IPPB2/415-760/12-6/MG - Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości przeznaczenia środków pieniężnych ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze dziedziczenia testamentowego na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego wraz ze współmałżonką.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-760/12-6/MG Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości przeznaczenia środków pieniężnych ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze dziedziczenia testamentowego na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego wraz ze współmałżonką.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2012 r. (data wpływu 27 sierpnia 2012 r.) oraz w uzupełnieniu wniosku z dnia 8 listopada 2012 r. (data nadania 8 listopada 2012 r., data wpływu 9 listopada 2012 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 26 października 2012 r. Nr IPPB2/415-760/12-2/MG i Nr IPPB2/436-420/12-2/MZ (data nadania 29 października 2012 r., data doręczenia 2 listopada 2012 r.) i uzupełnieniu z dnia 22 listopada 2012 r. (data nadania 22 listopada 2012 r., data wpływu 26 listopada 2012 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 13 listopada 2012 r. Nr IPPB2/415-760/12-4/MG (data nadania 14 listopada 2012 r., data doręczenia 19 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości przeznaczenia środków pieniężnych ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze dziedziczenia testamentowego na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego wraz ze współmałżonką - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości przeznaczenia środków pieniężnych ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze dziedziczenia testamentowego na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego wraz ze współmałżonką.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 22 września 1991 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński. Od tego momentu małżonkowie prowadzą wspólne życie, decydując się na wspólnotę majątkową. Od zawsze wspólne dochody małżonków stanowiły majątek, którym wspólnie i solidarnie gospodarowali. Aby to ułatwić małżonkowie założyli wspólne konto bankowe, na które odprowadzane są wynagrodzenia małżonków za pracę oraz inne, przysługujące małżonkom świadczenia pieniężne. Jako młoda rodzina małżonkowie podjęli decyzję o budowie domu, na który to wspólnie zaciągnęli kredyty mieszkaniowe, ustanawiając jednocześnie hipotekę na posiadłości. Małżonkowie razem prowadzą rozliczenia, składając wspólne coroczne zeznania podatkowe.

W tym roku Wnioskodawca pochował swojego ojca i macochę, którzy pozostawali w związku małżeńskim, żyjąc w mieszkaniu macochy. Macocha parę lat przed swoją śmiercią ustanowiła testament, wskazując Wnioskodawcę jako jednego ze spadkobierców. Po śmierci ojca Wnioskodawcy (28 luty 2012 r.) i potem macochy (31 maj 2012 r.), na mocy testamentu, w którym macocha rozdysponowała swój majątek, pozostało w spadku mieszkanie. Testament dzielił je na części. Mieszkanie to, po jej śmierci zostało sprzedane, a przysługująca Wnioskodawcy część pieniędzy ze sprzedaży tej nieruchomości wpłynęła na konto bankowe, które Wnioskodawca ma założone wspólnie z żoną (ponieważ od zawarcia związku małżeńskiego małżonkowie chcieli mieć wspólnotę majątkową).

Wnioskodawca chciałby całą tę kwotę przeznaczyć na spłatę kredytu mieszkaniowego, który zaciągnął w banku razem z żoną. Wszelkie dochody wpływają na wspólne konto małżonków, ponieważ razem nim zarządzają i dysponują. Ponieważ zobowiązania kredytowe są dla współmałżonków połączone i ponoszą je solidarnie, Wnioskodawca chciałby, aby pieniądze przysługujące Wnioskodawcy, a pochodzące ze spadku, były także traktowane jako wspólny majątek małżonków - Wnioskodawcy i żony.

Przedmiotowy wniosek obarczony był brakami formalnymi, w związku z tym pismem z dnia 26 października 2012 r. Nr IPPB2/415-760/12-2/MG i Nr IPPB2/436-420/12-2/MZ (data nadania 29 października 2012 r., data doręczenia 2 listopada 2012 r.), na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

* wskazanie w zakresie przepisów jakiej ustawy ma być wydana interpretacja indywidualna, tj. w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też ustawy o podatku od spadków i darowizn, z uwagi na to, że opłata została uiszczona w wysokości 40 zł, tj. w wysokości odpowiadającej jednemu zdarzeniu przyszłemu.

Jeżeli intencją Wnioskodawcy jest uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie wyżej przywołanych ustaw, zgodnie ze wskazaniem w części E.2. poz. 54 formularza ORD-IN - Podatek dochodowym od osób fizycznych od osób fizycznych oraz poz. 58 - Podatek od spadków i darowizn, wówczas należy dokonać dodatkowej opłaty w kwocie 40 zł.

* jeżeli interpretacja ma być wydana w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych organ podatkowy prosi o doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, poprzez wskazanie:

o o jaką "ulgę podatkową" Wnioskodawca pyta, z uwagi na to, że w części E.3. poz. 61 formularza ORD-IN - Przepisy prawa podatkowego - Wnioskodawca wskazał art. 21 ust. 1 pkt 31, 32 (zwłaszcza ppkt b), gdzie art. 21 ust. 1 pkt 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówiący o zwolnieniu od podatku przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży nieruchomości albo prawa wieczystego użytkowania na podstawie przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska - został uchylony z dniem 1 stycznia 2004 r., natomiast art. 21 ust. 1 pkt 32 nie dotyczy Wnioskodawcy, bowiem ma on zastosowania do podatników, którzy nabyli mieszkania do dnia 31 grudnia 2006 r., natomiast Wnioskodawca nabył mieszkanie w drodze dziedziczenia testamentowego w 2012 r., a tym samym zastosowanie znajdują przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2012 r., czyli ewentualnie przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy,

o jaki był status prawny nabytego w spadku mieszkania, tj. czy była to nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, czy też lokal mieszkalny stanowiący odrębną własność,

o czy środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku Wnioskodawca planuje przeznaczyć na spłatę kredytów mieszkaniowych, które zostały przez Wnioskodawcę zaciągnięte na cele, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującym w 2012 r.

* jeżeli interpretacja ma być wydana w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn organ podatkowy prosi o:

o przedstawienie zdarzenia przyszłego mającego być przedmiotem interpretacji w zakresie podatku od spadków i darowizn,

o sprecyzowanie pytania w zakresie podatku od spadków i darowizn oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie, które winno być powiązane z przedstawionym zdarzeniem przyszłym i zadanym pytaniem.

Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie, pismem z dnia 8 listopada 2012 r. (data nadania 8 listopada 2012 r., data wpływu 9 listopada 2012 r.), w którym m.in. ponownie sformułował pytania podatkowe oraz przedstawił własne stanowisko informując, iż:

* nabyte w spadku mieszkanie miało status spółdzielczego własnościowego lokalu mieszkalnego (mieszkanie to zostało sprzedane przed upływem 5 lat od chwili jego nabycia w drodze dziedziczenia),

* środki uzyskane ze sprzedaży ww. mieszkania Wnioskodawca chciałby przeznaczyć na spłatę kredytów mieszkaniowych, które zostały zaciągnięte wraz z żoną, na cele, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pismem z dnia 13 listopada 2012 r. Nr IPPB2/415-760/12-4/MG (data nadania 14 listopada 2012 r., data doręczenia 19 listopada 2012 r.), na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, ponownie wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wyjaśnienie:

* czy formułując w odpowiedzi na wezwanie tut. organu z dnia 26 października 2012 r. pytanie Nr 1 i Nr 3 Wnioskodawca mówiąc o przysługującej uldze podatkowej z tytułu przeznaczenia całości kwoty na cele mieszkaniowe oraz utracie prawa do zaniechania odprowadzania podatku z tytułu inwestycji na cele mieszkaniowe, miał na myśli możliwość dalszego korzystania przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu ustawy obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., na co wskazuje również ponownie sformułowane przez Wnioskodawcę stanowisko odnośnie zadanych pytań.

Jeżeli odpowiedź Wnioskodawcy na powyższe pytanie jest twierdząca, to organ podatkowy prosi o informację, czy z tytułu zaciągniętych wspólnie z małżonką kredytów mieszkaniowych Wnioskodawca korzystał ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu ustawy obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., tj. spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ww. ustawy, czy też Wnioskodawca korzystał z innych ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy podatkowej, o czym stanowi art. 21 ust. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującym w 2012 r., czyli z tzw. ulgi odsetkowej, o której mowa w art. 26b ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie, pismem z dnia 22 listopada 2012 r. (data nadania 22 listopada 2012 r., data wpływu 26 listopada 2012 r.), w którym m.in. ponownie sformułował pytanie podatkowe oraz wyjaśnił, iż:

* środki uzyskane ze sprzedaży ww. mieszkania Wnioskodawca chciałby przeznaczyć na spłatę kredytów mieszkaniowych, które zostały zaciągnięte wspólnie z żoną na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. Nr 361),

* wcześniej do 2004 r. Wnioskodawca wspólnie z żoną korzystali (w związku z innym kredytem) z odpisu odsetek od kredytu (rozliczając PIT-2K) zaciągniętego przez Spółdzielnię Mieszkaniową w 1987 r. na budowę budynku wielolokalowego, w którym małżonkowie mieli mieszkanie, które następnie zostało zbyte wraz z kredytem w 2004 r., a zobowiązania kredytowe wynikające z powyższego przejął nabywca,

* pieniądze uzyskane ze sprzedaży ww. mieszkania w 2004 r. małżonkowie przeznaczyli w całości na budowę wspólnego domu (dobierając hipoteczny kredyt mieszkaniowy, który Wnioskodawca chciałby obecnie spłacić pieniędzmi uzyskanymi ze spadku).

Ponadto Wnioskodawca doprecyzował, iż wspólnie z żoną przed uzyskaniem przedmiotowych pieniędzy, zaciągnął kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu jednorodzinnego. Wnioskodawca chciałby wszystkie pieniądze stanowiące majątek odrębny przeznaczyć na spłatę wspólnego kredytu hipotecznego i skorzystać w pełnej wysokości z ulgi, o której jest mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 cyt. na wstępie ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy robiąc rozszerzenie notarialne dla żony Wnioskodawcy, do środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania (otrzymanego w spadku) stanowiącego majątek osobisty Wnioskodawcy, współmałżonkowie będą mogli spłacić kredyt zaciągnięty przez Wnioskodawcę wraz z żoną na budowę domu i czy pozwoli to na zastosowanie zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do całej kwoty otrzymanej ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku (kwotę tą w całości współmałżonkowie chcą przeznaczyć na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w 2003 r. na budowę domu).

Stanowisko Wnioskodawcy, przysługująca Wnioskodawcy część pieniędzy ze sprzedaży tej nieruchomości wpłynęła na konto bankowe, które Wnioskodawca ma założone wspólnie z żoną (ponieważ od zawarcia związku małżeńskiego współmałżonkowie chcieli mieć wspólnotę majątkową). Wszelkie dochody wpływają na wspólne konto małżonków, ponieważ razem nim zarządzają i dysponują. Ponieważ zobowiązania kredytowe są dla małżonków połączone i ponoszą je solidarnie, Wnioskodawca chciałby aby pieniądze przysługujące Wnioskodawcy, a pochodzące ze spadku, były także traktowane jako wspólny majątek - Wnioskodawcy i żony. Wnioskodawca uważa, że skoro w momencie zawarcia związku małżeńskiego małżonkowie zdecydowali się na wspólnotę majątkową wszelkie dochody i nabyte dobra powinny być wspólną własnością małżonków.

Jako spadkobierca wskazany w testamencie, ze względu na przynależność do I grupy, Wnioskodawca jest zwolniony od płacenia podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca uważa, że dysponowanie tymi pieniędzmi wspólnie i przeznaczenie ich na cele mieszkaniowe, zgodnie z zapisami ustawy, uprawniać może współmałżonków do skorzystania z przewidzianej przez tą ustawę ulgi podatkowej.

W wyniku zaistniałych faktów (śmierci ojca i macochy) Wnioskodawca już skorzystał z przepisów prawa zawartego w art. 4a pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, gdzie ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku w przypadku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Wnioskodawca uważa, że istniejące przepisy powinny zapewnić ciągłość interpretacyjną w przypadkach opisywanych przez wszelkie akty normatywne. Skoro więc raz Wnioskodawca uzyskał ulgę wg przepisów jednej ustawy to przepisy drugiej powinny być tak interpretowane by nie wzbudzać rozbieżności co do sposobu intencji ustawodawcy regulującej ten sam fakt, tzn. dziedziczenia dóbr.

Ponieważ Wnioskodawca prowadzi z żoną wspólne gospodarstwo domowe i zobowiązania kredytowe są dla współmałżonków połączone i ponoszone solidarnie, Wnioskodawca chciałby aby pieniądze stanowiące wyłączną własność Wnioskodawcy nie objętą wspólnotą majątkową małżeńską, a pochodzące ze spadku, były także traktowane jako wspólny majątek małżonków - Wnioskodawcy i żony.

Ponadto przyjmując spadek wspólnie z żoną małżonkowie wyrazili zgodę na przyjęcie darowizny i poniesienie obciążeń wynikających z nieuregulowanych do końca spraw i zobowiązań kredytowych (opłaty zostały poniesione ze wspólnych oszczędności małżonków). Dlatego też pieniądze pochodzące ze sprzedaży części mieszkania, które przysługiwały Wnioskodawcy z tytułu dziedziczenia, za zgodą Wnioskodawcy powinny być traktowane jako dobro wspólne, umożliwiając tym samym spłatę kredytów mieszkaniowych z zachowaniem przysługującego prawa do zaniechania odprowadzenia podatku z tytułu inwestycji na cele mieszkaniowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowy w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis cytowanego art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych normuje generalną zasadę, że podatnik nie płaci podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub wymienionych w nim praw upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw upłynęło 5 lat, sprzedaż tej nieruchomości lub prawa nie podlega w ogóle opodatkowaniu. W myśl powyższego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw będzie miał moment i forma prawna pierwotnego nabycia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego jego uzupełnienia wynika, iż w dniu 22 września 1991 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński. Od tego momentu małżonków obowiązuje wspólność majątkowa małżeńska. Wspólne dochody małżonków stanowią majątek, którym wspólnie i solidarnie gospodarują. Małżonkowie założyli wspólne konto bankowe, na które odprowadzane są wynagrodzenia małżonków za pracę oraz inne, przysługujące małżonkom świadczenia pieniężne. Małżonkowie podjęli decyzję o budowie domu, na który wspólnie zaciągnęli kredyty mieszkaniowe, ustanawiając jednocześnie hipotekę na posiadłości. Małżonkowie razem prowadzą rozliczenia, składając wspólne coroczne zeznania podatkowe. W 2012 r. Wnioskodawca pochował swojego ojca i macochę, którzy pozostawali w związku małżeńskim, żyjąc w mieszkaniu macochy. Macocha parę lat przed swoją śmiercią ustanowiła testament, wskazując Wnioskodawcę jako jednego ze spadkobierców. Po śmierci ojca Wnioskodawcy (28 luty 2012 r.) i macochy (31 maj 2012 r.), na mocy testamentu, pozostało w spadku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Mieszkanie to zostało sprzedane, a przysługująca Wnioskodawcy część pieniędzy ze sprzedaży udziału w tym mieszkaniu wpłynęła na wspólne konto bankowe małżonków. Do 2004 r. Wnioskodawca wspólnie z żoną korzystali (w związku z innym kredytem) z odpisu odsetek od kredytu (rozliczając PIT-2K) zaciągniętego przez Spółdzielnię Mieszkaniową w 1987 r. na budowę budynku wielolokalowego, w którym małżonkowie mieli mieszkanie, które następnie zostało zbyte wraz z kredytem w 2004 r., a zobowiązania kredytowe wynikające z powyższego przejął nabywca. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży ww. mieszkania w 2004 r. małżonkowie przeznaczyli w całości na budowę wspólnego domu (zaciągając hipoteczny kredyt mieszkaniowy. Małżonkowie przed uzyskaniem przedmiotowych pieniędzy, zaciągnęli kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu jednorodzinnego. Wnioskodawca chciałby wszystkie pieniądze stanowiące majątek odrębny przeznaczyć na spłatę wspólnego kredytu hipotecznego i skorzystać w pełnej wysokości z ulgi, o której jest mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu wyjaśnić należy, iż zgodnie z art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Istotnym zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy, bowiem w dacie tożsamej ze śmiercią spadkodawcy dochodzi do nabycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, a także praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie śmierć spadkodawcy, po którym Wnioskodawca odziedziczył udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, nastąpiła w dniu 31 maja 2012 r., to uznać należy, że w 2012 r. doszło do nabycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego, a zatem dokonując oceny skutków prawnych odpłatnego zbycia udziału w tym lokalu mieszkalnym nabytym w 2012 r. należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu ustawy obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.) zmieniono bowiem m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2009 r.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Stosownie do treści art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Stosownie do art. 19 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 6d ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie natomiast z art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1.

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2.

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Stosownie do art. 21 ust. 25 ustawy za wydatki na cele mieszkaniowe uważa się m.in.:

1.

wydatki poniesione na:

a.

nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b.

nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c.

nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d.

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e.

rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

2.

wydatki poniesione na:

a.

spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,

b.

spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),

c.

spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)

- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Na podstawie art. 21 ust. 29 ustawy w przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c), stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c) oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c).

Ponadto przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30 ww. ustawy).

Przepis ten zapobiega sytuacji, kiedy podatnik dwukrotnie odliczałby ten sam wydatek - raz jako poniesiony np. na budowę budynku mieszkalnego, za drugim zaś razem jako wydatek na spłatę kredytu, który finansowałby tę właśnie budowę. W przepisie tym ustanowiono zatem zakaz dwukrotnego odliczania i korzystania z ulg w odniesieniu do tych samych wydatków.

Z analizy przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca do 2004 r. wspólnie z żoną korzystali z odpisu odsetek od kredytu, jednakże w związku z innym kredytem, zaciągniętym przez spółdzielnię mieszkaniową w 1987 r. na budowę budynku wielolokalowego, w którym małżonkowie mieli mieszkanie i które zostało sprzedane wraz z kredytem w 2004 r., natomiast zobowiązania kredytowe wynikające z powyższego przejął nabywca. Tym samym wyłączenie z możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w powołanym powyżej przepisie art. 21 ust. 30 ww. ustawy nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Istotną dla rozpatrywanej sprawy kwestią jest ustalenie, czy włączenie do majątku wspólnego małżonków środków pieniężnych uzyskanych przez Wnioskodawcę ze zbycia udziału w lokalu mieszkalnym nabytego w spadku i przeznaczenie tych środków w całości - na spłatę kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawcę wraz z żoną w 2003 r. na budowę domu - podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Ponadto, ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością - art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Natomiast, do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę chyba, że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (art. 33 pkt 2 ww. ustawy).

Tak więc w sytuacji, gdy przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze zbycia udziału w lokalu mieszkalnym, nabytego przez Wnioskodawcę w spadku w 2012 r. przeznaczony zostanie w całości, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w 2003 r. przez Wnioskodawcę wraz z żoną na budowę domu, objętego współwłasnością małżeńską, Wnioskodawca skorzysta ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z ust. 25 pkt 2 art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, należy podkreślić, iż w zaistniałej sytuacji dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, nie zachodzi konieczność dokonania rozszerzenia notarialnego środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania stanowiącego odrębny majątek Wnioskodawcy do majątku wspólnego małżonków.

Podkreślić należy, że w przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Nie może ujść uwadze Wnioskodawcy fakt, że zwolnieniu od podatku dochodowego podlega - jak wskazano powyżej - tylko ta część przychodu, która zostanie wydatkowana na cel mieszkaniowy. Pozostała część przychodu, nie wydatkowana na cele mieszkaniowe określone w 21 ust. 25 pkt 2 ww. ustawy (wydatkowana na inne cele) podlega opodatkowaniu, zgodnie z art. 30e ww. ustawy.

Ponadto organ podatkowy wskazuje, że jeżeli jednak przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różnić się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, w szczególności, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl