IPPB2/415-627/12-4/AS - PIT w zakresie opodatkowania kwoty pieniężnej otrzymanej z tytułu działu spadku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 września 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-627/12-4/AS PIT w zakresie opodatkowania kwoty pieniężnej otrzymanej z tytułu działu spadku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2012 r. (data wpływu 4 lipca 2012 r.) uzupełnione pismem na druku ORD-IN z dnia 4 września 2012 r. (data wpływu 5 września 2012 r., data nadania w placówce pocztowej 4 września 2012 r.) na wezwanie z dnia 22 sierpnia 2012 r. Nr IPPB2/415-627/12-2/AS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwoty pieniężnej otrzymanej z tytułu działu spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwoty pieniężnej otrzymanej z tytułu działu spadku.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 22 sierpnia 2012 r. Nr IPPB2/415-627/12-2/AS na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia złożonego wniosku poprzez: złożenie podpisu Wnioskodawcy na stronie Nr 6 wniosku w poz. 73, z uwagi na brak podpisu w tym polu oraz wskazanie, czy interpretacja ma dotyczyć przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też ustawy o podatku od spadków i darowizn. (Wnioskodawca w części E.2 złożonego wniosku ORD-IN wskazał poz. 54 - podatek dochodowy od osób fizycznych oraz poz. 58 - podatek od spadków i darowizn. Natomiast sprecyzowane w poz. 69 wniosku pytanie jak i przedstawione stanowisko dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponadto Wnioskodawca w dniu 1 lipca 2012 r. dokonał 1 opłaty od wniosku w kwocie 40 zł);

* w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wniosek uzupełniono w terminie pismem na druku ORD-IN z dnia 4 września 2012 r. (data wpływu 5 września 2012 r., data nadania w placówce pocztowej 4 września 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Po ojcu zmarłym w dniu 17 czerwca 2009 r. Wnioskodawczyni wraz z siostrą postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 11 lutego 2010 r. nabyły spadek w równych częściach w wysokości #189; udziału każda z nich. W dniu 1 marca 2010 r. we właściwym Urzędzie Skarbowym Wnioskodawczyni zgłosiła nabycie własności lub praw majątkowych.

Następnie, w celu uregulowania prawa własności na rozprawie w Sądzie Rejonowym w dniu 27 września 2010 r. dokonano działu spadku w ten sposób, że nieruchomość zabudowaną oraz działki rolne przyznano na własność siostrze Wnioskodawczyni. Ponadto zasądzono od siostry Wnioskodawczyni na rzecz Wnioskodawczyni z tytułu spłaty kwotę 75.000 zł.

Wysokość spłaty nie przekracza wartości przysługującego Wnioskodawczyni udziału spadkowego i nie powinna być opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Urząd Skarbowy jest zdania, że spłata uzyskana w związku z działem spadku stanowi odpłatne zbycie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W wyniku różnicy zdań zaproponowano Wnioskodawczyni złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiotowej sprawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymanie przez spadkobiercę w wyniku działu spadku kwoty nieprzekraczającej udziału w spadku skutkuje lub nie skutkuje opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Otrzymanie przez spadkobiercę w wyniku działu spadku kwoty nieprzekraczającej udziału w spadku nie skutkuje opodatkowaniem. Wnioskodawczyni powołuje decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdański z dnia 2 kwietnia 2008 r. która w uzasadnieniu stwierdza, że spłata nieprzekraczająca udziału spadkowego nie powoduje przysporzenia (przyrostu) majątkowego względem odziedziczonej ułamkowej części spadkowej, a co za tym idzie - brak podstaw do opodatkowania kwoty spłaty otrzymanej w wyniku działu spadku.

W innym przypadku Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w 2010 r. zajął stanowisko, że spłata podlega opodatkowaniu. Od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej podatnik odwołał się do Sądu i WSA w Łodzi przyznał rację, że nie trzeba płacić podatku od kwoty spłaty.

Sąd w Łodzi uznał, że spadkobierca, który otrzymał spłatę działu spadku nie musi płacić PIT, co w interpretacji indywidualnej z dnia 22 marca 2012 r. powtórzył Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Zatem otrzymane przez spadkobiercę w wyniku działu spadku kwoty nieprzekraczającej udziału w spadku nie spowoduje powstania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Okoliczność, że suma spłaty nie przekracza wartości przysługującego spadkobiercy udziału spadkowego jest zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu decydująca dla braku opodatkowania.

Wnioskodawczyni w pełni podziela wyżej przedstawioną opinię, gdyż w przypadku Wnioskodawczyni uzyskana spłata nie przekraczała wartości przysługującego udziału spadkowego, wynoszącego 150.000 zł.

Poza tym Wnioskodawczyni uważa, że nie może być tak, że podatnik w Gdańsku czy Poznaniu nie płaci podatku od spłaty, natomiast w Warszawie w analogicznej sytuacji miałby takowy podatek uiścić. Dlatego też, Wnioskodawczyni oczekuje od Dyrektora Izby Skarbowej interpretacji, która będzie zgodna z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 listopada 2011 r., w którym Sąd orzekł, iż przychody otrzymane przy dziale spadku w zamian za udział spadkowy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni ma nadzieję, że interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie będzie dla Niej - podatnika satysfakcjonująca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz..361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c wymienionej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Katalog źródeł przychodów, których osiągnięcie powoduje powstanie obowiązku podatkowego, zawarty został w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią, źródłami przychodów są:

1.

stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;

2.

działalność wykonywana osobiście;

3.

pozarolnicza działalność gospodarcza;

4.

działy specjalne produkcji rolnej;

5.

(uchylony);

6.

najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;

7.

kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

8.

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

9.

inne źródła.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom.

Zgodnie z art. 1035 ustawy - Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. W myśl art. 210 tej ustawy, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w wyniku nabycia spadku Wnioskodawczyni otrzymała w 2009 r. udział w wysokości #189; części spadku. W efekcie dokonania działu spadku w 2010 r. nieruchomość zabudowaną oraz działki rolne otrzymała siostra Wnioskodawczyni, natomiast na rzecz Wnioskodawczyni zasądzono kwotę 75.000 zł. Wysokość spłaty nie przekracza wartości przysługującego Wnioskodawczyni udziału spadkowego.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż otrzymanie przez Wnioskodawczynię w wyniku działu spadku kwoty nieprzekraczającej udziału w spadku nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w tym również z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Istotne znaczenie dla niniejszego rozstrzygnięcia ma okoliczność, że suma spłaty nie przekroczyła wartości przysługującego Wnioskodawczyni udziału spadkowego. W konsekwencji, na Wnioskodawczyni nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z rzeczonego tytułu.

Reasumując stwierdzić należy, iż otrzymanie przez spadkobiercę w wyniku działu spadku kwoty nieprzekraczającej udziału w spadku nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo - odnosząc się do przywołanych przez Wnioskodawcę interpretacji oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi - wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą konkretnych spraw podatników osądzonych w określonych stanach faktycznych i w tych sprawach rozstrzygnięcia w niej zawarte są wiążące. Natomiast Organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl