IPPB2/415-804/10-2/AK - Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-804/10-2/AK Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 28 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca nabył spadek po zmarłej siostrze. Siostra zmarła 16 kwietnia 2005 r. Otrzymał postanowienie o nabyciu spadku dnia 4 grudnia 2009 r. Postanowienie zostało wydane przez Sąd Rejonowy Wydział Cywilny.

Wnioskodawca planuje złożyć druk SD-3 aby zapłacić podatek od nabytego spadku. Głównym składnikiem odziedziczonego spadku jest nieruchomość składająca się z użytkowania wieczystego działki oraz własnościowego domu znajdującego się na tej działce. Wnioskodawca planuje sprzedać odziedziczoną nieruchomość (dom i działkę w użytkowaniu wieczystym).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Kiedy najwcześniej Wnioskodawca może sprzedać odziedziczoną nieruchomość, żeby nie zapłacić podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

2.

Jaki podatek (w%) Wnioskodawca zapłaci jeśli sprzeda nieruchomość przed upływem podanego wyżej terminu.

Zdaniem wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, iż w związku z art. 21 ust. 1 pkt 32 litera b) w brzmieniu z 2006 r., po zapłaceniu podatku spadkowego nie zapłaci żadnego podatku dochodowego od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył spadek po zmarłej siostrze. Siostra zmarła 16 kwietnia 2005 r. Otrzymał postanowienie o nabyciu spadku dnia 4 grudnia 2009 r. Postanowienie zostało wydane przez Sąd Rejonowy Wydział Cywilny.

Wnioskodawca planuje złożyć druk SD-3 aby zapłacić podatek od nabytego spadku. Głównym składnikiem odziedziczonego spadku jest nieruchomość składająca się z użytkowania wieczystego działki oraz własnościowego domu znajdującego się na tej działce. Wnioskodawca planuje sprzedać odziedziczoną nieruchomość (dom i działkę w użytkowaniu wieczystym).

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że w przedmiotowej sytuacji nabycie nieruchomości składającej się z użytkowania wieczystego działki oraz własnościowego domu znajdującego się na tej działce nastąpiło z dniem śmierci spadkodawcy, tj. w 2005 r.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zatem w świetle powołanych powyżej przepisów prawa należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego uznać należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. W związku z powyższym Wnioskodawca może sprzedać odziedziczoną nieruchomość i nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości w dowolnym, dogodnym dla niego momencie, gdyż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiedź na pytanie oznaczone Nr 2 stała się bezprzedmiotowa w związku z faktem, iż sprzedaż odziedziczonej nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy wskazać, iż stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, mimo iż Wnioskodawca we własnym stanowisku wskazał art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co Organ uznał za oczywistą pomyłkę, bowiem z treści wniosku, jak również ze stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego wynika, że intencją Wnioskodawcy było powołanie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co nie ma wpływu na rozstrzygnięcie przedmiotowego wniosku.

Końcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawcę do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl