IPPB2/415-610/10-2/MG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-610/10-2/MG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2010 r. (data wpływu 21 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania świadczenia pieniężnego z budżetu państwa przysługującego reprezentantowi Polski w igrzyskach olimpijskich za zdobycie złotego medalu olimpijskiego oraz otrzymania informacji PIT-8C - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania świadczenia pieniężnego z budżetu państwa przysługującego reprezentantowi Polski w igrzyskach olimpijskich za zdobycie złotego medalu olimpijskiego oraz otrzymania informacji PIT-8C.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Od Polskiego Komitetu Olimpijskiego Wnioskodawca otrzymuje informację PIT-8C z tytułu uzyskiwania świadczenia pieniężnego z budżetu państwa dla reprezentantów Polski na igrzyskach olimpijskich za zdobycie złotego medalu olimpijskiego w Monachium w 1972 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy słusznie Polski Komitet Olimpijski wystawia Wnioskodawcy informację PIT-8C.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr 155, poz. 1298) reprezentantom Polski na igrzyskach olimpijskich, którzy:

1.

zdobyli co najmniej jeden medal olimpijski,

2.

ukończyli 35 rok życia,

3.

nie uczestniczą we współzawodnictwie sportowym,

4.

mają obywatelstwo polskie,

5.

mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium RP,

6.

nie byli karani za przestępstwo popełnione umyślnie

- przysługuje świadczenie pieniężne z budżetu państwa, zwane dalej "świadczeniem".

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 ust. 4 zwolnione są z podatku świadczenia za otrzymane nagrody, w związku z tym Wnioskodawca uważa, że informację PIT-8C otrzymał bezpodstawnie.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 omawianej ustawy wymienione zostały źródła przychodów, do których w pkt 9 zaliczono inne źródła.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione z podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku, w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast stosownie do treści art. 20 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Sformułowanie "w szczególności" dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy.

O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Treść art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. z 2005 r. Nr 155, poz. 1298 z późn. zm.) stanowi, iż reprezentantom Polski na igrzyskach olimpijskich, którzy:

1.

zdobyli co najmniej jeden medal olimpijski,

2.

ukończyli 35 rok życia,

3.

nie uczestniczą we współzawodnictwie sportowym,

4.

mają obywatelstwo polskie,

5.

mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej,

6.

nie byli karani za przestępstwo popełnione umyślnie

- przysługuje świadczenie pieniężne z budżetu państwa, zwane dalej "świadczeniem".

Stosownie do art. 38 ust. 3 omawianej ustawy, świadczenie przyznaje minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu na wniosek osoby zainteresowanej lub z własnej inicjatywy.

Zgodnie z ust. 4 art. 38 ww. ustawy, osoby zainteresowane dokumentują spełnienie warunków, o których mowa w ust. 1.

Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu wydaje decyzję w sprawie przyznania świadczenia w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku. Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu odmawia przyznania świadczenia w przypadku stwierdzenia, że zainteresowany nie spełnia co najmniej jednego z warunków, o których mowa w ust. 1 (ust. 5 art. 38 ww. ustawy).

W myśl art. 38 ust. 6 cytowanej ustawy, świadczenie wypłaca się, poczynając od miesiąca, w którym zostało przyznane.

Świadczenie jest wypłacane co miesiąc przez urząd obsługujący ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu, na co wskazuje ust. 9 art. 38 ustawy o sporcie kwalifikowanym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich.

Ze zwolnienia podatkowego korzystają nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich. Nagrody, o których mowa, wypłacane są na podstawie stosownego Regulaminu PKOL oraz PKPOL. Regulamin podlega zmianom przed kolejnymi Igrzyskami Olimpijskimi (Paraolimpijskimi). Ze zwolnienia nie będą korzystać nagrody otrzymywane od PKOL oraz PKPOL, jeżeli tytuł ich otrzymania jest inny, niż osiągnięte na Igrzyskach wyniki sportowe. Podobne nagrody związane z osiągniętymi wynikami sportowymi, lecz otrzymane przez sportowców od związków i federacji sportowych, prywatnych sponsorów nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zgodnie z definicją słownikową nagroda to trofeum, dyplom, odznaczenie, suma pieniężna itp. będąca formą wynagrodzenia, uznania lub wyróżnienia za dobre wyniki, osiągnięcia, zwycięstwo w konkursie, zawodach itp.

Organ podatkowy podkreśla, iż w prawie podatkowym wszelkie zwolnienia i ulgi podatkowe stanowią wyjątek od zasady powszechności opodatkowania, a co za tym idzie winny być stosowane i rozumiane literalnie, zatem jakakolwiek wykładania rozszerzająca przepis dotyczący ww. preferencji podatkowej jest niedopuszczalna.

Elementem konstrukcyjnym zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawo podatnika do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym nagród wypłacanych przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich, a zatem omawiana norma prawna nie pozostawia żadnych wątpliwości co do zakresu jej stosowania, stąd nie może być interpretowana inaczej niż zgodnie z literalnym jej brzmieniem.

Treść złożonego wniosku wskazuje, iż Wnioskodawca otrzymuje informację PIT-8C od Polskiego Komitetu Olimpijskiego z tytułu uzyskiwania świadczenia pieniężnego z budżetu państwa dla reprezentantów Polski na igrzyskach olimpijskich za zdobycie złotego medalu olimpijskiego w Monachium w 1972 r.

Należy wyjaśnić, iż wypłacane świadczenia pieniężne z budżetu państwa, na mocy art. 38 ustawy o sporcie kwalifikowanym dla reprezentantów Polski na igrzyskach olimpijskich stanowią uhonorowanie wybitnych sportowców - zdobywców medali olimpijskich poprzez zagwarantowanie im stałego dochodu w formie świadczenia pieniężnego. Świadczenie to ma być swego rodzaju gratyfikacją za znakomite osiągnięcia.

Zatem należy stwierdzić, iż przyznawane świadczenie pieniężne nie ma charakteru nagrody, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem jak wskazuje treść wniosku oraz powołany przez Wnioskodawcę art. 38 ustawy o sporcie kwalifikowanym, Wnioskodawca otrzymuje świadczenie pieniężne, które nie jest tożsame z otrzymywaną nagrodą za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich.

W związku z powyższym organ podatkowy stwierdza, że otrzymywane przez Wnioskodawcę świadczenie pieniężne nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem stanowi dla Wnioskodawcy przychód z innych źródeł, o którym mowa w powołanym powyżej art. 20 ust. 1 ustawy podatkowej, pomimo iż wypłacane jest przez Polski Komitet Olimpijski, a tym samym Polski Komitet Olimpijski prawidłowo, zgodnie z art. 42a ustawy podatkowej sporządza i przekazuje Wnioskodawcy informację PIT-8C.

Organ podatkowy wyjaśnia, iż powołanego przez Wnioskodawcę w części D. 3 wniosku Wskazanie przepisów prawa podatkowego będących przedmiotem interpretacji indywidualnej art. 21 ust. 4 pkt 40a nie zawiera ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast przywołany w treści stanowiska Wnioskodawcy art. 21 ust. 4 został uchylony. Treść złożonego wniosku wskazuje, iż intencją Wnioskodawcy było odwołanie się do art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w przedmiotowej sprawie nie znajduje jednak zastosowania.

Ponadto z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca opłacił wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwocie 170 zł w dniu 17 czerwca 2010 r., natomiast opłata winna być uiszczona w kwocie 80 zł, tj. w wysokości odpowiadającej jednemu stanowi faktycznemu i jednemu zdarzeniu przyszłemu, w związku z czym różnica w kwocie 90 zł zostanie zwrócona, zgodnie z art. 14f § 2a ustawy - Ordynacja podatkowa, na adres zamieszkania Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, natomiast w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego, stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl