IPPB2/415-715/13-2/MG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-715/13-2/MG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2013 r. (data wpływu 9 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży przez nierezydenta udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży przez nierezydenta udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym Księstwa Monako. Wnioskodawca posiada 100% udziałów w polskiej spółce z o.o. (zwanej dalej "Spółką"). Wnioskodawca zamierza sprzedać wszystkie swoje udziały w Spółce podmiotowi holenderskiemu.

Wnioskodawca nie posiada centrum interesów życiowych ani gospodarczych na terytorium Polski. Nie przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Spółka, której udziały mają być przedmiotem sprzedaży, działa w branży informatycznej. Majątek Spółki nie składa się w większości z nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy uzyskany przez Wnioskodawcę dochód (przychód) z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

W ocenie Wnioskodawcy, istnienie obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych w Polce w związku ze sprzedażą udziałów w polskiej spółce z o.o. może wynikać jedynie z polskich przepisów. Pomiędzy Polską a Księstwem Monako nie została bowiem zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wobec tego, jeśli polskie przepisy obejmują obowiązkiem podatkowym sprzedaż udziałów w polskiej spółce z o.o., Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku w Polsce. W przeciwnym wypadku, sprzedaż ta nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku w Polsce.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a u.p.d.o.f. osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy). Na podstawie art. 3 ust. 1a u.p.d.o.f. za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski, uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca nie posiada na terytorium Polski ośrodka interesów życiowych ani też nie przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Wnioskodawca nie posiada zatem miejsca zamieszkania w Polsce, a zatem nie jest polskim rezydentem podatkowym. W konsekwencji, Wnioskodawca, jako nierezydent, podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, o ile osiąga dochody (przychody) na terytorium Polski (co wynika expressis verbis z art. 3 ust. 2a u.p.d.o.f.).

W art. 3 ust. 2b u.p.d.o.f. wskazano przykładowy katalog źródeł przychodów, które uważa się za uzyskiwane na terytorium Polski. Ustawodawca wskazał na następujące dochody (przychody):

* z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

* z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Polski, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

* z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski,

* z położonej na terytorium Polski nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Powyższy katalog dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski nie zawiera dochodów (przychodów) uzyskiwanych ze sprzedaży udziałów w polskiej sp. z o.o. Wprawdzie katalog ten ma charakter otwarty, jednakże biorąc pod uwagę rodzaj wylistowanych dochodów (przychodów), które niewątpliwie są traktowane jako osiągnięte na terytorium Polski, trudno uznać, że sprzedaż udziałów w polskiej sp. z o.o. mieści się w tej kategorii. Innymi słowy, dochód (przychód) ze sprzedaży udziałów w polskiej sp. z o.o. nie jest tak ściśle związany z terytorium Polski, jak dochody (przychody) wymienione w art. 3 ust. 2b u.p.d.o.f., tj. np. dochody z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Polski, czy z nieruchomości położonej w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy zbycie udziałów w polskiej sp. z o.o. nie może być traktowane jako ściśle związane z terytorium Polski (osiągane na terytorium Polski), ponieważ zbycie to stanowi w istocie zbycie praw do źródeł przychodów, które nie można utożsamiać ze zbyciem źródła przychodów, skutkującego opodatkowaniem w Polsce.

Wobec tego, zdaniem Wnioskodawcy, uzyskanie przychodu ze sprzedaży udziałów w Spółce nie będzie rodziło obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w piśmie Ministra Finansów z dnia 24 lipca 2001 r., sygn. PB4/AK-8214-1045-277/01. Minister Finansów zauważył, że: "O źródle dochodów położonych w Polsce można więc mówić wtedy, gdy takie źródło dochodów trwale związane jest z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub gdy źródłem dochodów są polscy rezydenci eksploatujący rzeczy lub dobra niematerialne należące do innych podmiotów. Nie stanowią zaś dochodów uzyskanych ze źródeł dochodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochody nierezydentów ze zbycia "praw do źródeł dochodów (np. zbycia udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych wyemitowanych przez polskie podmioty, wierzytelności polskich podmiotów), gdyż zbycie takie stanowi odrębne od zbywanego źródła źródło dochodów, które nie jest trwale związane z terytorium Polski".

W powołanym wyżej piśmie Minister Finansów stwierdził, że wyjątkowo dwie sytuacje będą skutkować opodatkowaniem w Polsce dochodów (przychodów) ze zbycia udziałów w polskiej sp. z o.o.:

1.

gdy zbycie udziałów jest dokonywane na polskiej giełdzie - w takim przypadku giełda i obrót na niej dokonywany stanowi samoistne źródło dochodów położone na terytorium Polski, lub

2.

gdy zbycie udziałów wiąże się w praktyce z "przeniesieniem praw" do nieruchomości - gdy majątek spółki, której akcje są zbywane, składa się głównie z nieruchomości.

Powyższe sytuacje nie znajdują zastosowania w sprawie Wnioskodawcy. Udziały Spółki nie są przedmiotem obrotu giełdowego, gdyż nie są papierami wartościowymi, a majątek Spółki nie składa się głównie z nieruchomości.

Wnioskodawca pragnie wskazać na przykłady interpretacji indywidualnych, potwierdzające, iż dochody (przychody) ze udziałów w polskiej sp. z o.o. nie skutkują u nierezydenta obowiązkiem ich opodatkowania w Polsce. Są nimi:

* interpretacja indywidualna Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 czerwca 2011 r., sygn. IPPB4/415-252/11-5/SP,

* interpretacja indywidualna Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2009 r., sygn. IPPB2/415-31/09-2/AK,

* interpretacja indywidualna Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 października 2008 r., sygn. IPPB2/415-1031/08-4/SP,

* interpretacja indywidualna Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. IPPB4/415-538/09-2/SP,

* interpretacja indywidualna Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 grudnia 2008 r., sygn. IPPB2/415-1352/08-4/MK,

* interpretacja indywidualna Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 listopada 2009 r., sygn. IPPB5/423-481/09-4/MB.

Ponadto powyższe stanowisko znajduje uznanie również w doktrynie prawa podatkowego (por. A. Bartosiewicz, Komentarz do art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opubl. LEX 2013 oraz M. Chudzik, Komentarz do zmiany art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzonej przez Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588, opubl. LEX 2007).

W świetle przedstawionej argumentacji za uzasadnione należy więc uznać stanowisko Wnioskodawcy, że dochód (przychód) z tytułu zbycia udziałów w Spółce nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl