IPPB2/415-720/13-2/MG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-720/13-2/MG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2013 r. (data wpływu 11 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest inwestorem lokującym posiadane środki w papiery wartościowe i pochodne instrumenty finansowe notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wnioskodawca składa zeznania podatkowe z tytułu uzyskiwania dochodów ze zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych. Wnioskodawca zamierza w kolejnych latach nadal inwestować w papiery wartościowe i pochodne instrumenty finansowe w celu osiągnięcia dochodów z tytułu ich zbycia. Wnioskodawca poświęca wiele czasu na zdobycie aktualnych informacji oraz najnowszej wiedzy niezbędnej do podejmowania optymalnych decyzji inwestycyjnych.

W tym celu Wnioskodawca ponosi koszty na:

* zakup literatury fachowej związanej z inwestowaniem na giełdach,

* opłacenie dostępu do serwisów informacyjnych oraz systemów notowań zapewniających natychmiastowy dostęp do aktualnych informacji,

* prenumeratę prasy fachowej związanej z inwestowaniem na giełdzie oraz potrzebną w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych,

* opłacenie udziału w specjalistycznych szkoleniach poświęconych tematyce inwestowania na rynku papierów wartościowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z wyżej wymienionymi działaniami koszty zakupu prasy i literatury fachowej, koszty dostępu do serwisów informacyjnych i systemów notowań oraz opłaty za udział w specjalistycznych szkoleniach wraz z kosztami dojazdu oraz zakwaterowania stanowią koszty uzyskania przychodów ze zbycia papierów wartościowych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wszelkie koszty, w przypadku których występuje bezpośredni lub pośredni związek z przychodami z tytułu zbycia papierów wartościowych, bądź które bezpośrednio lub pośrednio służą zabezpieczeniu omawianego źródła przychodów stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Poniesione koszty można podzielić na dwie grupy:

1.

bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji - koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych),

2.

koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym w celu uzyskania przychodu.

Dla uznania poniesionych wydatków za koszt uzyskania przychodu istotnym jest rodzaj wydatku, jak również moment jego poniesienia. Zarówno bowiem wydatki na nabycie odpłatnie zbywanego papieru wartościowego, jak również wydatki poniesione w roku podatkowym związane z funkcjonowaniem źródła przychodu stanowią koszty uzyskania przychodu z tą różnicą, że wydatki bezpośrednio związane z nabyciem są tego rodzaju kosztem dopiero w dacie odpłatnego zbycia akcji lub innego instrumentu finansowego. Natomiast koszty związane z funkcjonowaniem źródła przychodów i poniesione w celu osiągnięcia przychodów stanowią koszty uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Podsumowując - jedyna różnica dotyczy momentu, w którym dany rodzaj kosztów może zostać zaliczony do kosztów podatkowych - w przypadku kosztów bezpośrednich jest to moment uzyskania przychodu z tytułu zbycia danego papieru wartościowego, z kolei w przypadku kosztów pośrednich jest to moment poniesienia danego kosztu.

W sytuacji gdyby nie uzyskano przychodów z kapitałów pieniężnych, wówczas faktycznie poniesione koszty w celu osiągnięcia przychodów stanowiłyby stratę podatkową, która zgodnie z zasadami określonymi w art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce, może być rozliczona w ciągu kolejnych pięciu lat podatkowych z dochodem uzyskanym z tego źródła przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów, w myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy, jeśli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 7 cytowanej ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

W myśl natomiast art. 17 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, przychodami z kapitałów pieniężnych są również przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Artykuł 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 ww. ustawy, dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest:

* różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 (art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy),

* różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a (art. 30b ust. 2 pkt 3 ustawy)

- osiągnięta w roku podatkowym.

Przedmiotowy przepis w sposób jednoznaczny określa zasady ustalania dochodu opodatkowanego zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Stosownie natomiast do art. 23 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia, o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Należy zauważyć, że pod pojęciem wydatków na nabycie papierów wartościowych, czy pochodnych instrumentów finansowych należy rozumieć wszelkie wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, czyli takie, bez których ich nabycie nie byłoby możliwe. Do typowych kosztów warunkujących nabycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych zaliczyć należy zatem zapłaconą cenę za papiery wartościowe lub pochodne instrumenty finansowe oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem. Mając na uwadze takie rozumienie pojęcia "wydatki na nabycie", łatwo zauważyć, że odnosi się ono wyłącznie do kosztów, których poniesienie warunkuje nabycie papierów wartościowych, czy pochodnych instrumentów finansowych. "Wydatkami na nabycie" będą zatem wyłącznie koszty, bez których przeniesienie własności papierów wartościowych, czy pochodnych instrumentów finansowych nie będzie możliwe. Takie wydatki zalicza się do kosztów uzyskania przychodów w dacie odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych z uwzględnieniem, że spełniają ogólne przesłanki zaliczenia ich do kosztów podatkowych wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy podatkowej.

Przepis art. 30b ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odwołując się do wskazanych przepisów dotyczących kosztów nie wyłącza ogólnej zasady określania kosztów uzyskania przychodów wynikającej z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Taka regulacja nie stoi w sprzeczności z faktem, iż niektóre koszty ponoszone są przez podatnika w określonym przedziale czasowym, bez związku z konkretną transakcją. W takim przypadku wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie uzyskania jakiegokolwiek przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, czy też pochodnych instrumentów finansowych. Podkreślić należy, iż warunkiem koniecznym uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest jego związek przyczynowo-skutkowy z uzyskaniem przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, czy też pochodnych instrumentów finansowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca inwestuje posiadane środki w papiery wartościowe i pochodne instrumenty finansowe notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wnioskodawca składa zeznania podatkowe z tytułu uzyskiwania dochodów ze zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych. Wnioskodawca poświęca wiele czasu na zdobycie aktualnych informacji oraz najnowszej wiedzy niezbędnej do podejmowania optymalnych decyzji inwestycyjnych. W tym celu Wnioskodawca ponosi koszty związane z zakupem literatury fachowej związanej z inwestowaniem na giełdach, opłacaniem dostępu do serwisów informacyjnych oraz systemów notowań zapewniających natychmiastowy dostęp do aktualnych informacji, prenumeratą prasy fachowej związanej z inwestowaniem na giełdzie oraz potrzebną w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, opłacaniem udziału w specjalistycznych szkoleniach poświęconych tematyce inwestowania na rynku papierów wartościowych.

W świetle powyższych ustaleń stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia papierów wartościowych, czy też pochodnych instrumentów finansowych wydatków związanych z zakupem literatury fachowej związanej z inwestowaniem na giełdach, opłacaniem dostępu do serwisów informacyjnych oraz systemów notowań zapewniających natychmiastowy dostęp do aktualnych informacji, prenumeratą prasy fachowej związanej z inwestowaniem na giełdzie oraz potrzebną w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, opłacaniem udziału w specjalistycznych szkoleniach poświęconych tematyce inwestowania na rynku papierów wartościowych.

Wskazać bowiem należy, że wydatki te nie pozostają w ścisłym związku przyczynowo - skutkowym z uzyskanym przychodem ze sprzedaży papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych. Służą one bezspornie podniesieniu ogólnego poziomu wiedzy Wnioskodawcy na temat obrotu giełdowego, ale ich poniesienie nie jest warunkiem koniecznym uzyskania przychodu z konkretnej transakcji. Koszty poniesione w celu zdobycia wiedzy ogólnej z danej dziedziny przez podatnika nie mogą podlegać odliczeniu, ponieważ nie dotyczą bezpośrednio konkretnego przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl