IPPB2/415-672/10-4/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 października 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-672/10-4/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2010 r. (data wpływu 27 lipca 2010 r.) uzupełnione pismem z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 29 września 2010 r.) na wezwanie z dnia 15 września 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu wniesienia aportu do spółki z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu wniesienia aportu do spółki z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 15 września 2010 r. na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia tego wniosku w zakresie przedstawienie kopii pełnomocnictwa uwierzytelnionej zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o radcach prawnych, w brzmieniu obowiązującym po dniu 1 stycznia 2010 r., w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wniosek uzupełniono w terminie, tj. pismem z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 29 września 2010 r., data nadania w placówce pocztowej 24 września 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni ma miejsce stałego zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski. Wnioskodawczyni jest właścicielem akcji w kapitale zakładowym spółki akcyjnej ("Akcje") z siedzibą na terytorium Polski ("Spółka"), które planuje wnieść aportem do zagranicznej spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej (zwanej dalej "spółka zagraniczna"). Wartość Akcji zostanie określona na poziomie odpowiadającym ich wartości rynkowej. W związku z wniesieniem Akcji w postaci aportu wartość kapitałów własnych spółki zagranicznej wzrośnie o wartość rynkową akcji w dniu ich wniesienia. Nominalna wartość udziałów objętych w spółce zagranicznej w zamian za aport w postaci Akcji nie będzie odpowiadała wartości rynkowej wniesionych przez Wnioskodawczynię Akcji.

Wartość rynkowa Akcji będzie bowiem przewyższać nominalną wartość udziałów w spółce zagranicznej objętych w zamian za aport w postaci Akcji. Na wartość rynkową Akcji ma wpływ tzw. "goodwill" (wartość firmy Spółki oraz jej pozycja na polskim rynku), co nie znajduje odzwierciedlenia w wartości majątku Spółki. Wartość bilansowa i wartość nominalna Akcji jest niższa niż wartość rynkowa Akcji, ponieważ zgodnie z przepisami "goodwill" nie jest ewidencjonowany jako składnik majątku Spółki. Różnica pomiędzy wartością rynkową wniesionych Akcji a nominalną wartością objętych w zamian za aport w spółce zagranicznej udziałów będzie stanowić tzw. agio i zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki zagranicznej. Z powodu obawy Wnioskodawczyni, aby nie doszło do przeszacowania wartości aportu jak i ewentualnego pokrzywdzenia wierzycieli spółki zagranicznej kapitał zakładowy spółki zagranicznej zostanie podwyższony o kwotę mniejszą niż łączna wartość rynkowa Akcji, które mają być wniesione do spółki zagranicznej w formie aportu. W związku z faktem, iż istotny wpływ na wycenę wartości rynkowej Akcji ma tzw. "goodwill" Spółki (tekst jedn.: wartość Spółki i aktualna pozycja Spółki na rynku) w zależności od sytuacji ekonomicznej i koniunktury na rynku wartość rynkowa Akcji może ulegać gwałtownym zmianom, w szczególności, może ulec również istotnemu obniżeniu. Wobec powyższego Wnioskodawczyni obawia się, że w omawianym stanie faktycznym podwyższenie kapitału zakładowego spółki zagranicznej o kwotę odpowiadającą wartości rynkowej Akcji w dniu wniesienia aportu mogłoby doprowadzić np. do pokrzywdzenia wierzycieli spółki zagranicznej, jeśli okazałoby się, że wartość Akcji, w przyszłości ulegnie istotnemu obniżeniu z uwagi na zmianę koniunktury na rynku skutkującą osłabieniem pozycji Spółki na rynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wniesienia do spółki z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej aportu, którego wartość rynkowa przekracza wartość nominalną objętych udziałów w kapitale zakładowym spółki z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej, przychodem Wnioskodawczyni będzie nominalna wartość objętych udziałów w kapitale zakładowym spółki z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

W przypadku objęcia przez Wnioskodawczynię udziałów w spółce zagranicznej w zamian za akcje w kapitale zakładowym Spółki, a więc w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) (zwana dalej "Ustawą"), który stanowi m.in., iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną przychodem będzie nominalna wartość objętych udziałów.

Natomiast stosownie do art. 22 ust. 1f pkt 1 Ustawy w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawczynię udziałów w spółce zagranicznej objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Powyższe stanowisko reprezentowane jest przez organy podatkowe m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 marca 2009 r. (sygn. IPPB2/415-1566/08-4/MG), oraz z dnia 7 grudnia 2009 r. (IPPB4/415-614/09-4/MP), Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 3 marca 2009 r. (sygn. ITPB1/415-778/08/MR) jak i sądy administracyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 7 grudnia 2009 r. (sygn. I SA/Bd 699/09), w uzasadnieniu wskazał, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów lub akcji objętych za wkład niepieniężny. Sąd w uzasadnieniu powyższego wyroku stwierdza, iż wielkość nominalna jest wielkością stałą a więc z jej istoty wynika, że nie może być podwyższona. Z powodu użycia pojęcia "nominalna" wykluczona jest możliwość ustalania wartości udziału na podstawie cen rynkowych, a więc należy stosować wartość określoną w umowie Spółki. Istotnym w rozpatrywanej sprawie jest zwrot "nominalna wartość udziałów (akcji)". Przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy, tytularną formalną (por. Słownik języka polskiego pod red. E. Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003, s. 537).

Wielkość nominalna jest wielkością stałą z jej istoty wynika, że nie może być podwyższona. Podwyższenie takiej wielkości skutkowałoby ukształtowaniem nowej innej wielkości, która nie byłaby już wartością nominalną. Użycie przez ustawodawcę pojęcia "nominalna" wskazuje, że wykluczona jest jakiekolwiek możliwość ustalania wartości udziału w oparciu o ceny rynkowe. Ustawodawca bowiem wyraźnie i jednoznacznie stwierdził, że w takim wypadku brana może być jedynie pod uwagę wartość ściśle już określona w umowie spółki.

Naczelny Sąd Administracyjny ("NSA") również podziela powyższy pogląd, m.in. w wyroku z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. akt II FSK 558/05, NSA postawił następujące tezy: "Ustawodawca w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2002 r., za przychody z kapitałów pieniężnych uznał nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy, tytularną, formalną". Stanowisko zostało potwierdzone również w wyroku NSA z dnia 25 listopada 2008 r., sygn. akt II FSK 1165/07.

Odnośnie twierdzenia, iż w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część w przytaczanym powyżej wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 7 grudnia 2009 r. znajduje się następujące uzasadnienie: W świetle zaś art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, że w przypadku odplatanego zbycia udziałów, akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów, akcji z dnia ich objęcia, jeżeli te udziały, akcje zostały objęte za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Skoro zatem przychodem w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT oraz kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów lub akcji, jest nominalna wartość udziałów lub akcji, to realizacja dochodu podlegającego opodatkowaniu następuje na etapie zbycia tych prawa majątkowych.

W przedmiotowym stanie faktycznym wartość rynkowa będzie przewyższać nominalną wartość udziałów w spółce zagranicznej objętych w zamian za aport. W przedmiotowym stanie faktycznym istotny wpływ na wartość rynkową akcji, ma wartość firmy Spółki (tzw. "goodwill"), która nie znajduje bezpośredniego odzwierciedlenia w wartości składników majątkowych Spółki. Wnioskodawczyni uważa, iż zbyt ryzykownym byłoby podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę odpowiadającą wartości rynkowej Akcji w dniu wniesienia aportu, ponieważ mogłoby doprowadzić to sytuacji, iż wartość aportu będzie przeszacowana.

W związku z powyższym planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę, która będzie bliższa wartości nominalnej wartości bilansowej Akcji.

Ponadto przekazanie części wartości rynkowej Akcji przewyższającej wartość nominalną objętych w zamian za aport udziałów w kapitale zakładowym spółki zagranicznej na kapitał zapasowy spółki zagranicznej, jest zgodne z przepisami właściwymi dla miejsca siedziby spółki zagranicznej. Dodatkowo jest to zgodne również z przepisami polskiego kodeksu spółek handlowych, w szczególności art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych, który stanowi iż "w przypadku objęcia udziału po cenie wyższej od wartości nominalnej udziału, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego".

Według Wnioskodawczyni powyższe argumenty stanowią uzasadnioną przyczynę, z powodu której wartość nominalna objętych udziałów w zamian za aport w postaci Akcji będzie odbiegać od ich wartości rynkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na gruncie powszechnie obowiązującego prawa podatkowego nie występuje definicja wkładu niepieniężnego (aportu). Również przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) nie zawierają definicji wkładu niepieniężnego, nie stanowią też wprost, co może być przedmiotem tego wkładu. Wskazują jedynie w art. 14 § 1, że przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług. Zatem przedmiotem aportu mogą być nieruchomości, rzeczy ruchome oraz prawa majątkowe, które posiadają tzw. zdolność aportową. Należy ją rozumieć jako zespół cech, które powinny być łącznie spełnione przez dane prawo, aby można je było uznać za przedmiot aportu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a - c).

Zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Ustawodawca w przepisie art. 17 ust. 1a ustawy podatkowej wyraźnie przewidział moment powstania przychodu osoby fizycznej wnoszącej do spółki aport w postaci udziałów lub akcji, stanowiąc, iż przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki albo,

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni, mająca miejsce stałego zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski, planuje wnieść aportem do zagranicznej spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej posiadane akcje w kapitale zakładowym spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium Polski. Nominalna wartość udziałów objętych w spółce zagranicznej w zamian za aport w postaci akcji nie będzie odpowiadała wartości rynkowej wniesionych przez Wnioskodawcę akcji. Wartość rynkowa akcji będzie bowiem przewyższać nominalną wartość udziałów w spółce zagranicznej objętych w zamian za aport w postaci akcji.

Różnica pomiędzy wartością rynkową wniesionych akcji a nominalną wartością objętych w zamian za aport w spółce zagranicznej udziałów będzie stanowić tzw. agio i zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki zagranicznej.

Z uwagi na to, iż w przedmiotowym wniosku Wnioskodawczyni nie wskazała nazwy państwa, w którym ma mieścić się siedziba spółki, której udziały ma otrzymać w zamian za akcje polskiej spółki, zatem w tym miejscu należy pomocniczo odwołać się do Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Brak możliwości odwołania się do konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania powoduje, iż należy wskazać, iż rozdział V Modelowej Konwencji OECD może posłużyć, jako informacja o istniejących metodach dotyczących unikania podwójnego opodatkowania, w sytuacji uzyskania przychodu z kapitałów pieniężnych.

Zasadne jest więc posiłkowanie się art. 13 Modelowej Konwencji, zyski z przeniesienia własności majątku, który wskazuje, w którym państwie osiągnięty zysk może podlegać opodatkowaniu, co winno znaleźć odzwierciedlenie w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a konkretnym państwem.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, o tym, czy uzyskany przez Wnioskodawczynię przychód podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych decydować będą każdorazowo postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a państwem, w którym znajdowała się będzie siedziba spółki, której udziały obejmie Wnioskodawca.

Przyjmując, że osiągnięty przychód podlegać będzie opodatkowaniu w miejscu zamieszkania Wnioskodawczyni, a więc w Polsce, należy skutki podatkowe przedmiotowej transakcji ocenić w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle analizy przywołanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że jeżeli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny), następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to u wnoszącego taki wkład powstanie przychód podatkowy kwalifikowany do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za taki wkład.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak słusznie Wnioskodawczyni wskazała, stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, przychodem z tytułu objęcia udziałów w spółce zagranicznej w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, tj. akcje w kapitale zakładowym polskiej spółki akcyjnej jest nominalna wartość objętych udziałów. Z treści powołanego przepisu wynika, że w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej po stronie udziałowca lub akcjonariusza powstaje przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Okoliczności powyższej nie zmieni fakt, że Wnioskodawca obejmie udziały o wartości nominalnej odbiegającej od wartości rynkowej wnoszonych do spółki kapitałowej akcji w innej spółce. Przepis art. 17 ust. 2 ww. ustawy stanowi, iż przy ustalaniu wartości uzyskanego w wyżej wymieniony sposób przychodu stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy zauważa, że przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy, tytularną, formalną. Takiego rozumienia powołanego przepisu nie zmienia art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w zakresie ustalania wartości przychodów odsyła do odpowiedniego stosowania art. 19 ustawy. Słowo "odpowiednio" oznacza, że do ustalenia wartości przychodu określonego w art. 17 ust. 1 pkt 9 ma zastosowanie wyłącznie zdanie pierwsze art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty uzyskania przychodu.

Wobec powyższego, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym do ustalenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce posiadającej osobowość prawną z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji polskiej spółki akcyjnej przyjmuje się wartość nominalną tych udziałów, natomiast art. 19 znajduje zastosowanie jedynie w zakresie zdania pierwszego ust. 1.

Reasumując, w przypadku wniesienia do spółki z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej aportu, którego wartość rynkowa przekracza wartość nominalną objętych udziałów w kapitale zakładowym spółki z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej, przychodem Wnioskodawczyni będzie nominalna wartość objętych udziałów w kapitale zakładowym spółki z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnych oraz wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą konkretnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja Nr 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl