IPPB2/415-578/11-2/LS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-578/11-2/LS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku (data wpływu 14 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Jako członek Spółdzielni Mieszkaniowej, dnia 1 stycznia 1983 r. Wnioskodawczyni otrzymała przydział na mieszkanie typu M-3 o powierzchni 48,70 m#178; na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu. Treść przydziału:

"W przydzielonym mieszkaniu mają obowiązek zamieszkać:

1.

Wnioskodawczyni

2.

Mąż Wnioskodawczyni

3.

Młode małżeństwo".

Następnie pismem z dnia 12.07.1985 Wnioskodawczyni uzyskała zgodę Zarządu SM, iż po wniesieniu wymaganego wkładu budowlanego w wysokości 902.780,00 zł (dziewięćset dwa tysiące siedemset osiemdziesiąt złotych) lokal zostanie przekształcony z typu lokatorskiego na typ własnościowy. Po przyjęciu warunków przez Wnioskodawczynię, jak również współmałżonka, w dniu 30 lipca 1985 r. dokonano wpłaty wymaganego wkładu budowlanego na konto SM. Na mocy pisma z dnia 27 września 1985 r., Zarząd SM przekształcił prawo zajmowanego lokalu z typu lokatorskiego na typ własnościowy i Wnioskodawczyni uzyskała przydział mieszkania na warunkach własnościowego prawa do lokalu.

Dnia 1 lutego 1993 r. na lokal została założona Księga Wieczysta. Dnia 19 lutego 2009 r. w Kancelarii Notarialnej dokonano ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności wraz z udziałem we współwłasności części wspólnych budynku i nieruchomości aktem notarialnym, w którym uczestniczyli: Przedstawiciel SM, Wnioskodawczyni i jej mąż. Uzyskano odrębną własność lokalu mieszkalnego o powierzchni 46,71 m#178; wraz z przynależną piwnicą o powierzchni użytkowej 2,20 m#178; oraz udziałem wynoszącym 5091/261870 (pięć tysięcy dziewięćdziesiąt jeden przez dwieście sześćdziesiąt jeden tysięcy osiemset siedemdziesiąt) części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią grunt oraz część budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Dnia 21 czerwca 2011 r. aktem notarialnym dokonano sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, wraz z prawami związanymi z jego własnością. Transakcja nie została przeprowadzona w ramach działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy występuje konieczność zapłacenia podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w 2009 r....

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Prawo własności do lokalu przysługuje Wnioskodawczyni od chwili przekształcenia lokalu z typu lokatorskiego na typ własnościowy, tj. od dnia 27 września 1985 r. Od lokalu typu spółdzielczo-własnościowego w comiesięcznym czynszu pobierano opłaty: podatek od nieruchomości i wieczyste użytkowanie terenu. Zbycie przedmiotowej nieruchomości, nastąpiło po upływie 5 lat, licząc od końca 1985 r., w którym dokonano nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Przynależne pomieszczenie piwniczne o pow. 2,2 m#178;, udział w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, są nierozerwalnie związane z budynkiem, w którym mieści się przedmiotowy lokal. Ustanowienie prawa odrębnej własności spowodowało rozszerzenie własności i dało Wnioskodawczyni pełnię uprawnień właścicielskich oraz prawo do udziału związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej. Zbycie nie zostało przeprowadzone w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni myśli, że nie płaci podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w 2009 r., którą stanowi wyodrębniony lokal mieszkalny wraz z prawami, związanymi z jego własnością.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż na mocy pisma z dnia 27 września 1985 r., Zarząd SM przekształcił prawo zajmowanego lokalu z typu lokatorskiego na typ własnościowy i Wnioskodawczyni uzyskała przydział mieszkania na warunkach własnościowego prawa do lokalu. Dnia 19 lutego 2009 r. w Kancelarii Notarialnej dokonano ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności wraz z udziałem we współwłasności części wspólnych budynku i nieruchomości aktem notarialnym, w którym uczestniczyli: Przedstawiciel SM, Wnioskodawczyni i jej mąż. Dnia 21 czerwca 2011 r. aktem notarialnym dokonano sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, wraz z prawami związanymi z jego własnością.

Dla określenia właściwej podstawy prawnej normującej zasady opodatkowania sprzedaży tego lokalu, istotne znaczenie ma ustalenie daty jego nabycia przez Wnioskodawczynię. Podkreślić należy, iż w sytuacji, w której podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu (nieruchomości), od której upływa 5 letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Nabycie, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, następuje w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości.

Wobec powyższego, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie jest zdarzeniem prawno podatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Reasumując, Wnioskodawczyni uzyskała przydział mieszkania na warunkach własnościowego prawa do lokalu w dniu 1985 r. W związku z powyższym, sprzedaż przedmiotowego lokalu w czerwcu 2011 r. nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jego nabycie upłynęło 5 lat. Okoliczność, iż w 2009 r. uzyskany przydział mieszkania na warunkach własnościowego prawa do lokalu został przekształcony w prawo odrębnej własności nie ma wpływu na faktyczną datę jego nabycia. Zatem Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z tej sprzedaży.

Należy dodatkowo wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanej, co wynika z treści art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, a zatem wywierają skutki prawne w stosunku do tego podmiotu, do którego są skierowane. Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Pani, jako osoby występującej z wnioskiem, natomiast nie chroni Pani męża.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl