IPPB2/415-61/13-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-61/13-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2013 r. (data wpływu 28 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z dokonaniem przez Wnioskodawcę darowizny udziałów w Spółce z o.o. na rzecz syna Wnioskodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z dokonaniem przez Wnioskodawcę darowizny udziałów w Spółce z o.o. na rzecz syna Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący osobą fizyczną posiadającą status polskiego rezydenta podatkowego, jest udziałowcem (50% udziału w kapitale zakładowym) I. Sp. z o.o. (dalej: I.) z siedzibą w Polsce. Obecnie, Wnioskodawca zamierza dokonać darowizny posiadanych w I. udziałów na rzecz swojego Syna (posiadającego status polskiego rezydenta podatkowego).

W wyniku dokonanej darowizny, udziały zostaną przeniesione do majątku prywatnego Syna Wnioskodawcy. Umowa darowizny udziałów zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Na dzień dokonania darowizny określona zostanie wartość rynkowa darowanych udziałów, która zostanie wskazana w umowie darowizny.

Wnioskodawca nie otrzyma jakiegokolwiek świadczenia z tytułu dokonanej darowizny, w szczególności Wnioskodawca nie otrzyma zapłaty za darowane udziały.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, dokonanie przez Wnioskodawcę darowizny udziałów w I. Sp. z o.o. na rzecz Syna Wnioskodawcy spowoduje po jego stronie powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym, dokonanie darowizny udziałów w I. na rzecz Syna Wnioskodawcy nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednocześnie, zgodnie z ogólną definicją przychodu wyrażoną w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przez przychody podatkowe z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 ustawy o PIT w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3 ustawy o PIT, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W art. 17 ustawy o PIT, ustawodawca wymienił natomiast enumeratywnie przypadki powstania tzw. przychodów z kapitałów pieniężnych. W szczególności, zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

1.

należne, choćby nie zostały taktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT);

2.

należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. b ustawy o PIT);

3.

nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT);

4.

przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających (art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT).

W świetle powyższych regulacji, zdaniem Wnioskodawcy, w zdarzeniu przyszłym opisanym w niniejszym wniosku, przychód podlegający opodatkowaniu powstałby jedynie, gdyby posiadane przez Wnioskodawcę w I. Sp. z o.o. udziały zostały odpłatnie zbyte, tj. gdyby Wnioskodawca otrzymał w zamian za darowane swojemu Synowi udziały wynagrodzenie.

Umowa darowizny jest typem umowy nazwanej, uregulowanym w przepisach Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z definicją zawartą w art. 888 Kodeksu Cywilnego, jednym z elementów niezbędnych dla uznania umowy przeniesienia własności za umowę darowizny jest nieodpłatność umowy. Tym samym - zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego zawarcie umowy darowizny powoduje wyłącznie jednostronne przysporzenie - po stronie podmiotu obdarowanego. Darczyńca w związku z dokonaniem darowizny nie otrzymuje od obdarowanego jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.

W związku z powyższym, mając na uwadze, iż w wyniku darowizny udziałów w I. na rzecz swojego Syna, Wnioskodawca nie otrzyma jakiegokolwiek wynagrodzenia, analizowana transakcja nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT po stronie Wnioskodawcy.

Powyższe stanowisko znajdzie poparcie w licznych interpretacjach organów podatkowych, przykładowo:

1.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 października 2011 r. (sygn. ILPB1/415-914/11-4/AP)

2.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 marca 2011 r. (sygn. ILPB2/415-1390/10-4/MK);

3.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 sierpnia 2010 r. (sygn. ILPB1/415-626/10-2/KŁ)

4.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 sierpnia 2010 r. (sygn. ILPB2/415-662/10-2/JK);

5.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 25 października 2011 r. (sygn. IPTPB2/415-446/11-2/Kr).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo, odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych - wskazać należy, iż rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, i nie i nie może być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach.

Na mocy art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.) źródłami powszechnie obowiązującego prawa w Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

Z uwagi na powyższe przywołane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej rozstrzygnięcia organów podatkowych nie są wiążące dla tut. organu podatkowego. Każdą sprawę organ podatkowy jest zobowiązany traktować indywidualnie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl