IPPB2/415-746/12-2/AS - PIT w zakresie określenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów/akcji w polskiej spółce kapitałowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-746/12-2/AS PIT w zakresie określenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów/akcji w polskiej spółce kapitałowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2012 r. (data wpływu 22 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów/akcji w polskiej spółce kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów/akcji w polskiej spółce kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest właścicielem udziałów/akcji spółek kapitałowych z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zwanej dalej "Spółki"). W przyszłości Wnioskodawca zamierza wnieść udziały/akcje w Spółkach w jako wkład niepieniężny do innej istniejącej spółki kapitałowej (zagranicznej z siedzibą na Cyprze lub polskiej). Przedmiotem wkładu nie będzie przedsiębiorstwo ani zorganizowana część przedsiębiorstwa.

1.

W praktyce może wystąpić sytuacja, w której nominalna wartość obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce będzie niższa od rynkowej wartości wnoszonego wkładu i nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy.

2.

Dodatkowo może wystąpić sytuacja, w której składniki majątku zostaną wniesione do zagranicznej lub polskiej spółki kapitałowej, w której wspólnicy (wspólnik) tego podmiotu wnieśli/wniósł wcześniej wkłady pieniężne lub niepieniężne w ten sposób, iż jedynie część tych wkładów została alokowana na kapitał zakładowy, nadwyżka zaś została przekazana na kapitał zapasowy.

Powstanie kapitału zapasowego z tytułu nadwyżki wartości wkładu nad wartością nominalną akcji jest podyktowane uzyskaniem możliwości bardziej elastycznego i efektywnego dysponowania kapitałem, w porównaniu do możliwości dysponowania kapitałem zakładowym.

Jednocześnie wniesienie wkładu na kapitał zakładowy oraz zapasowy pozwala na odzwierciedlenie proporcji pomiędzy uzyskanymi prawami w spółce kapitałowej a wartością wniesionego wkładu czy relacji pomiędzy wartością nominalną i rynkową obejmowanych udziałów/akcji.

Przykładowo:

może wystąpić sytuacja, w której Wnioskodawca wniesie wkład do zagranicznej lub polskiej spółki kapitałowej, do której wniesiono wcześniej wkład o wartości 10, w ten sposób, iż nominalna wartość objętych akcji/udziałów wyniosła 1, natomiast nadwyżka w wysokości 9 została przekazana na kapitał zapasowy.

W takiej sytuacji wnosząc wkład o wartości, przykładowo 20 Wnioskodawca będzie zmuszony do zachowania dotychczasowej proporcji pomiędzy nominalną wartością obejmowanych udziałów/akcji oraz wartością łącznych kapitałów spółki kapitałowej.

Jeżeli bowiem całość wnoszonego przez Wnioskodawcę wkładu zostałaby przeznaczona na kapitał zakładowy, wówczas wnosząc wkład o dwukrotnie wyższej wartości od wkładów uprzednio wniesionych, w rzeczywistości udział w kapitale zakładowym byłby 20-krotnie wyższy, niż udział wspólnika, który wniósł wcześniejszy wkład. Z tego względu, wnosząc wkład o wartości 20, aby nie pokrzywdzić drugiego ze wspólników, przykładowo 2 zostałoby przeznaczone na kapitał zakładowy, zaś 18 na kapitał zapasowy. Dzięki ustaleniu nominalnej wartości udziałów na kwotę 2, relacja pomiędzy wartością udziału w kapitale zakładowym spółki kapitałowej oraz wartością wniesionych wkładów, będzie odzwierciedlać wartość wkładów wniesionych przez poszczególnych wspólników.

Innymi słowy, w sytuacji, w której Wnioskodawca przystępuje do spółki kapitałowej, w której wartości kapitału zakładowego mierzona nominalną wartością udziałów jest niższa od wartości wniesionych wkładów, wartość objętych przez Wnioskodawcę udziałów będzie musiała odzwierciedlać dotychczasowy parytet pomiędzy wartością nominalną udziałów oraz wartością wkładów wniesionych wcześniej przez pozostałych wspólników. W przeciwnym razie, tj. gdyby wartość całego wniesionego przez Wnioskodawcę wkładu odniesiona została na kapitał zakładowy, doszłoby do pokrzywdzenia pozostałych wspólników, gdyż ich udział w kapitale zakładowym zostałby "rozwodniony" tj. nieproporcjonalnie pomniejszony.

W każdej z wymienionych sytuacji (tzn. zarówno w sytuacji gdy Wnioskodawca wniesie aport do spółki kapitałowej w której np. będzie jedynym udziałowcem, jak i w sytuacji gdy wniesie aport do spółki, w której będą inni wspólnicy) cena emisyjna udziałów odzwierciedlać będzie rynkową wartość przedmiotu aportu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z objęciem udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki kapitałowej otrzymującej aport w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów/akcji w polskiej spółce kapitałowej o wartości przekraczającej wartość nominalną obejmowanych udziałów, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej będzie uprawniony do określenia ww. przychodu w innej wysokości niż wartość nominalna obejmowanych udziałów.

Stanowisko Wnioskodawcy:

W sytuacji gdy otrzymującym aport będzie spółka kapitałowa prawa polskiego lub obcego oraz gdy Wnioskodawca będzie jedynym udziałowcem lub kolejnym, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych powinien wykazać przychód w wysokości wartości nominalnej uzyskanych udziałów (akcji) spółki, objętych za wniesiony aport. Natomiast organy podatkowe nie mogą na podstawie art. 19 ustawy o p.d.o.f. oszacować przychodu wspólnika wnoszącego wkład, dostosowując wielkość tego przychodu do wartości rynkowej przedmiotu wkładu.

Z uwagi na to, iż zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Wnioskodawca rozważa wniesienie posiadanych udziałów/akcji w polskich spółkach między innymi do spółki z siedzibą na Cyprze, w niniejszej sprawie należy odwołać się do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z tym państwem (UPO).

W opinii Wnioskodawcy, w przypadku uzyskania przychodu w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego, zastosowanie znajdzie art. 13 ust. 4 ww. UPO zatytułowany "Zyski z przeniesienia własności majątku", z treści którego wynika, że zyski z przeniesienia własności majątku, inne niż wymienione w ustępach 1, 2 i 3, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Można też argumentować, że przychód w wysokości nominalnej udziałów objętych za aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo łub jego zorganizowana część, powinien być kwalifikowany jako inne dochody, nie wymienione wcześniej w żadnym artykule umowy, na podstawie art. 22 ust. 1 UPO Polska-Cypr.

Inne dochody także podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji podatkowej Wnioskodawcy. Jeżeli zatem Wnioskodawca zdecyduje się na wniesienie aportem posiadanych udziałów do spółki kapitałowej otrzymującej aport osiągnięty przychód w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych przez tę spółkę kapitałową w zamian za aport podlegać będzie opodatkowaniu wyłącznie w miejscu zamieszkania Wnioskodawcy, a więc w Polsce i w związku z tym skutki podatkowe wkładu niepieniężnego należy ocenić w świetle przepisów ustawy o p.d.o.f. Jest rzeczą oczywistą, iż analogiczna sytuacja będzie miała miejsce, jeśli aport zostanie wniesiony do spółki z siedzibą w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, zasady ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny zostały zawarte w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 9 p.d.o.f., w którym ustawodawca kwalifikuje ten rodzaj przychodów do przychodów z kapitałów pieniężnych.

W myśl powyższego przepisu za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. W konsekwencji w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej po stronie udziałowca lub akcjonariusza powstaje przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny. Brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 9 p.d.o.f. wskazuje na to ze ustawodawca wiąże określone skutki prawne w zakresie podatku dochodowego z objęciem udziałów w zamian za aport po stronie podmiotów wnoszących wkład. Gdy podmiot wnosi do spółki kapitałowej wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, osiąga w związku z tą operacją przychód jest nim nominalna wartość udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z uwagi na fakt, iż podatnik zamierza objąć udziały w spółce posiadającej osobowość prawną za wkład niepieniężny który nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części spełnione będą przesłanki do zastosowania powyższego przepisu (art. 17 ust. 1 pkt 9 p.d.o.f.) co oznacza że przychodem podatnika z tytułu objęcia udziałów w Spółce w zamian za aport w postaci opcji na akcje będzie wartość nominalna obejmowanych udziałów w spółce.

Z kolei datą powstania przychodu zgodnie z art. 17 ust. 1a p.d.o.f. będzie dzień wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego. Wyraźne postanowienie p.d.o.f. zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy nie budzi wątpliwości ze to właśnie wartość nominalna objętych udziałów stanowi przychód podatkowy jednakże zastrzeżenie wynikające z art. 17 ust. 2 p.d.o.f. o odpowiednim zastosowaniu przepisów art. 19 ust. 1-4 p.d.o.f. w przypadku ustalania przychodu z kapitałów pieniężnych, może w praktyce rodzic wątpliwości.

Z treści art. 19 ust. 1-4 p.d.o.f. wynika, że w razie stwierdzenia przez organ ze cena rzeczy lub praw majątkowych bez uzasadnionej przyczyny odbiega od wartości rynkowej organ może ustalić przychód podatkowy z tytułu zbycia rzeczy lub praw majątkowych w wysokości ich wartości rynkowej. Jednakże, analizując przepisy p.d.o.f. nie można dojść do takiego wniosku, bowiem wartość nominalna udziałów jest wielkością stałą wynikającą z umowy lub statutu spółki a jej zmiana może nastąpić wyłącznie w trybie przewidzianym w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) lub odpowiednich trybach przewidzianych w przepisach regulujących organizację i funkcjonowanie spółek handlowych za granicą.

Wartość nominalna jest wyrażoną liczbową wielkością stałą obiektywną i tym samym z jej istoty wynika ze nie może być podwyższona. Zmiana (podwyższenie lub obniżenie) takiej wartości skutkowałoby ukształtowaniem nowej innej wielkości, która nie byłaby juz wartością nominalną. Ponadto pojęcie wartości nominalnej udziałów nie jest pojęciem tożsamym z wartością rynkową wkładu "do którego to faktycznie mogą mieć zastosowanie regulacje art. 19 ust. 1-4 p.d.o.f. Nie można tez mówić o urynkowieniu wartości nominalnej udziałów gdyż nie podlega ono mechanizmom rynkowym zawsze pozostaje taka sama, bez względu na koniunkturę rynku lub kondycję przedsiębiorstwa. Wartość nominalna udziałów (akcji) nie podlega tym samym mechanizmom rynkowym.

Niezależnie od tego jakim spółka dysponuje majątkiem jaką zajmuje pozycję na rynku czy wykazuje zyski czy straty wartość nominalna. Jej udziałów nie ulega zmianie. Dodać należy, że jeśli chodzi o spółki kapitałowe, sytuacja, w której zachodzi rozbieżność pomiędzy wartością nominalną a wartością rynkową udziałów lub akcji występuje bardzo często, wręcz można ją określić jako typową (z uwagi na to, iż jak zostało wskazane powyżej wartość nominalna udziałów (akcji) jest wartością stałą a ich wartość rynkowa jest zmienna zależy od wartości aktywów spółki, czy szerzej ujmując od jej kondycji ekonomicznej). Ustalenie przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część wysokości wartości rynkowej udziałów byłoby niezgodne z literalnym brzmieniem przepisów prawa podatkowego.

Norma w zakresie opodatkowania tego typu przychodów jest jednoznaczna przychodem jest nominalna wartość udziałów a nie wartość rynkowa udziałów. Podkreślenia wymaga fakt, iż zobowiązujące przepisy podatkowe w szczególności w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uzależniają wysokość przychodu podatnika od sposobu rozdysponowania przedmiotu aportu na kapitały własne spółki kapitałowej (tekst jedn.: w części na kapitał zakładowy oraz w części na kapitał zapasowy/rezerwowy). Wobec tego skoro p.d.o.f. wskazuje wprost, że przychód podatkowy w rozważanej sytuacji stanowi wartość nominalna udziałów lub akcji obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny, a nie jakąkolwiek inną wartość, to należy uznać, iż dowodzi to świadomego wyboru racjonalnego ustawodawcy.

Gdyby bowiem jego zamiarem było powiązanie wysokości przychodu zanalizowanego tytułu np. z wartością rynkową wkładów wówczas ustawodawca w sposób wyraźny zapisałby to w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 9 p.d.o.f. Zatem odpowiednie stosowanie art. 19 ust. 1-4 p.d.o.f. nie może służyć kwestionowaniu wysokości przychodu, który jednoznacznie wynika z art. 17 ust. 1 pkt 9 p.d.o.f. Treść art. 17 p.d.o.f. nie wywodzi bowiem obowiązku rozpoznania przez podatnika przychodu podatkowego w wysokości wartości rynkowej obejmowanych udziałów/akcji (lub wartości rynkowej przedmiotu aportu). Treść tych przepisów wskazuje, iż są one adresowane do organów podatkowych. Podsumowując powyższe podatnik wnosząc aport do spółki w postaci innej niż zorganizowane przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część powinien rozpoznać przychód wysokości wartości nominalnej obejmowanych udziałów, również w sytuacji gdy wartość nominalna udziałów będzie niższa od ich wartości rynkowej/wartości rynkowej wkładu niepieniężnego.

W tym miejscu warto wskazać, iż Organy podatkowe wielokrotnie juz podkreślały w interpretacjach podatkowych wydanych na gruncie art. 17 ust. 1 pkt 9 p.d.o.f., że przychodem w rozumieniu tego przepisu jest wartość nominalna objętych udziałów lub akcji również w sytuacji gdy wartość ta jest niższa od wartości rynkowej i przedmiotu wkładu.

Na zakończenie, jako argument potwierdzający słuszność stanowiska Wnioskodawcy, należy wskazać, iż przyjęcie, że w przypadku aportu z agio przychodem byłaby rynkowa wartość obejmowanych udziałów/akcji, co mogłoby skutkować podwójnym opodatkowaniem w przypadku ich późniejszego zbycia. Otóż przepis art. 22 ust. 1f ustawy o p.d.o.f., określający koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów/akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny stanowi, że w przypadku gdy zbywane udziały objęte zostały w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wówczas kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia tych udziałów jest ich wartość nominalna. Gdyby zatem pierwotnie przychodem z tytułu objęcia udziałów była wyższa wartość niż nominalna (np. równa rynkowej wartości aportu), wówczas nadwyżka tego przychodu ponad wartość nominalną udziałów, jako niestanowiąca kosztu uzyskania przychodu ze zbycia tych udziałów, faktycznie podlegałaby powtórnemu opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Artykuł 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stanowi iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepienięzny.

Zgodnie z art. 17 ust. 1a ww. ustawy, przychód określany w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Na gruncie powszechnie obowiązującego prawa podatkowego nie występuje definicja wkładu niepieniężnego (aportu). Również przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) nie zawierają definicji wkładu niepieniężnego, nie stanowią też wprost, co może być przedmiotem tego wkładu. Wskazują jedynie w art. 14 § 1, że przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług. Zatem przedmiotem aportu mogą być nieruchomości, rzeczy ruchome oraz prawa majątkowe, które posiadają tzw. zdolność aportową. Należy ją rozumieć jako zespół cech, które powinny być łącznie spełnione przez dane prawo, aby można je było uznać za przedmiot aportu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a tej ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest właścicielem udziałów/akcji spółek kapitałowych z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ("Spółki").

W przyszłości Wnioskodawca zamierza wnieść udziały/akcje w Spółkach w jako wkład niepieniężny do innej istniejącej spółki kapitałowej (zagranicznej z siedzibą na Cyprze lub polskiej). Przedmiotem wkładu nie będzie przedsiębiorstwo ani zorganizowana część przedsiębiorstwa. W praktyce może wystąpić sytuacja, w której nominalna wartość obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce będzie niższa od rynkowej wartości wnoszonego wkładu i nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy. Dodatkowo może wystąpić sytuacja, w której składniki majątku zostaną wniesione do zagranicznej lub polskiej spółki kapitałowej, w której wspólnicy (wspólnik) tego podmiotu wnieśli/wniósł wcześniej wkłady pieniężne lub niepieniężne w ten sposób, iż jedynie część tych wkładów została alokowana na kapitał zakładowy, nadwyżka zaś została przekazana na kapitał zapasowy. Jednocześnie wniesienie wkładu na kapitał zakładowy oraz zapasowy pozwala na odzwierciedlenie proporcji pomiędzy uzyskanymi prawami w spółce kapitałowej a wartością wniesionego wkładu czy relacji pomiędzy wartością nominalną i rynkową obejmowanych udziałów/akcji.

Z uwagi na to, iż w przedmiotowym wniosku Wnioskodawca zamierza wnieść posiadane udziały/akcje do spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze, w przedmiotowej sprawie w wypadku wniesienia udziałów akcji do spółki cypryjskiej należy odwołać się do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523).

W sytuacji uzyskania przychodu z kapitałów pieniężnych zastosowanie znajdzie art. 13 ust. 4 ww. umowy zatytułowany "Zyski z przeniesienia własności majątku", z treści którego wynika, że zyski z przeniesienia tytułu własności majątku, inne niż wymienione w ustępach 1, 2 i 3, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

W konsekwencji osiągnięty przychód w wysokości odpowiednio wartości nominalnej nowych udziałów wydanych przez spółkę cypryjską w zamian za aport podlegać będzie opodatkowaniu w miejscu zamieszkania Wnioskodawcy, a więc w Polsce i należy skutki podatkowe przedmiotowej transakcji ocenić w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na równi z przychodem wynikającym z tytułu objęcia udziałów w polskiej spółce kapitałowej.

Na tle analizy przytoczonych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że jeżeli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny), następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy podatkowej, to u wnoszącego taki wkład powstanie przychód kwalifikowany do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 5 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym.

W art. 17 ust. 2 ww. ustawy, ustawodawca wskazał, iż przy ustalaniu wartości uzyskanego w wyżej wymieniony sposób przychodu stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy zauważa, że przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy, tytularną, formalną. Takiego rozumienia powołanego przepisu nie zmienia art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w zakresie ustalania wartości przychodów odsyła do odpowiedniego stosowania art. 19 ustawy. Słowo "odpowiednio" oznacza, że do ustalenia wartości przychodu określonego w art. 17 ust. 1 pkt 9 ma zastosowanie wyłącznie zdanie pierwsze art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty uzyskania przychodu.

Wobec powyższego, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym do ustalenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny należy przyjąć wartość nominalną tych udziałów, a art. 19 znajduje zastosowanie jedynie w zakresie zdania pierwszego ust. 1.

Reasumując należy stwierdzić, iż przy wnoszeniu przez Wnioskodawcę aportu w postaci posiadanych udziałów/akcji polskich spółek kapitałowych w zamian za obejmowane udziały w innej spółce kapitałowej - polskiej lub cypryjskiej, Wnioskodawca dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych powinien wykazać przychód w wartości nominalnej objętych udziałów spółki, także wówczas, gdy ich wartość nominalna będzie niższa od wartości rynkowej.

Organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w takiej sytuacji nie będzie uprawniony na podstawie art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do określenia przychodu w wysokości innej niż wartość nominalna objętych udziałów w spółce polskiej lub cypryjskiej.

Z uwagi na to, iż wniosek z dnia 16 sierpnia 2012 r. (data wpływu 22 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczy jednego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie określenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny a opłata została uiszczona w kwocie 160,00 zł, tj. w wysokości odpowiadającej 4 zdarzeniom przyszłym, opłata w wysokości 120,00 zł zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej zostanie zwrócona, na adres Wnioskodawcy wskazany w części B. 3 wniosku ORD-IN.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl