IPPB2/415-803/11-2/MK1 - Określenie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartości nagród stanowiących wygraną w zawodach jeździeckich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-803/11-2/MK1 Określenie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartości nagród stanowiących wygraną w zawodach jeździeckich.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2011 r. (data wpływu 22 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania wartości nagród wygranych w konkursach:

* w części dotyczącej sumowania nagród wygranych w jednym konkursie - jest nieprawidłowe,

* w pozostałej części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania wartości nagród wygranych w konkursach.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Klub sportowy organizuje zawody jeździeckie. W ramach zawodów najczęściej dwudniowych, każdego dnia rozgrywane są konkursy o różnym stopniu trudności. Dla zwycięzców poszczególnych konkursów przewidziane są nagrody pieniężne. Jeśli w danym konkursie jedna osoba zdobędzie dwa lub trzy pierwsze miejsca, to nagrody te są sumowane i jeśli przekraczają kwotę 760,- potrącany jest 10% podatek od nagród. Jeśli ta sama osoba zwycięży w różnych konkursach tych samych zawodów i jednorazowa nagroda w danym konkursie nie przekroczy 760,- to nagród tych Stowarzyszenie nie sumuje i nie potrąca 10% podatku od nagród.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w myśl art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych postępuje słusznie traktując każdy konkurs na danych zawodach jako odrębny. Czy jednak Wnioskodawca powinien sumować wygrane poszczególnych zawodów w ramach całych dwu lub trzy dniowych zawodów, jak w tym wypadku należy rozumieć sformułowanie "jednorazowa wartość wygranych lub nagród". Czy jeśli zawodnik w danym konkursie zajmie dwa lub więcej miejsc to czy wartość wygranej dla tego zawodnika liczy się za każde miejsce oddzielnie, czy w ramach danego konkursu należy je zsumować.

Zdaniem Wnioskodawcy, sumowaniu podlegają tylko wygrane w danym konkursie w trakcie trwania zawodów. Natomiast nie podlegają sumowaniu nagrody w różnych konkursach, choćby wygrała je ta sama osoba.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się w części dotyczącej sumowania nagród wygranych w jednym konkursie za nieprawidłowe, natomiast w pozostałej części za prawidłowe.

Opodatkowanie dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy, wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji pojęcia konkurs oraz nagroda, wobec czego w celu jego określenia uzasadnione jest zastosowanie wykładni językowej. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN konkurs jest to przedsięwzięcie dające możliwość wyboru najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp., natomiast nagroda to dyplom, odznaczenie, pieniądze lub wartościowy przedmiot będące formą uznania lub wyróżnienia za osiągnięcia, zwycięstwo w konkursie, w zawodach, itp.

Z definicji tych wynika, iż jakieś przedsięwzięcie można określić mianem konkursu jeśli istnieje w nim element współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. W powszechnym rozumieniu konkurs to postępowanie mające na celu wyłonienie najlepszego zwycięzcy bądź kilku zwycięzców spośród grupy najlepszych uczestników spełniających określone kryteria. Równie ważnym jako element współzawodnictwa jest strona formalna całego przedsięwzięcia. Konieczne jest bowiem sporządzenie regulaminu konkursu, w którym określona zostanie nazwa konkursu, organizator, uczestnicy konkursu, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż klub sportowy organizuje zawody jeździeckie. W ramach zawodów najczęściej dwudniowych, każdego dnia rozgrywane są konkursy o różnym stopniu trudności. Dla zwycięzców poszczególnych konkursów przewidziane są nagrody pieniężne. Jeśli w danym konkursie jedna osoba zdobędzie dwa lub trzy pierwsze miejsca, to nagrody te są sumowane i jeśli przekraczają kwotę 760,- potrącany jest 10% podatek od nagród. Jeśli ta sama osoba zwycięży w różnych konkursach tych samych zawodów i jednorazowa nagroda w danym konkursie nie przekroczy 760,- to nagród tych Stowarzyszenie nie sumuje i nie potrąca 10% podatku od nagród.

Poprzez pojęcie "jednorazowa wartość nagrody", o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć wartość każdej odrębnie wygranej przez uczestnika nagrody.

Bez znaczenia dla możliwości skorzystania z powyższego zwolnienia pozostaje zatem ilość otrzymanych w danym konkursie nagród. Wartości nagród wygranych w różnych konkursach w ramach tych samych zawodów oraz nagród wygranych za zajęcie dwóch czy trzech miejsc w jednym konkursie nie należy również sumować, gdyż kwota 760 zł dotyczy każdej odrębnie wygranej przez uczestnika nagrody.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl