IPPB2/415-755/09-2/AK - Opodatkowanie przychodu uzyskanego w związku z nabyciem akcji spółki zagranicznej w skutek realizacji świadectw nagrody.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-755/09-2/AK Opodatkowanie przychodu uzyskanego w związku z nabyciem akcji spółki zagranicznej w skutek realizacji świadectw nagrody.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2009 r. (data wpływu 14 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego w związku z nabyciem akcji spółki zagranicznej w 2009 r. w skutek realizacji Świadectw Nagrody - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego w związku z nabyciem akcji B. Spółka zagraniczna w 2009 r. w skutek realizacji Świadectw Nagrody.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 1 stycznia 2007 r. Wnioskodawca podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski (nierezydent podatkowy w Polsce - art. 3 ust. 2a u.p.d.o.f.), co zostało potwierdzone interpretacją Ministra Finansów z dnia 1 grudnia 2008, wydaną na wniosek Wnioskodawcy pod sygnatura IPPB2/415-1330/08-2/SP. Do końca 2006 r. Wnioskodawca podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, z tym że od stycznia 2002 r. do sierpnia 2005 r. stale przebywał i pracował w Wielkiej Brytanii. Od sierpnia 2005 r. przebywa i pracuje w Belgii.

W latach 1999 - 2001, będąc pracownikiem firmy B Polska S.A. (dalej B Polska, spółka polska) Wnioskodawca uczestniczył w trzech transzach długoterminowego planu motywacyjnego L (dalej program L, program), funkcjonującego w ramach międzynarodowej grupy B (dalej międzynarodowa grupa B). Warunki uczestnictwa w programie L zostały określone przez międzynarodową grupę B, która adresowała program do wybranych przez siebie pracowników na całym świecie.

Jako wybrana osoba Wnioskodawca otrzymał w każdej transzy Świadectwa Nagrody (Award Certificates), potwierdzające warunkowe prawo do otrzymania w przyszłości pewnej maksymalnej liczby akcji firmy B Spółka zagraniczna, rejestrowanej w Wielkiej Brytanii. Liczba akcji, którą miałby Wnioskodawca faktycznie otrzymać w przyszłości nie była wówczas znana. Świadectwa Nagrody Wnioskodawca otrzymał od B Spółka zagraniczna. Realizacja prawa i nabycie akcji, a także konkretna liczba akcji, którą Wnioskodawca ostatecznie miał otrzymać była uzależniona od wyników finansowych międzynarodowej grupy B w okresie 3 lat od momentu przyznania Świadectwa Nagrody (okres oczekiwania), jak i od tego czy po upływie trzech lat nadal Wnioskodawca będzie w strukturach międzynarodowej grupy B.

Wnioskodawca uczestniczył w trzech transzach programu L, i w każdej transzy okres oczekiwania na realizację Świadectw Nagrody i nabycie akcji wynosił 3 lata. Dodatkowo, po upływie trzech lat każdemu uczestnikowi przysługiwało prawo do odsunięcia w czasie momentu otrzymania akcji do lat 7, pod warunkiem iż nadal w okresie tych 7 lat uczestnik będzie pracownikiem w międzynarodowej grupie B. W okresie 3 lat oczekiwania jako uczestnik programu L Wnioskodawca nie otrzymywał od żadnej ze Spółek żadnych korzyści finansowych (lub w naturze) z tytułu posiadania Świadectw Nagrody. Świadectwa Nagrody nie uprawniały Wnioskodawcy do swobodnego dysponowania nimi np. do ich sprzedaży, czy zastawiania. Wnioskodawca nie dysponował także akcjami, gdyż te w konkretnej ilości miały być przyznane dopiero po upływie 3 lat oczekiwania. Jednakże zasadą programu L było, iż w momencie przyznania Świadectw Nagrody pewna liczba akcji była kupowana na rynku finansowym przez B Spółka zagraniczna i lokowana w odrębnym funduszu dopóki nie minie 3 letni okres oczekiwania i Wnioskodawca będzie mógł otrzymać akcje na własność. Koszty nabycia akcji ponosił B Spółka zagraniczna, z tym że koszty organizacji/zarządzania całym programem L były współponoszone przez te spółki lokalne, w których w momencie przyznania Świadectw Nagrody pracował pracownik obejmowany programem. Koszty te nie odzwierciedlały jednak rzeczywistego kosztu zakupu wspomnianej wyżej pewnej liczby akcji, ani wartości i ilości akcji które Wnioskodawca otrzymał ostatecznie w przyszłości od B Spółka zagraniczna.

W związku z tym, iż w momencie przyznania Wnioskodawcy Świadectw Nagrody w każdej transzy programu L w ratach 1999 - 2001 Wnioskodawca pracował w B Polska, spółka ta ponosiła wyżej wspomniane koszty organizacji programu.

Wnioskodawca zaznacza, iż w okresie pracy w B Polska nie minął jeszcze 3-letni okres oczekiwania, nie otrzymał więc w tym czasie żadnych akcji, ani też prawa głosu lub prawa do dywidendy. W przypadku gdyby Wnioskodawca wówczas zrezygnował z pracy w B Polska, nie otrzymałby żadnych akcji, mimo iż koszty organizacji programu zostały poniesione przez polską spółkę. Poniesienie tych kosztów nie przełożyło się na powstanie jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego po stronie Wnioskodawcy. Po podjęciu przez Wnioskodawcę pracy w Wielkiej Brytanii, w innej spółce międzynarodowej grupy B, upłynął okres trzyletniego oczekiwania na realizację Świadectw Nagrody. Jednakże Wnioskodawca skorzystał wówczas z przysługującego mu prawa i odsunął w czasie realizację Świadectw Nagrody, decydując się na ich realizację dopiero w 2009 r. W 2009 r. konkretna liczba akcji B Spółka zagraniczna stała się własnością Wnioskodawcy. Akcje nadal Wnioskodawca posiada.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nabycie akcji B Spółka zagraniczna w 2009 r. wskutek realizacji Świadectw Nagrody, które Wnioskodawca otrzymał w latach 1999 - 2001, skutkuje powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu ze stosunku pracy łączącego go z B Polska, który powinien być opodatkowany w Polsce...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W opinii Wnioskodawcy nabycie akcji spółki zagranicznej w 2009 r. wskutek realizacji Świadectw Nagrody, przyznane Wnioskodawcy w latach 1999-2001, kiedy był pracownikiem B Polska, nie stanowi dla niego przychodu z tytułu stosunku pracy łączącego go z B Polska w latach 1999 - 2001 i nie powinno podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.), przychodami (z pewnymi zastrzeżeniami) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody ze stosunku pracy uważa się, stosownie do art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. A zatem zgodnie z definicją pojęcia przychodu i przychodu ze stosunku pracy o jego powstaniu można mówić w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji określonych wartości pieniężnych lub otrzymania konkretnego świadczenia, tj. otrzymania świadczenia w naturze lub innego nieodpłatnego czy też częściowo odpłatnego świadczenia.

W przypadku przychodu ze stosunku pracy, który jest konsekwencją istnienia zobowiązania pracownika do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem, w zamian za co pracodawca zobowiązuje się do wypłaty pracownikowi wynagrodzenia, dla kwalifikacji danego przychodu do tego źródła konieczna jest ocena, czy świadczenie pochodzi od pracodawcy i jest przezeń dokonywane na rzecz pracownika. Niezbędne jest również określenie przedmiotu świadczenia. Aby uznać pieniądze, wartości pieniężne lub faktycznie otrzymane świadczenie za przychód z tego źródła podatnik musi je otrzymać od pracodawcy, w związku z wypełnieniem swoich obowiązków w ramach stosunku pracy łączącego go z pracodawcą.

Jak wynika z prezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Świadectwa Nagrody, a więc warunkowe prawo do otrzymania akcji B Spółka zagraniczna w przyszłości Wnioskodawca otrzymał od Spółki zagranicznej. Międzynarodowa grupa B uczyniła Wnioskodawcę uczestnikiem programu L, określając jednocześnie warunki, które musiały być spełnione aby Wnioskodawca mógł po okresie oczekiwania nabyć prawo do realizacji Świadectw Nagrody. Warunki te, tj. wyniki finansowe międzynarodowej grupy B, były niezależne od obowiązków Wnioskodawcy wynikających ze stosunku pracy z B Polska. Co więcej, warunek pracy dla międzynarodowej grupy B przez okres zarówno 3 lat od otrzymania Świadectw Nagrody, jak i po upływie okresu oczekiwania, do końca okresu 7 letniego, w którym Wnioskodawca miał możliwość zrealizować Świadectwa nie ograniczał się do okresu zatrudnienia Wnioskodawcy w Polsce. Fakt poniesienia kosztów organizacji i zarządzania programem L w latach 1999-2001 przez B Polska jako spółki należącej do międzynarodowej grupy B, a więc w momencie otrzymania przez Wnioskodawcę Świadectw Nagrody, nie przełożył się na możliwość egzekwowania przez Wnioskodawcę określonego świadczenia od B Polska, nawet po zaprzestaniu pracy dla tej spółki. Poniesienie tych kosztów wiązało się zapewne z samym funkcjonowaniem programu na jego etapie wstępnym, jednakże nie przekładało się na gwarancje dla Wnioskodawcy do otrzymania konkretnych świadczeń, tj. konkretnej liczby akcji w przyszłości, ani też nie przekładało się na realną wartość i ilość akcji, które ostatecznie Wnioskodawca nabył w 2009 r. W czasie pracy w B Polska Wnioskodawca nie dysponował przyrzeczonymi akcjami, nie miał też prawa zbywać, ani zastawiać otrzymanych Świadectw Nagrody. Poniesienie kosztów organizacji programu L przez B Polska nie przełożyło się na powstanie jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego po stronie Wnioskodawcy.

B Polska nie miała wpływu na to kiedy akcje, które Wnioskodawca otrzymał w 2009 r., staną się jego własnością, a więc nie miała wpływu ani na ustalenie 3 - letniego okresu oczekiwania, ani na wybór przez Wnioskodawcę momentu realizacji Świadectw Nagrody, jak również na ilość rzeczywiście otrzymanych przez Wnioskodawcę od B Spółka zagraniczna akcji w 2009 r.

Trzyletni okres oczekiwania w każdej z transz programu L upłynął, kiedy Wnioskodawca pracował już w Wielkiej Brytanii, a moment realizacji Świadectw Nagrody jeszcze później, a więc w okresach, kiedy Wnioskodawca nie pracował już dla B Polska.

Wnioskodawca przyjmuje, iż nie może być mowy o powstaniu po jego stronie jakiegokolwiek przychodu do opodatkowania ze stosunku pracy w Polsce w momencie otrzymania Świadectw Nagrody, jako iż w tym momencie nie powstało u niego żadne przysporzenie majątkowe. Świadectwa te były wyłącznie potwierdzeniem pewnego warunkowego prawa, które wskutek wielu warunków mogło się nie ziścić. Co więcej, wskutek otrzymania Świadectw Nagrody Wnioskodawca nie otrzymał żadnego realnego prawa do dysponowania Świadectwami, ani akcjami, nie otrzymał więc ani pieniędzy, ani wartości pieniężnych, ani też konkretnego świadczenia w naturze od żadnego podmiotu.

W opinii Wnioskodawcy, nie można również mówić o powstaniu przychodu z tytułu stosunku pracy łączącego go z B Polska w latach 1999 - 2001 w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę w 2009 akcji B Spółka zagraniczna, od B Spółka zagraniczna. Od wielu lat Wnioskodawca nie wykonuję już pracy na rzecz B Polska. Poniesienie pewnych kosztów organizacji programu L przez B Polska, w momencie kiedy Wnioskodawca był jej pracownikiem na etapie przyznania mu Świadectw Nagrody przez B Spółka zagraniczna nie miało przełożenia na realną wartość i ilość akcji, które otrzymał od Spółki zagranicznej w 2009 r. Polska spółka nie miała wpływu na wartość ani ilość faktycznie otrzymanych przez Wnioskodawcę akcji, a realizacja Świadectw Nagrody nie nastąpiła w związku z wykonywaniem przez Wnioskodawcę w latach 1999 - 2001 obowiązków pracowniczych w polskiej spółce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl