Wnioskodawcy (Spółki) nie powstanie obowiązek określony w art. 42 ust. 1 ustawy o PIT, tj. obowiązek przekazania kwot wpłaconego podatku zryczałtowanego na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego. Nie powstanie również obowiązek określony w art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, tj. obowiązek przekazania podatnikom imiennej informacji o wysokości dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym w związku z dokonaniem przekształcenia Spółki w osobową spółkę handlową.

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku przekształcenia Spółki w handlową spółkę osobową, po stronie Wspólników nie powstanie dochód (ani przychód) podatkowy. Dlatego, Spółka nie będzie miała obowiązku występować jako płatnik w związku z przedmiotowym przekształceniem.

Jedynym przepisem pozwalającym potencjalnie na opodatkowanie po stronie wspólników przekształcenia spółki kapitałowej w osobową jest art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT odnoszący się do opodatkowania zysków zatrzymanych. Jednakże w Spółce mającej być przekształconą w osobową spółkę handlową, brak jest niepodzielonych/zatrzymanych zysków z lat ubiegłych jak również zysku bieżącego. Zyski takie nie będą także wykazane w sprawozdaniu finansowym sporządzanym przez Spółkę na dzień poprzedzający dzień przekształcenia. W efekcie, w dacie przekształcenia żaden ze Wspólników nie będzie zobowiązany do rozpoznania dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu PIT, zaś przekształcenie Spółki w handlową spółkę osobową będzie dla wszystkich Wspólników neutralne z perspektywy PIT. W konsekwencji, na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy.

Dochody z udziału w zyskach osób prawnych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu PIT zalicza się m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie określonych praw majątkowych. Natomiast, jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT (kapitały pieniężne i prawa majątkowe) obejmuje m.in. dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Definicja dochodów z udziału w zyskach osób prawnych została zawarta w art. 24 ust. 5 ustawy o PIT, który stanowi iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, w szczególności, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe (przychód określa się na dzień przekształcenia).

Z powyższego przepisu wynika, iż osoba fizyczna, jako podatnik podlegająca reżimowi ustawy o PIT może osiągnąć dochód (przychód) podlegających opodatkowaniu PIT, jeśli łącznie są spełnione następujące warunki:

I.

osoba fizyczna (podatnik) posiada udział (akcje) w spółce kapitałowej,

II.

następuje przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową,

III.

w spółce kapitałowej na dzień przekształcenia zostały skumulowane niepodzielone (zatrzymane) zyski.

W przypadku będącym przedmiotem zapytania (przekształcenie Spółki w handlową spółkę osobową), nie ulega wątpliwości, iż warunki określone w punktach (i)- (ii) zostaną spełnione. Jak bowiem wskazano w stanie faktycznym, Udziałowcy posiadają udziały w Spółce, która zostanie przekształcona w handlową spółkę osobową. Żeby więc stwierdzić, czy w wyniku przekształcenia, po stronie Wspólników powstanie dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (a tym samym obowiązek rozliczenia podatku z tego tytułu przez płatnika w trybie art. 42 ust. 1 ustawy o PIT), należy zweryfikować, czy na dzień przekształcenia w Spółce pozostaną niepodzielone (zatrzymane) zyski.

Niepodzielone zyski.

W celu weryfikacji, czy na dzień przekształcenia w Spółce pozostaną niepodzielone (zatrzymane) zyski, należy dokonać wykładni pojęcia "niepodzielone zyski" oraz odnieść zdefiniowane pojęcie do sytuacji Spółki.

Przepisy ustawy o PIT, jak również przepisy innych aktów prawnych w zakresie podatków, nie zawierają definicji pojęcia "niepodzielone zyski". W efekcie, w celu dokonania interpretacji tego pojęcia, należy odnieść się do definicji i wyjaśnień zawartych w innych aktach prawnych.

W tym miejscu należy podkreślić, iż "zysk" jest kategorią prawa bilansowego. W efekcie, żeby określić, jakie elementy są objęte pojęciem "zysku" ("niepodzielonego zysku") trzeba odwołać się do ustawy o rachunkowości, Stanowisko to potwierdza również praktyka podatkowa - przykładowo w interpretacji z dnia 26 marca 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-990/09-2/JG stwierdzono, że za niepodzielone zyski należy uznać zyski wynikające ze sprawozdań finansowych.

Niepodzielony zysk na gruncie ustawy o rachunkowości.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej. Jak stanowi art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości, na ten dzień należy sporządzić sprawozdanie finansowe obejmujące m.in. rachunek zysków i strat, a także zestawienie zmian w funduszu (kapitale) własnym.

Z perspektywy ustawy o rachunkowości, zysk osiągany przez podmiot sporządzający sprawozdanie finansowe jest więc wykazywany w rachunku zysków i strat. Natomiast jak wynika z załącznika numer 1 do ustawy o rachunkowości, zyski z lat ubiegłych są wykazywane w zestawieniu zmian w funduszu (kapitale) własnym. Jeśli więc w żadnym z tych elementów sprawozdania finansowego, na dzień przekształcenia nie zostaną ujawnione zyski, pewnym jest, iż po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek rozliczenia dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu PIT na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT.

Jak wskazano w stanie faktycznym, w sprawozdaniu finansowym Spółki sporządzonym na dzień poprzedzający dzień przekształcenia (co do którego zostanie wydana opinia biegłego rewidenta) nie zostaną wykazane żadne zyski z lat ubiegłych. W tym sprawozdaniu finansowym Spółka nie wykaże również żadnych zysków związanych ze wzrostem wartości rynkowej posiadanej nieruchomości gruntowej.

Jak stanowi bowiem art. 42 ust. 1 ustawy o rachunkowości (stosowanym dla określenia wyniku finansowego netto), w jednostkach innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji (tak więc również w Spółce) na wynik finansowy netto składają się m.in. wynik działalności operacyjnej, wynik operacji finansowych, wynik operacji nadzwyczajnych, obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka.

Dla powstania zysku w sensie bilansowym dochodzi w wyniku wykazania nadwyżki przychodów i odpowiadających im kosztów zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Zysk powstanie wówczas, gdy w wyniku realizacji przychodów w rozumieniu bilansowym oraz przypisania im współmiernych kosztów, wartość przychodów przekroczy kwotę kosztów. Jeżeli dotychczas spółka kapitałowa nie wykazywała zysków, ani w latach poprzednich, ani za rok bieżący, tym samym nie wystąpiły w jej sprawozdaniu finansowym żadne zyski zatrzymane ani bieżące.

Jak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości, przez pozostałe koszty i przychody rozumie się przez to koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności koszty i przychody związane z utrzymywaniem nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych zaliczonych do inwestycji, w tym także z aktualizacją wartości tych inwestycji, jak również z ich przekwalifikowaniem odpowiednio do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli do wyceny inwestycji przyjęto cenę rynkową bądź inaczej określoną wartość godziwą.

W przedmiotowym przypadku, zgodnie z przepisami o rachunkowości nie nastąpiła aktualizacja (przeszacowanie) wartości nieruchomości gruntowej, w związku z tym nie ma podstaw by ujmować wzrost wartości nieruchomości gruntowej w wyniku z działalności operacyjnej. Prawidłowość niewystąpienia takiej aktualizacji zostanie potwierdzona opinią biegłego rewidenta.

W rezultacie zdaniem Wnioskodawcy, na dzień poprzedzający dzień przekształcenia (będącego dniem, na który należy sporządzić sprawozdanie finansowe), w sprawozdaniu finansowym Spółki nie zostanie wykazany zysk, który skutkowałby dochodem (przychodem) po stronie któregokolwiek Wspólników. Wynika to z faktu, iż w zestawieniu zmian w kapitałach własnych nie zostaną wykazane zyski z lat ubiegłych (Spółka nie wykazywała takich zysków), zaś wzrost wartości nieruchomości gruntowej nie powinien być uwzględniany przez Spółkę w kalkulacji wyniku działalności operacyjnej i finansowej (wyniku finansowego netto) za dany rok obrotowy.

Podsumowanie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przekształceniem Spółki w handlową spółkę osobową, po stronie Spółki, jako płatnika nie powstanie obowiązek przekazania kwot podatku zryczałtowanego do urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik w trybie art. 42 ust. 1 ustawy o PIT.

Nie powstanie także obowiązek sporządzenia imiennej informacji dla podatników i urzędu skarbowego w trybie art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

Konkludując, przekształcenie Spółki w handlową spółkę osobową nie będzie skutkowało obciążeniem Spółki obowiązkami płatnika w trybie art. 42 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

Legitymacja czynna Spółki do występowania w postępowaniu o uzyskanie interpretacji.

Pomimo, iż w wyniku przekształcenia formy prawnej Spółka stanie się osobową spółką handlową, nie będącą podatnikiem jakiegokolwiek podatku dochodowego, będzie ona jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o PIT w związku z art. 41 ustawy o PIT płatnikami są także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 14p ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisy rozdziału o wydawaniu interpretacji indywidualnych stosuje się odpowiednio do należności płatników. Przepis ten wskazuje, iż płatnik może być także stroną postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej.

W razie przekształcenia spółki kapitałowej w osobową spółkę kapitałową ma zastosowanie sukcesja generalna określona na gruncie art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) ustawy - Ordynacja podatkowa, a wynikająca z odpowiedniego stosowania art. 93a § 1 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Z art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) ustawy - Ordynacja podatkowa wynika, iż osobowa spółka handlowa co do zasady wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki kapitałowej, z wyjątkiem tych, które ze względu na odpowiednie stosowanie art. 93a § 1 ordynacji podatkowej nie będą miały zastosowania do spółki osobowej.

W wyniku przekształcenia Spółka stanie się jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Stosując art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) ustawy - Ordynacja podatkowa, spółka osobowa stanie się następcą prawnym Spółki kapitałowej składającej wniosek o wydanie interpretacji. Stąd, wszelkie prawa i obowiązki wynikające z wydanej interpretacji w przedmiocie zapytania zawartego w niniejszym wniosku będą miały zastosowanie do spółki osobowej.

Konkludując, biorąc pod uwagę zasadę sukcesji podatkowej wynikającą z art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) ustawy - Ordynacja podatkowa, chociaż prawa i obowiązki wynikające z interpretacji wydanej w rezultacie złożenia niniejszego wniosku będą odnosiły się do podmiotu posiadającego inną formę prawną, będą one mogły być przez ten podmiot w pełni realizowane ze względu zadziałania zasady generalnej sukcesji podatkowej. Dlatego, należy uznać, iż Spółka składająca niniejszy wniosek ma pełną legitymację do tego, aby ten wniosek złożyć i występować w postępowaniu interpretacyjnym przezeń wszczętym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Z treści art. 552 i art. 553 Kodeksu spółek handlowych wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, w myśl których spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną, co oznacza, iż następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego. Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową spółkę handlową, nie jest więc tożsame z jej likwidacją, lecz jest jej kontynuacją w innej formie prawnej.

Kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej oznacza jednocześnie, że majątek przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością staje się majątkiem przekształconej spółki osobowej. Wartość tego majątku zostaje w toku przekształcenia ustalona, poszczególne składniki majątku wycenione (art. 558 § 2 pkt 3 k.s.h.), a plan przekształcenia poddany badaniu przez biegłego rewidenta (art. 559 § 1 k.s.h.). Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z transformacjami podmiotowymi reguluje Ordynacja podatkowa. Ogólna zasada w tym zakresie wyrażona została w art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej zgodnie z którym osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, które mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę osobową, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Analizując skutki podatkowe przekształcenia spółek należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

W art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, ustawodawca w źródłach przychodów wymienia kapitały pieniężne.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z kapitałów pieniężnych są m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Zgodnie zaś z art. 24 ust. 5 pkt 8 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Zatem w sytuacji przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową cała wartość niepodzielonych zysków podlega opodatkowaniu na podstawie ww. przepisu. Pod pojęciem "niepodzielonych zysków", użytym w powołanym wyżej art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć wartości niepodzielonych między udziałowców wszelkich zysków spółki kapitałowej. Wprowadzając bowiem zapis o niepodzielonych zyskach ustawodawca objął nim cały zbiór zysków wypracowanych przez spółki kapitałowe, lecz niewypłaconych wspólnikom przed datą przekształcenia w spółki osobowe, dotyczy to również zysków przekazanych na kapitał rezerwowy i zapasowy.

Należy zauważyć, że wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego, gdy jest on przeznaczony do podziału (art. 191 § 1 k.s.h.). Wspólnicy mogą w uchwale czy też w umowie spółki postanowić, że nie będą dzielić zysku między siebie przez określony czas w określonych warunkach, że będą przeznaczać zysk na inne cele niż podział między wspólników. Z chwilą podjęcia uchwały przez wspólników co do podziału zysku mają oni prawo kształtujące, roszczenie o wypłatę dywidendy, w stosunku do udziałów, jakie wspólnicy posiadają w kapitale zakładowym. Możliwe jest ponadto nie dzielenie zysku w ten sposób, ale rozporządzenie czystym zyskiem. Rozporządzenie to prowadzi do przeznaczenia go na inne cele niż do podziału między wspólników. Takim innym celem może być przekazanie środków na inne fundusze np. rezerwowe, zapasowe.

Na podstawie powyższego stwierdzić należy, iż zyski, które nie zostały podzielone i wypłacone wspólnikom w formie dywidendy, lecz gromadzono je w kapitałach własnych spółki jako kapitał zapasowy, odpowiadają pojęciu "niepodzielone zyski" użytemu w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wynosi 19% dochodów (przychodów).

W myśl art. 41 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, od dochodu określonego w art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 8.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru (art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca ma formę prawną spółki z o.o. z siedzibą w Polsce oraz posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Spółka podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o rachunkowości. Podstawowym składnikiem majątku Spółki jest położona w Polsce niezabudowana nieruchomość gruntowa, która została nabyta w drodze aportu. Bieżąca wartość rynkowa nieruchomości gruntowej jest wyższa niż jej wartość historyczna z dnia nabycia. Zgodnie z polityką rachunkowości Spółki, opartą o przepisy ustawy o rachunkowości, nie zostało dokonane przeszacowanie wartości nieruchomości gruntowej (tj. aktualizacja jej wyceny do wartości godziwej). Aktualnie planowane jest przekształcenie Spółki w osobową spółkę handlową, zgodnie z przepisami ustawy - Kodeks spółek handlowych. Po dokonaniu przekształcenia, Wnioskodawca zmieni formę prawną na osobową spółkę handlową. Udziałowcami Spółki są osoby fizyczne podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym Spółki (które zostanie przygotowane na dzień poprzedzający dzień przekształcenia Spółki w osobową spółkę handlową), na dzień przekształcenia w spółkę osobową Spółka nie będzie wykazywać w sprawozdaniu finansowym jakichkolwiek zysków, w tym zysków zatrzymanych. Prawidłowość sprawozdania finansowego zostanie potwierdzona opinią wydaną przez biegłego rewidenta.

Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego, należy zatem stwierdzić, że przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w spółkę osobową, będzie skutkować powstaniem po stronie wspólników dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, podlegającego opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jedynie w sytuacji, gdy na moment przekształcenia składnikiem majątku spółki przekształcanej będą niepodzielone zyski.

W przedstawionym stanie faktycznym na dzień przekształcenia w spółkę osobową spółka nie będzie wykazywała jakichkolwiek zysków w tym zysków zatrzymanych.

Reasumując należy stwierdzić, iż w związku z planowanym przekształceniem spółki w handlową spółkę osobową po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek określony w art. 42 ust. 1 w zw. z art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl