IPPB2/415-65/08-4/LK - Możliwość zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-65/08-4/LK Możliwość zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2008 r. (data wpływu 2 lutego 2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu 30 marca 2009 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-65/09-2/LK z dnia 16 marca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 2006 r. stwierdził, że Wnioskodawca nabył spadek po siostrze Lidii G. w całości w postaci 1/2 lokalu mieszkalnego położonego w S. przy ul. C. 14 o powierzchni 35,02 m2; oraz 4/100 części gruntu w wieczystym użytkowaniu i 4/100 części wspólnych budynku. Dnia 12 października 2006 r. został zapłacony podatek od spadków i darowizny w wysokości 313 zł, ustalony decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 27 września 2006 r.

W dniu 31 sierpnia 2008 r. aktem notarialnym Wnioskodawca sprzedał 1/2 lokalu mieszkalnego dla osoby fizycznej.

Z uwagi na fakt, iż - w ocenie organu podatkowego - wniosek nie spełniał wymogów formalnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie ww. pismem z dnia 19 lutego 2009 r. Nr IPPB2/415-65/09-2/LK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o:

*

datę śmierci siostry (Lidii G.), po której uzyskał Wnioskodawca spadek w postaci #189; lokalu mieszkalnego

*

czy Wnioskodawca posiada certyfikat rezydencji Szwajcarii,

*

czy Wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania w Polsce, tzn. posiada na terytorium Rzeczpospolitej polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych, a więc posiada w Polsce rodzinę - żonę i dzieci, czy osiąga w Polsce dochody - z pracy najmu, działalności gospodarczej lub przebywa na terytorium rzeczpospolitej polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w przewidzianym terminie w następującym zakresie:

*

siostra (Lidia G.) Wnioskodawcy zmarła 2 grudnia 2005 r.

*

Wnioskodawca posiada certyfikat rezydencji Szwajcarii,

*

Wnioskodawca nie posiada miejsca zamieszkania w Polsce tzn. nie posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych, nie przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy uzyskana kwota ze sprzedaży X; lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu gdy został zapłacony podatek od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawcy kwota ze sprzedaży wolna jest od podatku dochodowego w całości ponieważ jej nabycie nastąpiło w drodze spadku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Ustęp 2b ww. ustawy stanowi, iż za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1.

pracy wykonywanej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

2.

działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wynagrodzenia,

3.

działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,

4.

położonej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Z art. 4a wynika, iż przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca posiada certyfikat Szwajcarii.

Stosownie do art. 6 pkt 1 umowy zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzoną w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92) dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochody z eksploatacji gospodarstwa rolnego i leśnego), położonego w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

*

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2007 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości jeżeli ich nabycie nastąpiło drodze spadku lub darowizny.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które przechodzą na jedną lub kilka osób z chwilą jego śmierci. Ponadto zgodnie z art. 924 i 925 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia.

Biorąc, zatem powyższe pod uwagę nabycie przez Pana X; lokalu mieszkalnego nastąpiło w dniu śmierci Pana siostry, tekst jedn. 2 grudnia 2005 r., czego konsekwencją jest zastosowanie na podstawie wyżej wymienionych przepisów zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego, należy stwierdzić że przychód ze sprzedaży przez Wnioskodawcę X; lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku będzie zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl