IPPB2/415-713/12-2/MK - Ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w związku z umorzeniem certyfikatów inwestycyjnych opłat za wydanie certyfikatów inwestycyjnych oraz opłat za wykup certyfikatów inwestycyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-713/12-2/MK Ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w związku z umorzeniem certyfikatów inwestycyjnych opłat za wydanie certyfikatów inwestycyjnych oraz opłat za wykup certyfikatów inwestycyjnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2012 r. (data wpływu 6 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w związku z umorzeniem certyfikatów inwestycyjnych opłat za wydanie certyfikatów inwestycyjnych oraz opłat za wykup certyfikatów inwestycyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w związku z umorzeniem certyfikatów inwestycyjnych opłat za wydanie certyfikatów inwestycyjnych oraz opłat za wykup certyfikatów inwestycyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest towarzystwem funduszy inwestycyjnych z siedzibą w Polsce ("Towarzystwo"), utworzonym na podstawie ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm., (dalej: "UFI"). Wnioskodawca tworzy fundusze inwestycyjne zamknięte, zarządza nimi oraz reprezentuje fundusze w stosunkach z osobami trzecimi. Jest również organem funduszy i w związku z tym jest osobą zainteresowaną, o której mowa w art. 14b Ordynacji Podatkowej.

Fundusze inwestycyjne zamknięte zarządzane przez Towarzystwo ("Fundusz" lub "Fundusze" emitują certyfikaty inwestycyjne - stanowiące zgodnie z art. 121 UFI papiery wartościowe - w drodze zbierania zapisów. Na żądanie uczestników ("Uczestnik", "Uczestnicy") Fundusz dokonuje wykupu certyfikatów inwestycyjnych. Z tytułu wykupu certyfikatu Uczestnicy Funduszu otrzymują cenę wykupu pomniejszoną o opłatę manipulacyjną, o której mowa w art. 139 ust. 5 UFI, czyli tzw. opłatę za wykup.

Cena wykupu certyfikatu inwestycyjnego jest równa wartości aktywów netto funduszu, przypadającej na certyfikat inwestycyjny, według wyceny aktywów z dnia wykupu. Po wykupie, certyfikaty te zgodnie z art. 139 ust. 6 UFI są umarzane z mocy prawa.

Uczestnikami funduszy zarządzanych przez Towarzystwo mogą być m.in. osoby fizyczne. Uczestnictwo w funduszach inwestycyjnych wiąże się z obowiązkiem ponoszenia następującego typu wydatków:zapłaty ceny emisyjnej certyfikatów inwestycyjnych nabywanych tytułem zapisów, opłaty manipulacyjnej za wydanie certyfikatów inwestycyjnych funduszu - zgodnie z art. 132 ust. 2 UFI, opłaty manipulacyjnej za wykup certyfikatów inwestycyjnych - zgodnie z art. 139 ust. 5 UFI.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy Fundusz zarządzany przez Towarzystwo - występujący jako płatnik podatku od dochodu uzyskanego przez Uczestników tego Funduszu będących osobami fizycznymi z tytułu umorzenia przez Fundusz certyfikatów inwestycyjnych może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu Uczestnika pobieraną przez Towarzystwo opłatę za wydanie certyfikatów inwestycyjnych - w rozumieniu art. 132 ust. 2 UFI.

2.

Czy Fundusz zarządzany przez Towarzystwo - występujący jako płatnik podatku od dochodu uzyskanego przez Uczestników tego Funduszu będących osobami fizycznymi z tytułu umorzenia przez Fundusz certyfikatów inwestycyjnych - może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu Uczestnika pobieraną przez Towarzystwo opłatę za wykup certyfikatów inwestycyjnych - w rozumieniu art. 139 ust. 5 UFI.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawione powyżej zdarzenie przyszłe pozwala na uznanie przez Fundusz opłat manipulacyjnych, o których mowa w art. 132 ust. 2 UFI (opłata za nabycie) oraz art. 139 ust. 5 UFI (opłata za wykup) za koszty uzyskania przychodu Uczestnika przy ustalaniu wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych należnego z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych.

Przepisy UFI określają zasady tworzenia oraz działania funduszy inwestycyjnych, przy czym jednym z dopuszczalnych rodzajów konstrukcji funduszu jest forma funduszu inwestycyjnego zamkniętego (art. 14 ust. 3 pkt 3 i ust. 6 ustawy o funduszach inwestycyjnych). Artykuł 139 ust. 1 UFI stanowi, że fundusz inwestycyjny zamknięty może wykupywać certyfikaty inwestycyjne, które wyemitował, jeżeli statut funduszu tak stanowi. Z chwilą wykupienia przez fundusz inwestycyjny zamknięty certyfikaty inwestycyjne są umarzane z mocy prawa - o czym stanowi ust. 6 art. 139 ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Zasady opodatkowania dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych reguluje art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. (dalej: "u.p.d.o.f."), w świetle którego od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a u.p.d.o.f. Postanowienia art. 52a u.p.d.o.f. w analizowanej sprawie nie znajdują zastosowania.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e, który jednakże, z uwagi na fakt iż fundusze zarządzane przez Towarzystwo są zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi, nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z tą zasadą wydatki poniesione na nabycie certyfikatów inwestycyjnych oraz umorzenie certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie zbycia, wykupu lub umorzenia tych certyfikatów inwestycyjnych.

Stosownie do treści art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

W myśl art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f. płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m.in. z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, płatnikiem, będzie zarządzany przez Towarzystwo Fundusz wypłacający Uczestnikom dochody z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. za koszt uzyskania przychodu z umorzenia certyfikatów Inwestycyjnych emitowanych przez fundusz inwestycyjny można uznać między innymi "wydatki na objęcie papierów wartościowych (...), wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa". Niewątpliwie podstawowym wydatkiem związanym z nabyciem certyfikatów inwestycyjnych (papierów wartościowych) jest cena nabycia tych certyfikatów. Do kosztów, o których mowa powyżej, zdaniem Towarzystwa poza wydatkami na pokrycie ceny emisyjnej nabywanych certyfikatów, zaliczyć należy również opłaty manipulacyjne, wskazane odpowiednio w art. 132 ust. 2 oraz art. 139 ust. 5 UFI, które pobierane są zgodnie z postanowieniami statutów Funduszy.

Uiszczenie opłaty manipulacyjnej za wydanie certyfikatu inwestycyjnego - pobieranej zgodnie z UFI oraz statutem Funduszu stanowi warunek konieczny dla nabycia własności certyfikatu Inwestycyjnego. Mówiąc inaczej, Inwestor bez uiszczenia opłaty za wydanie certyfikatów inwestycyjnych nie będzie mógł nabyć skutecznie certyfikatów inwestycyjnych. Zatem opłata za wydanie certyfikatów inwestycyjnych jest wydatkiem na objęcie papierów wartościowych w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że certyfikat inwestycyjny jest, zgodnie z art. 121 UFI, papierem wartościowym.

Należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie obowiązuje także ogólny przepis art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., który uznaje za koszty podatkowe wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych kosztów, które zostały określone w art. 23 u.p.d.o.f. Wspomniany przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. pozwala na uznanie za koszty podatkowe wydatków na nabycie papierów wartościowych, tytułów uczestnictwa oraz jednostek uczestnictwa w momencie uzyskania przychodu z ich sprzedaży lub umorzenia. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że przywołany wyżej przepis nie zawiera jednak wyczerpującej listy wydatków, które mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Zatem oprócz kosztów wprost wskazanych w tym przepisie także inne wydatki mogą być uznane za koszty poniesione przez podatnika w celu uzyskania przychodu ze zbycia papierów wartościowych. Zaznaczyć należy, że istnieje bezpośredni związek między otrzymaniem dochodu z wykupu certyfikatów inwestycyjnych a uiszczeniem opłaty za wykup na rzecz Towarzystwa. Opłata ta potrącana jest bowiem przez Towarzystwo z ceny wykupu certyfikatów inwestycyjnych przed postawieniem do dyspozycji Uczestnika środków pochodzących z wykupu certyfikatów inwestycyjnych. Wydatek na opłatę z tytułu wykupu certyfikatu inwestycyjnego nie tylko więc odnosi się konkretnie do źródła przychodu Uczestnika, tj. do przychodu z umorzenia certyfikatów ale jest wręcz wydatkiem koniecznym aby przychód ten został przez Uczestnika osiągnięty.

Reasumując: zarówno opłata za wydanie certyfikatów jak i opłata za umorzenie certyfikatów inwestycyjnych powinny zostać zaliczone przez Fundusz - jako płatnika podatku - do kosztów uzyskania przychodu Uczestnika Funduszu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych z chwilą odkupu certyfikatów inwestycyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl